Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2018

Güncel Teknoloji Haberleri @teknolojihaber

Bir telefona 10bin TL para vermek ne kadar mantıklı?

Bir telefona 10 bin lira verilir.
Verilir ancak dünya üzerinde aç insan kalmadığı bir dönem yaşanırsa. . .
Ağustos 2015

Gokhan İnce @gokhanince

Projenizi test ettirmek için neler yapıyorsunuz?

Benim projeleri zaten benden sonra 20 kadar mühendis kontrol ediyor. Gerçek testi ise ancak deprem yapabiliyor.
Nisan 2015

Musa Yaka @musayaka

Mobil uygulama yaptırmak amacıyla soruyorum. Bildiğiniz en iyi mobil uygulama geliştirme şirketi hangisidir?

Mobil uygulama geliştirmek dışardan göründüğü kadar kolay değil. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Web tabanlı uygulama gelşiştirmekten ciddi anlamda farklılıkları var.

Temel oalrak yoğunlaşılan 2 platform var. Android ve IOS. Her ikisinin geliştirilme şekli birbirinden tamamiyle farklı. Desteklemeniz gereken bir çok cihaz var (gerçekten çok fazla) ve bir çok işletim sistemi versiyonu. Bu denklemi en çok zorlaştıran şey.

Bu sebepten geliştirme sürekliklik gerektiriyor. Ortamlar değişiyor bu nedenle yeni fonksiyon eklemeseniz bile uygulamanızın güncel kalması için sürekli geliştirme yapmanız gerekiyor. Outsource yapacaksanız bu maliyeti ciddi anlamda etkileyen bir faktör. Hesaba katın derim.

Diğer taraftan mobil trafiğimizin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. %50 lere yaklaşıyor çoğu platformda. Mobil uygulama yapmanın motivasyonuda bu. Fakat yapacağınız uygulamanın value added olması lazım. Yani web den daha farklı hizmetler faydalar sunması lazım. Kullanıcıların telefonuna yüklemesi için bir sebep olması lazım. Yükledikten sonra kullanması için başka sebepler.

Birde test aşaması çok önemli. İyi test etmezseniz örneğin analytics e-commerce uyguladınız ve hatalı bir sürümü store a koydunuz 1000 kullanıcı indirdi. Bunların yaptığı alışverişler yanlış yansıdı ve siz duruma ayıktınız. Bunu webde düzeltmek çok kolay 2 satır kod tamam. Ama uygulamayı kurdua rtık insanlar ve güncellemeden alışveriş yapmaya devam edecekler. Sürekli hatalı rakamlar gelecek. Siz update et diye force edeceksiniz bu acemilik olarak algılanacak.

Hassas kanal mobil ama VeVeya ya göz atın derim. İyi bütçelerle güzel işler çıkartabiliyor bu arkadaşlar.
Mart 2015

Ceyhun Cem Süsal @cemsusal

Responsive site mi yoksa mobil site mi yapmalı? SEO için hangisi daha iyidir?

Bir çok farklı site içindeki bağlantıların optimize edilmesi yerine responsive tasarım ile düzenlenmiş olan web sitenin içeriğini optimize etmek çok daha etkili bir yöntemdir. Responsive tasarımlarda URL yapısı aynı kalacağından dolayı Google arama sonuçlarında yer almak web siteniz için daha da kolaylaşır.
RESPONSİVE WEB TASARIM AVANTAJLARI :
studiowormhole.com/responsive-web-tasari...
Mart 2015

Kerem @keremyc

Candy Crush, Clash of Clans veya Counter-Strike gibi bir oyun yapmak için illa ki bir ekibin olması gerekir mi? Bir ya da iki kişi yapamaz mı?

Öncelikle tek başınıza bile hayal ettiğiniz herşeyi geliştirebilirsiniz. Ama gerçekleştirmek istediğiniz ürünün yapısına göre bir sürü farklı role bürünmeniz gerekebilir ve ürünü gerçekleştirme süresi oldukça uzun olabilir. Bahsettiğiniz tarzda bir oyun yapabilmeniz için sunucu tarafında bir programlama yazmanız, mobil tarafta ios ya da android uygulama geliştirmeniz, tasarım yapmanız, markete çıktıktan sonra sosyal ağları yönetmeniz kullanıcılar ile iletişim kurmanız vb. işler gerekecek. Bunların hepsini tek başınıza yapabilirsiniz. Tek başınıza bu süreç aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir ve stresi çok fazla olacaktır ayrıca herşeyi çok iyi yapamayacağınız için kaliteden ve doğal olarak başarıdan da ödün vermiş olacaksınız.

Ama eğer iyi bir takım oluşturabilirseniz çok daha kısa sürede çok daha kaliteli bir ürün çıkabilir ve başarıya çok daha yakın olabilirsiniz. Bir de stres'i paylaşarak azalatabilir başarıyı da paylaşarak yaptığınız işin keyfini arttırabilirsiniz.
Mart 2015

Kerem @keremyc

Google Play Store ve Apple Store marketlerine konulan mobil uygulamalarda (örn. oyun) nasıl para kazanılıyor? İndirme başına bir fiyat var mı?

