Bilmek istediğin her şeye ulaş

Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği

Mühendislik

İnsanlığın ihtiyaç duyduğu, geleceğe dönük mühendislik malzemelerinin, çevresel sorumlulukların da göz önünde tutulduğu üretim yöntemleriyle üretilmesi ve geliştirilmesi, ancak "teknolojik-ekonomik-ekolojik" denge bileşenlerinin her birinin zorunluluk arz ettiği mühendislikler arası bir misyon ve strateji odaklı bir çalışma süreciyle mümkün olabilmektedir Metalurji ve Malzeme Mühendisliği günümüzde kimya, makine, inşaat, uzay-uçak, elektrik-elektronik, çevre ve tıp alanlarına yayılmış çok disiplinli bir bilim ve teknoloji dalı olarak gelişmesini sürdürmekte ve verimlilik, enerji ve hammadde üçlüsü ile uyum içinde olan üretim süreçlerinin sektöre kazandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda Metalurji ve Malzeme Mühendisliğindeki gelişmeler, genel olarak Metalurjik proseslerin optimizasyonu, nümerik simülasyon ve modelleme üzerine yoğunlaşırken, çevresel Metalurji uygulamalarında da, çevre kirliliğine yol açmayacak nitelikte atılabilir atık üretmek, de-metalize edilmiş (metal iyonlarından arındırılmış) çözeltiyi kullanılabilir su halinde sisteme geri döndürme şeklinde atık su de-metalizasyonu, ikincil kaynakların yeniden değerlendirilmesine yönelik reaktör ve proseslerin tasarımı (ve geliştirilmesi) gibi konular önde gelmektedir. Enerji yoğun işletmelerin başında yer alan elektro-Metalurji uygulamalarında ise, sonlu elemanlar yöntemiyle hücre dizaynlarında yapılan iyileştirmeler, kullanılan elektrot malzemelerinin yeniden tasarımı ve geliştirilmesi gibi konular önem kazanmaktadır. Yüksek kaliteye ve üstün özelliklere sahip karmaşık şekilli parçaların, toz Metalurjisi yöntemleriyle istenilen toleranslarda ve minimum kayıpla ekonomik olarak imalinde önemli rol oynayan, nano boyutta toz ve toz karışımlarının hidro- ve/veya elektro-Metalurjik yöntemlerle üretiminin yanı sıra, soy metaller Metalurjisi içinde yer alan ve insan sağlığına zarar vermeyen altın ve altı...

Ocak 2012

Tailchute @tailchute

Sünek ve gevrek malzeme nedir?

Malzeme Analizi


Uygulanan gerilmeler (yüklenme) altında; katılarda önce elastik
(geridönüşümlü) deformasyon daha sonra da ani gevrek kırılma, ya da bir
plastik (kalıcı) deformasyonu takip eden sünek kırılma oluşur.
Seramikler ve camlar gevrek kırılma, metaller ve polimelerler sünek
kırılma davranışı gösterirler.


Malzeme Analizi
Haziran 2015

Furkan @furkan9

Yıldız Teknik üni. Metalurji Mühendisliği hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Bölümün kuruluş yılı baz alındığında bir çok üniversiteden tecrübeli olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Hem bundan oturu hem de verdiği mezun sayısı piyasada çalışan metalurji mühendislerinden diğer bir büyük çoğunluğunun Yıldız Teknik Üniversitesi çıkışlı olması buradan çıkacak mezunlar için ilk bakışta avantaj görünebilir...

Diğer bir konu eğitim öğretim dilidir. Şahsen anadilde alınan egitimin daha öğrenilebilir olduğunu düşünüyorum. Maalesef ki konuya hakim olmak, bilerek mezun olmak günümüzde tek başına yeterli olmuyor ve bu bilgiyi paylasacak, literatür karıştıracak, gerektiğinde aktaracak akademik ve teknik bir ingilizcenin gerekliliği de aşikardır. Bu noktada da öğretim dili ingilizce olan üniversiteler (örneğin Marmara Üniversitesi) avantajlı olabilir.

Sonuçta iş yine aynı hikayeyle, kişisel gelişimle bitiyor. Üniversitede ne alabildiginizden ziyade ona ne eklediğiniz geleceğinizi şekillendiriyor.

Selamlar
Mart 2015

Şeyma Kartal @seymakartal

İntegralin, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'ndeki yeri nedir?

