Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maliye

Maliye, bir tarafı iktisata bir tarafı da hukuka uzanan disiplinlerarası bir bilim dalıdır. Maliye biliminin ilgi alanı, iktisat biliminin ilgi alanının özel bir bölümü olduğundan iktisat temelinde yükselen bir bilim dalı olup devlet ile toplum arasındaki mali olayları ve ilişkileri inceleyen sosyal bilim dalıdır. Maliye teriminin İngilizce'deki karşılığı "Public Finance", Fransızca'daki karşılığı "Finance Publique"dir. Başta devlet olmak üzere tüm kamu kurumlarının kamusal ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kamusal mal üretmek amacıyla yaptıkları harcamaları ve bu harcamaları yapabilmek için gerekli gelirleri, ayrıca gelir ve gider arasındaki dengeyi inceleyen bilim dalıdır. Adolph Wagner'e gore maliye bilimi, devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinin zorunlu birer iktisadi topluluk olmalari nedeniyle gorevlerini yapabilmek icin muhtac olduklari maddi mallari ve ozellikle parayi ne suretle elde edip kullandiklarini gosteren bilim dalidir.

Haziran 2017

Abdullah Gürel @karahandem

Bireysel (freelance) işlettiğim bir web programlama sitem var. Bu sitede müşteriler fatura veya e-fatura istediğinde benim adıma fatura kesip komisyon veya aylık ücret üzerine çalışacak bir kurum var mı?

Senin adına fatura kesip komisyon alabilecek bir kurum yada kuruluş olmaz. Böyle bir işlem yasal olmaz. Bahsettiğin şey naylon fatura dediğimiz paravan şirketlerin yaptığı bir işlemdir.
Aralık 2015

Mozambik_prensi @batuluca

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olacak Maliye Bakanlığının e-tebligat uygulaması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Nedenleri, gerekçesi, uygulama alanları son bir yılda meslek mensupları ve ilgili kuruluşlarca çok tartışıldı ve bir çok duyuru yayınlandı bu sebeple bu konulara girmeyeceğim google sorgulamasında oldukça fazla bilgi var zira, kişisel düşüncme gelirsek.

İşletmeler için tamamen olumsuz ancak proje sahipleri için para kaynağı bir proje. Vatandaşın cebinden para tırtıklamak için muhteşem bir yol bu birinci düşüncem.

İkincisiye gelirsek mevzuat ve akademik konuda yetersiz bilgi ile donanmış vergi müfettişlerinin keyfi tarhiyatlarının daha çabuk ve hızlı olarak mükellefe tebliğ edilmesi sayesinde itiraz sureleri gözden kaçırılacak ve devletin alamayacağı bir çok vergi alacağı oluşacak, sanki çok azmis gibi. Çünkü e tebligat yapıldığında 5 gün sonra tebligat okundu olarak değişecek ve süreç başlamış olacak. Sanıyiruz ki bu ülkede herkes mükemmel e mail kullanıcısı. Böyle birşey yok biz toplum olarak teknolojiyi hala şehirlerde kullanıyoruz ve orta ve alt düzey şirketlerin resmi web siteleri ve e mailleri bile yok henüz. Tekno kültür oturmamış bir ülkede bu tebligat yontemi büyük sorunlar doğurur.

Üçüncü büyük sorun ise Ülkede merdiven altı muhasebecilerin çokluğu ve işletme sahiplerinin ucuz olduğu için bu çakma muhasebeciler ile iş yapması. Çünkü bu kişiler mevzuat ve teknolojik yenilikleri takip etmezler ve işletme sahiplerine birgün mutlaka ama mutlaka büyük bir zarar verirler. E tebligat konusunda da yetersiz bilgileri olduğundan burada da ciddi sorunlar çıkacaktır.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

İkinci el ürün satışlarında fatura kesmek gerekiyor mu? Herhangi bir mali işleme tabii mi?

Ürün ne olursa olsun şirket envanterınde ıse mutlaka kesılmesı zorundadır.
Ağustos 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

Barter Çeki nedir?

Bana göre saçma sapan bir uygulama ... Paranın keşfinden önceki "takas" yönteminin güncellenmiş ve modernleştirilmiş hali ... Yani bir mal sattığınızda veya barter e verdiğinizde karşılığında barter çek i veriyorlar ... Sizde sistemde temin edebileceğiniz ürünü bu barter çeki ile alıyorsunuz ... Misal ben inşaat sektöründeyim ... Daireleri barter çek i ile versek, çakıl, kum, demir ala biliyoruz karşılığında ... ...
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Tüpraş'a Maliye ekipleri tarafından yapılan baskını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tamamen siyasi güçlerin bir oyunudur. "Gezi Parkı sırasında otelini açanlar var, biz biliyoruz onların kim olduğunu, onlarla da görüşülecektir !!!" denilmişti.... Sanırım görüşmeler başladı...
Temmuz 2013

Funda Seydem @fundaseydem

Ehliyetlerin değişmesi nedeniyle vatandaştan alınacak 101 TL harcı haklı ve yerinde buluyor musunuz?

15 liraya düştü o para acaba geri kalan miktar neydi ? yedik mi yemedik
Eylül 2012

Adil Burak Kilic @Burakkilic

Online fatura tasarlayıp çıktı alabileceğimiz bir web uygulaması var mı? Olsa güzel olmaz mı?

