Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mekatronik

Mekatronik; İngilizce mechanics ve electronics kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesinden oluşmuştur ve ilk kez Japonya'da kullanılmıştır. Mekatronik, makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan; çok kontrollü bir mühendislik dalıdır. Mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan, verileri algılayıcıları (sensörler) yardımıyla çevre ortamdan algılayan, toplamış olduğu bu verileri kontrol donanımları (mikroişlemciler v.s.) ve hafızasındaki yazılımlar marifetiyle yorumlayan ve gerekli kararları alabilen, tahrik elemanları (aktüatörler) ile de gerekli tepkileri veren tüm makineler, cihazlar ve sistemler birer mekatronik sistemlerdir. Algılayabilen, ölçebilen, karar verebilen ve bu karar yönünde hareket edebilen otomatik makineler (yani mekatronik sistemler) savunma sanayiinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta, tarımda, bankacılıkta, madencilikte ve birçok alanda kullanılmakta ve her geçen gün kullanım alanı artmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan gece görüş sistemleri, mayın tarama robotları, otomatik stoklama sistemleri, fotoğraf makinaları, videolar, çamaşır-bulaşık makinaları, bankamatikler gibi sistemler ve ürünler birer mekatronik sistemlerdir.

Temmuz 2015

Ayşenur Arı @themaggus

Mühendislik konusunda geleceği olan iş sıkıntısı çekilmeyen mühendislik hangisidir? Endüstri, mekatronik, elektronik ve haberleşme, elektrik elektronik, makine? Tercih dönemindeyim. Hangi bölümü neden tercih etmem gerekir?

Tamamen senin ilgi alakana ve zihnini ne yonde gelistirdigine bagli. Ben endustri muhendisligi okuyorum cunku; baslica sunu biliyorum analitik ve uretken bir zekaya sahibim ve muhendislik okumaliydim sonra hangi alanlarda kendimi daha cok gelistirmek istedigime ve hangisinde daha keyifli bir calisma ortami yaratabilecegime karar verdim. Sunu bil ki eger sevdigin isi en iyi sekilde belli bir vizyon cercevesinde yaparsan her turlu meslek sana para kazandirir hele ki muhendislik en cok para kazananilecegin ve gelecegini sekillendirebilecegin bir alanlardan biridir. Ama detaya inmemi istersen sosyal uretkenligin analitik ve matematiksel dusunme yetinle dogru orantiliysa endüstri secebilirsin diyorsan ki benim matematiksel ve mekanik tarafim daha baskin o zaman makine ve mekatronik muhendisligini oneririm elbet. Bilgisayarda mak. ve mek. Kadar materyal odakli olmasada o da yuksek matematik yetisi istiyor 😊
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Makine mühendisinin Mekatronik mühendisinden farkı nedir?

Bilgisayar bilimleri hemen her tür farklı alanla evlilikler yaparak melez çocukların, yeni bilimsel alt alanların doğumuna neden olmaktadır. Temel bilimlerin hemen hiçbiri bugün yalın hali ile işlev yürütmemektedir. Bilgisayar bilimlerinin biyoloji ile evliliğinden biyoenformatik, tıp ile evliliğinden medikal enformatik, nöroenformatik, sosyal bilimlerle evliliğinden bile sosyoenformatik gibi alt, çok disiplinli alanlar doğmuştur. Bilgisayar mühendisliğinin makine mühendisliği ile izdivacının meyvesi olarak görebiliriz mekatronik dalını. Dolayısıyla temel içeriği, mekaniğin akıllı donanıma sahip kılınması, robotik, sibernetik gibi çalışmaları kapsar. Bilgisayar bilimleri bu açıdan bakıldığında, diğer temel bilimlerin saf genetiğini melezleştirip mutasyona uğratarak, enformatik çağa bu şekilde adapte olmalarını sağlamaktadır.
Ağustos 2012

Oxo Nella @oxonella

Mekatronik neyi inceler? İçinde neleri barındırır?

"Mekatronik", en basit anlatımıyla; makina, elektronik ve yazılım
kombinasyonundan oluşan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır.
Mekatronik; makina mühendisliği, elektronik, kontrol ve bilgisayar
sistemlerinin sinerjik bir kombinasyonu; işlevleri mekanik, elektronik,
bilgisayar ve yazılım teknolojisinin entegrasyonuna dayanan ve gelişmiş
ürün, işlem ve sistemleri kurmak için kullanılan ürünlerin dizaynı ile
ilgilenen disiplinler arası bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik; gelişmiş ürün, kalite ve yüksek performansa ulaşmak için
tasarlanan; hesaplama, mekanizasyon, tahrik, algılama ve kontrol
parametrelerini aynı anda bulunduran sistem ve ürünlerin dizaynıyla
ilgilenen bir alandır.
Mart 2012

Barış Işın @Marcopolo

Mekatronik mühendisliği nedir? Çalışma alanları nelerdir?

Mekatronik mühendisliği, mühendislik ilkeleri içinde, makina, elektrik/elektronik mühendisliği ve bilgisayar teknolojisinin eş amaçlı tümleşik bir yapıda gerçekleştirilmesi ve uygulanmasıdır. B