İntegrali büyük ölçüde farkında olmadan tabanı integrale dayalı sistemler içerisinde kullanıyoruz. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği içerisinde de malzemelerin sıcaklığa vereceği tepkileri, çekme ve yorulma gibi testlerin yapıldığı ortam koşullarında malzemenin ne zaman, nasıl tepki verebileceğini yapılan integral hesaplamaları ile belirlemek mümkün.
Ancak çok daha net bir şekilde kullanımından örnek vermek gerekirse, döküm hanelerde kullanılan ham maddeye göre ne kadar ısı verilmesi gerektiği, nihai ürün ile birlikte ne kadar cüruf çıkacağı gibi hesaplamalar yapılırken integral kullanılmaktadır. Tabi ki bunları sizin yerinize hesaplayan ve sizin sadece verileri girerek sonuçlarını görebildiğiniz programlar mevcut ve kullanılmakta, ancak integral bilmenize engel değil. Her ne kadar bir malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinden haberdar olsak da değişken ortam şartlarında nasıl tepkiler vereceğinden haberdar olmayız bu süreçte de integralin yardımı yok sayılamaz.
Aralık 2014

Şeyma Kartal @seymakartal

Bir metalurji ve malzeme mühendisinin kendini gelistirmek icin yapabileceği en iyi aktivite nedir?

Benim kuzenim de aynı bölümü okudu bir takım yerlere başvurdu ama her yer tecrübe iyi bir dil bilmesini istediler şimdi Almanya da hem dil öğreniyor hem de yükesek lisans yapacak okuyan biri ise tavsiyem şimdiden kendini hem dil konusunda hem de bu konuda geliştirebileceğin seni ilgilendiren meslek kollarını iyice bir araştırman ve bu alanda neler yapabileceğini düşünmektir başarılar.. .
Ekim 2014

Şeyma Kartal @seymakartal

Metalurji ve malzeme mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği örneğin bir demir cevherini düşünün toprak halinde entegre bir fabrikaya gelir ve sonunda ülkelerin üretim miktarlarına bağlı olarak gelişmişlik derecelerini gösteren bir malzeme halini alır. Diğer malzemelerden bahsetmiyorum bile (nano teknoloji gibi... ) !! Yani metalurji ve malzeme mühendisliği genel mühendislik bilimlerini kullanarak yeni malzemeler üreten veya var olan malzemelere yeni özellikler katarak insan ihtiyaçlarına karşılık veren bilim ve teknolaji dalıdır.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Malzemelerde mukavemet arttırıcı işlemler nelerdir? Konu hakkında bir ödev hazırlıyorum ancak yeterince kaynağa ulaşamadım. Neler önerirsiniz?

Kullanacağın malzemeye göre ve üretim şekline göre değişir ve geniş kapsamlı bi konudur bu
krom ile de arttırabilirsin kompozit üreteceksen kompozit eklentiler le de artırabilirsin net bi açıklama yapamıyorum ne tür bi malzeme istedigini bilmediğim için
Haziran 2013

Onder Meta @mmmuh

İngilizce'yi geliştirmenin Türkiye'de bir yolu var mı yoksa yurt dışına gitmek şart mı?

Yurtdışına gitmeye gerek yok. Çünkü dünya artık büyük bir köy haline geldi ve İngilizce en geçerli dil haline geldi. Internet ve yayın teknolojileri de bu işler için imkân tanıyor.
Ocak 2012

Tailchute @tailchute

"Hook and Loop Fasteners" nedir? Hangi amaçlarla kullanılır?

Türkçe karşılığı cırt-banttır....avantajları;
  • kullanım kolaylığı
  • yapışkan kullanıma son
  • yüksek tutuş gücü
                                  Otomotiv kapı paneli
    Teknoloji

                                     Otomotiv koltuk
                Teknoloji

                          Vidalanan plastik cırt diskleri
              Teknoloji

                                    Yer ve cam mopları
      Teknoloji
 
                                         Medikalde
                  Teknoloji

                                      Ayakkabılarda
                          Teknoloji
......ve daha birçok alanda kullanılan bir maddedir...
Ocak 2012

Tailchute @tailchute

Larson-Miller parametresi nedir?

 Metalurji ve Malzeme bölümünde konuların içinde Sürünme Eğrisi diye bir bölüm vardır..
 Şu şekilde;
Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği

   Bu grafiğin C-D bölümü kopma zamnı diye adlandırılı...İşte Larson-Miller Parametresi de gerilme-sıcaklık-kopma zamanı ilişkisinin birlikte değerlendirilmesi için kullanılır...
Örnek Parametre;
Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği


Ocak 2012

Tailchute @tailchute

Tavlama işlemi/tavlama sıcaklığı nedir?

Bir metalin sertlik ve gücünü artırmak için belli bir sıcaklığa kadar ısıtılıp sonra soğutulması işlemine tavlama denir. 

Bu işlem, mekanik güçlerin doğurduğu iç gerilimleri yok eder, kristal yapıyı değiştirir ve yeni tanelerin oluşumunu sağlar. Bilimsel veriler arttıkça, bu yöntem daha da önem kazanmıştır. Suyun ısıtılmasında olduğu gibi moleküller kıpırdar, hareket eder, yeni kristaller oluşturacak şekilde yeni başlar oluşturur. 

