Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık

Mimarlık veya mimari, binaları ve diğer fiziki yapıları(okul, gökdelen...vb.) tasarlama ve kurma sanatı ve bilimidir. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak üzere gerekli mekânları, işlevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatı; başka bir tanımlamayla, yapıları ve fiziksel çevreyi uygun ölçülerde tasarlama ve inşa etme sanat ve bilimidir. İnsan barınmak için yaşamak ve doğa şartlarından korunmak için bir mekân ihtiyacı duyar ve bu mekânı kendine özgü kültürel, fonksiyonel, teknik ve farklı zevklerde yaratır. Mimarlık mesleğinin kapsamına dini yapılardan saraylara, bir kentin dokusunda oluşturan basit konut tiplemelerine kadar her türlü açık ve kapalı mekân ve çevre(Peyzaj mimarlığı) girer. Bu çevre kırsal veya kentsel olabileceği gibi, yapıları veya mekânları kuşatan yakın dış çevre diğer bir ifadeyle peyzaj tasarımı da, mimari tasarımı da olabilir. Mekân, içinde yaşamın gerçekleştiği fiziki ortam olarak tanımlanabilir. Mekânın oluşabilmesi ve üretilebilmesi için yapılara, yaşamın hergün artan çeşitliliği gözönüne alınırsa, oldukça karmaşık ilişkiler düzeni içinde yapılaşmış fiziki çevre; peyzaj mimarlığı çalışmalarına gereksinim vardır. Mimari tasarımın öznesi olan yaşam, coğrafi, iklimsel, kültürel, demografik farklılıklar içerir. MÖ 1. yy.'da yaşamiş olan Roma'lı mimar Vitruvius "De Architectura" adlı kitabında başarılı bir mimarlık için "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik) etmenlerinin gerekli olduğunu ileri sürmüştür. Rönesans' ta bu tanım, "Comodita, perpetuita, bellezza" (kullanışlılık,süreklilik- kalıcılık, güzellik) olarak benimsenmiştir. 1581'de bir İngiliz yazarı mimarlığı "yapı bilimi" olarak tanımlarken 19.yy'da İngiliz eleştirmen John Ruskin mimarlığın "yapılara uygulanan süslemeden...

Ekim 2021

Hacı Turan, bir soruya yanıt verdi.

Prefabrik evlerin sağlamlığı nasıldır ve kış koşullarına dayanıklı mıdırlar?

Evet dayanıklıdır. Özellikle karadeniz bölgesine bakarsanız orada yapılan prefabrikler senelerce dayanmaktadır.ordumkprefabrikyapi.com şu siteden de Ordu 'da yapılan prefabrik ev örnekleri görebilirsiniz.
Şubat 2020

Cemil Bilgi, bir soruya yanıt verdi.

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

Autocad programından ögrenmeye başlayabilirsin, temel program zaten. Ama bu program için kursa gitmene pek gerek yok ögrenmesi kolay. İnternet üzerinde egitimler bulunmakta
Ocak 2019

Onur Yaman, bir soruya yanıt verdi.

Prefabrik evlerin sağlamlığı nasıldır ve kış koşullarına dayanıklı mıdırlar?

Merhaba, prefabrik ev sağlamlık ve izolasyon açısından betonarmeden daha iyidir. Bunun sebebi beton, sıcağı da soğuğu da muhafaza eder. Fakat prefabrik evlerde kullanılan izolasyon malzemeleri bunu absorbe ettiği için yakıt tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır. Bu konuda yamanprefabrik.com adresindeki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Oldukça bilgi verilmiş.
Şubat 2018

Ahmet, bir soruya yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Sıfırdan öğrenmek için en güzeli Autocad kitabı almak ve uygulamaları bilgisayarında yaparak öğrenebilirsin.
Şubat 2018

Yunus , bir soruya yanıt verdi.

Neden mimarlık okudunuz?

Mimarlık sosyal değildir, aslında okurken sosyalleşmek için hiç bir zamanınız yok.
Sürekli çizimler, araştırma ödevleri derken size zaman kalmıyor. Ayrıca sinir bozucudur. Kendinizi değil başkasını memnun etmek zorundasınız. Jüriye çıktığınızda kötü çizilmiş bir proje, iyi çizilmiş bir projeden daha iyi not alabilir. Aslında bu durum ürün satmak gibidir. İyi satıcı olmanız gerekir. Güzel tarafıysa kendinizi çizimlerle avutuyorsunuz ve hoşlanmaya başlıyorsunuz. Sabaha kadar bitmeyen çileli çizimler hoşunuza gitmeye başlıyor. Uykusuzluk, düzensizliği getirir ve düzensizlikten düzen oluşturuyorsunuz. Yaratıcılığı uykusuz gecelerden öğreniyorsunuz. Bu yüzden mimarlığı okuyorum.
Temmuz 2017

Türker Tunalı, bir soruya yanıt verdi.

Deneyim arayan bir firmaya, deneyimsiz bir mimar olarak başvurup işe başlayabilmek için nasıl bir strateji geliştirilmelidir?

Burada önemli konulardan birisi "İş Hayatı" nı bilmektir. Kalıcı bir tercih olmak için çalışma saatleri, izin, adap, uyum, iş alma, iş teslim etme gibi görevleri de düzgün yapabiliyor olmanız gerekli. En iyi yöntem ücretsizde olsa hareketli bir yerde iş tecrübesi kazanılması olabilir.
Mayıs 2017

Sanalogretim, bir soruya yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

2 Boyut, 3 Boyut, Materyal Atama, Kaplama, Işıklandırma Sistemleri, Render Alma ve Animasyon, Yüzey Örme vs. konular tüm komutları ile öğretilmektedir. AutoCAD programını uygulamalar eşliğinde öğrenmiş olacaksınız.
AutoCAD 2017 tüm yeni özelliklerini içermektedir.
sanalogretim.com/autocad-2017/53/setdeta...
Mart 2017

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Müzikle uğraşan bir insanın evinde neler bulunmalıdır?

Akustik asmatavan, akustik duvar sistemleri:)
Şubat 2017

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

Çok mantıklı. Bir sonraki yaz da revit kursuna gitmeni öneririm.
ancak ne var ne yok herşeyi öğrenmenin faydadan çok zararı olur. Sonuçta zaman ve maddi yatırım söz konusu. Maddiyat hadi gelir ama zaman gelmez verimli değerlendirmek lazım. Şu yazımı okyabirsn. İnaşat mühendisleri için yazmıştım ancak genel olarak program öğrenme stratejisinde herkes için geçerlidir :
aykutozdemir.com.tr/insaat/insaat-muhen. . .

391 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Mimari Tasarım

562 Kullanıcı   76 Soru   289 Yanıt

Akıllı Ev

55 Kullanıcı   3 Soru   5 Yanıt

Mimari

208 Kullanıcı   131 Soru   354 Yanıt

Mimari Tasarım Programı

113 Kullanıcı   20 Soru   50 Yanıt

Restorasyon

27 Kullanıcı   5 Soru   14 Yanıt

Restorasyon Uzmanlığı

15 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Mekan Tasarımları

12 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt