Bilmek istediğin her şeye ulaş

Medikal

Medikal Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Manuel tansiyon aleti nasıl kullanılır?

Tansiyon
 • Manşonunun havası iyice boşaltılır.
 • Ölçüm yapılacak kişinin kolundaki atardamar el yarımıyla bulunur. Atardamar, dirsek kıvrımının iç tarafındadır ve baş parmak ya da işaret ve orta parmakaların uç kısımları ile kolayca hissedilebilir.
 • Manşon, dirsek kıvrımının 3 ile 4 cm kadar üst kısmına doğru, içindeki hava torbası kol arterini ortalayacak şekilde ve kolu tam saracak şekilde, ne çok sıkı, nede çok gevşek olarak yeterli bir sıkılıkta kola sarılır.
 • Steteskop kulaklığı ölçümü yapan kişi tarafından kendi kulağına takılır
 • Steteskopun tambur kısmı (diyafram olan kısmı), manşonun altına tamamen girmeyecek biçimde, atardamar üzerine fazla bastırmadan koyulur.
 • Pompanın ucundaki vana kapatılarak manşon basıncı, ölçüm yapılan kişide beklenen sistolik arter basıncı (büyük tansiyon) 15-20 mm/Hg daha yüksek olacak şekilde arttırılır, ya da manşon basıncı artırılırken steteskop aracılığıyla sesler (Korotkoff sesler) dinlenir ve manşon basıncı, seslerin kesildiği basınçtan 15-20 mm Hg daha yüksek olacak şekilde arttırılır.
 • Vanası yavaşça açılır manşon basıncının saniyede 1-2 mm /g hızla düşmesi sağlanır ve bu esnada stetoskop aracılığıyla sesler dinlenir.
 • Seslerin ilk geldiği anda manometreden okunan basınç büyük tansiyondur.
 • Manşon basıncı düşürülürken ses gelmeye devam eder, daha sonra sesin şiddeti azalır ve bir noktada duyulmaz olur. Sesin duyulmadığı anda okunan basınç değeri ise küçük tansiyondur.
 • Steteskop kulaktan çıkartılır ve manşonun içindeki hava tamamen boşaltılarak alet koldan çıkartılır.
Kasım 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Fazla protein tozu almanın vücuda ne gibi zararları dokunur?

Protein tozu alımı sporcularda ve yetersiz beslenenlerde protein ihtiyacı açığını kapatmak için önerilmektedir. Eğer protein ihtiyacınız yoksa ve besinlerle aldığınız protein miktarı yeterliyse, protein tozu almanız gereksizdir.
 • Böbrek ve karaciğerinize fazla yük bindirmiş olursunuz böylece böbrek ve karaciğer yetmezliği oluşur.
 • Organların suyu tutması artacağı için vücutta ödem gelişir.
 • Uzun süre aşırı tüketimi kalp spazmları ve hipertansiyona yol açabilir.
Kasım 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Kas yırtılması nasıl oluşur? Tedavi süreçleri nelerdir?

Bedeninizi aşırı zorlayacak hareketlerde bulunduğunuz zaman, lifler arasında oluşan kanamaya aks yırtılması denir. Bazı zamanlar kasların yapmış olduğu fazla hareketler de kas yırtılmasına sebep olabilir. Örneğin kolunuz ile yapacağınız bir kaldırma işlemini 20 kilograma kadar yapabiliyorsanız ve bu ağırlığı 40 kilograma çıkarırsanız kas yırtılması oluşabilir. Ya da gün içinde kolunuzu ortalama 500 kez açıp kapatırken bu sayıyı herhangi bir sebepten 600'e çıkardığınızda kas yırtılması gerçekleşebilir. Kas yırtılmaları aniden meydana gelebilir ve kas yırtılan bölgede şiddetli ağrı oluşur. Kas yırtılmaları daha ziyada ağır yük taşıyan işçilerde, ağır sporlar yapan sporcularda görülmektedir. Aynı zamanda ısınma hareketleri yapmadan çalışmaya başlayan haltercilerde ve futbolcularda da kas yırtılmaları görülür. Çünkü kaslar soğukken yırtılmaya daha meyillidirler. Kas yırtılmasına tedavi sürecinde asıl amaç, kanamanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilmektir. Kanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için, lifin koptuğunu anladığınız andan itibaren, hemen buz torbası gibi bir şey ile soğuk pres yapılmalıdır ve bu süreç 48 ile 72 saat arasında devam etmelidir. Kas yırtılması tedavisi için uygulanacak olan buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika boyunca kasın yırtıldığı bölgeye koymanız faydalı olacaktır. Buz tedavisini uygularken, cilde zarar vermemek için bir havluyu araya koymayı ihmal etmeyin. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi ile kas yırtılmaları tedavi edilmelidir.

Mayıs 2013

Turan Söylemez @turansoylemez

'İğne ile maça çıkmak' ne demektir?

Hafif sakatlığı olan futbolcular zaman zaman ağrı kesici iğneler vasıtasıyla oynayabilirler. Bu genellikle riskli bir uygulamadır zira varolan sakatlığın kötüye gitme ihtimali bulunmaktadır.Futbolcu her maçta oynamak ister özellikle yeni profesyonel olduysa. Bu nedenle genç futbolcular arasında yaygın bir yöntemdir.
Tüm medikal yardımların bir formla maçı oynatan kurumun sağlık kuruluna bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle bazı ağrı kesicilerin içerisinde doping olarak kabul edilebilen içerikler bulunabilir. İzinsiz kullanımları futbolcunun doping suçlamasıyla karşı karşıya kalmasına yol açabilir.
Aralık 2010

Serkan Güneş @proasus

Uyku ilacının reçetesiz satılması sizce de çok mu iyi? Kötü niyetli kullanmak isteyen istese de ulaşamaz mı?

Uyku ilaçlarını keyif için kullanamazsınız. Uyuturlar, keyif vermezler. Kötü niyetli derken kötü emellere alet etmekten bahsediyorsanız, ulaşılır, mümkündür ama kötü niyetli insan ilacın reçetesini de yazdırmayı bilir. Doktora "uykusuzluk çekiyorum bana bir ilaç verin" demeniz yeterli olacaktır.

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.