Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Markaları

Bilgisayar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2016

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

CANON mu? HP mi? (Yazıcı)

Ofisimizdeki yepyeni iki Canon plotter'dan biri sürekli olarak servisi bekliyor. Canon'a güvenim kalmadı. Bugüne kadar onlarca HP yazıcı ve birkaç da plotter'la haşır neşir oldum. Hiçbir HP ile bir problemim olmadı. Yazıcı alacak olsam ilk seçeneğim HP olurdu. Bitmeyen kartuşlu dediğiniz model çıktıda muhakkak daha fazla ekonomi sağlayacaktır. Günümüzde artık kartuş ile ya da toner ile aldığınız çıktının fiyatı çok da farklı değil, ikisi de yaklaşık 15 kuruş eğer orijinal kartuş ya da toner kullanırsanız ki çakmasında da oran değişmeyecektir. Tabi gerçekten çok baskı alıyorsanız biraz keseyi açıp lazer yazıcı almayı da düşünebilirsiniz sonuçta lazerler diğerlerinden en az beş kat hızlılar.
Ekim 2016

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

CANON mu? HP mi? (Yazıcı)

Merhabalar, düzenli olarak renkli ve siyah beyaz çıktı almam gerekiyor, bunun için kartuşlu yazıcıların daha uygun olduğunu düşünüyorum lakin ”bitmeyen kartuşlu” mu yoksa normal ”kartuşlu” mu alsam bilemedim. Bütçem 130tl hangi marka ve modeli önerirsiniz? (fotokopi ve tarayıcılı)
Şubat 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Dell XPS almıştım. Üç yıl oldu . Tıkır tıkır çalışıyor . Yerinde servis bir başka güzel. JBL ses huzur verici. Müziği başka bir cihazdan dinlemek istemiyorsun eger bundan bi kere dinlemişsen. Blue ray yazıcısı falan . Resmen bağımlılık yaptı. Tek alternatifi olabilir oda kafaniza gore topladığınız bir masaüstü .
Eylül 2014

Emir Şenyer, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte iyi bir marka olmak ve evrensel anlamda markalaşmak için en önemli unsurlar sizce nelerdir?

Bence en önemli unsur herkese uygun bir hizmet sunmaya çalışmak ve bunu kendine çizgi olarak belirleyip bundan şaşmamak. Örneğin; iPhone 5 ilk çıktığında 4 inc ekranın bütün insanların eline mükemmel uyum sağladığıyla ilgili propaganda yaptılar. Bu propaganda insanların kafasında diğer telefon üreticilerinin işi yanlış yaptığıyla ilgili bir algı yarattı. Günümüze geldiğimizde ise Apple daha büyük ekranlı telefonlar çıkarmak üzere. İnsanların aklında "ee hani 4 inc en iyisiydi" gibi bir imaj olmaması elde değil. Kısaca Apple kendisi için yarattığı avantajı kötü bir etkiye dönüştürmek üzere. Yeni bir markanın ismini duyurabilmesi için kendi çözümlerini çizgisinden sapmadan insanlara sunmasının çok önemli olduğu kesin.
Eylül 2014

Cem Turan, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte iyi bir marka olmak ve evrensel anlamda markalaşmak için en önemli unsurlar sizce nelerdir?

İktisat derslerinde, öğrencilere bir ticari faaliyetin iki alternatifli hedefinden bahsedilir: Bir firmanın önceliği ya ne pahasına olursa olsun para kazanmak ya da bir değer, isim ve marka geliştirmek olabilir, teorik olarak.

Çok uzun yıllardır, kültürümüzün içinde yer bulmuş bazı genetik arazlar nedeniyle ticari dünyamız tümüyle para kazanmak üzerine odaklı yaşadı. Halen de öyledir; ticareti, bir şeyleri alıp üzerine kar koyarak satmaya bayılırız ama üretmek konusunda aynı istekliliği göstermeyiz. İsim yapmış holdinglerimize bakın, çoğu öyledir halen. En babayiğit üreticiler, demonte ithal ettiğini burada montajlayanlardı önemli bir süre.

Bugün de her ne kadar inovasyon, marka ifadeleri moda gereği, havada uçuşuyor olsa da henüz bu kavramların içinin hazmedilmiş, tam olarak algılanmış olduğunu söylemekten çok uzağız. Şu sıralar, sanal bir imaj peşinde koşan firmaların ağzından ar-ge, inovasyon, marka kültürü gibi ifadeleri sıkça duyarsınız.

