Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marka

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Aralık 2017

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Marka nedir? Nasıl marka olunur?

Kısaca ifade etmek gerekirse marka, piyasaya herhangi bir ürün veya hizmet sağlayan bir satıcının diğerinden ayırt edilmesine yardımcı olacak her türlü isim, terim, simge, sembol ve tasarımın tamamıdır.

Marka tüketici ile ilişki kurduğu anda iletişim de başlar. Bu iletişim direkt reklam ile de olabilir, bir büfenin standında da başlayabilir. İletişimin hangi yolla kurulduğu değil, iletişim sırasında markanın fark edilebilir ve tüketici tarafından benimsenir olması önemlidir. Marka İletişimi burada devreye girer. Marka iletişiminin temel amacı markayı hedef kitleye göre iyi analiz ederek, doğru bir noktada müşteriyle buluşturabilmektir.

Marka dili, tonu ve stili bir marka iletişim stratejisi belirlenirken üzerinde durulması gereken üç temel öğedir. Dil markanın müşteri ile ilişkisinin temelini oluşturur. Onu diğerlerinden ayıran kendine has ve benzersiz bir yapıya sahip olmalıdır. Hedef kitlenin demografik yapısı ile bağlantılı olmalıdır. Ton müşteri ile marka arasındaki bağın etkinliğini belirler. Özel durumlara göre kendini yeniler. Stil ise en önemli öğedir. Markanın vitrinidir. Renkler, görünüş, tasarım kısacası her şeydir. En büyük ayırt edici özelliğidir. Müşteri için görsel bir tecrübedir.

Bu üç temel öne çok iyi anlaşıldıktan sonra marka danışmanı, marka iletişim stratejsini belirler. İletişim hedeflerini bu strateji doğrultunda harekete geçirir. Müşteri ile iletişimi üst seviyede tutulmasını sağlayarak, üretimden pazarlamaya her alanda başarıyı artırır. Bu nedenle iyi bir marka danışmanı ile çalışmak şirketin ve de markanın bekası için çok yüksek öneme sahiptir.

Marka danışmanlık firmalarına iletişim konusunda çok iş düşmektedir. Marka İletişimi, ulusal ve uluslararası marka danışmanları tarafından profesyonel bir şekilde planlanarak hayata geçirilebilmektedir.

Kaynak: B4Mind.com
Ocak 2016

Meral Kartepe, bir soruya yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Orijinal mi sorusuna muhatap olmamak için kullanmayanlardan biriyim. Ülkemizde herkes anlar gerçekle sahte arasındaki farkı :)
Aralık 2015

Boşlukta Süzülen, bir soruya yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Yılların geyiğidir bu efendim, aslında ki, bunu her zipposu olan bilir, tam kapalı halde iken kapağın açıldığı yerdeki kat çizgisine bakılır. Çizgiyi elinizle hissederseniz çakmadır, hissetmezseniz orjinaldir, yormayın kafayı daha buna, takılıcak başka güzel şeyler var.. .
Temmuz 2015

Erdi Çatan  yeni bir  gönderide  bulundu.

