Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik Problemi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Üslü sayılarda toplama işlemi nasıl yapılır?

Üslü sayılarda toplama işlemi tabanları ve üsleri aynı olan sayılar arasında yapılabilir. Katsayılar toplanır. Örnek:
Matematik
Nisan 2014

Veysel Aydoğan @veyselaydogan

x! in türevi nasıl alınır?

Her fonksiyon türevlenebilir değildir. Türevlenebilirliğin ilk kuralı fonksiyonun sürekli olmasıdır (süreklilik türevlenebilirlik için yeterli değil ama gereklidir). Tamsayılardan tamsayılara tanımlı bir fonksiyon, yani 1,5! Anlamsız. Dolayısı ile x!'in türevi tanımsızdır.
Şubat 2014

Gülşahyaka @gulsahyaka

Matematik soru çözme hızımı nasıl artırabilirim ve çarpanlara ayırma konusunda nasıl başarılı olabilirim?

Sayın @dilekceylan 'ın yanıtını üzülerek çok tehlikeli buldum. Bir süredir gönüllü matematik eğitimi veriyorum. Matematik çok test çözmeyi gerektiren bir bulmaca bilimi değildir. Çok test çözmek sınav başarısını artıracaktır ve ne yazık ki Türkiye'de bir öğrenci bunu ister istemez yapmak zorundadır. Ama, bu testler matematiğinize çok az şey katar ya da hiç katmaz.

Sınav başarınızı test çözme yoluyla artırmaktan kalan boş zamanlarda matematik öğrenmek isterseniz; popüler bilim ve matematik kitabı okumayı (örnek: idefix.com/kitap/matematik-histerisi-ia... ), Nesin Matematik Köyünü incelemeyi (matematikkoyu.org) ve okulda aldığınız matematik derslerinden (testler dahil) matematik öğrenmeyi beklememeyi naçizane tavsiye ederim. Bir de Türkçesi yeterli olmasa da wikipedia çok işe yarar (tr.wikipedia.org/wiki/Matematik) .
Ocak 2014

Gültekin Göktürk @gultekingokturk

Bir belediye otobüsünde 21 erkek 12 bayan vardır. Bu otobüse kaç evli çift binerse, erkeklerin sayısının bayanların sayısının 2 katından 10 eksik olacağını bulalım?

çiftler katılacağı için erkeklere de bayanlara da "A" artacak dersen son durum 21+A erkeklerin sayısı, 12+A ise bayanların sayısı geriye denklem kurmak kalıyor öyleki erkeklerin sayısı bayanların 2 katından 10 eksikmiş yani 2x(12+A) -10 = 21+A buradan A yı bulacaksın.


soru zor değil okuduğunu anlasan yeter
Haziran 2013

Fat E. @ebf

Matematikte çok fazla denklem var, kiminin cevabı 1 sayfa tutuyor ve sınav haricinde işimize yaramıyor çoğu. Bu denklemler ne amaçla bulunmuştur?

Matematik, hemen tüm bilim dallarını formulize eder ve onların anlaşılmasını, ilerletilmesini sağlar. Logaritma, faktöriyel, integral, çok bilinmeyenli yüksek dereceli denklemler, matrisler vb. olmasaydı ne depreme dayanıklı yapılar yapabilirdik ne de herhangi bir bilgisayar, cep telefonu ya da motorlu araç çalışıyor olurdu. Herkes tabi ki kendi dalı için gerekli olduğu kadarını derinlemesine öğrenir, okullarda öğretilen ve fazla gibi görünen (ki aslında lise müfredatından türev ve integralin çıkartılmış olmasını saçma buluyorum) konular da işte bu derinlemesine öğrenmenin yolunu açarlar.
Mayıs 2013

Enis Özgen @Enisozgen

Hanoi kulesi nedir?

Hanoi kulesi; 3 adet direk ve boyutları değişken disklerden oluşan bir bulmacadır. Amaç en az hamle ile bulmacayı çözmektir. Bunu yaparken şu kurallara bağlı kalınmalı.
1) Her seferde bir adet disk taşınabilir.
2) Disklerden herhangi biri kendisinden küçük bir diskin üzerine gelemez.

Örnek resimde bulmacanın şekli ve örek bir oyun gösterilmiştir.
kariyerpenceresi.com/fc_images/image/ima...
Haziran 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Problem çözme hızını arttıran teknikler nelerdir?

Problem çözme hızını arttırabilecek tek teknik vardır o da bol bol problem çözmektir. Tabii problemleri hep aynı teknikle çözmek hızınızı kısmen arttıracaktır ama problemleri çözdükçe zamanla aklınıza çözüme götüren kısa yollar gelecektir ki hızınızı asıl arttıracak etken onlar olacaktır. Yine de kısayollarınızı bulmanız için de tecrübeye ihtiyacınız olacağından bol bol problem çözmekten kurtulamazsınız.
Mayıs 2012

Buse Sonugelen @BuseSngln

Çözülemeyen denklemler nelerdir?

Geçmiş bilim adamlarının ortaya attığı ancak kiminin üstünden 350 yıl geçmiş olmasına ve bilimin olağanüstü bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen çözülemeyen problemler vardır. Bunlardan bazıları; Goldbach kestirimi, ikiz asallar, Fermat asalları, Mersenne asalları, mükemmel sayı sorusu, Collatz problemi.

Cambridge'de kurulan Clay Matematik Enstitüsü 24 Mayıs 2000'de matematiğin farklı brançlarında çözülemeyen 7 tane problemini Milenyum Problemleri olarak adlandırdı ve çözen ilk kişilere 1'er milyon dolar ödül verileceğini açıkladı. Bu 7 denklemden 1 tanesi kesin olarak çözüldü ve terorem olarak yayınlandı. 1 tanesi değerlendiriliyor. Geri kalan 5'i için herkese bol şans.

Denklem

Denklem
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Kısmi integral formülünü akılda tutmanın yolu nedir?

U.v_(integral)v.du 

Uçağı vurmasınlar vuranı durdurmasınlar çok faydalıdır. vuranı durdurmasınlardan önce integral işaretini koymayı unutmamak lazım ama. 
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

İntegral işareti nereden gelir?

Latince "toplam" ("summa") kelimesinden gelir. Kelimenin baş harfi olan s'nin evrim geçirmiş halidir. İşaret Leibniz tarafından tanımlanmıştır.
Aralık 2011

Aykut Kardaş @unknow

Algoritma nedir ve akış diyagramı (şeması) nasıl çizilir?

Algoritma kısaca bir problemin çözümü için izlenecek yolun belirlenmesi anlamına gelir. Matematikte ve programlamada bir işi yapmak için tanımlanan, belli bir başlangıcı ve sonu olan, açıkça belirlenmiş basamaklardır.
Yazılım Geliştirme
Örnek bir algoritma akış şeması metni:
E0 --> Başla
E1 --> Sayaç=0 (Sayaç'ın ilk sayısı 0 olarak başlar.)
E2 --> Sayı=? : X=X+Sayı (Sayıyı giriniz. X'e sayıyı ekle ve X'i göster.)
E3 --> Sayaç=Sayaç+1 (Sayaç'a 1 ekle ve sayacı göster.)
E4 --> Sayaç
E5 --> O=X/4 (Ortalama için X değerini 4'e böl)
E6 --> O'yu göster. (Ortalamayı göster.)
E7 --> Dur

Daha fazla

81 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.