Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik Mühendisliği

Mühendislik

İyi derecede matematik bilgisine sahip, mühendislik eğitimi almış, endüstriyel problemleri modelleyerek çözmeyi amaçlayan mühendislik dalı. Matematik mühendisleri Mühendislik, Ekonomi ve Hizmet sektöründe ortaya çıkan problemlerin çözümünde önemli rol oynar. Günümüz koşullarında bu mühendislik dalından mezun olan mühendisler genelde yazılım sektöründe çalışmaktadır. Türkiye'de İstanbul Teknik Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere üç üniversitede bölüm olarak vardır.

Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

(2,3,4) noktasını R^3 de nasıl gösteririz?

Önce x, y ve z akslarını çizersiniz. X aksında 2 birimi, y aksında ise 3 birimi işaretler ve bu iki akstan da xy düzlemindeki +x ve +y yönünde dik çizgiler çizersiniz. Bu iki çizginin kesiştiği yer (2,3) noktasıdır. O noktadan +z yönünde dört birimlik bir (z aksına paralel, xy düzlemine dik) çizgi çizersiniz, işte o nokta (2,3, 4) noktası olur.
Haziran 2013

Fat E. @ebf

Matematikte çok fazla denklem var, kiminin cevabı 1 sayfa tutuyor ve sınav haricinde işimize yaramıyor çoğu. Bu denklemler ne amaçla bulunmuştur?

Matematik, hemen tüm bilim dallarını formulize eder ve onların anlaşılmasını, ilerletilmesini sağlar. Logaritma, faktöriyel, integral, çok bilinmeyenli yüksek dereceli denklemler, matrisler vb. olmasaydı ne depreme dayanıklı yapılar yapabilirdik ne de herhangi bir bilgisayar, cep telefonu ya da motorlu araç çalışıyor olurdu. Herkes tabi ki kendi dalı için gerekli olduğu kadarını derinlemesine öğrenir, okullarda öğretilen ve fazla gibi görünen (ki aslında lise müfredatından türev ve integralin çıkartılmış olmasını saçma buluyorum) konular da işte bu derinlemesine öğrenmenin yolunu açarlar.
Mayıs 2013

Enis Özgen @Enisozgen

Hanoi kulesi nedir?

Hanoi kulesi; 3 adet direk ve boyutları değişken disklerden oluşan bir bulmacadır. Amaç en az hamle ile bulmacayı çözmektir. Bunu yaparken şu kurallara bağlı kalınmalı.
1) Her seferde bir adet disk taşınabilir.
2) Disklerden herhangi biri kendisinden küçük bir diskin üzerine gelemez.

Örnek resimde bulmacanın şekli ve örek bir oyun gösterilmiştir.
kariyerpenceresi.com/fc_images/image/ima...
Nisan 2012

Tailchute @tailchute

Aralık 2010

Exlibris @exlibris

Neden matematik dalında Nobel ödülü verilmiyor?

nobelin karısı matematikçiylemi aldatmıştı?
Aralık 2010

Oğuz Yıldırım @hebele

Kalkülüse nasıl çalışılır?

