Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimar Sinan Üniversitesi

Üniversiteler (Türkiye)

YÖNLENDİR Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Şubat 2014

Gizem Seçkin, bir soruya yanıt verdi.

Şubat 2014

Ceyda Arasan, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Kendiniz dışında hiç kimseye inanmayın, güvenmeyin ve ilk yıldan hemen samimi arkadaşlıklara bulaşmayın. İlk bi kaç ay insanlarla mesafeli olun ve dersi derste öğrenin.
Şubat 2014

Mehmet, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

İlk ve en önemlisi arkadaş çevresi kurmak hayatını değiştirecek bir ortam
Olabildiğince kendine uygun arkadaş çevresi kur.
Aralık 2013

Tuba Kaşkaya, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

İlk yılınızda gözünüz ders dışında bir şeylere kaymasın, düzenli ders çalışın gerisi gelir.
Aralık 2013

Cihan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2013

Provolon, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2013

Dr. Özge Mergen, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Üniversiteye uyum sağlamanın yolları, doktora tezimin bir bölümünün konusuydu... Bulgularıma göre bu yolların başında bir kişilik özelliği olarak yeni deneyimlere açık olmak ve sorun çözme konusunda çaresizlik algısı içine girmemek bulunur... Gerisi hemen hemen boştur... Yani güzellik, çirkinlik, para pul ya da üniversitenin koşulları alışmak için olmazsa olmazlar değildir...

Üniversite yaşantısı ev hayatından farklıdır... Artık kendi bütçenizi yapmak, karnınız doyurmak, çamaşırınızı yıkamak, yeni arkadaşlar edinmek, sevgili bulmak ve derslerle ilgili sorumlulukları tek başınıza sıralamak durumundasınız. Bu, ailenizden ayrışma ve ailenizle ilişkileri bir yandan sürdürürken bir yandan da birey olma yani bir nevi büyüme sürecidir... Demem o ki, üniversiteye başlayınca her şeyden önce meraklı olunuz... İlişkiler, dersler, harcamalar, günlük rutinler nasıl diye merak ediniz, yeni yollar öğreniniz ve bu yollardan size uygun olanları seçip uygulayınız... Katı kuralları ve mükemmeliyetçi bakış açılarını mümkün mertebe esnetmeye bakınız... Önceliklerinizi belirleyiniz... Size uygun yaşam tarzını, sorun çözme tarzını ve arkadaşları bulana kadar denemekten yılmayınız ve zorla hiçbir şey yapmayınız... Bir de bakmışsınız 6-12 ay arasında siz siz olmuşsunuz...
Kasım 2013

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Neden herkes arkadaş seçimlerinden bahsetmiş anlayamadım. Bu zaten ilkokuldan beri, aile tarafından kafaya işlenen bir nasihat:)
Üniversiteye girdiğinde zaten uğraş uğraşma arkadaş edinirsin. Ve evet kimisi seni kullanacak, kimisi de sana yardım edecek. Bir çoğu ile zaten üniversite sonrasında görüşmeyeceksin bile, o yüzden mekandan ne alabileceğine bakmalısın. İnsan çeşitliliğini orada daha yakından görme şansın olacak. (Farklı kültürden, bambaşka aile yapısından gelen bir dolu insan.)
*Kendin ol, kimseye yaranmak yada kendini sevdirmek durumunda değilsin. Bahsedildiği gibi zaten, arkadaş seni bulur.
*Sadece kendi bölümüne kitlenme, diğer bölümden kişiler ile de bağlantı kurmaya çalış. Bilgi anlamında büyük bir zenginlik. (tabii hangi okulda ne bölümünde okunacak? Ne kadar işine gelir bilemem)
* Mecbur değilsin ama okul içindeki aktivitelere katılarak anı biriktir, fırsat bu fırsat girişken değilsen değişim için iyi bir başlangıç olur. (tiyatro vs)
*Yapabiliyorsan, son senelere doğru, okurken çalış. İş yaşamında çok faydası olacağına inanıyorum. Tecrübe tecrübedir.
*Araştır, gez, toz, çalış. O seneleri çok özleyeceğin hesaba katılırsa, bilgi ve eğlence anlamında hayatını yaşa, keyfini çıkar.
Kasım 2013

