Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2012

Fırat Seymen @firatimo

Aralık 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Mac OS işletim sistemli bilgisayarlarda Visual Studio ile Windows Mobile geliştirebilir miyim?

Ben baya bir araştırma yapmıştım bu konuda yakın geçmişte. Visual Studio'yu Mac ortamında çalıştıramazsın malesef ancak buna benzer olarak kod geliştirmeni sağlayan IDE ve araçlar mevcut.

Mono bu konuda en iyilerden: mono-project.com/main_page

Kendi IDE'sini Mac makineye kurarak Visual Studio ile oluşturulmuş projeleri açabilir C# ile kod yazabilir, kendi aygıt simulatörü sayesinde mobil uygulama geliştirebilir ve test edebilirsin. Buna ek olarak en güçlü olduğu yanlardan birisi de. XCode ile Objective C kullanmak yerine C# ile Visual Studio projesi halinde iPhone ve iPad uygulması geliştirmene olanak tanıması ve birçok örnek projenin de github'da açık kaynak kodlu olarak dağıtılmasıdır. Bir de Visual Studio Add-On'ı var Windows'da iPhone ve iPad uygulamaları geliştirmek için ancak son adımda telefona yüklemek için yine bir Mac gerekiyor.

iPhone veya iPad uygulaması geliştirmek isteyen ama objective C öğrenmek istemeyen C# yazılımcılara önerebilirim. Herşeye rağmen daha esnek kod yazabilmek için XCode (4 ve sonrası çok iyi) ve Objective C öğrenmek faydalıdır onu da not düşeyim.
Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

App Store'a uygulama geliştirmek için illa MacOs kurmak zorunlu mudur? MacOs indirebileceğimiz bir adres var mıdır?

Sorduğunuz soruda hangi platform için uygulama geliştireceğinizi belirtmediğiniz için genel bir yazı yazmak zorunda kaldım.

Xcode kullanmak için osx zorunludur. OSX'i de her bilgisayara kuramazsınız (kurulurda çok alengirli ve yasa dışı) apple tarafından satılan Macbook, iMac, Mac mini, Mac Pro gibi cihazların içinde gelir.
Kasım 2012

Levent Güneş @leventg

Bir Macbook aldığımda ekstra almam gereken yazılım ya da donanım var mıdır?

Bu biraz ne istediğinize bağlıdır. Yalnızca eğlence, internet vb. amaçlarla kullanacaksanız hiçbir ekstraya ihtiyacınız yok; Mac OS her ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Ağustos 2012

Turker İnanmaz @turkerinanmaz

Safari UA (User Agent) nasıl değiştirilir?

--- Aylar yada yıllar yapalım biz onu gelen düzenleme (04.02.2014) ---
Adamlar iyice elimin altına koymuş. Onca çileden bir çırpıda kurtarmış bizi.
--- Aylar yada yıllar yapalım biz onu gelen düzenleme (04.02.2014) ---


Bildiğiniz veya neyi bildiğinizi bilmediğiniz üzere user agent web sitelerinin tasarımlarını ilgili uygulamaya göre ayarlayan siteler için vaz geçilmezdir. Ne diyor la bu? diye düşünmeyin bir dakka toparlamaya çalışıyorum.
Şimdi iPhone, iPad, iPod, (1.x, 2.x, 3.x, 4.x, 5.x) Windows (Xp, vista, 7, 8), Unix(Ubuntu, debian, suse, redhat vs.vs.), Osx(10.x), Android (2.x, 3.x, 4.x) Windows phone (6.x, 7.x) sistemlerde çalışan browserlar yani tarayıcılar bir user agent dediğimiz kullanıcı etmeni oluşturur. Bu etmende web tasarımcılarının son kullanıcıya hangi uygulama üzerinde nasıl bir tasarım ile hitap edeceklerini belirlemede kolaylık sağlar.

Web arayüzü tasarladık. Görsel olarak mükemmel fakat işlevsel olarak test etmeliyiz. Bu durumda ya ilgili cihaz ve işletim sistemine sahip olmalıyız yada UA olayına el atmalıyız.
E piyasadaki bütün cihazlara sahip olamayacağımıza göre UA ile sevişeceğiz.