  • Ders notlarını oku, özet çıkar
  • Notlardaki çözülmüş örnekleri çözüme bakmadan ya da kısmen bakarak çözüp doğru sonuca nasıl ulaşıldığını bul ya da en azından bak ve fikir yürüt
  • Aç kitabı konuyu bir de oradan oku, özetini düzelt/tamamla
  • Çözülmüş örnekleri de çözüme bakmadan ya da kısmen bakarak çözüp doğru sonuca nasıl ulaşıldığını bul ya da en azından bak ve fikir yürüt, bunları uygulayarak yöntemi anlamasan bile nasıl yapıldığını ezberleyebilirsin
  • Kitabında, konu sonlarında olan problemleri yukarıdakileri uygularken edindiğin bilgiler ışığında çöz, bunu, kendi kendine doğru cevabı bulabilene kadar tekrarla, şüphen olur, ya da doğru cevabı kesinlikle bulamıyorsan doğruca dersin asistanına git ve problemi onunla konuş, o, mutlaka seni o konuda aydınlatacaktır
  • Önceki yıllarda çıkmış soruları edin ve onları mümkün mertebe çözüme bakmadan çöz, bunu ders notlarıyla işin bittiğinde de yapabilirsin eğer konuyu özümsediğini düşünüyorsan, fazla çalışmak fazla öğrenmek anlamına gelmez ayrıca soruları çözüp de gerçekten konuyu anladığına karar verirsen kitabındaki çözülmüş örnek ve sorulara daha çok vaktin kalır yani konuyu kitaptan okumasan bile o soruları çöz. Yalnız bu demek değildir ki kitaptan konuyu okuma, eğer vakit varsa kitabı da bir karıştır, belki bazı detaylar ders notlarını okurken gözden kaçmıştır.
  • asmodeus'un da yukarıda belirttiği gibi arkadaşlarla çalışmak çok iyidir, burada çalışma grubunun kişi sayısını sen dahil üç "cidden çalışmak ve öğrenmek isteyen" elemanla kısıtlamalısın, fazlası kakafoni oluyor
  • Bunları uyguladıktan sonra kalkülüs'e çalışmış olacaksın, her hangi bir dersten en iyi notları almak için yukarıdaki kullanma kılavuzunu ufak tefek eklemelerle kullanabilirsin.
Ocak 2012

İlknur Balcı @karamsarrr

İnsanlık tarihinde bulunmuş en önemli matematiksel denklem hangisidir?

Bunun tespiti elbette çok zordur. Çünkü nice denklemler ve buluşlar, bilime büyük katkısı olmuştur. İlk etapta akla gelen ise dünyanın gelmiş geçmiş en sade ve en hayran kalınası formülü olan EULER Formülüdür..  e + 1 = 0. Bu formül ile birlikte İki katlı üstel fonksiyonlar ,
 İmajiner trigonometrik fonksiyonlar , İntegral kullanılarak algoritmik
fonksiyonlar, Bell fonksiyonlarını veren üreteç fonksiyonalının da
 trigonometrik verilerle çözümlenmesi gibi bir çok buluşun öncüsüdür.
Nisan 2014

Veysel Aydoğan @veyselaydogan

x! in türevi nasıl alınır?

Her fonksiyon türevlenebilir değildir. Türevlenebilirliğin ilk kuralı fonksiyonun sürekli olmasıdır (süreklilik türevlenebilirlik için yeterli değil ama gereklidir). Tamsayılardan tamsayılara tanımlı bir fonksiyon, yani 1,5! Anlamsız. Dolayısı ile x!'in türevi tanımsızdır.
Şubat 2014

Gülşahyaka @gulsahyaka

Matematik soru çözme hızımı nasıl artırabilirim ve çarpanlara ayırma konusunda nasıl başarılı olabilirim?

Sayın @dilekceylan 'ın yanıtını üzülerek çok tehlikeli buldum. Bir süredir gönüllü matematik eğitimi veriyorum. Matematik çok test çözmeyi gerektiren bir bulmaca bilimi değildir. Çok test çözmek sınav başarısını artıracaktır ve ne yazık ki Türkiye'de bir öğrenci bunu ister istemez yapmak zorundadır. Ama, bu testler matematiğinize çok az şey katar ya da hiç katmaz.

Sınav başarınızı test çözme yoluyla artırmaktan kalan boş zamanlarda matematik öğrenmek isterseniz; popüler bilim ve matematik kitabı okumayı (örnek: idefix.com/kitap/matematik-histerisi-ia... ), Nesin Matematik Köyünü incelemeyi (matematikkoyu.org) ve okulda aldığınız matematik derslerinden (testler dahil) matematik öğrenmeyi beklememeyi naçizane tavsiye ederim. Bir de Türkçesi yeterli olmasa da wikipedia çok işe yarar (tr.wikipedia.org/wiki/Matematik) .
Aralık 2012

A. Burak Yılmaz @ahmetburak

İleri analiz dersini geçebilmek için nasıl yöntemler izleyebilirim? Çalışmaya nereden ve nasıl başlamalıyım?

Düzenli çalış notlarını tut yeter. Bu sadece ileri analiz dersi için değil her ders için böyledir.

111 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.