Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mide Rahatsızlıkları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2016

Beşire Mansız Tozar @besiremansiz

Gastrit ağrısını en aza nasıl indirebilirim?

Çam sakızını bal ile karıstırarak sabahları ac karına tuketebılırsınıs hem doğal hemı de ılac almaktan kurtulmus olursunus

geçmiş olsun dileklerimle
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Gastrit ile ülser arasındaki fark nedir?

Gastritte sıkıntılar yemek yedikten sonra oluşur. Ülserde ise genellikle şikayetler aç iken başar.

Gastrit mide de ki iltihap, ülser ise mide deki yaradır.

Ülser gastritin ilerlemiş halidir. Gastrit tedavi edilmez ise ilerleyen safhalarda ölümle sonuçlanan ülsere neden olabiliyor.

İkisin de insanı çok rahatsız eder ama ülser daha şiddetlidir. Ağrısı sırta vurabiliyor.

GASTRİT
Ülser

ÜLSER

Ülser
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Burada direkt bir ilaç ismi vermek yanlış. Çünkü yan etkileri, sizin alerjileriniz vb. Özellikleri göz önünde bulundurarak, dahası bir doktora başvurarak bunun için ilaç almalısınız. Tabii ama sağlığınız yerindeyse ve kullanmadan önce prospektüsü okumak şartıyla Metpamid tablet öneririm. Fizyolojik mide bulantısı yanında psikolojik mide bulantısına da iyi geliyor. Çünkü beynin bazı bölgelerini çalıştırarak mide bulantısının blokesini sağlıyor. Online prospektüs: ilacpedia.com/metpamid-tablet
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Stresin mideye zararı var mıdır? Varsa nelerdir?

 • Stresle midede asit salgısı artar. Bunun sonucunda midenin yıpranmaya bağlı gastrit ve ülser oluşturması görülür. Uzun süren bu durum mide kanamalarına yol açmaktadır.
 • Stres anında salgılanan hormonlar ( Özellikle adrenalin ve böbrek üstü bezinden salgılanan glukokortikoid hormonların seviyelerinde farklılıklar oluşur.) mide ağrılarına ve kramplarına neden olmaktadır. Bu ağrılar zamanlar mide ekşimesi ve mide bulantısına neden olur.
 • Stresin etki ettiği organlardan biri de bağırsaklardır. Bağırsaklarda meydana gelen aksamalar midenin de etkilenmesine neden olmaktadır. İshal ve kabızlık meydana gelir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Mide sarkması nedir?

Mide
Vücudumuzda her organın kendine ait bir yeri bulunmaktadır. Organlarımızda meydana gelen yer değişiklikleri, kişiye ait olan sağlık göstergelerinde bir takım olumsuz değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Midede meydana geliyorsa mide sarkması, rahimdeki rahim sarkması veya mesane sarkması gibi örnekler çoğaltılabilir.

Belirtileri
Günümüzde oldukça sık rastlanan mide sarkması veya mide düşüklüğüne tıp dilinde mide ptozu adı da verilmektedir. Mide sarkması, midenin bulunduğu yerden aşağı doğru kayması ile meydana gelir. Midenin aşağıya kayması, mide kaslarındaki zayıflama sonucu ortaya çıkar. Midenin sarkması ise kişide ağrı, iştahsızlık, aşırı gaz ve ağızdan ekşi su gelme şeklinde belirti vermektedir.

Nedenleri
Genellikle zayıf ve kemikli bayanlarda sıklıkla görülmektedir. Nedenlerine gelince, ağır bir yük kaldırmak mide düşüklüğünün en bilinen sebebidir. Yapılan ani hareketler ve ya boşta bulunarak dikkat etmeden bir şeyin kaldırılması mide düşüklüğüne davetiye çıkaran sebepler arasında yer almaktadır. Mide sarkması tecrübeli doktorlar tarafından yapılan ufak bir kontrolle hemen anlaşılabilir. Göbek üzerinde ellerin gezdirilip, midenin yerinde olup olamaması kolayca anlaşılabilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Mide yanmasını geçirmek için neler yapabiliriz?

Bende de reflü olduğundan mide yanması çok fazla oluyor . En başta çok baharatlı, salçalı ve aşırı yağlardan kaçınmak gerekir. Yemek yenildiği gibi hemen yatılmaması gerekir. Mide yanmasına en iyi gelen şeylerin başında süt , ikinci olarak da elma gelir.
Kasım 2012

Banunur Demirezen @bannunur

Bağırsak, mide krampı ve ağrıları için nasıl bir tedavi uygulanabilir?