Kamusal alanda, markasız bir faaliyet suya yazı yazmaktan farksızdır. Belki anlık kazanırsınız ama siz çıktığınızda kimse dönüp sizi ve emeklerinizi hatırlamayacaktır bile.

Ticari dünyamızın markayı keşfi süreci bile kendi içinde tüccarlarını türetti: Her yer marka ve gelişim danışmanı kaynıyor. Hiçbir mesleki birikimi, akademik ve bilimsel çalışması olmayan, tecrübe çalışmalarında bulunmamış lakin fotojenik insanların özellikle Amerika'da yayınlanan bazı kitapları hatmedip ülkemizde sermaye ederek para kazandıklarını üzülerek görüyorum. Asıl üzüldüğüm ise, bunların konunun gerçeklerinden bihaber firmalar ve insanlar tarafından teveccüh görmesi. Koca bir çöpe, zaman kaybına neden olan hatta zarar verici, çoğu değersiz ve bizler için anlamsız materyalist dünya söylemlerine zaman ve maddi kaynak heba etmeleri gerçekten çok üzücü.

Bilinmelidirki, bizim değerlerimizle Avrupa ya da Amerika ticari dünya değerleri farklıdır. Bireyler için de bu geçerlidir. Sözgelimi bizde, artık bu şuursuz çalışmalar nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş da, birbirini desteklemek, paylaşmak esasına dayalı bir ticari kültür var iken yabancı kaynaklardan beslenen çoğu gelişimci rakibinin gözlerini oyarak, bencilliği ayyuka çıkararak, adeta kendine tapan insanların güya başarılarını telkin eder.

Bir markanın, özellikle evrensel değerlere sahip, uluslararası olmaya namzet bir markanın nasıl olacağı konusu da özel şartlara bağlı bir konudur. Gazete köşelerinde, şurada burada okuduğunuz ve dinlediğiniz şeyler genel ve size fayda vermez türdendir genellikle. Zira fayda verseydi, önce onları söyleyenler onu elde etmez miydi?

Bu nedenle gerçek bir marka kültürü ve inovatif değer üretme perspektifine sahip kişi ve kuruluşlara, kendi şartları, hayata bakışlarını ve felsefelerini tam olarak özümseyen bir profesyonel destek öneririm.
Ağustos 2014

Fatih Aydınlı, bir soruya yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Marka konusunda dell ve sony üstüne tanımam yetkili teknik servisim var elimden geçmeyen makina kalmadı sony f11serisi kullanmaktayım 2yıl oldu dell konusunda ki müşteri memnuniyeti gerçekten güzel diğer markalara gelince asus şarj soketi her serisinde olduğu gibi yakıyor casper yanlış çalışma sonucu mühendislik sorunu yaşayan bir marka toshiba ideal bir makina fakat malzeme kalitesi donanım konusunda geriliyor Acer yanından bile geçmeyin lenovo iyi bir makina diyebilirim lakin kasası ve menteşeleri kırılınca panel eline kalıyor yani sizlere saysam saysam bitmez bu kullanıcın elinde olan bir sorun günlük kullanım için satılan bir laptopu farklı yollardan zorlarsan tabi ki elinde kalır sonuç itibari ile elektronik şans işi ...
Mart 2014

Moon Star, bir soruya yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Eğer sürekli yanınızda taşıyacaksanız kesinlikle 13 inch diyorum. 4 laptopum 13 ilk defa taşınabilir oldu. Gerçekten çok verimli bir ikili olduk.
Şubat 2014

Tanju Ergul, bir soruya yanıt verdi.

Laptop alırken nelere dikkat etmek gerekir? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Laptop alırken öncelikle cihazın kararlılık testlerinin sistem konfigürasyonuna paralel ölçüde sonuçlar vermesi beklenir. Bunun dışında servis hizmetlerinin kalitesi, cihazın ısınma ve pil kullanım değerleri... Vs... ve son olarak hangi amaca hizmet edeceği gerçeğinin farkında olmak...
Nisan 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Laptop için çabuk bozulmayan, dayanıklı bir mouse tavsiyeniz var mı? Bozulmayı engellemek için nasıl kullanmak gerekir?

