Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matbaacılık

Matbaacılık, metin ve görüntülerin genellikle kâğıt gibi yüzeyler üzerine basılarak çoğaltılma işidir.

Şubat 2019

Matbiye Reklam, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul Anadolu yakasında faaliyet gösteren iyi matbaalar nelerdir?

Zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırıyoruz.
Tüm Türkiye'ye kargo ile gönderim yapıyoruz.
matbiye.com
Temmuz 2016

Bir Davetiye  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir Davetiye

675

1999 yılında İstanbul'da kurulan firmamız, İstanbul matbaa sektöründe her geçen gün yükselen başarı grafiği ve kusursuz kalite anlayışı ile hizmetlerine devam etmektedir.

Teknolojinin gelişmesi her sektörde olduğu gibi matbaa ve reklam sektöründe de çeşitli kolaylıklar sağlamıştır.
Bu kolaylıkları en doğru ve akılcı biçimde firmamıza entegre etmiş ve müşterilerimize en iyiyi sunmayı hedeflemiş durumdayız.

Kazanılan paranın kağıttan değil, kağıdın en iyi şekilde işlenmesinden kaynaklandığını biliyoruz.
Bu amaçla baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası gibi tüm aşamalarda tek tek ve titizlikle kontrol ettiğimiz işlerimizi daha sonra birde kalite kontrolden geçiriyoruz.

İlerleyeyen teknolojiyi işimize katıyor, sürekli yeniliklerle hizmet vermeye devam ediyoruz.
düğün, nişan, kına, sünnet davetiyelirinizi binlerce çeşit arasından seçebilir veya size özel tasarım yaptırabilirsiniz.

675
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2014

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

A4, A3 gibi standart kağıt boyutlarının arkasındaki mantık nedir?

Aslında küçükten büyüğe doğru hepsi birbirinin katıdır. Resimde görüldüğü gibi:

Kağıt
 • 2 tane A8 kağıdı bir tane A7 yapar.
 • 2 tane A7 kağıdı bir tane A6 yapar.
 • 2 tane A6 kağıdı bir tane A5 yapar.
 • 2 tane A5 kağıdı bir tane A4 yapar.
 • 2 tane A4 kağıdı bir tane A3 yapar.
 • 2 tane A3 kağıdı bir tane A2 yapar.
 • 2 tane A2 kağıdı bir tane A1 yapar.
 • 2 tane A1 kağıdı bir tane A0 yapar.
Kasım 2013

Zuhal Feza, bir soruya yanıt verdi.

Nasıl broşür hazırlanır?

Broşür boyutunu dağıtımının nasıl yapılacağına bağlı olarak belirleyebilirsiniz.

Mesela; en çok karşılaşılan dikdörtgen dikey broşürler posta kutularına bırakıldığından kutunun ucundan görülüp alınabilmesi için o şekilde tasarlanır. Bu nedenle dışarıda kalacak bölüme konuyu en iyi ifade eden metin ya da görsel ip ucu görülür biçimde yerleştirilmeli.

Bunun gibi başka basılı materyallerle dağıtılacak broşürü diğerlerinin yanında kaybolmayacak boyut ve biçimde tasarlayabilirsiniz.
Kasım 2013

Mesut Sarı, bir soruya yanıt verdi.

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Merhabalar sevgili hakan soruyu bana yönlendirmiş kendisine teşekkür ederim. Ben matbaa.com'un CTO'su olarak görev yapıyorum şu anda yeni bir startup bu girişim seninde bahsettiğin gibi Web to Print dediğimiz amerika'da 1998 yılından bu yana uygulanan bir iş modeli.

Ben 3 Yıldır bu sektör ile doğrudan ilgileniyorum, başarıya ulaşmış bir girişimde görev yapıp projeyi geliştirdim, baskı sektörü zaman içerisinde tümüyle web tabanlı uygulamalara kayacak, bana sorarsan. Bugün güzel örnekleri mevcut ülkemizde matbuu.com gibi, şimdi benim önerilerim olacak sana, belki projene yön vermiş olabilirim bu şekilde ve en azından başarılı bir girişimin sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle internet markası yaratmak çok zor, özellikle de bu sektörde inanılmaz zor! Çünkü rekabet hat safa da bu sektörde, google reklamları ile maliyetler inanılmaz rakamlara ulaşıyor, allah'tan karlılık oranı bir çok sektöre göre yüksek doğru planlama ile bu maliyet süspanse edilebiliyor.

Ben kendi girişimimde gerek son kullanıcılar gerekse kurumsal müşterileri hedefliyorum, biz yatırım almış bir işletmeyiz bu yüzden bir çok konuda avantajlıyız, bir bütçemiz var en azından reklam harcamaları için!

Biz kendimize iş modeli olarak moo.com'u aldık, hatta yurt dışındaki baskı ofislerini dahi ziyaret ettim bizzat inceledim baskı tesislerini sürdürülebilir kaliteyi nasıl sağladılar bunlara baktım. Çünkü sürdürülebilir kalite inanılmaz zor baskı merkezleri için işin içinde işçilik olunca bunları siz hallettiğiniz ön görürsek internet markası yaratmanın en önemli faktörü bütçe eğer bir bütçe yok ise yada çok kısıtlı ve az ise iyi bir alan adına sahip olmanız gerekiyor. Biz bu yüzden matbaa.com ile bu yola çıktık ki gerek marka bilinirliğini kolay yaratalım gerekse bu konuda tasarruf edelim.

Bana sorarsanız siz genel olarak rekabet etmeyin kesinlikle, dikey alanda bir ürün gurubuna odaklanın. Yani kartvizit, davetiye yada buna benzer bir alana odaklanın, bu şekilde kolay marka yaratabilirsiniz. Lakin yok ama ben genel anlamda bir proje planlıyorum derseniz işiniz oldukça zor.

