Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mekanik

Sistem

Mekanik (İngilizce; mechanics, Almanca; mechanik), kuvvetlerin etkisi altındaki cisimlerin hareketli ve durağan hâllerini inceleyen bilim dalıdır.

Mart 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Atmosferik motor nedir?

Bu gibi motorların amortisman giderleri getirisinden çoktur.
Kullanım alanı olarak neredeyse her yere ayak uydururlar.
Fakat kısa zamanda şişme yapar, elinizi cebinizden hiç çıkartmaz.
Kısacası; Çok pahalı tip motordurlar ve ömürleri kısadır. Değmez.
Motor
Kasım 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Yapay Zeka diyerek kendimizi kısıtlıyoruz aslında. Yapay insan zekası anlamı taşıyor bu terim. Oysa her durumda insanı taklit etmek, doğayı taklit etmek gerekmez. Eğer araba yaparken ceylanların ayaklarını taklit etseydik otomobiller şimdiki hızlarına çıkamayabilirlerdi.

Burada önemli olan zeka kavramı. Zekanın da muğlak tanımları var. Belki geliştirebileceğimiz teknoloji insan zekası dediğimiz şeyden daha yaratıcı olabilir. Yapay değil de adına başka bir şey diyebiliriz. Ama öncelikle yapay zeka denince insana benzemesi gerekir gibi bir düşünce var. Yapılan konuşma botları bizle kanka olsun istersek bu biraz gereksiz olabilir.
Kasım 2014

Rıdvan Bayhan, bir soruya yanıt verdi.

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Yapay zekanın hangi boyutta gerçek kılınamayacağını söyleyebilirim sadece. O boyut yapay zekanın insan zekası gibi çoklu ve yaratıcı bir zekaya sahip olamayacağıdır. Zira benim yapay zekaya sahip bir 'makineye' soracağım herhangi bir sorunun cevabı, önceden programlanmış cevaplar silsilesi olacaktır. Yani işin özü yapay zekanın gerçek kılınamayacağı boyut 'maddesel' olmaktan uzak olan 'yaratıcı zeka' boyutudur.
Kasım 2014

Alper Ozpinar, bir soruya yanıt verdi.

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Çoğu alanda Yapay Zeka standard zeka seviyesindeki insanoğlunu geçmiş durumdadır, IBM Watson yazılımını biraz incelerseniz konunun nereye geldiğini görebilirsiniz, en son Jeopardy yarışmasında tüm insanları yenmiş ve kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Söyleneni anlama ve konuşma özelliklerine sahiptir. Ama tekrar belirtmekte fayda görüyorum standard zeka seviyesi günlük yaşam süreçlerinden bahsediyoruz, birşeyleri icat etmek, teoremler hipotez testleri bilim ilerleme gibi konulardan bahsetmiyoruz.
Mayıs 2014

Cihan, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bölümde daha çok mekanik dersi okunur? İnşaat mühendisliğinde mi yoksa makine mühendisliğinde mi?

Aslında yurtdışında ki ismi mechanical engineering olan bir bölümümüz var ( makina mühendisliğidir kendisi ) şimdi mekanik deyincede işin içine durumlarda değişir neyin mekaniği ise ama inşaat mühendisliğinde sadece yapı mekaniği görürsün ağırlıklı makina mühendisliğinde ise yolun biraz daha fazla açık en azından bir sınırlanman yok... Bide ne bileyim mekanik mühendisi denmeliydi bize ama hıhım neyse ( hep o malzeme biliminden falan dolayı demediler bak. )
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Öğrenciler 3B yazıcı kullanarak 200$ maliyetle protez robot kol yaptılar.

869

St. Lpuis'deki Washington Üniversitesi biyomedikal mühendisliği son sınıf öğrencileri omuz hareketleriyle yönetilen protez kol yaptılar. Normalde 3000$ gibi fiyatlara satılan bu kolu 3B yazıcı yardımıyla 200$'a mal ettiler...

Mart 2014

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bölümde daha çok mekanik dersi okunur? İnşaat mühendisliğinde mi yoksa makine mühendisliğinde mi?

Bence şöle olabilir; makina mühendisliği, malzeme mühendisliği, inşaat ve hatta kimya mühendisliğinde bile olabilir. Sallıorum tabii.
Mart 2014

Berk Öncü, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bölümde daha çok mekanik dersi okunur? İnşaat mühendisliğinde mi yoksa makine mühendisliğinde mi?

Tabi ki makine mühendisliğinde. Hatta neredeyse 1 tam yıl, tüm dersler mekanik üzerinedir. Zaten ısı ve mekanik ana bilim dalları üzerinedir makine mühendisliği. Mekanizma, Makine Dinamiği, Akışkanlar Mekaniği 1 ve 2, Dinamik sadece ilk anda aklıma gelen makine mühendisliği dersleri. Bunlara bağlı seçmeli dersleri saymıyorum bile.
Mart 2014

Fazlı Baş, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bölümde daha çok mekanik dersi okunur? İnşaat mühendisliğinde mi yoksa makine mühendisliğinde mi?

Üniversiteden üniversiteye değişebilir ama iki bölümde de biz öğrencileri zorlayabilecek kadar okutuluyor:)))
Şubat 2014

Furkan Patan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2013

Ozkan Altan, bir soruya yanıt verdi.

Kendiliğinden atan yay sistemleri hakkında verebileceğiniz bilgiler nelerdir?

Hiçbir yay kendiliğinden atmaz. Ekmek kızartması örneği vermişsin orada ya da bazı elektrikli su ısıtıcılarında da (örnekler çoğaltılabilir) benzer mantıkla çalışan ve belli sıcaklıklarda şekil değiştiren akıllı malzemelerin kullanıldığı uygulamalara rastlayabilirsin. "Şekil hafızalı alaşımlar" ya da "shape memory alloy (SMA) " olarak arama yaptırdığında daha kapsamlı bilgiler bulunabilir. YTÜ'den Ayşegül Hoca'mızın konuyla ilgili bir makalesi bulunmakta. mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/39fd53b5. . .
Kasım 2013

Ozkan Altan, bir soruya yanıt verdi.

Cisimler arasındaki sürtünme nasıl sıfıra indirebilirim. Rulmanlardan yardım alıyorum, fakat daha düşük bir sürtünme gerekli. Dönen cisimler için mıknatıslar kullansam yardımı olur mu?

Tayfun Beyin söylediği gibi sürtünmeyi sıfıra indirmen mümkün değil. Mıknatıs kullanma sürtünmeyi azaltabilir.
magnetic coupling adıyla aratabilirsin.
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Atmosferik motor nedir?

Hava filtresi ile dışarıdan çekilen hava emme manifoldu ve bağlı olduğu silindir kapağının emme kanalına gönderilir. Kanalın sonunda bulunan emme sübabı, motorun emme zamanında açılarak havanın silindire enjekte edilmesini, yani çekilmesini sağlar. Yanma zamanından sonra yanmış olan gazlar egzoz manifoldu aracılığı ile dışarı atılır. Bu prensiple çalışan motorlara atmosferik motor denir.
Motor
Daha fazla

62 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bina

103 Kullanıcı   14 Soru   41 Yanıt