Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil Reklamcılık

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2013

Redeye @Redeye

İletişim, sosyal medya, optimizasyon, oyunsulaştırma, reklam, tanıtım vb. her şey mi birbirine karışmaya başladı bana mı öyle geldi?

10 sene önce TV neye dönüştüyse İnternet de benzer bir şeye dönüşmüş durumda. Nasıl haber programlarından dizilere bütün yayınlar reklam ve pazarlamanın mecrası olduysa burada da aynı şey oluyor.

İnternet kitlenizi kolayca kategorize edip seçebildiğiniz, daha ucuza, daha kolay reklam verebildiğiniz bir mecra. Bir süre öncesine kıyasla, tüm reklam verenler ve pazarlama stratejistlerinin ilgisi bu alana yöneldi. Bu konular da ciddi konular olduğundan, her detaya dikkat eden ve her şeyi bu amaçla sömüren bir anlayışın şekillenmesi kaçınılmaz.

Facebook'un işlevi insanlara sunduğu nitelikli özellikleri saklayıp, aynı aptal kutusu mantığında bir kullanıcı yığını oluşturarak bunların ilgi alanlarını, alışveriş tercihlerini, hoşlandıkları renkleri vs kullanılabilir dataya çevirmek. Rating i yüksek sitelerin kaçınılmaz sonu bu aptal kutusuna dönüşmek. Yani aslında her şey birbirine karışmıyor da, her şey reklam ve pazarlama dünyasına hizmet etmeye başlıyor dersek daha net olur sanki. (sosyo-politik manipülasyona hiç girmiyorum bu başlık altında)

Eh tabi bu derece iyi dataya reklam ve pazarlama alanından çok iyi işler çıkartmamak, tüm araçları ve imkanları kullanmamak ahmaklık olur.

son noktada tam bir pislik gibi konuştum : P
Haziran 2012

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Ekim 2012

Halil Ertekin @halilertekin

İyi yerel reklam ağları nelerdir?

local.com dünya üzerinde bu işi en iyi yapan sitelerden bir tanesidir.
Eylül 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Mobil reklamda son eğilimler ve gelişmeler nelerdir?

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum :)
Mayıs 2014

Fatih Arslan @fatharsln

Yayıncı olarak internet reklamlarından para kazanıyor/kazanabiliyor musunuz?

Adsense ile uzun zaman çalıştım, hesabımı kaptana kadar. Özellikle iyi bir reklam yerleşimi ve Youtube üzerinden güzel rakamlar kazanabiliyorsunuz. Bu yüzden reklam yerleşimini iyi yapmanızı ve Youtube'u kullanmanızı öneririm.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Önerebileceğiniz en iyi toplu SMS hizmeti nelerdir?

SMS

Turkcell'in iş ortaklığı çözümleri bilişimde birçok hizmetin yanında toplu SMS için de güzel çözümler sunuyor: turkcell.com.tr/kurumsal/kurumsalcozumler/sayfalar/toplu-sms...

Turkcell Toplu SMS ile ne yapabilirsiniz?
 • ​En küçüğünden en büyüğüne tüm firmalar, herhangi bir altyapı yatırımı yapmadan toplu SMS gönderebilir.
 • Gerekli kurulum ve işlemler, Turkcell toplu mesajlaşma iş ortağı tarafından sağlanır.
 • Kullanımı kolay bir arayüz üzerinden, müşteri istediği zaman kolaylıkla gönderim yapabilir.
 • MMS’ler başlık (alfanümerik) ile belirlenen zamanda gönderilebilir.
 • Tüm operatör abonelerine gönderilebilir.
 • Geri dönüşleri ve kaç kişiye ulaştığı raporlanabilir.
 • Mesaj içeriği, gönderilen abone bazında farklılaştırılabilir.
 • Kendi müşteri veri tabanınızı kullanabilirsiniz.
Faturasız toplu SMS ücretleri:
SMS

Mart 2013

Rohat Kaya @poison

Bir mobil uygulamanın reklam gelirlerini nasıl öngörebiliriz?