Açık olan safariyi CMD+Q kombinasyonu ile kapatalım. Okumadan basanlar var aramızda çok ayıp. Hah geldin mi? Bizde tam senden bahsediyorduk :)

CMD+Space tuş kombinasyonu ile spotligtı açıp "terminal" yazarak entırlayın. Açılan terminal ekranında yazın. Size parola soracaktır. Yazsanız dahi gözükmeyen bir parola olacak bu. Yazmaya devam edin ve entırlayın.
Sudo su


ardından aşağıdaki komutu yazarak enterlayın.
defaults write com.apple.safari IncludeDebugMenu 1


Safariyi açın. "Develop (cl.ly/j4sp)" menüsünü fark etmemeniz imkansız.

İyide ben bunu geri almak istiyorum o zaman ne yapacağız?
Hımm 1'i 0 yapmak yeterli olacak.
Nasıl yani?
İşte böyle.
defaults write com.apple.safari IncludeDebugMenu 0


Durum budur. :)
Ağustos 2012

Aykut Kardaş @unknow

Windows ile Mac'i kendi kullanım deneyimlerinize göre karşılaştırır mısınız?

Bu oldukça geniş kapsamlı bir soru olmuş. Bilgisayarlar bile kullanım deneyimlerine göre oldukça farklıdır.

Atıyorum bir yazar için 1GB ram yeterli olurken grafiker için ise 1GB ram ölüm demektir. (OSX harici)


Kullanım deneyiminden kastınız eğer uygulamalar ise;

Office paket programları (Word, excel, vs.) microsoft tarafından mac sürümleride üretiliyor microsoft.com/mac/products

Biliyor muydunuz? Bill Gates işletim sistemi derlemeden önce Apple için program yazıyordu.

Messenger ve Skype sıkıntınız varsa eğer ki bunlarda osx için kendileri tarafından üretilen mevcut uygulamalardır.


Biraz soru cevap yapalım mı?

Hocam ben grafikerim photoshop, illustrator, fireworks vs. kullanıyorum macte çalışır mı?

Bahsi geçen uygulamalar adobe tarafından yazılıyor ve öncelikli olarak osx için üretilmeye başlandı. Windowstan daha kararlı bir şekilde çalışacaktır.

Ben oyun oynamak istiyorum onu ne yapacağız?

Steam'in mac versiyonu ile oyun satabilirsiniz. (Muhtamel düşünceniz ve ifadeniz cl.ly/j2qd) Bu sayede bir çok popüler oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. i5 4GB macbook pro bilgisayarım ile oynadığım oyunlar cl.ly/j22d

Peki ya video düzenlemek istersem onu ne yapacağız var mı böyle moviemaker gibi bir şey?

Moviemaker gibi değil de çok daha üstünü olan aldığınız apple bilgisayar ile birlikte gelen iLife paketi içerisinde bulunan iMovie var elimizde. Gerçekten profesyonel videolar oluşturmanızı sağlar.

Gitar aldım ama çalmayı bilmiyorum?

Windows bunun için bir müzik öğretmeni tutmanı söyler. OSX bunun için müzik öğretmenini çoktan ayarlamıştır. Aldığınız apple bilgisayar ile birlikte gelen iLife paketi içerisinde bulunan Garageband isimli uygulama yapıyor bu dediklerimizi. Görsel ile ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. cl.ly/j39n

..

Şimdilik bu kadar sorunuz olursa zevkle cevaplayabilirim.

Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Mac OS'da Windows oyunları oynanır mı? Nasıl?

Bootcamp üzerinden Windows yükleyerek ya da Cider Port üzerinden oynamak mümkün. Fakat gün geçtikçe MacOS'a uyarlanan oyun sayısı artıyor. Örn. Fifa, Call of Duty, Star Wars, Walking Dead gibi oyunların çeşitli versiyonlarını Apple Store'da bulmak mümkün. Bu tarz oyunların sayısı bir süre sonra daha da artacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü alışkanlıklarını değiştirip MacOS kullanmaya başlayanlar bir daha kolay kolay Windows'a dönmüyorlar ve dönmek istemiyorlar.
Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

OS X işletim sistemlerinden (leopard, snow leo, lion, mountain lion) en iyisi hangisidir?

