Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mısır (Bitki)

Bitki

Mısır ya da resmi adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti, (Arapça:جمهورية مصر العربية - Cumhūriyyet Mısr el-ʿArabiyye) ya da kısa ve yaygın adıyla sadece Mısır denilir.Mısır cumhuriyetle yönetilen bir Arap ülkesidir. Halkının çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşur. Başkenti Kahire'dir. Ülkenin cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'dir. Ülke başbakanı ise Hişam Kandil'dir. Mısır'ın yasama organı ise Mısır Halk Meclisi'dir.Kuzey Afrika'nın nüfusu en büyük olan ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir. Akdeniz ve Kızıldeniz'e kıyısı bulunan Mısır'ın, batısında Libya, güneyinde ise Sudan yer almaktadır. Mısır, Asya kıtasında yer alan kısmı Sina Yarımadası üzerinden Filistin ve İsrail ile komşudur. Mısır'dan geçen Nil Nehri, sularını Akdeniz'e boşaltmaktadır. Medeniyetin beşiği olan Ortadoğu'da bulunan bir ülkedir. Ülke 1,010,000 kilometre kare kapsayan bir toprak parçasına ve 2012 tahminiyle yaklaşık 90 milyon nüfusa sahiptir.Mısır'ın yaklaşık 7,000 yıllık bir geçmişi vardır. İlk medeniyetten bu yana birçok yönetim, ülke ve kavim gelmiş ve geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir vilayeti olmuştur. 1922'de bağımsızlaşmış ve 1953'de cumhuriyet ilan edilmiştir. En son 2011 Mısır Devrimi ile 32 yıl Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek gitmiştir ve ülke demokrasiye geçiş sürecine başlamıştır.Uluslararası alanda çoklu ilişkileri vardır. İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve Asya Birliği'ne üye olmakla beraber, hem doğu hem de batı ülkeleri ile dengeli ilişki içindedir.

Nisan 2014

Esra Bayındır, bir soruya yanıt verdi.

Patlamış mısırın püf noktaları nelerdir?

Tuz ve dozunda yağ ama en önemlisi doğru film :)
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Közde mısır yapmanın püf noktaları nelerdir?

Mısır (Bitki)
Öncelikle mısır seçimi önemlidir. taze, körpe mısırları seçmelisiniz. Körpe mısırlar şekerle doludur ve pişirildiklerinde karamelize oldukları için çok lezzetli olur. Yaprağını mısır tanelerinin birkaç sıra halinde ortaya çıkmasına yetecek kadar koçandan ayırın. Mısırı pişirirken yaprakları yolmanızı tavsiye ederim. Aksi durumda yaprak mısırı koruyacağı için yaprakla mısır arasında buharlaşma olacağı için köz tadından çok haşlanmış tadı verir. Yolarken 2 yaprağı mısırın yanmasını engellemek için ayırın. Pişirme süresi yaklaşık 10 dakika sürer. Bu süre zarfında mısırı 2 dakikada bir çevirmelisiniz. Ateşin sıcaklığı ise orta seviyeden biraz daha yukarı olsun. Son olarak koyu sarı renge dönmeye başlamadan önce mısırları ızgaradan alın. Artık yemek için hazırdır.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Mısır püskülünü nasıl kullanabiliriz? Faydaları nelerdir?

Eğer mısırınız tükettikten sonra geri kalan püskülleri ne yapmayacağınızı bilmiyorsanız atmayın!. Çünkü mısır püskülleri de mısırın bir parçasıdır ve sağlığa faydaları vardır:
  • İdrar söktürücüdür. İdrar yollarını temizler.
  • Zayıflamaya, vücuttaki yağları eritmeye yardımcı olur.
  • Çocuk ve yaşlılarda görülen altını ıslatma tedavisinde yararlıdır.
  • Romatizma, gut hastalığı ve böbrek iltihabına iyi gelir.
  • İdrar yollarında ve mesanelerdeki taşları düşürür.
  • Sinirleri yatıştırır.
Nasıl Kullanmalısınız?
1 tatlı kaşığı kadar kıyılmış mısır püskülünü, 1 su bardağı kaynamış suda 4-5 dakika demledikten sonra süzün. Bu çayı dahilen ve genellikle yemeklerden önce günde 2-3 kez içmek suretiyle kullanılabilirsiniz. Mısır püskülü çayı, zayıflamaya yardımcı bir diğer bitki olan kiraz sapı ile birlikte de kullanılmaktadır.
Temmuz 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Bahçede mısır nasıl yetiştirilir?

BahçeMısır sıcak iklim ve bol güneşi sever. Aşırı sıcak da yetişmesi için uygun değildir. Yetiştireceğiniz toprağı bol gübreler ve sularsanız lezzetli mısırlar elde edersiniz.

Uygun ekim ayı Nisan-Mayıs'tır. Bahçeye tohum olarak dikilir. Tohumları toprağa tek sıra şeklinde yerleştirmek gerekir. Ayrıca araları sık olmamalı, mısır büyüdükçe yayılır. Sık hasat almak için de 2 haftada bir tohum ekin. Toprak iyi havalandırılmış ve nemli olursa hızlı yeşillenir.

Bahçeye ektikten sonra mısırı az sulayın fakat çiçek açmaya başlayınca bol sulanma ister. Eğer sabah saatlerinde yaprakları kıvrılmışsa suya ihtiyacı var demektir. Kökü kısa olur ama büyüdükçe boyu uzar. Yaklaşık 2-3 metreyi bulabilir. Bu yüzden rüzgarda çabuk kırılabilir. Eğer toprağı iyi gübrelerseniz kök sağlamlaşır ve bunun önüne geçebilirsiniz.

Hasat vaktini anlamak için mısırın koçanına bakılır. Püskülleri kahverengiyse mısırı hasat edebilirsiniz.Bahçe
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.