Logitech M705, yaklaşık bir senedir kullanıyorum bataryasını bile değiştirmedim. Hala 705 gün kullanılabileceğini beyan ediyor mouse.
Mart 2013

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

MSI ServisPoint Mecidiyeköy/Gülbağ

Bu tür tecrübelerin tam da bu platformda paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir şikayet ya da reklamasyon yazısı değil. Aslında mutlu sonlu bir hikaye. C:

İşim nedeniyle oldukça bağımlı olduğum bir MSI GT683'üm var. Her türlü hızlı ve iyi donanıma sahip ama...


Geçenlerde arızalandı zannettim [aslında kullandığım yazılımın (SAP2000) problemi olduğunu sonradan keşfettim, bilgisayarın yöresel ayarlarını Amerikanya'ya getirmek gerekiyormuş.]

MSI ServisPoint'i aradım, Mecidiyeköy'dekini. İlk olarak, makineyi getirmemi, bir haftaya kadar bakacaklarını, bir hafta kadar da tamiratın sürebileceğini söylediler. Bozuk olduğunu sanıyorum ya, kaptım makineyi çıktım huzurlarına (1). Anında baskı yapmaya başladım; acaba hizmet bedellerini ben ödesem daha çabuk yapabilirler mi vb. diye. İmkansız olduğunu söylediler, ilk intibam feci oldu tabii ki...

Altı gün sonra aradım (Bu arada da problemimin yazılımsal olduğunu keşfetmiştim.) makinemin SSD'sinde (SSD: Solid State Disk, mekanik parçaları olmayan flash bellek gibi çalışan disklerden) hata olduğunu, onu değiştireceklerini söylediler (bunu nereden çıkarttıkları da hala benim için muamma, iki gün önce Windows kurmuş ve hızını da ölçmüştüm. Süper bir 7,6 idi.) Ellerinde aynı SSD'den olmadığından Tayvan'dan onay almaları gerekiyormuş, mail yazmışlar ama cevap gelmemiş. Ertesi gün Cuma bir de bu insanlar çalışmaya başladıklarında Tayvan'da mesai zaten bitmiş oluyor :)

Tabii ki Cuma günü tekrardan aradım, onayın hala gelmediğini söylediler. Ben de makinemin orada yattığı bir hafta boyunca zaten onay almak için yeterince zamanları olmuş olduğunu söyledim. Tayvan'ı hemen arayın, telefonla da onay alamıyorsanız eski SSD'mi takın ve makinemi geri verin, onay geldiğinde takmış ve çıkartmış olduğunuz SSD'yi tekrar takarsınız dedim. (Aslında bu kadar da kaprisli olduğumu sanmıyorum ama bilgisayarım benim hayatım, onsuz hiç bir işimi yapamıyorum ki alete yaptırdığım işler de ağır hesap işleri, bu ayarda ya da yakın bir yedeğim de yok.) Zaten çok kolay bir iş olduğundan kabul ettiler. Bir kaç saat sonra onaylarını hala alamamışlardı. Ben de çıktım tekrardan huzurlarına ve makineyi eski SSD'm takılmış olarak geri aldım (2). Bu arada makinemin içini de temizlemişler.

Pazartesi ServisPoint'den aradılar. Onayınız geldi gelin SSD'nizi takıyoruz dediler. Kaptım makineyi çıktım huzurlarına (3). 10 dakika içinde SSD'yi değiştirdiler ve makinemi verdiler.

Hikaye daha uzun :)
Aldım makineyi geldim eve, kurdum Windows'u, baktım makine fark edilir ölçüde yavaşlamış. Hemen Windows Deneyimi Dizini punanına baktım. Önceden 7,6 puan alan SSD şimdi 6,9 alıyordu. Direkt SSD hızını ölçtüm, gerçekten yavaş (Transcend TS128GSSD25S-M, mümkünse uzak durun.) Ertesi gün aradım bana yavaş SSD taktıklarını bunun da makinemi yavaşlattığını söyledim." En iyisi" dedim "siz yine eski SSD'mi takın ve aynı modelden de sipariş edin." Bunu da kabul ettiler hemen. Kaptım yine makineyi çıktım huzurlarına (4). Bakın dedim, elinizde hızlı bir SSD varsa onu da takabilirsiniz aradaki fiyat farkını da karşılarım. Bunun da imkansız olduğunu, parça satamayacaklarını söylediler. Yine 10 dakika kadar bir sürede eski SSD'm tekrardan girmişti makineye. Artık Tayvan'dan aynı model bir SSD gelene kadar bekleyecektim.