AĞIZDAN AĞIZA REKLAM

1918
Televizyonlarda , gazete küpürlerinde, internet sitelerinin içeriklerinde yer alan ürün tanıtımlarıyla hayatımızda yer almaya başlayan reklam, günümüzün teknoloji imkanlarıyla daha da ileri, etkileyici bir sisteme dönüş sağlamaktadır. Teknolojinin bize sunduğu hizmetleri koşulsuz kabul ettiğimiz bu ortamda reklam anlayışımız, zevk ve tercihlerimiz viral sisteme dayanmaya başlamaktadır.
Gazete, radyo, tv, internet ile hayatımıza giren reklamın bir ayağı olan viral düzene dayanan ağızdan ağıza reklam, şirketlerin son dönemde tercih sıralarında yer alan bir ucuz maliyetli reklam türüdür .
Bir dostunuzun, bir akrabanızın, yakınınızın, eski müşterilerinizin, üründen bağımsız bir köşe yazarının, sözlüklerde entry giren sözlük yazarlarının, bloggerlerin görüşleri etkileyici ağızdan ağıza reklamın başlangıç noktasıdır.
Düşünelim ki kendinize ömürlük bir bilgisayar almak istiyorsunuz. Şehrinizdeki tüm bilgisayar satıcılarını, üreticilerini gezdiniz. Artık bilgisayar için gerektiğinden daha fazla bilgiye sahipsiniz ama bir şey eksik. İşte o eksik olan şey bir ağabeyinizin sırtınıza vurup ‘’al o bilgisayarı pişman olmazsın, ben aldım çok dayanıklı.. ’’ gibi sizi güçlendirecek bir söze ihtiyaçınızın oluşudur. İşte bu nokta ağızdan ağıza reklamın başka bir örneğidir ki herkesin başına gelmiştir. Günümüzün trendleri de göz önünde bulundurulduğunda dijital alanların faydalarını etkin kullanan kişilerin bu güç veren söz yerine herkesin ortak paylaşımlarda bulunduğu sitelerin sözlerine güven duyması süreci kısaltmaktadır.
İşte tüm bu duygusal durum, ağızdan ağıza reklam, tüm üreticilerin, pazarlamacıların olabildiğince gerçekleştirmek için can attığı uygulamadır. Piyasada yeni ürün çıkaran kişiler tanıtımları yaparken ürünleri öncelikle pazarlama gurmelerine gönderiyor sonrasında ise köşe yazılarında veya sosyal mecrada o üründen muhteşem bir icatmış gibi bahsedilmesini sağlamak için dualar ediyor, inanılmaz çabalar harcıyor.
Pazarlamacılar, ürünlerin yararlı kısımlarından bolca bahsedilen reklamlar hazırlarlar. Hazırladıkları bu reklamın inandırıcı olması için daha fazla çaba harcarlar. Bu reklamı yapılan ürün hakkında konuşulması için ise ömürlerini harcarlar. Çünkü reklamı yapılan üründen konuşulması ürünün popülaritesini artıracak, memnuniyet karı oluşturacaktır.
1918
Gelişen dünyanın sınırsız yüksek teknolojisinin pazarlama aracı görülen ağızdan ağıza reklam çok zayıf bir teknolojidir. Bu zayıf teknolojiye şirketler yönelmektedir.Ağızdan ağıza reklamı etkin kullanabilen şirketlerin ücret almayan çalışanları, üründen memnun kalıp onu öven kişiler, şirketin karını maksimize etmesine yardımcı olacaktırlar. İşte bu noktada ücret almayan işçilerini belirlerken şirketler, kendi müşteri portföyünün datalarına erişerek sadık müşterilerine ve blog yazarları kitlelere hitap eden erişim seviyesi yüksek olan kişilere hediye ederek işe başlayabilirler. Maaşsız işçiler işte bu etkileşimi yüksek olan blog yazarları ve sadık müşterilerdir Şirketlerin kullandıkları diğer bir ağızdan ağıza reklam ise kamu alanlarında gerçekleştirilmektedir. İstanbulda çok yoğun trafiğe sahip bir cadde de park halinde duran son model araba herkesin dikkatini çekmektedir. Araba üreticisi bir firma caddenin reklam potansiyelinden faydalanmaktadır. Diğer bir örnek ise şuan herkesin sahip olduğu akıllı cihazlar serisinden telefon… Ortamda bulunan arkadaşınızın çözünürlük gücü yüksek resim, video çekmesi, bunu sosyal medyada paylaşması kişilerin dikkatini çekecek ve üzerine konuşmalar gerçekleşmesine sebep olacaktır. Akıllı cihaz uygulamalarından foursquare tam anlamıyla ağızdan ağıza reklam organıdır. Gidilen yerin popülerliğini artırır ve kişide ‘’o zevklidir, kesin güzel bir mekan’’ duygusunu oluşturur.
İşte ağızdan ağıza reklam aslında ‘’toplu söylenti’’, ‘’mahalle baskısı’’ gibi bir içeriğe sahip maliyeti az basit bir reklam türüdür . İşte bu maliyeti diğer reklam türlerine göre az olan reklam türü olan ağızdan ağıza (viral) reklam geçmişte de olduğu gibi günümüz teknolojisindede geliştirilerek kullanılan ve yerini sağlamlaştırmış ve yıllarca kullanılabilecek ileri teknolojiye ayak uydurabilen pazarlamanın güzide araçlarındandır.