Sıcaklık, tavlama sıcaklığı denilen bir aralıkta oynar. Sıcaklık asgari olduğunda tavlama süresi uzun, azami olduğunda kısadır.
Aralık 2010

Ceyhun Özcan @Ceycey

Aralık 2010

Serkan Vercin @MirAlay

Mart 2012

Ahmed Furkan Nazlıgül @ahmed

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz ? Hangi alanlarda ihtiyaç duyuluyor ne tür işlerle meşgul olunuyor?

Lisans derslerini inceleyince göreceksin ki kimya ile yakından alakalı olan bu bölüm ülkemizde veya yurt dışında Metalurji Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik Mühendisliği veya bunların toplamı olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olarak adlandırılmaktadır.  

Wikipedia'da yer alan bilgilerde de belirtildiği gibi, iş sahası oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Yalnız bir çok meslek dalında olduğu gibi, bu bölüm de kendi içinde branşlaşmayı gerektiriyor.

Örneğin ağır sanayii sektöründen olan Demir-Çelik sektöründe Metalurji Mühendisleri;  Yüksek Fırın Mühendisi (Üretim Mühendisi),  Haddehane Mühendisi,  Çelikhane Mühendisi gibi unvanlar alırlar.  

Otomotiv sektöründe ise daha çok Kalite Kontrol Mühendisi (Malzeme Mühendisi) olarak,

Enerji ve Boru Hatları,  Gemi İnşaat,  Çelik Konstrüksiyonlu Yapılar,   Tank ve Basınçlı Kap Üretimi,   Açık Deniz Yapıları,  Ulaşım (Havacılık ve Raylı Sistemler), Savunma Sanayi...  Gibi sektörlerde de Üretim Mühendisi'nin yanı sıra NDT Mühendisi (Non Destructive Test - Tahribatsız Muayene Testi) ve Kaynak Mühendisi ( goo.gl/wct10 ) olarak konumlanabilirler.

Üretimin, ihtiyaçlara yanıt vermek veya ihtiyaç duyulur kılmak için yapıldığını düşünüyorum. Belirtilen sektörlerdeki üretimin tamamı da satılmak içindir. Bu satma eylemini en iyi yapacak kişi, satacağı ürünü en iyi tanıyan kişi olduğundan Satış, Satış-Pazarlama ve Pazarlama Mühendisi olarak da mesleklerini icra edenlerin sayısı çok fazla.

Madencilik sektöründe, örneğin Koza Altın İşletmeleri'nde staj yaptığım dönemde Metalurji Mühendisinin iş alanına giren bazı süreçleri Kimya ve Maden Mühendisleri  de yapıyordu. Bazı işletmelerde, üretim süreci biliniyor olduğundan Metalurji ve Malzeme Mühendisi yerine Makine Mühendislerinin istihdam edildiği gerçeği de var.

Türkiye'nin 2023 vizyonu, sanayiyi ve yerli üretimi teşvik politikaları ile bu alandaki yatırım davetleri bu mesleğin, zaten geniş olan sahasında, istihdam edilme olasılığını artırmaktadır.

Tasarımın büyük önem kazandığı günümüz dünyasında, endüstriyel tasarım ve dolayısıyla malzeme çeşitliliğine duyulan ihtiyaç da bu mesleğin cezbedici taraflarındandır.

FAKAT, Türkiye'de metalurji ve malzeme mühendisleri daha çok demir-çelik sektöründe dolayısıyla ağır sanayide çalıştığından, çalışma koşullarından da ötürü, çok da prestijli görünmemektedir. Oysa ki Türkiye'nin en büyük ilk 100 şirketi listesinde bu bölümün ilgi alanına giren 20'nin üzerinde üretici vardır.

Maaşı mı ?  : ) 

Yeni başlayan bir mühendis, sömürülmeye müsait olduğundan 1700 TL dolaylarında olup, bilgi, beceri, ve deneyimine göre 10. 000 $ 'a kadar çıkmaktadır.


Bu mühendisliği seçmeyi düşünüyor isen, mezun  olduktan sonra hangi sektörde ve hangi alanda çalışmak istediğini iyi araştırmalısın. İletişim kurmak eskisi gibi zor değil ve merakını gidereceğin isimlere ulaşmak çok vaktini almayacaktır. Bu yolla en doğru kararı vermiş, bir çok öğrencinin yanlış veya eksik edindiği bilgiler yüzünden pişmanlık duyduğu üniversite yıllarında keşke dememiş olacaksın.

Sağlıcakla Kal.
Daha fazla

53 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.