Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meyve Yetiştiriciliği

Tarım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2016

Winterwitch @ilkesanlav

Haziran 2015

İbrahim Öztürk @ibrahimozturk

Yediğimiz meyvelerin tadını betimleyebilir miyiz?

Hiçbir kural yoksa bildiğimiz tatları kullanarak bunu yapabiliriz. Elma tatlıdır ama olgun karpuzdan daha az tatlıdır, yeşil elma ekşidir ama limon kadar da değil gibi.
Mart 2013

Cansu Arı @laxativefect

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Meyveler oluşmadan önce gerekli üretimi yapmaları gerekmektedir. (Atp, enzim vs vs). Yapıldıktan sonra meyve için gerekli glikoz molekülünü üretir bu üretim kloroplastlarda meydana gelir ve kloroplast içindeki klorofil pigmenti renkli bir yapıya sahiptir. Bu renk genellikle yeşil olmakla beraber; sarı, turuncu renkler de olabilmekte (bitkiden bitkiye farklılık gösterir). Mavi klorofil pigmenti yoktur. Dolayısıyla mavi organik meyve de yoktur.
Ocak 2013

June @june

Meyve suları neden meyvenin kendisinden %100 daha ucuzdur?

  • Fiyat farkının nedeni, meyve sularında meyve parçacığı az oranda bulunur. Katılan diğer katkı maddeleri ile maliyet düşer.
  • Meyve alırken her zaman güzel, iri ve sağlam olanları seçilir böyle olan kaliteli meyveler pahalıdır. Ancak meyve suları üretilirken meyvelerin birinci kalite olması şart değildir. Bu göremeyiz.
  • Meyvelerde mevsim sorunları vardır. Kış mevsiminde pahalı olarak satılan meyveler, paketlerde aylarca saklanabildiği için mevsimsel sorunlardan da etkilenmez.
  • Meyve suyu firmaları kendilerine özel meyve çiftliklerine sahiptirler ya da toptan alışverişlerle elden ele geçerek fiyatın artmasına da engel olurlar.

Meyve Yetiştiriciliği

Ağustos 2014

Cemaleddin Çoka @ccoka

Mart 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Muz olgunlaştıkça neden daha tatlı olur?

Muz meyvesinin gelişme devresi, uygun ekolojilerde 110-130 gün sonra tamamlanır. Türkiye şartlarında muzlar 120-150 gün sonra derim olgunluğuna ulaşır. Ancak bazı yetiştirme yapılan yerlerde renginin sarı olmasına rağmen kullanılan kimyasallar olgunlaşmamış muzları toplayıp tüketime yollar. Eğer uygun bir sıcaklıkta bekletirseniz henüz ham olduğu için tatsız olan muz, zamanla tatlanmaya başlar.

5 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.