Alıntıdır :erdicatan.com/agizdan-agiza-reklam
Temmuz 2015

Erkan Karaca, bir soruya yanıt verdi.

Amerikan Express kartı neden marka logosu olarak Eski Roma Komutanını kullanır?

Anlamsız şekilde kullanıcıya güven veren bir durumdur. Biz Yeniçeri koysak olur mu acaba?
Şubat 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hangi ülkenin kaç tane Dünya çapında markası var. Toplam değeri ne kadar.

O bizi sömürüyor, bu bizi manipule ediyor demeden önce şu listeye bir bakıla. Hristiyan olmayanları aralarına almazlar diye bir şey de yok; listede BAE, Hindistan, Çin, Japonya da var.
Şubat 2015

Malcolm Smıth, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2015

Artpro, bir soruya yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Benim için çakmağa adını veren sesi orjinalliğini gösterir zip deye açılacak po diye kapanacak.
Ekim 2014

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Patent alım süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır?

Ben de tecrübelerime dayanarak, patent başvurusu aşaması ve sonrasından biraz bahsedeyim Ersin Tüzünoğlu (@ersintuzunoglu) 'na ek olarak.

Başvuru adımında bir patent bürosu ile birlikte çalışmanızı şiddetle öneririm. Bu noktadan itibaren ise süreç şu şekilde işler.
  • Bir patent bürosuna ücret ödeyerek ön araştırma yapmasını istersiniz. Bu işlemi kendiniz de online.turkpatent.gov.tr/web/index.html ve EPO (European Patent Office / Avrupa Patent Ofisi) sitesinden epo.org/searching/free/espacenet.html yapabilirsiniz ancak bu konuda acemi olmanız size zaman kaybettirecektir. İsim ve ünvan ile arama yapmanın daha efektif yolu olan sınıfsal arama işlemlerini öğrenmeye vakit harcamaktansa patent bürosuna para ödemenizi tavsiye ederim. Onlar hem daha fazla kaynağa daha hızlı erişiyorlar hem de ayrıntılı bir rapor da sunarak hızlı bir arama da yapabiliyorlar. İyi bir patent bürosu bu aşamada bile patent başvurusu yapmanızın sağlıklı olup olmayacağı konusunda sizi durdurabilir ya da süreci devam ettirmenizi sağlayabilir. Türkiye'de birçok patent bürosu patent yerine Faydalı Model denen sadece Türkiye'ye özgü bana çok saçma gelen bir modele yönlendiriyorlar örneğin ve birçok kişi de bu korumanın kendileri için yeterli olacağı inancı ile para harcıyor.
  • Bu ön araştırmanın ardından Claim (iddia/talep) yazma kısmı geliyor. Burada da patent yazımına ait birçok kuralı öğrenmeniz gerekecektir ancak yineliyorum ki iyi bir patent bürosu bu işi de oldukça iyi anlatarak ve yazımı kendileri yaparak çözebiliyor. Patent yazımındaki bu en önemli adım süreçte sizin tarafınızda ilerleyen en çok zaman alan kısım aynı zamanda. İddia yazımı esnasındaki en önemli şey ise patenti ürününüzdeki her mekanizmaya alamayacak olmanız, yani bir patent başvurusu esnasında sadece bir mekanizmaya hedefli çalışılabilir. Mekanizma diyorum çünkü bir cihazın ya da ürünün kendisine patent alamazsınız. Sadece icat ettiğiniz yöntem/mekanizmaya patent alabilirsiniz. Bu yüzdendir ki iddia yazım aşamasında mekanizmaya alacağınız patentinize tehdit oluşturabilecek ve gelecek ile ilgili öngörülerinizi de içeren ayrıntılı maddeler ekleyerek asıl patent koruma işlemini burada gerçekleştirirsiniz.
  • Patent koruması için iddia yazımında, önce geçmişteki icatlara atıfta bulunursunuz ve patent numaraları ile refere edersiniz, sonra da sizin mekanizmanızı tanımlarsınız ve son olarak da mekanizmanızın aslında benzer hangi şekillerde gerçekleştirilebileceğini (gelecek zaman ya da şimdiki zaman) belirterek, benzer patent alımlarının önüne geçerek korumayı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu nedenle; yineliyorum; claim (iddia) yazımındaki her şey çok önemlidir. Bazen bir kelime yüzünden dahi patentinizin koruması aşılabilir bunu da ekleyeyim :).
  • İddia yazım aşamasının başarılı olması için burada şematik ve çizimsel/şekilsel olarak da tüm iddia adımlarını resimler ile desteklemeniz gerekmektedir. Örnekler için:
Patent Hukuku