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Eğer girdiğin bölüm senin yapmak istediğin meslek değilse okulu dondur tekrar sınava hazırlan. Herşey zamanla geçer gider. Dostluklar, yediğin kazıklar vs., bir gün herkes gider ailen de geriye bir tek mesleğin kalır. Hayatının en önemli yol ayrımındasın bence. Hayatının en büyük bölümünü mesleğinle gerçireceksin eğer onda mutlu değilsen çok da mutlu olamazsın.
Kasım 2013

Solsoledo, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Şimdi, aşağıda cevap yazan arkadaşlara bakıyorum hepsi öğrenci ve ilk dedikleri şey "arkadaşlarını çok iyi seç, sınav zamanı seni kullanmasınlar". Ben de bekliyorum ki ardından uyuşturucu, esrar vs. Kullanmasınlar, çevrelerine karşı saygılı olsunlar, kimseye zarar vermesinler vs... 96' mezunu olan biri olarak görüyorum ki değer yargıları çok değişmiş neredeyse 20 yılda. Evet, bence de arkadaşlarını iyi seçmelisin (aslında seçme diye bir olay yok sen ve onlar bir şekilde biraraya gelip -tencere kapak misali- arkadaş oluyorsunuz ve bu neredeyse bir ömür sürüyor. Bu nedenle iyi seçmelisin arkadaşlarını. Not alma vs. Şeklinde kullanma olayına gelince, herhalde herkes samimi bir arkadaşlığın nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini bilir, farkeder ve bunu ayırt edebilir...
Eğer kendinize part time bir iş bulmazsanız para her zaman sorun olur, yetmez. Anca ben hala şunu anlamam; neden öğrenciler bira ve sigaraya verecekleri paralarla ders kitabı (veya okumak için kitaplar da olabilir) alabilecekleri yerde, bira ve sigara içip neredeyse aynı paraya gidip o kitabın fotokopisini çektirirler. Bence bu fotokopi olayı da ayrı bir öğrenci psikolojisi.
Aileden uzak olmak, hele bunu hayatınızda ilk defa yaşayacaksanız (ki koruyucu Türk aile yapısı nedeniyle bunu neredeyse hepimiz ilk olarak üniversitede yaşıyoruz) , belki onları biraz fazla özleyebilirsiniz ilk yıl -özellikle kız arkadaşlar- ama sonra o da geçer. Zira üniversite sizin hayatla karşı karşıya geldiğiniz ve tek başınıza ona karşı durmaya başladığınız ilk yerdir. Ben bütün tercihlerimi evimden en az 6 saat uzaklıktaki şehirlerden yapmıştım ailemden uzak olmak için. Çünkü aile demek bizde (eşittir=) baskı veya kısıtlamalar ve üniversite de bu nedenle özgürlük demektir. Hatta çoğu küçük kasaba ve köylerden gelen gençler için büyük şehirlerde okumak ayrı bir anlam kazanır çünkü onlar hayatlarında hiç görmedikleri kültürel etkinlikleri, insanları orada görürler... Bu nedenle öğrenciyken mümkün olduğu kadar çok kültürel etkinliğe katılınmalı ve yeni insanlarla tanışılmalıdır.
Elbette daha çok şey söylenebilir ama kasmaya hiç gerek yok, üniversite özgürlük demek çünkü.
Ayrıca bu yazımı da okuyabilirsiniz en azından nasıl bir şehirde nasıl bir öğrencilik yaptığımı anlamak açısından: inploid.com/t/hangi-sehir-sizin-sehrini. . .
HA BU ARADA ÖNEMLİ NOT: Açık Öğretim Fakültesi'nde okumak (bence) yukarıda saydığım sebeplerden dolayı "üniversite okumak" değildir. Oradan ancak diploma alırsınız o kadar.
Üniversitede okumuş olmak için:
1. Hayata tek başınıza karşı durmalısınız.
2. Bir yığın kültürel faaliyete ve değişime maruz kalmış olmalısınız.
3. Yeni insanlarla tanışmış olmalısınız.
4. Ailenizden yüzlerce km. uzakta okumuş olmalısınız.
5. Parasızlık, açlık, bir evde 10 kişi kalma, bira şişelerinden yapılma bir yatakta uyuma vs. gibi her türlü sefaleti yaşamış olmalısınız (ben şahsen fırı nda ayak ısıttığımı biliyorum :) ).
6. Sizi psikolojik olarak sınırlayan her şeyden uzak ve özgür olmalısınız.
Kasım 2013

