Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marmaray

İstanbul

Marmaray, temelleri 2004 yılında atılan ve yapımı devam eden, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı'nın altından birleştirecek, üç bölümden oluşan banliyö hattı iyileştirme projesidir. Marmaray, Manş Denizi'ndeki Eurotunnel benzeri bir demiryolu projesidir. Halkalı ile Gebze arasında çalışacaktır. Bununla beraber İstanbul metrosuna bağlantıları vardır. 1 milyon kişinin ulaşım süresini kısaltacak, enerji ve zaman tasarrufu yaptıracak proje, motorize araçların kullanımının da azalması ile hava kalitesine büyük fayda sağlayacaktır. Boğaziçi Köprüsü ve FSM Köprüsü'nün de iş yükünü azaltacaktır. İnşaat tamamlandığında Marmaray'a bağlı hat, 1,4 km. (Tüp tünel) ve 12,2 km. (Delme tünel) TBM boğaz geçişi ve Avrupa yakasında Halkalı-Sirkeci, Anadolu yakasında Gebze-Haydarpaşa arasındaki kısımlar olmak üzere yaklaşık olarak 76 km uzunluğunda olması planlanmaktadır. Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı'nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray Projesi 60,46 metre ile, raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüneline sahiptir. Projenin kullanım ömrü 100 yıldır.

Ekim 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dikkat! Tarihi eser çıkabilir - Hürriyet EKONOMİ

Dikkat! Tarihi eser çıkabilir haberi için hemen tıklayın! Güncel haberler ve son gelişmeler Hürriyet EKONOMİ sayfasında!
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesinin yapım aşaması nasıl gerçekleşmiştir?

Yapım aşaması, bir animasyon videosu ile şöyle özetlenmiş:

Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray kapsamında ortaya çıkan tarihi eserler nelerdir ve nasıl sergileneceklerdir?

 • 36 gemi,
 • Liman,
 • Sur,
 • Tünel,
 • Kral mezarı,
 • Toplamda 11. 000 bulgu ve eser,
 • 8. 500 yıl öncesine ait ayak izleri,
 • 390 ayak izi (Bu sayının 1. 000'e ulaşacağı tahmin ediliyor) .
Çıkan tarihi eserlerse Yenikapı'da müze-istasyon tarzında sergilenecek.
Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray kaç km ve kaç duraktan meydana gelmektedir?

Marmaray
Proje olarak 76 km'lik bir alanı kapsıyor fakat 29 Ekim'de açılan güzergah 14 km (Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası) . Proje tamamen bittiğinde toplam 43 durak olacak:
 1. Mustafakemal
 2. Küçükçekmece
 3. Florya
 4. Yeşilköy
 5. Yeşilyurt
 6. Ataköy
 7. Bakırköy
 8. Yenimahalle
 9. Zeytinburnu
 10. Kazlıçeşme
 11. Yedikule
 12. Yenikapı
 13. Sirkeci
 14. İstanbul Boğazı
 15. Üsküdar
 16. Ayrılıkçeşme
 17. Haydarpaşa ya gider
 18. Söğütlüçeşme
 19. Feneryolu
 20. Göztepe
 21. Erenköy
 22. Suadiye
 23. Bostancı
 24. Küçükyalı
 25. İdealtepe
 26. Süreyya Plajı
 27. Maltepe
 28. Cevizli
 29. Atalar
 30. Başak
 31. Kartal
 32. Yunus
 33. Pendik
 34. Kaynarca
 35. Tersane
 36. Güzelyalı
 37. Aydıntepe
 38. İçmeler
 39. Tuzla
 40. Çayırova
 41. Fatih
 42. Osmangazi
 43. Gebze
Marmaray
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2013

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye tarihinde Marmaray projesine benzer hangi projeler planlanmıştır?

Boğazın altından geçen bir tünel fikri ilk kez 1860'larda Sultan Abdülmecid tarafından ortaya atıldı. Abdülhamit dönemi ise 1902'de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri'nin beratını aldı. Proje Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli içeriyordu.
Türkiye
Projeye ait bir çizim.
Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada Marmaray benzeri gerçekleştirilen projeler nelerdir?

