Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mıknatıs

Mıknatıs, özgül ağırlığı 2.7 gr/cm3 olan, manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Demir, nikel, kobalt gibi bazı metalleri çeker, bakır ve alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan malzemelere etki etmez. Mıknatıslık etkisi, malzemelerde iki karşılıklı uçta toplanır. Bu iki uca mıknatısın kuzey ve güney kutubu ismi verilir. İki mıknatısın eş kutupları birbirini iterken, zıt kutupları birbirini çeker.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

45 kilo manyetik macunla neler yapılabilir.

İngilizce biliyorsanız iyi olur ama bilmiyorsanız da bence problem değil.
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Mıknatıs madeni parayı neden çekmez?

Mıknatıslar sadece demir, kobalt ve nikel'i yani ferromanyetik metalleri çekerler. Paranın alaşımında yeterli miktarda bu metallerden biri yoksa farkedilebilir bir çekim olmayacaktır.

kaynak:en.wikipedia.org/wiki/ferromagnetism#fer...
Aralık 2013

Serhat Ergüven, bir soruya yanıt verdi.

Mıknatıs madeni parayı neden çekmez?

Metal paralar nikel bakır gibi manyetik olmayan metallerden imal edildikleri için mıknatıs çekmez.
Aralık 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Mıknatısların çekim özelliği kaldırılabilir mi?

Kaldırılabilir. Bu işleme demanyetizasyon denir. Demanyetize için birkaç yöntem:
  1. Mıknatısınızı kırmayacak şekilde demir parçası ya da başka bir mıknatıs ile sürekli çarpıştırın. Bir süre sonra manyetik alanı azalır ama bu yöntem tamamen demanyetizasyon için işe yaramaz.
  2. Mıknatısınızı yüksek manyetik alan içinde süratli şekilde hareket ettirin. Bunun için yüksek manyetik alan üreten bir bobini kullanmanız yeterli olabilir. Fakat bu yöntemde tam demanyetizasyonu sağlamaz.
  3. En bilimsel ve bu işi için en doğru yöntem mıknatısı ısıtmaktır. Mıknatıslar küri (curie) sıcaklıklarına ısıtıldıkları zaman demanyetize olurlar. Elinizdeki mıknatısın küri sıcaklığını bu tablodan inceleyebilirsiniz:
Mıknatıs

Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

İki kutbu olan bir mıknatıs çubuk ortadan kesildiğinde yeni parçalarda hemen iki kutup nasıl oluşur?

Kutup olarak tanımladığımız yerler, atomların dizilişinden dolayı, manyetik alanın en güçlü olduğu yerler. Bu nedenle, K ve G manyetik yüklerinin “fiziksel bir varlığı” yok. Bu tanımdan hareketle, bir mıknatıs ikiye bölündüğünde, bölünen yerdeki yeni kutupların açıklaması çok basit. Malzemenin kesilen yerinde kimyasal ya da fiziksel herhangi bir değişiklik olmuyor. Sadece, malzemenin bir kısmının uzaklaştırılmış olmasından dolayı, yeni bir yüzey ortaya çıkıyor ve atomların özel dizilişine bağlı olarak bu yüzeyde de güçlü bir manyetik alan var. Parçalar tekrar birleştirildiğinde, yüzey ortadan kaybolduğu için, kutuplar da yok oluyorlar.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.