Sizi sevindirecek bir bilgi paylaşıyım, internet'teki taleplerler sektörden çok daha fazla büyüyor. Yani bu bir kaç ay içerisinde doğru bir marka ile konunlandırırsanız, kendinizi köşe taşlarından birini kapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.
Kasım 2013

Voyagerdoc, bir soruya yanıt verdi.

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Baba mesleği matbaacılık(35 yıllık tecrübe) olmasından ve tatillerimde atölyede vakit geçirmemden ötürü ayrı bir sempatim olmuştu bu mesleğe. İnternet dönemi başladıktan sonra rekabet oldukça artar hale gelmişti. Fason çalışmak zorlaşmışken sektöre 4 renk baskı yapan, 70x100 makinaları olan firmaların tekeline girmiş orta halli matbaalar kapanır duruma gelmişti. Tam böyle sıkıntılı bir dönem bizim başımızdan geçerken 4 yıl önce internetten baskı işine girmeyi düşündüm ve pederle paylaştım düşüncemi. Hesap kitap sonrası işin karlı olduğu ancak bir çok siparişin aynı anda tek makinadan çıkartıldığı zaman işe yarayacağı tek tek veya 2-3 tane işle bu çarkın dönmeyeceği çok daha sıkıntıya gireceği sonucuna vardı peder. Ve hali hazırda yer edinmiş arkası sağlam bu tarz siteler varken pek mantıklı gelmedi. Yerinde olsam çok çok detaylı düşünür ve 1 yıl boyunca hiç iş alamayacakmışım gibi farzederek sermayeyi ona göre ayarlardım. Kısacası biz bu işe girmedik, işi bilmemize rağmen.
Kasım 2013

Alpaslan Kılıçaslan, bir soruya yanıt verdi.

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Tuttuğunda inandığım bir site var. matbuu.com daha çok kartvizit basıyorlar. Günlük ziyaretçi ortalamaları 4500 kişi diye biliyorum.

Nerede fark yaratabilirim? Aklın hep buna çalışır ise her zaman her işte başarılı olma şansın var. Ayrıca, kuralları yıkmak için, o kuralları çok iyi bilmen gerektiğini unutmamak lazım. :)
Kasım 2013

Kaan Şenol, bir soruya yanıt verdi.

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Fikrini test etmek istiyorsan bunu 300 TL gibi bir maliyetle gerçekleştirebilirsin.

Aklındaki iş fikri ile ilgili bir landing page hazırla. ( Kendin yapamıyorsan bir tanıdığından rica edebilir ya da landerapp gibi servisleri kullanabilirsin landerapp.com )

Bir landing page hazırladıktan sonra vermek istediğin servisi burada fiyat bilgisi ile birlikte güzelce anlat, ilgilenen kişilerden e-maillerini bırakmasını iste ve adwords'te belli bir süre reklam çık. Analytics verilerinden ve sana bırakılan e-maillerden geri dönüşüm oranını hesapla. (Landing Page'ime kaç tekil kullanıcı çektim, kaçı benimle ilgilenip mail bıraktı)

Geri dönüşüm oranı sana büyük ölçüde fikir verecektir. %3'ü yakalarsan bence denenebilecek bir iş modeli olduğunu düşünebilirsin.

Eğer geri dönüşüm oranın yüksekse, bir sonraki adıma geçebilirsin. Rakiplerini detaylı incele. Onların yapmadığı ne yapabilirim sorusunu sor. Çünkü böyle bir ihtiyacı olan müşterilerin her zaman kullandıkları firmaları değiştirmelerini ancak farklı bir hizmet sunarak sağlayabilirsin (Ör. Belki aynı gün teslimat? )
Kasım 2013

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Bu konuda hali hazırda belirli baskı çeşitlerine yönelik global ve yerel online siteler var. Bazıları: Bunları inceleyerek işe başlayabilirsin. Hatta kurucuları ile konuşup sektör hakkında bilgi alabilirsin. Ben kişisel olarak bu tarz bir işe çok sıcak bakmıyorum ama baskı maliyetlerini fiyat/kalite oranı olarak iyi bir seviyeye getirip bolca da reklam yapabilirseniz olabilir.
Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Nasıl broşür hazırlanır?

 • Öncelikle bir broşürde kesinlikle gereksiz bilgi olmamalıdır. Broşür, kitabın özetinin özetidir.
 • Ürün ya da hizmetin en çok öne çıkan özellikleri yer almalıdır.
 • Broşürde dikkat çekmek önemlidir. Bu nedenle görsellik ve yazı birlikte götürülmelidir. Tasarım ve ifade broşürü baştan sona okutacak güçte olmalıdır. Bunun için değişik sloganlar, grafik veya şemalar vb. unsurlar kullanılmalıdır.
 • Konuya göre kağıt seçimi yapabilirsiniz. Fakat genellikle hafif gramajlı parlak kağıtların ticari broşürler için uygun olduğunu bilmelisiniz.
 • Vurgulanmak istenenler kalın, italik, altı çizili veya puntosu büyük bir şekilde vurgulanmalıdır.
 • İletişim kısmı önemlidir. Burada tüm iletişim bilgilerini açıkça, tarif edici bir şekilde girmelisiniz. Mümkünse adrese bir de kabataslak bir kroki eklemelisiniz.
Broşür
Haziran 2013

Fat E., bir soruya yanıt verdi.

Gazete sayfalarının en altında, mizanpaj dışında neden mavi-kırmızı-sarı-siyah renginde daireler vardır?

Gazetede o renklerin ve o renklerin karışımından oluşan renklerin kullanıldığını göstermek amaçlı bildiğim kadarıyla:)
Daha fazla

17 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.