Dünyada inşa edilen ilk batırma tüp tünel 1894'te kanalizasyon amacıyla Kuzey Amerika'da hayata geçirildi. Bu teknik trafik amaçlı ise 1906-1910 yılları arasında inşa edilen Michigan Merkezi Demiryolları tünelidir. Marmaray
Tarihi Michigan Merkezi Demiryolları istasyonu.

Marmaray
Michigan Merkezi Demiryolları hattı.

Avrupa'da bu teknik ilk olarak Hollanda'da uygulandı. Rotterdam'da inşa edilen Maas Tüneli 1942'de kullanıma açıldı.
Marmaray
Maas Tüneli.

Asya'da ise bu teknik ilk Japonya'da uygulanmıştır. Osaka'da inşa edilen iki tüplü kara yolu treni (Aji Nehri Tüneli) 1944'de kullanıma açılmıştır.
Marmaray
Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesinin yapım aşamasında karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Projenin tamamlanma sürecinde 4 zorlukla mücadele edildi:
 • 6 knot yani saatte 11 km. akıntı hızı,
 • Dünyanın en yoğun zamanlı gemi geçişi,
 • Çok sert veya yumuşak kayalar ve bunlardan ötürü sıvılaşma riski,
 • Güzergahın Kuzey Anadolu Fay Hattı'na 16 km. mesafede olması ve beklenen büyük deprem.
Ekim 2013

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yine o mühendis, Marmaray'daki arızanın nedenini diğer yazıda zaten beyan etmiş olduğunu söylüyor...

Marmaray’da bu sabah yaşanan arıza “olağan bir elektrik kesintisi” olarak gösterilmeye çalışılsa da, akıl almaz bir vurdumduymazlık söz konusu: Taşıtın elektriği yüksek gerilimden değil şehir şebekesinden alınıyor!
Yiğit Günay - soL
Dün açılan ve Boğaz’ın altından raylı sistemle yolcu taşıyan Marmaray, bu sabah arızalandı.
Hükümet yetkilileri ve yandaş medya, olayı “basit ve olağan bir elektrik kesintisi” olarak sundu.
Oysa projeye yıllarını veren fakat devletin ihmal ve istismarlarını gördükten sonra, 2008’de projeden ayrılan mühendis Rıza Akcan, kendisinin haftalardır yaptığı uyarılarda işaret ettiği 15 sorundan birinin, daha ilk gün yaşandığını belirtti.
soL’a konuşan Akcan, “İlk günden bunun yaşanmış olmasından dolayı çok müteessirim. Ama olacak iş değil” yorumunda bulundu.
Marmaray gibi elektrikle çalışan toplu taşıma sistemlerinde, ülke genelinde evlerde kullanılan 34, 5 KV’lık elektrik şebekesi değil, yüksek gerilimli enterkonekte şebekesi kullanılıyor.
Fakat hükümet Marmaray’ı aceleye getirdiği ve 3 parçalı sistemin yarısından çoğu bitmeden açılış yaptığı için elektrik enterkonekte sistemden değil, şehir şebekesinden alındı. Marmaray için bir trafo yapılarak, elektrik buradan sağlandı.
34, 5 KV’lık şebekede, herkesin bildiği gibi sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.
Marmaray’ın bu şebekeden beslenmesi, akıl alır gibi değil.
Bu sabahki arıza sırasında trenlerden biri, tünelin içinde kaldı. Bir panik çıkması durumunda insanların birbirlerini ezerek öldürmesi işten bile değildi.

Mühendis ya yalan söylüyor ya da bilmiyor. Her konuda uzman olan sayın başbakanımız imdat frenini çektiler dedi.
Ekim 2013

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu mühendise inanıyor musunuz?..

Yoksa sayın başbakanımızın mühendislik konusunda da hepimizden bilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, yarın açılışı yapılacak Marmaray Projesi ile ilgili olası risklere dikkat çekerek, "8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor" dedi.


DHA'nın haberine göre, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, yarın hizmete açılacak Marmaray Projesi’nin risklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz katıldı.