Tuğba Dinç, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Üniversite yaşadığın yerde ise maddi anlamda sefillik çekmeyeceğini düşünüyorum ve bu konuda bir önerim olmayacak. Benim önerilerim üniversite ortamı hakkında olacak. Şimdi bir kere, kimseye güvenme. Çünkü üniversitedeki arkadaşlıkların çoğu çıkar ilişkisine dayanır, sene boyu yüzüne bakmayan insanlar bir bakarsin vize, final zamanlarında canın ciğerin olur. Kendini kullandırtma. Ben öyle yapıyorum. Her dersten değil ama bazı derslerin notlarını paylaşmam arkadaşlarımla. Enayi yerine konmaktan nefret ederim çünkü. Hocaları iyi dinle. Birçoğu değisik kişilikte insanlar... Can alıcı noktaları mutlaka belli ederler derste. Şehir dışında isen paraniı idareli kullan ve "nerdeyim ben" delisi olup özgür insan modeline bürünme. Yavaş yavaş ayak uydur ortama. Ve kendini geliştir. Okulla, derslerle, hocalarla sınırlı kalma, araştır, öğren, oku, yaz, çiz. Kendini geliştirmek senin elinde. Üniversite sosyalleşebileceğin bir ortam ve ilgi duyduğun herşeye katıl. Umarım güzel bir dönem geçirirsin.
Eylül 2013

Şenol Deniz Ikizer, bir soruya yanıt verdi.

Yeni üniversiteye başlayacak olanlar için önerileriniz nelerdir?

Arkadaşlarını iyi seç, orada çoğu çıkarcı davranır hayatının dönüm noktasıdır. Herkes en yakınından bile bir adım önde olsun ister. Bencillikler çoktur ama iyi dost bulursan da tadından yenmez. Herkese ilk başta güvenme ve çok samimi laubali davranma.
Ağustos 2013

Veysel Sekmen, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'deki en iyi kampüse sahip üniversite hangisidir?

Büyük Üniversiteler var tabi ki de Konya Selçuk Üniversitesi kampüsü çok büyük ve ÖDTÜ gibi yeşillik alan çok , agaçlık alan çok fazla adeta kocaman şehir gibi kampüs
Ağustos 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'deki en iyi kampüse sahip üniversite hangisidir?

ODTÜ kampüsü Ankara bozkırında bir vahadır, oldukça da büyük, yeşil ve ağaçlıktır, içinde hatta bir gölcük de bulunur, ayrıca tüm sosyal ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek tesisler de mevcut. Yalnız girmesi, sonrasında da çıkması oldukça zordur. Yine zor üniversitelerden biri ama güzel manzara istiyorsanız mini minnacık ve bol yokuşlu olsa da Boğaziçi Üniversitesi'nin güney kampüsü de çok güzeldir. Bunun da çoğu bölümüne girmek zordur. Yine de ikisinin de girmesi ve çıkması oldukça basit bölümleri de mevcuttur. Bunların arasında ekmeği az olan meslekler veren fen edebiyat fakültelerinin bazı bölümleri, beşeri ilimler ve eğitim fakültelerini sayabiliriz.
Daha fazla

226 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.