Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marka

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Cum - 15:11

Zeki Ayparçası  yeni bir  gönderide  bulundu.

MARKANIZI TESCİL ETTİRMEK İÇİN 7 SEBEP

Marka Tescili Nedir?
Bildiğiniz gibi marka, eşya hizmet ve benzerlerini birbirinden ayırmak için belirlenen işarettir. Zaten markanın en temel işlevi de ayırt etmektir. Karakteristik ve orjinal markalar oluşturmalıyız birbirinden benzersiz olmalıdır. İştigal konusu olan, bir başkasının daha önceden markayı tescil ettiği veya tescil aşamasında olduğu markalar ayırt edici özelliği olmadığı gerekçesiyle tescil edilemezler. Bir başkası tarafından düşünülmüş üzerinde çalışılmış, bir fikir veya markanın başkası tarafından kullanılıp tescil edilebilecek olması haksızlık olur.
Türkiye’de marka hukuku mevzuatına göre hareket edilir. Marka hukuku mevzuatına uygun olarak markanın korunması adına tescil ilkesi benimsenmiştir. Markanın verdiği haklar vardır ve bu haklar: Size kiralama, Franchies, KOSGEB’den faydalanma, Com.tr adına sahip olma, banka işlemlerinde kullanılabilme hakkı sağlar. Bundan dolayı markanın tescille güvence altına alınması gerekmektedir.
İnka Patent, deneyimli ve güvenilir ekibi ile markaların seçiminde ve araştırılmasında, markanın yenilenmesi, tescil edilmesi, marka itirazları, markanın lisans sözleşmesi ve markaya dair diğer bütün konularda danışanlarına güvenli bir danışmanlık hizmeti vermektedir.


Devamını buradan okuyabilirsiniz.inkapatent.com.tr/markanizi-tescil-ettir. . .
Ocak 2021

Zeki Ayparçası  yeni bir  gönderide  bulundu.

Marka tescili Ne demektir?

Marka Tescili, bir şahıs veya Tüzel kişiliğin mal ve hizmetlerinin diğer Şahıs ve Tüzel kişiliklereait mal ve hizmetlerden ayırt edilebilmesi amacıyla belirlemiş oldukları ibare veya işaretlerin marka sahibine hak sağlaması için onaylanması işlemidir. Marka tescil işlemi Sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlı Türk Patent ve Marka kurumunda yapılır. Ve markanın sahibine 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince koruma ve haklar sağlar. Bir başka deyişle marka tescili, şahır ve gerçek kişilerin kendini korumak ve benzerlerinden kaçınmak üzere belirlemiş oldukları ibare, işaret , logo, kelime ve vb. ayırtedicilik sağlayan , koruma ve kopyalanmasını önlemek için kendi adına koruma altına alması demektir. Markalar , işletmlerin halk önündeki kendini anlattığı temsilcileri konumundadır.


Ocak 2021

Zeki Ayparçası, bir soruya yanıt verdi.

Marka Tescili'nde en güvenilir firmalar hangileridir?

Gaziantep'te bulunan ancak dünyaya marka tescili yapan bir firmainkapatent.com.tr/marka.html soru cevap şeklinde birçok yanıt var
Ocak 2021