Patent Hukuku

Patent Hukuku
  • Bu aşamadan sonra artık başvurunuz ek dökümanlarla birlikte EPO anlaşmalı olan TPE'ye gönderilir. Patent süreciniz başlar ve uzun süren (yıllar alabilir) ulusal veya uluslarası patent süreçlerinde ara ara paralar ödeyerek (bazen yüklü miktarlarda) süreç tamamlanır. Bu esnada EPO'daki kayıtlı hakemler patentinize dair güncelleme, düzenleme, yeni bir atıf isteyebilir ve hepsini sabırla tamamlamalı ve takip etmelisiniz. Burada da iyi bir patent ofisi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Benim kendi düşüncelerimi de buraya eklemek isterim. Patentleme sistemi, dünyadaki büyük kapitalist firmaların mevcut teknolojiyi kendi imkanlarının ötesinde de gelişimini sağlamak için ortaya çıkardıkları bir icat olarak görüyorum. Hem kendileri bundan güçleri sayesinde faydalanabilecekler hem de teknolojik gelişimin itici gücü olduğunu da belirterek dünyanın her yerinde yeni çalışanlar yaratabilecekler bu sayede (aynı durumu farklı bir açıdan CE belgesi için de düşünmekteyim ama o ayrı bir yazı konusu). Patent ile zengin olan birkaç kişiyi hepiniz biliyorsunuzdur belki ve size; aslında kafası çalışan insanın da bundan para kazanabileceğine dair umutlar da uyandırıyor olabilir ya da projenizin çok iyi olmasından ötürü onu bu yolla koruyarak ve patentli fikri satarak para kazanmak gibi bir hayaliniz de olabilir (ya da buna benzer içinde para hayali geçen bir durum) ama bence hiç bunlarla uğraşmayın ve direkt olarak hayata geçirmeye çalışın düşüncenizi (execution). Son cümlemdeki "para, kazanmak, zengin olmak" gibi kelimelerin patent ile ne kadar da çok kullanılabildiğini siz de görüyorsunuz ve bu da bahsettiğim sistemsel durumun belki de bir göstergesidir :).

Neyse, umarım fikriniz gerçekten çok iyidir ve patent almadan hızla yayılıp birilerini dize getirecek kadar da geniş çaplıdır. Sevgiyle...
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Günümüzde artık var olmayan markalara ya da markalara ait model isimlerine örnek(ler) verebilir misiniz?

Geçenlerde babam ve amcamlarla yaptığımız sohbette eski sigaralar konuşulmuştu bende birkaç sigara markası yazayım.

Birinci(en pahalısı birinciymiş)
Marka

İkinci
Marka

Üçüncü
Marka

Yeni Harman
Marka

Yenice
Marka

Gelincik
Marka

Hisar
Marka
Boğaziçi
Marka

Kulüp
Marka

Sipahi
Marka

babam ve amcamdan öğrendiğim markalar bu kadar =)
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Daha fazla

155 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.