Mobil uygulamalarda abartılı ve rastgele reklamların serpiştirilmesi kullanıcıları uygulamadan soğutmaya yeterlidir, bir kullanıcı olarak ben de uygulama kullanırken yanlışlıkla tıkladığım reklamlara sinirlenip uygulamayı doğrudan kapatıyorum. Bu firma için çok büyük bir eksidir. Mobil uygulama tasarlanırken, gelir modeli olarak reklam belirleniyorsa mutlaka arayüzü tasarlarken buna dikkat edilmeli, gerekli boşluklar kullanılabilirliği düşürmeden sağlanmalıdır. Dikey reklamların mobil platformlarda pek etkili olduğunu düşünmüyorum çünkü cebimizdeki en büyük cihazlar 4" dolaylarında, tabii yanınızda ipad taşımıyorsanız.

Kullanıcı sayısına göre reklam geliri tabii artar çünkü karşı taraftaki firmaya sunumuzu yaparken bu analizlerin yeri büyüktür. Ben günlük 10 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermektense biraz fazla ödeyip günlük 1000 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermeyi tercih ederim çünkü markam daha fazla görüntülenecek ve marka bilinirliğim artacaktır. Kullanıcıların aktif olmaları yani görüntülenme sayısı aynı ölçüde etkilidir. Tıklanma analizleride yine karşı tarafa olumlu bir imajla çıkmanızı sağlayacaktır. Zaten reklamların amacı da marka bilinirliğini arttırırken paralel olarak satışlarıda arttırmak değil midir?

Sevgiler :)
Ocak 2013

Yasin Aktimur @omg

Twitter'da ücretsiz veya ücretli retweet kazandıran uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Faydalı sonuçlar doğururlar mı?

Eğer gerçekten insanların ilgisini çeken twitler atıyorsanız o günün TT'sinden yararlanıp twitinizi daha fazla kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Direkt olarak hazır retweet bir çok insan tarafından hoş karşılanmayan bir şey. Twitter tarzı sitelerde eğer hak ediyorsanız hak ettiğinizin hakkını zaten kullanıcılar verir. Boş işlerle uğraşmayın paranızı çöpe atmayın derim "ben".
Ekim 2012

Hüsnü İşleyen @slyn

Mobil reklamcılığın geleceği nedir?

Gelir modeli gelişmemiş uygulamalar genelde çareyi reklam sektöründe arıyorlar.
Reklam sektörünün mobil dünyada uygulamalar içinde yer alması son kullanıcı olarak istemediğim bir durum. Özellikle ücreti ile kullandığım uygulamalarda reklam izlemek istemem.

Digital mecrada reklamın en masum ve son kullanıcının en savunmasız kaldığı yer videolara entegre edilen reklamlar, viral reklamlar ve sosyal medyanın zekice dahil edildiği pazarlama reklam faaliyetleri. Umarım mobil mecrada reklamcılık son kullanıcı ile kavga etmeden gelişir.
Ağustos 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Mobil pazarlama nedir?

Ülkemizde şimdilik sms
Ağustos 2012

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Mobil uygulama içinden reklam vermek istiyorum ve kullanıcılarımın çoğu Suudi Arap ülkelerinden. Hangi reklam ağı servisini kullanmamı önerirsiniz?

Teşekkürler. AdMob'u kullanmaya başladım bile :) peki bu adMob reklamlarını yayınlarken parametre olarak içerik verip içeriğe göre reklam yayınlamasını sağlayabiliyor muyuz ?
Mart 2012

Phiphenomenon @phiphenomenon

Reklamcılıkta mal ya da hizmeti konumlandırma strajileri nelerdir?

Dünyanın en ünlü pazarlama ve konumlandırma üstatlarından biri olan Jack Trout' a göre
 1. Strateji tamamen hayatta kalabilmek ile ilgilidir.
 2. Strateji tamamen algılarla ilgilidir.
 3. Strateji tamamen farklı olmak ile ilgilidir.
 4. Strateji tamamen rekabet ile ilgilidir.
 5. Strateji tamamen uzmanlaşma ile ilgilidir.
 6. Strateji tamamen basitlikle ilgilidir.
 7. Strateji tamamen liderlik ile ilgilidir.
 8. Strateji tamamen gerçeklikle ilgilidir.

76 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.