Bir ara araştırmıştım. Bununla ilgili iyi bir start-up var idi ama şimdi hatırlayamadım ismini. Eskileri karıştırırken şununla karşılaştım ama. SaaS modeli ile bahsettiğin işi yapıyor:

Düzenli olarak geliştiriyorlar şimdi baktım ve API destekleri de fena değil. İş görebilir.


Bunu da bir inceleyebilirsin: freelanceswitch.com/money/7-online-invoicing-apps-for-freelancers/

Eylül 2012

Adil Burak Kilic @Burakkilic

Fatura bastırmanın matbaa maliyeti nedir? Lazer veya püskürtmeli yazıcılarla fatura yazdırabiliyor muyuz?

Merhabalar,
Lazerden genelde fatura durumuna göre tek suret basılıyor.

Diğer ikinciside (nokta vuruşlu) makina dediğimiz ve günümüzde de
kullandığımız fatura basma makinasıdır. Sağlıklı olanı nokta vuruşlu
olanıdır, bunların mattabaa fatura kağıtlarında en az 2 suret 1 asıl olmak üzere karbonlu 3 yada 4 kopi olur, bu makinalarda lazer benim
bildiğim kadarıyla olmuyor dolayısıyla en uygunu (sürekli&delikli) suret dediğimiz formlardır.
2000 adet faturada yaklaşık 160-200 tl civarı hatta ilgilenirseniz eğer bildiğim şişli civarında bir tanıdığın matbaası var sahibi (ŞENNAN AKTEL) BAŞAK MATBAACILIK Tel no: 0542 427 36 18 burdan daha sağlıklı cevap alabilirsin tam adreste kendilerinde vardır.

Şimdilik esenlikler.....
Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Enflasyonun sebebi nedir? Neden enflasyon oluşur?

Enflasyon aslında ekonomik bir tabir ancak ihtiyaçtan ya da olması gerekn mevcuttan fazla olan her konu/materyal için kullanılabilecek küresel düzeyde güzel bir kelime.

misal son yıllarda ülkemizde bir dizi enflasyonu yaşanmaktadır.

ekonomik anlamda enflasyon ise;

sürekli fiyat artışlarının yaşadığı bir ülke de, yerel para birimin olması gerekenden fazla miktarda piyasada olmasına enflasyon denir.

Genel fiyat düzeyinin artması gibi genel bir tanımla açıklanabilir.

Enflasyon her ne kadar ekonomik olarak kötü ve istenmeyen bir durum olarak görüş bulsa da enflasyonun yüksek olduğu toplumlarda al/sat arasındaki kar marjları çok yüksektir bu sebeple ikinci el dahil tüm mallarda genel olarak fiyat artışı vardır. bu açıdan bakıldığında enflasyon iki değişik şekilde ayrım edilebilir

1. kontrol edilebilir gelişmeci enflasyon

2. kontrol edilemeyen baskıcı enflasyon

birinci madde de yer alan enflasyon piyasanın kendi içerisinde ürettiği ve halkın itibar ettiği malların fiyat düzeyinin artması neticesinde yaşanan ve devletin bu artıştan dolayı hazine de karşılı bulunan miktarda para basarak kaynak yaratması ile sonuçlanan ekonomiye canlılık getiren faydalı bir enflasyonudur.

ikinci enflasyon ise fiyatlar genel düzeyinin her mal için kontrolsüz bir şekilde artması ve toplumun tüketime olan ihtiyacından doğan kaynak açığının devlet tarafından baskı unsuru olarak algılanıp hazinede karşılığı olmadığı halde para basmasıdır ki işte kötü olan enflasyon budur.

ikinci tanımdaki enflasyon bireyleri mal, döviz, altın gibi gelecekte (kısa vade de) değer kazanacağını düşündüğü emtialara iter piyasa yerel para tekrar tükenir ( değer kaybı ) ve devşet tekrar para basar.

velhasılı kelam, eğer enflasyonu yönetebilecek güce sahip ulusal bir ekonominiz varsa enflasyon da tüm ekonomik enstrümanlar gibi katma değer yaratabilecek, akabinde piyasa geliştirici olarak kullanılabilecektir ve kötü değildir hatta olması gereklidir.

NOT: BU YAZI KİŞİSEL GÖRÜŞ İÇERMEKTEDİR. İÇERİKTE YER ALAN YORUM VE YAKLAŞIMLAR AKADEMİK OLARAK TARTIŞMAYA İHTİYAÇ DUYMAKTADIR. Haziran 2012

Tailchute @tailchute

Mart 2012

Çağlayan Eroğlu @caglayan

E-deftere hazır mısınız?

Hazırız..e-beyannameden sonra e-defter büyük kolaylık sağlayacaktır..
Ocak 2012

Hakan @hakkan

Neler gelir vergisinden düşülür?

  • Bireysel emeklilik ve şahıs sigortası prim ödemeleri
  • Eğitim ve sağlık giderleri(Eğitim ve sağlık giderlerinin gelir vergisinden düşmesi sadece devletin belirttiği koşullar altında gerçekleşir)
  • Bağış ve yapılan parasal yardımlar
  • Özürlü indirimi
  • Sponsorluk harcamaları(Profesyonel spor ise %50,amatör spor ise tamamı)
  • Doğal afetlerle ilgili yapılan yapılan bağışlar
  • Kızılay derneğine makbuz karşılığı yapılan bağışlar

75 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.