Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik

Matematik ve cebir..

Ekim 2017

Eren Kahveci, bir soruya yanıt verdi.

Matematikte neden artı (+) ile eksi (-)'nin çarpımı eksi (-) veya neden eksi (-) ile eksi (-)'nin çarpımı artı (+)'dır?

(-1) x(+1) --> 1 tane -1 demektir, yani -1
(-1) *(-1) = -1 kabul edelim. Bu 1'in çarpmada artkisi eleman olmasına tersitir. Zira bir sayıyı sadece 1 iel çarparsak kendisi olur. Olsa burada -1 'i -1 ile çarpınca kendisini yani -1 i bulmuş oluruz ki olmaz. O halde sonuç -1 olamaz. Tek seçecek +1 olmasıdır

Ekim 2016

Rıdvan Sözen, bir soruya yanıt verdi.

Matematikte neden artı (+) ile eksi (-)'nin çarpımı eksi (-) veya neden eksi (-) ile eksi (-)'nin çarpımı artı (+)'dır?

Matematik test edilebilir bir bilim değildir. Belli varsayımlar üzerine kurulmuştur ve burda temel olarak bazı şeyleri doğru kabul edip devam edebilirsiniz. O yüzden bazı şeylerin ispatını yapabilirken bazılarını yapamazsınız, + - çarpımı da mantık olarak anlatılmış olsa da temel olarak varsayımlardan biridir diye düşünüyorum. Yani tam açının 360 derece olarak kabul edilmesi gibi, yani üçgen neden 180 derece deseniz tam açı üzerinden ispatlanabilir ama tam açı neden 360 bunu ispatlayamazsınız başlangıç aşamasında bu kabul edilmiştir ve belli etkenlere göre bu deger uygun görülmüştür.
Ağustos 2016

Marty Mcfly  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şu durumu çözen var mıdır ?

Mevsim yaz, aylardan Ağustos ayı …

Riviera kıyısında küçük bir kasaba. Yaz sezonu ancak yağmur yağıyor yani kasaba bomboş … Bu kasabada herkesin birbirine borcu var ve veresiye ile iş yapıyorlar.

Kasabadaki tek otelin sinek avladığı şu sıralarda şans eseri otele zengin bir müşteri geliyor ve otel sahibine 100 dolar bırakıp, anahtarı alarak odaya yerleşmeye çıkıyor.

Otel sahibi hemen parayı alıp kasaba olan borcunu ödüyor. Kasap parayı hemen toptancıya götürüp borcunu kapatıyor. Toptancı büyük bir sevinçle parayı aldığı gibi kendisine veresiye hizmet veren berbere götürüp borcunu ödüyor.

Berber de doğruca otele gelip otel sahibine olan konaklama borcunu ödüyor.

Bu arada müşteri odadan aşağıya iniyor ve odayı beğenmediğini söyleyerek otel sahibine verdiği 100 doları geri alıp otelden çıkarak gidiyor.

Ancak ortada garip bir matematiksel problem var; Şimdi bu işten kim karlı çıktı ?
Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2016

Muhammet Karameşe, bir soruya yanıt verdi.

Çetele tablosu nedir? Nasıl hazırlanır?

Çetele tablosu ayrıca aydınlanmak isteyen arkadaşlar olabilir güneydoğulu ailelerin özellikle çoğu düğünlerde (anons edilmiyorsa eğer) bu yönetimi uygular düğün kasedini yada cd sini açar tek tek bakarlar kime ne takılmış çetelesi tutulur ki kısa kısa uygulanır . .
Mayıs 2016

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Çetele tablosu nedir? Nasıl hazırlanır?

Çetele. Yapılacak işler tablosudur. Ana hatları ile yıllık aylık haftalık günlük olarak sıradan hâle gelmiş işlerin hangi zaman aralıklarında yapılacağını tablo halinde sunar. Olay yada akış çetelesi diye bir çeşidi daha vardır onda da planlanmış bir eylemin önemli anlarını saati ve olayın genel tarifi ile kayıt altına alırsınız. Birde kahvede oyun oynarken her el bittiğinde alınan puanların yazıldığı kağıda bazı yörelerde çetele denir.

647 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Türev

3 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt

Fibonacci Serisi

4 Kullanıcı   3 Soru   6 Yanıt

Hesaplama

7 Kullanıcı   7 Soru   14 Yanıt