Mac OSX

Mac OSX

OS X 10.8 sürümüyle Mountain Lion'dur. Lion'un getirdiği yenilikler:
 • Twitter Bildirimi
  Mac OSX
  Mountain Lion'ın en büyük yeniliklerinden birinin bildirim sistemi. iOS işletim sisteminde bulunan bildirim sistemi artık aynı haliyle Mac'lere de geliyor. İkinci beta ile birlikte artık Twitter da bildirimlere eklenmiş. Twitter, resmi uygulama olarak şu an Mac App Store'da bulunuyor. Ancak Mountain Lion ile birlikte işletim sisteminin içine entegre ediliyordu. Yeni betayla birlikte artık bildirim sistemine de işlemiş. Biri size tweet yolladığında artık ekranın üst köşesinden bildirim olarak görebileceğiz.
 • Safari'de iCloud sekmesi
  Mac OSX
  Safari tarayıcında adres çubuğunun sol tarafında artık iCloud butonu bulunuyor. Buraya tıklayınca bulunan sayfayı iCloud üzerinden favorilere kaydediyor. Böylece aynı sayfaya iPad ya da iPhone'dan ulaşmak mümkün oluyor. Mac'leri ve iOS cihazları bütünleştirmek için çok kolay ve başarılı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
 • Adres defterine ulaşım
  Mac OSX
  Path uygulamasının adres defterine izinsiz ulaşmasından sonra bu konuda artık daha hassas davranılıyor. Apple, artık bu erişimi izine bağlamış. Mac uygulamaları da adres defterinize ulaşabilir ancak bunun için öncelikle sizden izin istiyor. İzin vermediğiniz taktirde adres defterinize ulaşamıyor.
 • Lokasyon bazlı Anımsatıcı
  Mac OSX
  Anımsatıcı özelliği iOS 5 ile iOS cihazlara gelmişti. Normal yapılacaklar listesinden farklı olarak lokasyon bazlı olmasıyla dikkat çekiyordu. Mountain Lion'ın ikinci betasıyla bu özellik Mac'e de geldi. Mountain Lion'ın yeniliklerinden biri Anımsatıcı uygulamasını Mac'e getiriyor olmasıydı. Şimdi lokasyon da geldiğine göre biraz daha ucu açık düşünebiliriz. Örneğin dahili SIM girişli MacBook Air'lar geliyor olabilir mi? Tabii farklı şekilde de düşünmek lazım. iCloud ile senkronize olduğu için iPad ya da iPhone'unuz için Anımsatıcı'yı Mac'den düzenlemek için lokasyon özelliği gelmiş olabilir.
  Mountain Lion'ın ikinci betasından ilk göze çarpan yenilikler bu şekilde. Yaz sonu gibi yayınlanacak olan Mountain Lion'ın betasını indirmek için yıllığı 100 dolar olan Mac Developer programına kayıt olmanız gerekiyor.
 • GatekeeperMac OSX
  Apple şimdiye kadar Mac’in en güvenli bilgisayar ortamı olduğunu, çünkü OS X için herhangi bir virüsün çıkmadığını söyler dururdu. Ancak Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının giderek popülerleşmesiyle birlikte bunları da tehdit eden güvenlik açıklarını ve zararlı yazılımları görmeye başladık. Kötü niyetli yazılımların sisteme zarar vermesini engellemek isteyen Apple Gatekeeper adı verilen bir güvenlik mekanizmasını Mountain Lion’a ekledi. Gatekeeper kapsamında bilgisayar kullanıcısı uygulamaların nereden indirileceğini seçme hakkına sahip oluyor. Sadece Mac App Store’dan uygulamaların indirilmesine izin verileceği gibi, Mac App Store ve Apple tarafından tanınmış ve kendilerine tanımlayıcı kod verilmiş yazılımcıların dağıtım kanallarından veya herhangi bir yazılım dağıtım kanalından uygulama yüklenmesi mümkün kılınabiliyor.

Kasım 2012

Levent Güneş @leventg

Macbook alternatifi laptop var mıdır? Varsa hangileridir?

Nasıl yani? O kadar şık ve pahalı laptop bence yok ama Sony Vaio'ların da görüntüsü oldukça şık. Fiyat bakımından oldukça daha ucuz olduklarından yine de işinizi görebileceklerini sanmam. Sorunuz performansla ilgiliyse Monster, Giantware, Msi gibi markaların üst modelleri Macbookları kıtır kıtır yer. Aynı paraya alacağınız yukarıdaki markalardan biri çok daha performanslı çalışacaktır. Yine de hiçbiri bir Macbook kadar gösterişli bir görünüme sahip değil...

Desktop'larda durum aşağıdaki gibi, laptop'larda daha da aşırıya kaçıyor ısırılmış elma. Karar sizin, ne olursa olsun hiç değilse beyazından alın ki verdiğiniz paraya değsin.


MacBook AirAğustos 2012

Tolunay Berrak @atamer

Mac OS’ta NTFS harici harddiske nasıl yazabilirim?

MacFuse programı işinizi görecektir.

Sanıyorum ki, Windows ile ortak kullanılan bir harddiskiniz var. Format atabilme gibi bir şansınız varsa FAT veya ExFAT (XP'de güncelleme olmadan görebilme şansınız yok) olarak formatlamanızı tavsiye ederim.

Ha yok zaten Windows'la işim bitti diyorsanız HFS+ olarak atın formatı gitsin. HSF+ olarak formatladınız diyelim ve Windows'tan okumak zorundasınız bunun içinde MacDrive isimli programı deneyebilirsiniz.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Mac bilgisayarlarda temel klavye kısayolları nelerdir?

 • Command+X Kes (Seçili öğeyi ya da metni taşımak üzere kopyalar)
 • Command+C (Kopyala) (Seçili öğeyi ya da metni kopyalar)
 • Command+V (Yapıştır) (Seçili öğeyi yapıştırır)
 • Command+W (Açık pencereyi ya da programı kapatır.)
 • Command+Tab (Açık uygulamalar arasında geçiş yap.)
 • Command+S (Kaydet)
 • Command +1 (Menüyü gösterir)
 • Command +B (Toolbar'ı gizler)
 • Command +J (Görüntü ayarlarını gösterir)
 • Command +M (Açık pencereyi küçültür)
 • Alt+ Command +M (Bütün açık pencereleri küçültür)
 • Shift+ Command +Q (Oturum kapat.)
 • Shift+ Command +Delete (Çöp kutusunu boşalt)
 • Command +S (Kaydet)
 • Shift+ Command +S (Farklı kaydet)
 • Command +P (Yazdır)
 • Page up (Bir sayfa yukarı git)
 • Page down (Bir sayfa aşağı git)
 • Command+Shift+3 (Tam ekran görüntüsü al)
 • Command +Shift+4 (Seçili alanın ekran görüntüsünü al)
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

MAC bilgisayarlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Mac OS X’te tam bir ekran görüntüsü almak isteyenler için en basit kısa yol Command+Shift+3 şeklindedir. Bu kısa yol ile aldığınız görüntü masaüstünüze PNG formatında kaydedilecektir. Kullanmak istediğinizde orada bulabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Command+Shift+3+Control yöntemidir. Bu yöntemde ise görüntüyü kendiniz kaydedersiniz. Bu kısa yol kullanıldığında görüntü kopyalanır ama sizin yapıştırmanız gereklidir.

Belli bir bölgenin ekran görüntüsünü almak için kullanmanız gereken kısa yol Command+Shift+4 olarak ayarlanmıştır. Bu kısa yolu kullandığınızda karşınıza hareket ettirebileceğiniz ve görüntünün kesileceğini belirten bir kare çıkar. Kareyi görüntüyü almak istediğiniz yere sürükleyin. Yine bu kısa yola az önceki yöntemde anlattığımız gibi Control eklerseniz görüntüyü siz kaydedebilirsiniz.

Command+Shift+4+Spacebar kısa yoluyla bir uygulama penceresinden ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu kısa yolu kullandığınızda bir kamera ikonu karşınıza çıkacak. O ikonu hareket ettirerek görüntü almak istediğiniz uygulama penceresinde gelin.
Mayıs 2013

June @june

Apple Mac bilgisayarlara virüs bulaşır mı?

Windows'a göre çok daha düşük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Mac bilgisayarlara virüs yazacak insan da az oluyor. Yoksa Mac bilgisayarları da elbet çökertirler :) .
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Parallels Desktop ne işe yarar?

Bir Mac kullanıcısısınız ama PC'de çalıştırmanız gereken programlar mı var yada Mac'e geçmek istiyorsunuz ama Visual Studio Mac'de yok mu? Bu gibi sorunların çözümünde Parallels Dekstop harika bir araç.

Mac kullanicilari için aynı anda Windows da kullanabilmelerini sağlayan çok mu çok faydalı.

parallels.com/products/desktop

Macintosh
Daha fazla

32 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.