Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikrodalga

Mikrodalga frekansları genel olarak 300-300.000 MHz frekans aralığını kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar, radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır. "Mikrodalga" sözü elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara (30-300 GHz aralığı) "milimetrik" dalga ismi de verilir. Dalga boyunun 1 mm'den kısa olduğu frekanslara (300-3000 GHz) "submilimetrik" dalga ismi verilir. Mikro dalgalar da iletken üzerinde ivmelendirirlen yükler tarafından meydana getirilirler. Radyo dalgalarının en kısa dalga boyuna sahip olanlarıdır. Bugün yaygın olarak mikrodalga fırınları kullanılmaktadır. Pişirilecek madde üzerine gönderilen mikrodalgalar su moleküllerinin tabii dönme frekanslarının biriyle rezonansa gelir ve suya enerji aktarır. Böylece yiyecekler içten içe pişerler. Mikro dalgaların dalga boyları 0,01 mm ye kadar inmektedir. Mikrodalga ile çalışan fırın yapılarak yemeklerin pişirilmesinde kullanılır...

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Mikrodalga fırında gıda ısınırken plastik veya metal kap neden ısınmaz?

Mikrodalga fırınlar içinde nem olan besinlerin moleküllerini harekete geçirerek besinin kısa sürede ısınmasını ve tazelenmesini sağlar. Mikrodalga fırınlarda 2,45 GHz’lik bir frekans kullanılır. Bu frekans değeri aynı zamanda su moleküllerinin rezonans değeridir. Yani mikrodalgaya koyulan bir cismin mikrodalgadan etkilenmesi için su moleküllerinin rezonans değerine sahip olması gerekir. Daha kısaca söylersek cismin nem/su içermesi gerekir. Plastik veya metal materyaller de su/nem içermediğinden mikrodalgadan etkilenmez.
Şubat 2012

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Mikrodalga fırınların sütün yapısını bozduğu ve dolayısıyla sütü sağlıksız bir hale getirdiği söyleniyor. Doğru mudur?

Mikrodalga fırın adı üstünde mikro dalgalarla su moleküllerini titreştirir ve bu hareketten doğan ısıyla içindeki maddeleri ısıtır. Bu dalgalar radyo dalgalarına benzer sadece çok küçük dalga boyları ve çok yüksek frekansları vardır. Suyu salladım ısındı bu da suyun kalitesini bozdu diyorsanız yayık ayranı içmeyin derim. Bunun, ışıma yani radyasyonla ( tr.wikipedia.org/wiki/radyasyon ) bir alakası yoktur. Bir dalgalanmanın radyasyon olabilmesi için parçacık (alfa, beta, gama) ışıması gereklidir ki bu mikrodalga fırın ya da cep telefonlarında olmayan bir özelliktir. Bu tür iddialar için lütfen bilimsel kaynaklarla gelin. Sufizm ya da diyanet siteleri bilimsel değil bu konuda bulvar basını kalitesindedir. Bilimsel kaynak, (bu tür akademik araştırma yapmış kişiler bilir) gerçekte değildir ama en azından Wikipedia olmalıdır.

19 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.