Zeki Ayparçası  yeni bir  gönderide  bulundu.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka Tescil belgelerinin alınması birbirine bağlantılı süreçlerden oluşmaktadır.
a- Başvuru Aşaması: Öncelikle, Marka tescili almak isteyen şahıs veya Tüzel kişiliğin markayı hangi sektörde, hangi mal ve hizmetler için kullanılacağı belirlenir. Bu mal ve hizmetlere uygun Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği 45 adet Nice sınıfından alınması gereken sınıflar belirlenir. Belirlenen sınıflarda istenilen marka için sadece birebir markalar değil özel yazılımlarımız sayesinde benzer marka araştırması yapılır. Bu aşamada sadece aynı markalar değil, bize itiraz edebilecek, başvurumuz için risk yaratabilecek benzer marka tesciller bile belirlenir. Ardından markanın tescil edilebilirliği ile ilgili risk analizi yapılır ve eğer olumlu bir karar verilirse Türk Patent ve Marka Kurumuna seçilen sınıflar için harçlar ödenerek başvuru yapılır.
b- Yayın Aşaması: Yapılan başvurumuz Türk Patent ve Marka Kurumunca ön inceleme ve benzerlik işlemine tabi tutulur. Bu aşamada bize özel yapmış olduğumuz risk analizi sayesinde başvurumuz sorunsuz olarak geçecek ve 2 ay boyunca marka yayın bülteninde yayınlanacaktır. Bu aşamada ki yayının amacı, tescilli marka sahiplerine “ ben bu başvuru ile ilgili kendi bünyemde araştırma yaptım ve tescili için bir engel görmedim. Eğer bu başvurunun kendi markasına benzer olduğunun düşünen var ise bu marka başvurusuna itiraz edebilir” demektir. Eğer başvurumuza itiraz gelmemesi durumunda 2 aylık bülten süresi dolar ve markamız için tescil kararı verilir. Ama eğer başvurumuza bir itiraz gelirse süreç biraz farklı şekillenecektir. Gelen itiraz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuruyu yapan biz vekillere bildirilir. Gelen itiraz müvekkillere bildirilerek analiz yapılır ve bu analize istinaden uygun bir savunma hazırlanır. Yapılan itiraz ve savunmaya istinaden Türk Patent ve Marka Kurumunda ki itiraz uzmanı incelemesini yapar ve bir karar verir. Eğer gelen itiraz kabul edilirse başvuru tamamen veya kısmen ret edilir. Ama savunma başarılı olur ve itiraz kabul edilmez ise marka sürecimiz sorunsuz devam eder. Bu aşamadan sonra itiraz uzmanının vermiş olduğu karara olumsuz taraf yeniden itiraz etme hakkı vardır. Bu süreç 2. Kez aynı şekilde gerçekleşir. Bu aşamada itiraz ve savunmalar Yeniden İnceleme ve Denetleme Kuruluna (Y. İ. D. K – YİDK) gider. Kurul incelmesini yapar ve sonuç çıkarır. Bu aşamada çıkan sonuç Türk Patent ve Marka Kurumunda nihaidir. Yani artık başvuru sahibi haklı görülürse marka tescil edilecektir, itiraz sahibi haklı görülürse marka kısmi veya tamamen ret edilecektir. Bu aşamadan sonra haksız görülen taraflar isterlerse dava yoluyla hak arayışlarını sürdürebilirler.
c- Tescil Aşaması: Yayın aşaması sonrası Türk Patent ve Marka Kurumu markanın kabul edildiğini bildirir ve Tescil belgesi harcı ödenerek belge alınır. Bu 3 aşamada da en önemli nokta, bu işlemler süreli işlemlerdir ve süreçler kaçırılırsa başvuru tescil edilmeden başvuru iptal edilir. O yüzden süreç takibi eksiksiz yapılmalı ve sürecin hızlı ilerlenmesi sağlanmalıdır.
Aralık 2017

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Marka nedir? Nasıl marka olunur?

Kısaca ifade etmek gerekirse marka, piyasaya herhangi bir ürün veya hizmet sağlayan bir satıcının diğerinden ayırt edilmesine yardımcı olacak her türlü isim, terim, simge, sembol ve tasarımın tamamıdır.

Marka tüketici ile ilişki kurduğu anda iletişim de başlar. Bu iletişim direkt reklam ile de olabilir, bir büfenin standında da başlayabilir. İletişimin hangi yolla kurulduğu değil, iletişim sırasında markanın fark edilebilir ve tüketici tarafından benimsenir olması önemlidir. Marka İletişimi burada devreye girer. Marka iletişiminin temel amacı markayı hedef kitleye göre iyi analiz ederek, doğru bir noktada müşteriyle buluşturabilmektir.

