Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marmara Üniversitesi

Üniversiteler (Türkiye)

Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 65.000'i geçen öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Teknik Eğitim, İletişim, Hukuk, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri’ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye’nin tek "çok dilli" üniversitesidir.

Eylül 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

Dalınızda iyi olmak istiyorsanız mutlaka o dalın iyi olduğu ülkenin dilinde okumalısınız. Bu da makine mühendisliği hariç İngilizce oluyor. Özellikle tıp konusunda ABD çok ileri olduğu için kendinizi geliştirmek için okuyacağınız tüm yayınlar İngilizce olacak. Mesleğinizin terminolojisinin bir kısmı tamam Latince ama ondan daha büyük bir kısmı İngilizce. Sonuçta İngilizce öğrenmeniz yayın takip edebilmeniz açısından önemli. Diploma alayım gerisi önemli değil gibi bir düşünceniz varsa, tasvip etmesem de Türkçe okumanız daha kolay olacaktır ama fikrinizi değiştirip kendinizi geliştirmek isterseniz oldukça zorlanırsınız. Sonradan gideceğiniz dershanede size sadece genel bir İngilizce öğretebilirler meslek terminolojinizi değil.
Eylül 2015

İnci Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

İngilizce ya da Türkçe sonu hep Latince.. .
Temmuz 2015

İhsan Gömleksiz, bir soruya yanıt verdi.

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

Bilim dili ingilizce. Bu yüzden ingilizce okumanı tavsiye ederim. İleride karşılaşacağın sorunların çözümlerine türkçe kaynaklarda zaman kaybetmeden ingilizce sayesinde hızla ulaşabilirsin. Sadece sorunlar için değil yararlanacağın kaynakların büyük kısmı ingilizce. İngilizce ile daha hızlı geri dönüş sağlarsın. Örnek verecek olursak. En basitinden Google'da arama yaptığında sonuç türkçe sayfalarda bulunmuyorsa sorguyu ingilizceye çevirip sana dünya dilinde arama sonuçlarını gösteriyor.
Temmuz 2014

Burcu Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

Bu sene yeni açılan Marmara Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü ile ilgili tecrübeleriniz nelerdir?

N3 yazık ki cok fikrim yok ama bir ark fransızca Tercümanlık okuyordu yarım bıraktı
Şubat 2014

Mehmet, bir soruya yanıt verdi.

Tarih bölümü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Tarih bölümü üniversiteyi bitirdikten sonra bekleyeceksin hemde çok
Şubat 2014

Kaan, bir soruya yanıt verdi.

Bir işletme öğrencisi AÖF'de hangi bölümü tercih etmeli?

AOF de bir cok ders ortak. Hangi bolume giderseniz gidin calisirsaniz gecersiniz.
Istediginiz bolumu secin.
Eylül 2013

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

Ek olarak AÖF'de herhangi bir bölüm bitirmek kişiye ne kadar katkı sağlar?

Bölümü bitirdiğin zaman eline bir diploma geçecektir. Her diplomanın/üniversite mezuniyetinin bir altın bilezik olduğu gerçektir. İş bulma konusunda iki farklı dalda araştırma ve başvuru yapabilirsin. Bu durum ayrıca CV'de azimli, öğrenmeye aç, çalışmaktan keyif alan, kendini geliştiren birisi olarak gözükmeni sağlayabilir.
Temmuz 2013

Mine, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Üniversitelerde hangi gerekçe ile asistanların işlerine son veriliyor?

Üniversite

Son yıllarda artan asistanların işlerine son verilmesi YÖK'ün 50/d maddesine dayanıyor. Bu maddeye göre asistanlık lisansüstü eğitim yaptırmak amacıyla yapılmaktadır. Atanan bu araştırma görevlilerinin lisansüstü öğrenimlerini tamamlamaları halinde kadro ile ilişiklerinin kesilmesi, yerlerine de yeni araştırma görevlilerinin alınması kararlaştırılmıştır.

50D kadrosunda çalışan araştırma görevlilerinin doktorada 6 yılı tamamlaması halinde işten çıkarılmasını öngören tasarı, kamuoyunda Torba Yasa adıyla da bilinen 6111 sayılı torba yasada yer aldı. Bu kanuna dayanılarak işlerine son verilmesi beklenen öğretim görevlileri, başka bir üniversitede de kadro alamayacak. 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren “Torba Yasa” ile yüksek lisansta 3, doktorada 6 yıllarını dolduran yüksek lisans öğrencileri, okuldan atılmak yerine öğrencilik hakları olmadan eğitimlerini tamamlamalarına izin verecek bir düzenleme içeriyordu.

Üniversite
Üniversite

Üniversite
Üniversite
Üniversite
Üniversite
Üniversite
Aralık 2012

Provolon, bir soruya yanıt verdi.

Tarih bölümü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

mezun oldugunda cok para kazanamayacagını