Süleyman Solmaz, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanlığına ve Devlet Demir Yolları’na bir rapor gönderdiğini ve raporun 11 maddeden oluştuğunu belirterek, "Raporda şu noktalarda problem var, bu problemler çözülmeden eğer siz Marmaray’ı açarsanız burada ciddi bir risk oluşur ve açmayın. Bu cinayet olur’ diyor" dedi.

Solmaz şöyle konuştu, "Sistemin emniyet vagonları ve elektronik güvenlik sistemi yok. Çünkü proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve denilmiş ki proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecek ve güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuş. Şu anda açılacak tüpün kontrol güvenlik merkezi yok. Bunun için 10 Milyon Euroluk ek yatırımın yapılacağı söyleniyor ancak bu da sorunu çözmüyor"


"Bağlantılarda yırtılma olursa tünele su dolar"
Solmaz, şöyle devam etti, "Tüpler birleştirilerek bu deniz geçişi oluşturulmuştur. Bunlar esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma, söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluşturulduğunda bu problemin çözecek bir senaryo, bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur. Burada deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar Devlet Demir Yolları’nın diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomatiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükte yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektirik sistemiyle çalışan lokomotifler kullanılacaktır. İnsan taşınacaktır, farklı bir ağırlıkla ulaşım sağlanacaktır. Bu farklı ağırlığa göre bir deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bunun mutlaka önlemi alınmalıdır. "


"Bitmeyen tünel açılıyor"
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
"Zaten tünel bitmedi ki. Bütün teknik çalışmalar tamamlanmadı. Tamamlanmadan deneme çalışması olmaz. Bunlar ’Deneme sürüşleri yapıyoruz’ diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bitmeden deneme çalışması olmaz. 24 saat hala tünelin içerisinde çalışma ve faaliyetler devam ediyor. Hala çalışıyorlarsa bitmemiştir. Bitmeyen tünel açılıyor. Sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Sinyalleri takip edecek. Aslında bu proje ’Başbakanımızın ben bunu bu tarihte açacağım’ dediği için zoraki açılıyordur. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Belki o gün için ulaşım sağlanır. Sonu tam teknik olarak tamamen güvenli bir şekilde gerekli çalışmalar bittikten sonra yolcu taşımasına açılır. Çok ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra, test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şu an için tüp aslında teknik olarak açılmaya hazır değil. "


"Elektronik güvenlik sistemi yok"
Hazır olmadığını belirttiği Elektronik Güvenlik Sistemi hakkında da bilgi veren Süleyman Solmaz, şöyle devam etti:
"Mevcut güzergahta tren seyir halindeyken iki ayrı merkezde sefer halindeki trenin seyri takip ediliyor. İşte arızalanma söz konusu olabilir, sinyalizasyon sisteminde bir arıza olabilir, raylı sistemde bir arıza olabilir. Tüplerde yırtılma olup, su dolması söz konusu olabilir, Ya da başka bir sebep olabilir. Bunlar elektromekanik olarak kontol ediliyor. Şu anda bu sistem tamamen oluşturulmamıştır. Geçici olarak Üsküdar’a kurulan bir sistemle kontol edilmesi denencektir. Ama bu klasik ve olması gereken tren yollarındaki sinyalizasyonu içermemektedir. "


"8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor"
"Tünelin içine su sızması noktasında orada o suyu tahliye edecek pompa sistemi var mı? " sorusu üzerine Solmaz, "Bununla ilgili bir proje geliştirilmemiştir" diye konuştu. Marmaray Projesi hakkında kamuoyuna bilgi paylaşımında da bulunulmadığının altını çizen Solmaz, "Marmaray’ı kullanır mısınız? " şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi, "Meslektaşımız (Rıza Behçet Akça) ’Sakın binmeyin’ diyor. 8 yıl bu projede fiilen görev alan birisi. Diyor ki, ’Ben binmeyeceğim, kimse de binmesin. Kendisi gelemedi. Rica etti ’aman bunu kamuoyuyla paylaşın bu bir cinayettir’ diyor. Onun sözü" ifadelerini kullandı.
Daha fazla

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.