Marka dili, tonu ve stili bir marka iletişim stratejisi belirlenirken üzerinde durulması gereken üç temel öğedir. Dil markanın müşteri ile ilişkisinin temelini oluşturur. Onu diğerlerinden ayıran kendine has ve benzersiz bir yapıya sahip olmalıdır. Hedef kitlenin demografik yapısı ile bağlantılı olmalıdır. Ton müşteri ile marka arasındaki bağın etkinliğini belirler. Özel durumlara göre kendini yeniler. Stil ise en önemli öğedir. Markanın vitrinidir. Renkler, görünüş, tasarım kısacası her şeydir. En büyük ayırt edici özelliğidir. Müşteri için görsel bir tecrübedir.

Bu üç temel öne çok iyi anlaşıldıktan sonra marka danışmanı, marka iletişim stratejsini belirler. İletişim hedeflerini bu strateji doğrultunda harekete geçirir. Müşteri ile iletişimi üst seviyede tutulmasını sağlayarak, üretimden pazarlamaya her alanda başarıyı artırır. Bu nedenle iyi bir marka danışmanı ile çalışmak şirketin ve de markanın bekası için çok yüksek öneme sahiptir.

Marka danışmanlık firmalarına iletişim konusunda çok iş düşmektedir. Marka İletişimi, ulusal ve uluslararası marka danışmanları tarafından profesyonel bir şekilde planlanarak hayata geçirilebilmektedir.

Kaynak: B4Mind.com
Ocak 2016

Meral Kartepe, bir soruya yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Orijinal mi sorusuna muhatap olmamak için kullanmayanlardan biriyim. Ülkemizde herkes anlar gerçekle sahte arasındaki farkı :)
Aralık 2015

Boşlukta Süzülen, bir soruya yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Yılların geyiğidir bu efendim, aslında ki, bunu her zipposu olan bilir, tam kapalı halde iken kapağın açıldığı yerdeki kat çizgisine bakılır. Çizgiyi elinizle hissederseniz çakmadır, hissetmezseniz orjinaldir, yormayın kafayı daha buna, takılıcak başka güzel şeyler var.. .
Temmuz 2015

Erdi Çatan  yeni bir  gönderide  bulundu.

