Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mide

Tıp

Mide; kaslardan oluşan, genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Omurgalılar, derisidikenliler, haşaratlar ve yumuşakçalarda bulunur. Sindirimin ikinci fazında (çiğnemeyi takiben) görev yapar. Yiyeceklerin geçici olarak büyük miktarda depolandığı organdır. Rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır. Midenin 4 ana bölümü vardır: 1-Fundus, 2-Kardia 3- Korpus (gövde) ve 4-Antrum (midenin son bölümü) Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak bağırsağına (Duodenum) geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1.5 saati bulmaktadır. Mide salgı yapan bir organdır. İç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir: sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör (B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır). Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.

Şubat 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Ülser ve Gastrit nedir?

Ülser ve gastrit ikisi de gastrointestinal hastalıklardır. Mide hastalıkları olarak bilinirler. İki hastalıkta birbirine çok karıştırılır. Ancak önemli ölçüde farklılıklar içerirler. Gastrit'in tanımını yapacak olursak; Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide öz suyu çok fazla salgılanır ve inflamasyona neden olur. ( İnflamasyon: kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon) Gastrit'e sebep olan nedenler; fazla asprin kullanılma, fazla sigara ve alkol kullanımı, çok sıcak içmek ve hızlı yemek yemek, dengesiz ve yetersiz beslenmektir.

Ülser ise menin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaralardır. Mide veya gastrointestinal mukoza tabakasının erozyonuna sebebiyet verir. Her ülserler oluşumunun üçte birini, H. pylori denen bakteriler oluşturur. Diğer etkili sebep ise strestir.

Helicobacter pylori ülser hastalıklarının büyük oranda sebebi olsa da, gastrit ve mide kanseri gibi hastalıklara da neden olur. Ülser ve gastrit nedenleri benzer olduğu için karıştırmaktadır. Ancak ikisi de mideye farklı zararlar veren hastalıklardır.


Mide Rahatsızlıkları

Ülser belirtileri; bol kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, kanlı kusma, kırmızımsı ve kötü kokan dışkı varlığıdır.

Gastrit belirtileri; kusma, geğirme, şişkinlik, kilo kaybı ve kanlı kusmalar olabilir. Her iki hastalık ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Ülser ve Gastrit

Mide Rahatsızlıkları

12 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.