Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meteoroloji Mühendisliği

YÖNLENDİR Meteoroloji mühendisliği

Haziran 2014

Şaman @chamacon

Tufan misali yağan yağmurlara rağmen su kıtlığı uyarısı yapılması sizce ne kadar gerçekçi?

Türkiye su kaynağı bakımından yağışlara bağımlı bir halde. Bu kadar gölümüz, deremiz, yer altı su kaynağımız var diyebilirsiniz. Şehirlere birçok baraj yapılıyor suyu saklayabilmek için ama gene de su sıkıntısını çekiyoruz. Çünkü yağmur ve kar yağmaz ise dereler, barajlar ve yer altı kaynakları da kuruyor.

En çok su sıkıntısı çeken ülke olarak Afrika ya baktığımızda bazı bölgelerinde aylarca yağmur yağmıyor. Ama bazı bölgelerinde de senede 2-3 defa 2-3 ay şiddetli yağmur gözükmesine rağmen kalıcı olmadığından gene kuraklık çekmektedir. Ek olarak verimli arazileri de süpürüp gitmektedir.

Hakan Köse' nin dediği gibi bölgesel yağışlar ülkenin su sıkıntısını gidermekte yetmiyor. Zaten suyun büyük bir bölümü sulamada tarımda kullanılmaktadır. Az yağışlı zamanlarda tarım sektörü de çöküşe uğruyor.

Türkiye yarı kurak iklim tipine sahip. Kendi bölgeleri içinde yağış bakımından çok büyük farklılıklar içermektedir.

Ortalama yağışı ise 643 mm, bu da yılda 501 milyar m3 su büyüklüğünü ifade ediyor.

Ülkede buharlaşma da fazla olduğundan suyun bir kısmı da bu şekilde kaybolmaktadır. Bir kısmı da yeraltı sularını beslemektedir.

Bir ülkedeki toplam kullanılabilir su varlığına göre, yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1.000 m3’ten daha az ise o ülke su fakiri olarak, 2.000 m3’ten daha az ise su azlığı yaşayan ülke olarak , 8.000-10.000 m3’ten daha fazla ise su zengini ülke olarak adlandırılıyor. Türkiye kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1.519 m3 olduğundan “su azlığı yaşayan ülke” sayılıyor.
Nisan 2014

Irem Duran @iremduran

Asit yağmurunun oluşumu nasıldır ve etkileri nelerdir?

Ametallerin oksijence zengin oksitleri asit oksittir. CO2 , SO2, SO3 gibi. Bu oksitler su ile tepkimeye girdiğinde asit oluşturur. Hava kirliliğini oluşturan gazlar da bunlardır. Bu nedenle kirli havalarda yağmur yağarsa, yağmur yer yüzüne asit olarak düşer. O bölgede ki tarım alanları, tarihi yapılar, arabalar ve canlılar bundan etkilenir.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kış aylarında olmamıza rağmen havanın normalden sıcak olması ve beraberinde getirdiği olumsuz etkiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapabileceğimiz neler var?

Bu, kış ortasında bahar havasının kuraklığı dolayısıyla ekmekten karpuza, etten peynire tüm gıda maddelerimizin yanı sıra pamuklu, yünlü, hatta ipekli ve deri ürünlerin de pahalanacağını artık sanırım hepimiz biliyoruz. Kyoto sözleşmesine Amerikalılardan bile sonra imza atan bu muhteşem devletin bireyleri olarak yapabileceklerimiz sınırlı ama yine de bir şeyler yapabiliriz.