AĞIZDAN AĞIZA REKLAM

1918
Televizyonlarda , gazete küpürlerinde, internet sitelerinin içeriklerinde yer alan ürün tanıtımlarıyla hayatımızda yer almaya başlayan reklam, günümüzün teknoloji imkanlarıyla daha da ileri, etkileyici bir sisteme dönüş sağlamaktadır. Teknolojinin bize sunduğu hizmetleri koşulsuz kabul ettiğimiz bu ortamda reklam anlayışımız, zevk ve tercihlerimiz viral sisteme dayanmaya başlamaktadır.
Gazete, radyo, tv, internet ile hayatımıza giren reklamın bir ayağı olan viral düzene dayanan ağızdan ağıza reklam, şirketlerin son dönemde tercih sıralarında yer alan bir ucuz maliyetli reklam türüdür .
Bir dostunuzun, bir akrabanızın, yakınınızın, eski müşterilerinizin, üründen bağımsız bir köşe yazarının, sözlüklerde entry giren sözlük yazarlarının, bloggerlerin görüşleri etkileyici ağızdan ağıza reklamın başlangıç noktasıdır.
Düşünelim ki kendinize ömürlük bir bilgisayar almak istiyorsunuz. Şehrinizdeki tüm bilgisayar satıcılarını, üreticilerini gezdiniz. Artık bilgisayar için gerektiğinden daha fazla bilgiye sahipsiniz ama bir şey eksik. İşte o eksik olan şey bir ağabeyinizin sırtınıza vurup ‘’al o bilgisayarı pişman olmazsın, ben aldım çok dayanıklı.. ’’ gibi sizi güçlendirecek bir söze ihtiyaçınızın oluşudur. İşte bu nokta ağızdan ağıza reklamın başka bir örneğidir ki herkesin başına gelmiştir. Günümüzün trendleri de göz önünde bulundurulduğunda dijital alanların faydalarını etkin kullanan kişilerin bu güç veren söz yerine herkesin ortak paylaşımlarda bulunduğu sitelerin sözlerine güven duyması süreci kısaltmaktadır.
İşte tüm bu duygusal durum, ağızdan ağıza reklam, tüm üreticilerin, pazarlamacıların olabildiğince gerçekleştirmek için can attığı uygulamadır. Piyasada yeni ürün çıkaran kişiler tanıtımları yaparken ürünleri öncelikle pazarlama gurmelerine gönderiyor sonrasında ise köşe yazılarında veya sosyal mecrada o üründen muhteşem bir icatmış gibi bahsedilmesini sağlamak için dualar ediyor, inanılmaz çabalar harcıyor.
Pazarlamacılar, ürünlerin yararlı kısımlarından bolca bahsedilen reklamlar hazırlarlar. Hazırladıkları bu reklamın inandırıcı olması için daha fazla çaba harcarlar. Bu reklamı yapılan ürün hakkında konuşulması için ise ömürlerini harcarlar. Çünkü reklamı yapılan üründen konuşulması ürünün popülaritesini artıracak, memnuniyet karı oluşturacaktır.
1918
Gelişen dünyanın sınırsız yüksek teknolojisinin pazarlama aracı görülen ağızdan ağıza reklam çok zayıf bir teknolojidir. Bu zayıf teknolojiye şirketler yönelmektedir.Ağızdan ağıza reklamı etkin kullanabilen şirketlerin ücret almayan çalışanları, üründen memnun kalıp onu öven kişiler, şirketin karını maksimize etmesine yardımcı olacaktırlar. İşte bu noktada ücret almayan işçilerini belirlerken şirketler, kendi müşteri portföyünün datalarına erişerek sadık müşterilerine ve blog yazarları kitlelere hitap eden erişim seviyesi yüksek olan kişilere hediye ederek işe başlayabilirler. Maaşsız işçiler işte bu etkileşimi yüksek olan blog yazarları ve sadık müşterilerdir Şirketlerin kullandıkları diğer bir ağızdan ağıza reklam ise kamu alanlarında gerçekleştirilmektedir. İstanbulda çok yoğun trafiğe sahip bir cadde de park halinde duran son model araba herkesin dikkatini çekmektedir. Araba üreticisi bir firma caddenin reklam potansiyelinden faydalanmaktadır. Diğer bir örnek ise şuan herkesin sahip olduğu akıllı cihazlar serisinden telefon… Ortamda bulunan arkadaşınızın çözünürlük gücü yüksek resim, video çekmesi, bunu sosyal medyada paylaşması kişilerin dikkatini çekecek ve üzerine konuşmalar gerçekleşmesine sebep olacaktır. Akıllı cihaz uygulamalarından foursquare tam anlamıyla ağızdan ağıza reklam organıdır. Gidilen yerin popülerliğini artırır ve kişide ‘’o zevklidir, kesin güzel bir mekan’’ duygusunu oluşturur.
İşte ağızdan ağıza reklam aslında ‘’toplu söylenti’’, ‘’mahalle baskısı’’ gibi bir içeriğe sahip maliyeti az basit bir reklam türüdür . İşte bu maliyeti diğer reklam türlerine göre az olan reklam türü olan ağızdan ağıza (viral) reklam geçmişte de olduğu gibi günümüz teknolojisindede geliştirilerek kullanılan ve yerini sağlamlaştırmış ve yıllarca kullanılabilecek ileri teknolojiye ayak uydurabilen pazarlamanın güzide araçlarındandır.

Alıntıdır :erdicatan.com/agizdan-agiza-reklam
Temmuz 2015

Erkan Karaca, bir soruya yanıt verdi.

Amerikan Express kartı neden marka logosu olarak Eski Roma Komutanını kullanır?

Anlamsız şekilde kullanıcıya güven veren bir durumdur. Biz Yeniçeri koysak olur mu acaba?
Şubat 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hangi ülkenin kaç tane Dünya çapında markası var. Toplam değeri ne kadar.

O bizi sömürüyor, bu bizi manipule ediyor demeden önce şu listeye bir bakıla. Hristiyan olmayanları aralarına almazlar diye bir şey de yok; listede BAE, Hindistan, Çin, Japonya da var.
Şubat 2015

Malcolm Smıth, bir soruya yanıt verdi.

156 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.