Bilmek istediğin her şeye ulaş

Milli Gelir

Ekonomi

YÖNLENDİR Millî gelir

Kasım 2014

Şerif Okur, bir soruya yanıt verdi.

Kişi başına düşen milli gelir neden benim de cebime girmiyor?

Bir ülkenin milli geliri (MG) en yalın anlatımla o ülkenin vatandaşlarının toplam kazançlarını ifade eder. Kişi başına düşen MG ise MG'in nüfusa oranıdır. Kişi başına düşen MG sizin cebinize giren gelir demek değildir. Cebinize para girmesi için değer üretmeniz ve bunu satmanız gerekir. Bişeyler üretmeden MG'den pay alamazsınız. Ülke halkı içerisindeki bazı insanların gelirlerinin yükselmesi herkese düşen MG'in yükseleceği anlamına gelmez ancak herşeye rağmen MG bir ülkenin zenginliğine dair temel kriterlerden birisidir. MG yükseldikçe devlet ve özel şirketlerin sunduğu avantajlar artarak herkesin geliri doğrultusunda tüketebildiği refah düzeyi görece artar. Böylece MG'in arttığı bir ekonomide eğer bilgi ve yeteneklerinizi artırırsanız size MG'in düşük olduğu önceki duruma göre daha yüksek imkan ve avantajlar elde edebilirsiniz. "MG'in artmasının bana hiç bir faydası yok" ibaresi yanlıştır, üretken oldupunuz takdirde çok yüksek avantaj sunar, nitekim toplumda birilerinin daha fazla kazanç sağlayabildiği bir ortam oluşmuş ki MG de yükselmiştir.
Kasım 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kişi başına düşen milli gelir neden benim de cebime girmiyor?

Nasıl yani Türkiye'de faktörlenmeden önce kişi başına düşen milli gelir senelik 7000$'dır. Yani aylık 583$, bunun da %40 kadarını vergi olarak düştüğünüzde kalır 350$, yani 787,5 TL. Tabii herkesin çalışmadığını düşündüğümüzde kadınını örtü altına alıp eve kapatan bir de yanında padişahın emrine uyup üç sıpa yapan kişi 3937,5 TL kazanmalıdır. Bunu kazanmayıp da sıpaları yapmış, karısını da eve kapatıyorsa sıpa babası bir eşşek olmaktan ileri gidemez. Size gelince bir öğrenci olarak eminim ki sizin de aylık masrafınız 787,5 TL'yi zaten geçiyordur. Tabii ki ülkede gelir dağılımında adaletsizlik olmadığını iddia etmeyeceğim. Kimileri 7 adet insan boyu kasa dolduruyor, son 30 milyon euroyu nasıl sıfırlayacağını bilmiyor diğer bu zibidilere oy verenler madende, tersanede ölüyor, kömüre, makarnaya muhtaç kalıyor. Güce tapan geri zekalılar azalarak tükenmedikçe milli gelirden alınan pay aşırı uçlarda dengesiz olmaya devam edecektir. Suçlu aramak istersek ülkenin ortalama IQ'sunu 90'lara hatta bir rivayete göre 87'ye çeken geri zekalı çoğunluktur.
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Milli gelir nasıl hesaplanır?

Ulusal bir ekonomide belirli bir süre içinde üretilen mal ve hizmetlerin toplam değerine milli gelir denir. Milli gelir genellikle yıllık periyotlarla hesaplanır. Milli gelir ise GSMH değerinden, yıl içinde üretime katılan sermayenin eskime payının yani amortismanın çıkartılması ile Safi Milli Hasıla (SMH) değerinin elde edimesi suretiyle bulunur. SMH değerinden genel fiyat düzeyini belirleyen (vasıtalı) vergilerin çıkarılmasıyla ortaya çıkan toplam parasal değer milli gelir (MG) değeridir.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.