 1. Suyumuzu tasarruflu kullanmak. İstanbul'umuzun üç aylık suyu kalmış, artık araba, halı gibi pislenince susuzluktan ölmeyen nesnelerin yıkanmasına ara verilebilir.
 2. Dünyamızın ikliminin değişmesine sebep olan küresel ısınmaya karşı tedbirler alınmalı. Bunların başında ağaçların kesilmemesi, şahsi otomobil yerine mümkün olan yerlerde toplu taşıma araçlarının kullanılması. Ufolar ve tüplü, gazlı ısıtıcılarla sokakların ısıtılmaması, ozon tabakasına zarar veren spreylerin kullanılmaması (FCKW içerikli), aynı gazı içeren eski tip soğutucuların yetkili servislerce gazı güvenli bir şekilde boşaltılarak çöpleştirilmesi sayılabilir.
 3. Aldığımız beyaz eşyalarda enerji tasarruf sınıfının mümkün mertebe çok + sahibi olması.
 4. Bulaşıkların makinede yıkanması.
 5. Giysilerin hele bu serin günlerde bir kaç kez giyildikten sonra yıkanması.
 6. Elektriğimizin büyük bir kısmı termik santrallerden geliyor, dolayısıyla ısıtmak için olmasa bile kullandığımız elektrik de iklimi ısıtıp kuraklaştırıyor. Gereksiz ışıkları da kapatmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.
 7. Doğrusu büyük su sarfiyatına neden olan AVM, rezidans, gökdelen, hava alanı gibi inşaatların da durdurulması gerekir. Araba yıkanmasın diyoruz ama özellikle bu büyük inşaatların şehir içinde olanlarında çıkan kamyonların da tekerlekleri yıkanıyor ki her seferinde en azından bir araba yıkamalık su kullanılıyor. Bunların betonu için kullanılan su zaten inanılmaz miktarlarda.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Meteoroloji nedir?

Kısaca atmosfer bilimidir. Yunanca meteoron kelimesinden gelir ve 'gökyüzünde olan olaylar' anlamına gelir. Eski Yunanlılar çiftçilik ve denizcilikle ilgili geçimleri için bulut, rüzgar ve yağmuru incelemişlerdir. "Meteorologica" adlı eserin sahibi Aristo meteorolojinin babası olarak kabul edilir.

Meteorolojide atmosfer içindeki basınç, sıcaklık, rüzgar, nem, görüş mesafesi, bulut oluşumu, yağış, şimşek, yıldırım, fırtına gibi şart ve olayları ve bunların birbirlerine etkilerini inceleyen pek çok alt bilim dalı vardır. Bahsettiğimiz bazı meteoroloji bilimleri:
 1. Dinamik Meteoroloji
 2. Fiziksel Meteoroloji
 3. Aeroloji
 4. Sinoptik Meteoroloji
 5. Tarımsal Meteoroloji
 6. Aeronotik Meteoroloji
 7. Deniz Meteorolojisi
 8. İstatistiki Meteoroloji
 9. Hidro Meteoroloji
 10. Tıbbi Meteoroloji
 11. Radyo Meteorolojisi
Günümüzde meteoroloji gelişen teknoloji sayesinde müthis bir ilerleme kaydetmiştir. Yağmur, sel, fırtına gibi atmesfer kökenli olaylar önceden tahmin edilerek olumsuzlukların önüne geçmek meteoroloji sayesinde mümkündür.
Meteoroloji Sunumu İndir
Şubat 2013

June @june

Evde termometre yapabilir miyim?

Evet evde basit bir termometre yapılabilir.Bir sürahide 1 litrelik su 2-3 damla mürekkeple karıştırılır.Daha sonra bir şişeye mantar ya da plastik tıpa takılır.Bu tıpanın üstüne plastik bir boru (pipet olabilir) yerleştirilir.7 cm'e 13 cm boyutlarında bir karton kesilir ve boruya bantla yapıştırılır.Önceden karıştırılan mürekkepli su şişeye konur.Şişede hiç hava kalmayacak şekilde tıpa geçirilir.Son olarak su buharlaşıp termometrenin hassasiyetini bozmasın diye mürekkepli suya 1 damla yağ damlatılır.

Meteoroloji Mühendisliği
Ekim 2012

Hülya Arslan @Harslan

Meteoroloji mühendislerinin Türkiye' de ve diğer ülkelerde iş olanakları nedir ve nasıldır ?

Meteoroloji Mühendisleri,Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü,Elektrik İşleri Etüd İdaresi,baraj ve gölet inşa eden özel şirketler,Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi,enerji şirketleri,Çevre Bakanlığı,belediye,Silahlı Kuvvetler ve Savunma Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu gibi yerlerde çalışabilirler.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.