Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meşrubat, genellikle soğuk tüketilen alkolsüz içecek. Soda, gazoz, maden suyu, meyve suyu ve meyve aromalı diğer içecekleri kapsar. Türkçeye Arapça maşrūbāt (مشروبات) (içecekler) sözcüğünden geçmiştir ve şurb (içme) kökünden gelir.

Eylül 2014

Kerems, bir soruya yanıt verdi.

Maden suları kendiliğinden mi CO2'lidir yoksa satışa sunulmadan önce mi eklenir?

Maden sularında bazı bölgeler de co2 yoğunluğu az olabildiği gibi firma tarafından basılabiliyor. Soda ise % 100 sonradan ekleniyor soda yapaydır, ayrıca soda ile maden suyu çok kolay ayırt edilir, aldığınız ürünün etiketinde SAĞLIK BAKANLIĞI yazıyorsa orjinal maden suyudur; TARIM BAKANLIĞI yazıyorsa yapay sodadır
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İçecekler ve içlerindeki şeker miktarı.

Milliyetini ve yaşını bulamadım ama bir kız öğrencinin fen bilgisi projesiymiş.

10149
Mart 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Kola, soda ve gazoz gibi meşrubatların üretim süreci nasıldır?

GAZLI İÇECEK ÜRETİMİ


Coca Cola

Meşrubatın %94 ü karbondioksitli sudur. Karbondioksit içeceğe özel bir ışıltı kazandırır. ikinci temel bileşen şekerdir. Meşrubatlar %7-12 arasında şeker içeriğine sahiptirler. Hem içeceğe tad verir hem de lezzeti ve asiti dengeler.
Şeker içermeyen alkolsüz içecekler dünya savaşı sırasında şeker kıtlığı yaşanmaya başladığında üretilmeye başlanmıştır. Bu sebeple tatlandırıcı kullanılmaya başlanmıştır.

Bir meşrubatın genel lezzetindeki denge tatlılığı, ekşiliği ve asitliğine bağlıdır. Asitler arka planda tükürük salgısının salgılanmasını artırarak susuzluğu giderme etkisi de sağlarlar. Bir çok meşrubatta hafif limon tadı olan sitrik asit kullanılmaktadır. Meşrubatın pH düzeyini düşürür ve korumaya yardımcı da olurlar.

Diğer az miktarda ilave edilen katkıların lezzet üzerinde etkisi olması mümkün değildir. ancak aroma konusu gerçekten sınırsızdır. Günümüzde her meyve vs. nin aroması doğal yada yapay olarak piyasada bulunabilmektedir.

Su içerisindeki safsızlıklar giderilmelidir. Suyun içerisinde bir partikül yada organik madde ve bakteri gibi safsızlıklar görünümü ve lezzeti düşürebilir. İstenmeyen partiküller filtre ile alınmalı ve klorlama yapılmalıdır.

1.Karıştırma İşlemi :
Meşrubat üretiminde öncelikle hazırlanacak karışım için karıştırma tankları kullanılmaktadır. Bu tanklara her maddenin girişi ölçümlü olarak yapılarak formülizasyon oluşur. Karıştırma sistemi CO2 karıştırıcılıdır. Bunun amacı ortamdaki havayı uzaklaştırarark oksidasyonu önlemektir. Ayrıca karbondioksit ucuz olduğundan ve toksik etkisi bulunmadığından da tercih edilmektedir.


Coca Cola


2.Gazlama İşlemi:

Gazlama için özel gaz verici aletler kullanılmaktadır. Bu işlemden önce mikrobiyolojik değerler kontrol edilmiş olmalıdır. KArışımın sıcaklığı da karbondioksitin çözünürlüğü için önemli olduğundan dikkatlice kontrol edilmeli ve satbil tutulmalıdır. Basılacak gaz miktarı meşrubatın türüne göre değişir. Meyvesularında daha az karbondioksit basımı yapılmaktadır. ancak her farklı tür için de her zaman gereken miktardan daha fazla gaz basımı yapılmak zorundadır. Bu işlem depolama tankında ve dolum makinesindeki işlemler kolaylaştırmaktadır.


3.Dolum İşlemi:

Bitmiş ürün oldukça hızlı bir şekilde şişe veya kutu içerisine transfer edilmelidir.
Otomatik sistemlerde şişe gaz ventilini açar ve şişe içi basınç ile sistem basıncı eşit hale gelir. Basınçlar eşitlendiğinde dolum başlar. Ağırlığa bağlı olarak gaz ve sıvı ventili otomatik olarak kapanır. Dengelemek için karbondioksit sıvının fazlasının geri akış borusundan akmasını sağlar ve şişenin ağzındaki boşluk da karbondioksit ile dolar. Kapak 1-2 sn içinde kapanmalıdır.1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.