Perşembe günü aradılar, Kingston V300 120GB takabiliriz, bir araştırın dediler. Araştırdım, benim kağıt üstünde eski Intel'den iki kat hızlı, aradım olur ama bunun 240GB olanından takabilir misiniz dedim. Olur ne zaman isterseniz gelin takalım dediler. Ben de geleceğim gün ararım dedim. Ertesi gün vakit buldum aradım, hemen gelin takalım diski dediler. Kaptım makineyi çıktım bir sefer daha huzurlarına (5). Bu sefer 10 dakika kadar diskin gelmesini bekledim ama çay bile ikram ettiler :) 10 dakika sonra SSD geldi ve 10 dakikada da takıldı. Ödememi yaptım ve çıktım.

Kıssadan hisse duygusal bir hizmet istasyonu, eğer onlara iyi , kibar ama bilgisiz olmadığınızı da göstererek davranırsanız sizin için prosedüre aykırı şeyler de yapabiliyorlar. 5 kere gitmeye gerek yoktu tabii ki. Aynı diski en başından da alıp makineye takabilirlerdi. Yine de insanlar hata yapar diyebilirim. Aslında aynı dükkana tekrar da giderim, artık kiminle çalıştıklarını bildikleri için onlar da terbiyeli, kibar hatta araştırmacılar. Bir daha sefere ama başından sorarım ne yapacaklarını, hangi parçaları takacaklarını vb.

Almanların dediği gibi "Ende gut, alles gut."

Velhasıl eve geldim kurdum Windows'u, tabii hemen diskin puanına baktım :) 7,9 yani tavan puanı aldı :) Bu SSD'yi de kesinlikle tavsiye ederim, alet uçuyor, uçuruyor.

MSI ServisPoint Gülbağ:
gelecekonline.com/onemli_nokta/923
Mart 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

i7 işlemcili 3 Gb DDR2 veya DDR3 Ram ve Ati Ekran Kartı sahibi en az 500Gb HDD konfigürasyonlar menzilinde dizüstü bilgisayar önerebilecek misiniz?

@ScaleSkin MSI GT serileri gayet iyi, performanslı ama 16GB RAM takıyorlar bir de canavar gibi GeeForce. Ücreti mukabilinde RAM'lerin 8GB'sini serviste çıkrattırıp satabilirsin sanırım. Sonuçta yine 8GB kalır. Aslında istediğin konfigürasyonu Kadıköy'deki Monster firmasında toplatabilirsin ama onu toplamamak için bayağo dil dökeceklerdir, haklı olarak. O işlemciye neden o kadar az RAM düşündün? Neden ATI, tam da GeeForce'lar revaçtayken? Amaç nedir? Neden o işlemciyi böyle bir konfigurasyonda harcamak istiyorsun?
Mart 2013

Cem Okuyucu, bir soruya yanıt verdi.

i7 işlemcili 3 Gb DDR2 veya DDR3 Ram ve Ati Ekran Kartı sahibi en az 500Gb HDD konfigürasyonlar menzilinde dizüstü bilgisayar önerebilecek misiniz?

İ7 için ram çok düşük ne yapacaksın bu konfigürasyonu??? İ3 için istesen oluru var ama İ7 için çok düşük randıman alamazsın.. yazık o işlemciye...
Şubat 2013

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

İyi laptop soğutucusu markaları hangileridir?

Toshiba kullanıyorum ve fırın gibi mazallah kışın kombi yakmıyoruz. Ara sıra fön makinası ve elektrikli süpürgeyle fanı temizlemeye çalışsamda kısa bir süre sonra tekrar evi ısıtmaya devam ediyor. Xigmatek marka plastik 30 liraklık bir fan kullanıyorum şuan. Aşırı sıcaklıktan kapanmasını önlüyor en azından. Şimdi bu fanlar bir işe yaramıyor diyenlerde çıkabilir ama cidden yarıyor biraz da olsa. Önceden kendi kendine çok kapanırdı aşırı sıcaklıktan bilgisayarım ama son zamanlarda böyle bir problemle hiç karşılaşmadım. Birde yanılmıyorsam logitech'in fanları çok kaliteli soğutuyor.
Daha fazla

107 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Acer

12 Kullanıcı   3 Soru   8 Yanıt

Toshiba

13 Kullanıcı   4 Soru   16 Yanıt