Bağırsak ağrıları:Ağrıyı mucip olan hastalığı bularak onu ortadan kaldırmak, tedavide başlıca mühim noktadır.
Genel olarak karnın üzerine, yaş ve kuru şekilde, sıcak pansuman yapmak, yerine göre, buz koymak, hastaya hali ve sıcak içkiler içirmek faydalıdır. Ağrıyı kesmek için afyonlu ilaçlar vermekte acele etmemelidir. Çünkü, ağrıların asıl sebeplerini ortaya çıkarabilmek için, ağrının derecesi ve yeri çok mühimdir. Ağrıyı keserek bu belirtileri ortadan kaldırmak, muayene edecek hekimleri şaşırtıp şüpheye düşürecek ve belki de yanıltacak bir hareket olur.
Bağırsak ağrılarında sebep belli olmadan ve bu ağrının altından ne çıkacağı bilinmeden, mide ve bağırsağı temizlemek gibi boş düşüncelerle, hekimin müsaadesi olmadan hastaya sürgün ilâcı (müshil) vermek hiçbir zaman doğru değildir.
Hele barsak ağrıları kusma ve ateşle beraber olursa mutlaka hastanın bir an önce hekime gösterilmesi lazımdır.


Mide Krampı:
Mide spazmını soğuk ve çiğ yemekler ile kafein içerikli içecekler artırırlar ya da provake ederler. Mide spazmı yaşayan kişiler midelerini aşırı doldurmamalıdırlar.

Tedavi için bir reçete
Tedavi için gerekli malzeme : Tarçın su.
Hazırlanışı : Bir çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı tarçın konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.

Mide ağrısı:
Mide ağrısı basit nedenlerden dolayı da olabilir. O yüzden mide ağrısını engellemek için şu besinleri tüketiniz:

KARNABAHAR: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.
LAHANA: Lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp, salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor, mideye inanılmaz yarar sağlıyor. Yine; dörtte bir lahanayı yıkayıp, kalın şeritler halinde doğrayın. Bir kerevizi soyup, bölün. Bir havucu dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp, sabah akşam suyunu için.
ELMA SİRKESİ: Salatalarda ya da mezelerde özellikle elma sirkesi tercih edin.
ISPANAK: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.
ZEYTİNYAĞI: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.
MUZ: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırıyor. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.
MEYANKÖKÜ: Güçlü bir mide koruyucusu olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre midedeki aşırı asiti azaltıyor.

Ve yaşama kaynağımız ve hayatımızın her yerinde kullandığımız su. Bunların yanında Bal ve tarçın.
Ağustos 2012

Caner Acu @cnr4

Mide balonu nedir? Riskleri nelerdir?

Mide balonu bazı durumlar haricinde risksiz bir işlemdir. Yöntemin uygulanamayacağı durumlar şunlardır:
 • Mide fıtığı olanlar
 • 16 yaşından küçük, 60 yaşından büyükler
 • Uyuşturucu bağımlısı ya da alkolikler
 • Ciddi mental bozukluğu olan kişiler
 • Laparoskopi ameliyatı geçirmiş kişiler
 • Mide-bağırsak sistemi kanaması olan kişiler
 • Vücut kütle indeksi uygun olmayanlar


Mide Rahatsızlıkları
Temmuz 2012

Caner Acu @cnr4

Mide ekşimesi neden olur? Nasıl azaltılabilir?

Mide ekşime, yanma ve ağrı şikayetleri genel olarak gastrit nedeniyle olmaktadır. Gastrit midenin en iç tabakasındaki mide mukozasının iltihaplanması durumudur.
Nedenleri:
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Sigara
 • Alkol
 • Çeşitli ilaçlar
 • Stres
 • Helicobakter Pylori adlı bakteri
Yukarıdakilerden uzak durmak mide ekşimesini azaltır. Ayrıca; hazmı kolay yemekler yemek, kızartmadan uzak durmak, kafeinden uzak durmak, asitli içecekler içmemek, çiğ soğan yememek midenin ekşimesini azaltabilir. Yanma hissi geçebilir.
Hastalıklar
Mayıs 2012

Enfal Anıl @jrguitarist

Mide ekşimesini geçirmenin yolları nelerdir?

Yoğurt ve süt şikayetlerin azalmasına yardım edebilir. Çok fazla baharatlı, yağlı, ekşi gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca çok dar kıyafetler iç organlarımızın iyice sıkışmasına sebep olacağı için böyle durumlarda daha rahat şeyler giyilmeye çalışılmalıdır.

5 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Endoskopi

1 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt