Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maket (Mimari)

Mimari

Maket, gerçek veya kurgusal bir nesnenin çeşitli materyaller kullanarak üretilen, belirli bir ölçekteki kopyası. Maketçilik yapılması planlanan bir evin mimari tasarımı için üretilen prototip içeriğinde bir ev maketi olabileceği gibi gerçek hayattaki ulaşım araçlarının (uçak, gemi, tren, araba vb.) birebir bir modelini yapmak da olabilir.

Haziran 2016

Seyda Kartal  yeni bir  gönderide  bulundu.

Louvre’un Cam Piramidi

252

Paris’in kalbine Seine Nehri’nin eşsiz güzeli Louvre Müzesinin bahçesine, ünlü Louvre Piramidini çoğumuz duymuşuzdur. Müze girişinde yer alan 4 piramidin en büyüğü olan yapı 1989 yılında tamamlanmış.
252
Barok mimarinin ender örneklerinden biri sayılan müzeye zıtlık konseptiyle inşa edilen piramitler, çoğu sanat çevrelerince tartışma konusu olmuştur. Fakat ultra modern bir tarz olarak algılanan yapı, bu tarzıyla da çoğu kez taklit edilmiştir.
252
Paris sokaklarında başladığı anonim kimliğiyle dünyaya yayılan JR, 24 saatliğine Louvre Müzesi’nin yönetimini ele geçirdi. Piramidin ön yüzünü müze binasının siyah beyaz fotoğrafıyla kaplayan sanatçı, ön cepheden bakıldığında piramidi adeta görünmez bir hale getirdi. Etkileyici bir görsel yanılsama ortaya koyan JR, hayranı olduğu Ming Pei’nin piramidini müzeyle daha uyumlu bir hale getirerek, Fransızların hoşnutsuzluğunu da bir anlamda yıkmak istemişe benziyor.
252
252
Dünyanın en çok fotoğraf çekilip, paylaşılan noktalarından biri olan Louvre Müzesi ve Piramidi, sadece Fransızlara değil, orayı ziyaret eden turistler için de güzel bir sürpriz olacağa benziyor.JRLouvre’da(JR at Louvre) ismini verdiği projesiyle Louvre Piramidi artık varla yok arası!
252
252
252
252

Ekim 2014

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

En iyi marina projesi hangisi sizce ve marina projelerinin içeriklerinden bahseder misiniz?

Marinalarda, yatlar, gemiler, botlar ve diğer deniz ekipmanları için, sabit abeton, betonarme, çelik iskeleler veya yüzer duba iskeleler, bu iskele ve deniç araçlarının dalga gibi etkilere karşı korunması amacıyla da dalgakıran gibi deniz yapıları bulunur.
Nisan 2014

Esra Bayındır, bir soruya yanıt verdi.

En iyi marina projesi hangisi sizce ve marina projelerinin içeriklerinden bahseder misiniz?

Marina projesi koordinasyonu yapmıştım dolayısıyla objektif olamayacağım bence en güzel marina Mersin yat limanı :) marinaların içeriğinde atölyeler, yatçı klübü, yatçı kafeteryası, depolar, işletme (yönetim ofisleri), dükkanlar, market, restoranlar bulunur.
Aralık 2013

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

İlk sene mimarlık öğrencisinin okuması gereken kitaplar nelerdir? Yaratıcılığını ve ufkunu nasıl genişletebilir?

  • Mimarlığın Öyküsü; Leland M. Roth, Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi; Le Corbusier
  • Bir Mimarlığa Doğru; Le Corbusier
  • Adım Adım Tasarım Fikirleri; Bert Bielefeld, Sebastian El Khouli
  • Bu Bir Pipo Değildir; Michel Foucault
  • Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey; Matthew Frederick

şu an aklıma gelenler bunlar. . .
Aralık 2013

furkan kose, bir soruya yanıt verdi.

İlk sene mimarlık öğrencisinin okuması gereken kitaplar nelerdir? Yaratıcılığını ve ufkunu nasıl genişletebilir?

Leland Roth - Mimarlığın Öyküsü kitabı. Yazar kitapta ilkçağ yapılarından başlayarak günümüze kadar mimarideki gelişimi göstermektedir.
Kasım 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

En iyi marina projesi hangisi sizce ve marina projelerinin içeriklerinden bahseder misiniz?

İnşaatı devam eden yakınında ikamet ettiğim Tuzla Marina projesi. Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı'nın vizyon budur dediği proje.

Mimari

Sonucu ne olursa olsun hafriyatla deniz doldurularak yapılan projedir. Aklıma hep 99 depreminin kötü manzaralarını getiriyor.
Kasım 2013

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Mimarlık eğitiminde yaratıcı maket yapmada kullanacağım farklı malzemeler nelerdir?

Özellikle çalışma maketinin özü, kolay işlenebilir, kolay ebatlanabilir malzemelerle; tasarlananın 3 boyulu modelini görebilmek için ve yapılan yorumlarla analizlerle tekrar düzenlenebilmesi hatta bozulup tekrar yapılabilmesi içindir. Kişisel tercihim alışılagelmişin dışında malzemeler akullanmamaktan yanadır. Çalışma maketleri için mikrodalga oluklu mukavva ve balsayı her zaman tavsiye ederim. Final maketleri için ise beyaz maket kartonu veya gri mukavvayı sprey boya ile beyaza boyamak her zaman iyi sonuç verir.

11 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.