İstersen reklam verirsin oyun içerisinde istersen uygulamayı parayla satarsın istersen oyun içindeki bir takım özellikleri parayla satarsın mesela hamle sayısı biten bir kullanıcıya hamle alması için oarayla satarsın.. .
Kasım 2014

Sengoz @hasansengoz

Android'de kullandığız fazla bilinmeyen olmazsa olmaz dediğiniz programlar nelerdir?

PitchLab(lite) - Akord ayarı için tek geçerim.
Onavo Count - Mobil internetinizi takip eder. Bitmeye yakın sizi uyarır. Kaza ile açık kalan internet maliyetini önler.
Textra - Bence en iyi SMS uygulaması
TouchPal - Türkçe ve İngilizce beraber kullanım için en iyi klavye uygulaması. (Önerilir)
MyAppSharer - Yüklediğiniz uygulamaları bu uygulama ile gönderebilirsiniz.
AirDroid - Sadece bir web arayüzü ile telefonun her şeyini kontrol edebilirsiniz. (Ek: Bilgisayar versiyonu yayınlandı) :)
Night Mode - Gece yatakta mesajlaşırken telefonun ışığı gözlerinizi rahatsız etmesin diye :)
Vikipedi - Açıklamaya gerek yok. ; ]
TeamViewer - Bilgisayarınızı telefondan görüp, kullanmak için. (İkisininde internete bağlı olması kâfi)
SoundHound - Dinlediğiniz bir şarkının ismini cismini bulur.
Shazam - Yİne bir müzik bulma servisi (Önerilir)
MyCalc - Bence en iyi hesap makinesi (İstatistik ve Ekonometri özel) :)
Goggles - Görsel tarama merkezi (Kare kodlar, barkotlar dahil)
Lockdown - Her şeyiyle Türkçe bir güvenli kilitleme merkezi. Akıllı telefon da dilediğiniz uygulamayı, yada misal sadece What's App, Facebook uygulamasını ve yahut resimlerinizi; kısacası her şeyi şifreleyin. Yabancı ellerde mundar olmasın bilgileriniz :))
Ekim 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Eylül 2014

Nazmi Okbaz @gasteci

Twitter API üzerinde nasıl trigger oluşturabilirim?

Anlık olarak kullanmak için, Twitter'ın REST API'si yerine Streaming API'sini kullanman gerek. Buradaki mantık HTTP ile isteği gönderip veri almak yerine bağlantıyı açık tutup verinin twitter tarafından gerçek zamanlı olarak gönderilmesini sağlamak. Bu iş için bence Node.js kullanmalısın.

Yararlanabileceğin kaynaklar:

İyi çalışmalar.

Haziran 2014

Fatih Kaya @fatihkaya2

Bilgi yarışı tarzında basit bir uygulama yazmak istiyorum. Bunun için hangi programlama dilini kullanmalıyım?

Yazılım geliştirme tecrübenize göre ve platform seçiminize göre değişir. Birden fazla platform desteği istiyorsanız HTML+CSS+Javascript (jQuery mobile) ile phonegap servisi işinizi görür.
Mayıs 2014

Sinan Koyuncu @sinkync

Kurumsal şirketler daha çok hangi mobil platformlar için uygulama üretiyorlar?

Genelde iki platform öncelik tercihleri oluyor. Kurumsal şirketler iOS/Android platformlarına uygulama üretiyor ya da ürettiriyorlar. Windows'un bu tercihler arasına girememesi tabi ki cihaz sayısının az olmasından dolayı. Genelde seçimler sadece bir platformda çıkmayı da içerebiliyor. Örneğin, daha önceki görüşmelerimden yola çıkarak saha uygulaması yazdırmak isteyen şirketler sadece Android işletim sisteminde uygulama yazdırmak istiyorlar. Çünkü bu noktada cihaz maliyeti iOS işletim sistemi kullanan cihazlara göre daha düşük çıkıyor.
Nisan 2014

Resul Genç @mahoni

Google Maps V2 Sensor problemi yaşıyorum. GPS ile o andaki konumu nasıl alabilirim?

Bu şekilde kodlarım sensor=true dememe rağmen setCenter daki konuma odaklanıyor ve browser da gps izni istemiyor yani sensor=true sanırım işe yaramıyor napmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
Web Yazılımı
Nisan 2014

Yazdımdurdum @ersever

Taahhüt edilen GSM kampanyalarından en az zararla nasıl kurtuluruz?

Normal şartlarda taahhüt edilen zaman süresince mevcut kabul edilen paketten daha düşük bir pakete geçmemek adına önlemler alınır ve bir üst pakete geçildiğinde bunun ile ilgili herhangi bir yaptırım bulunmaz. Eğer bu konuda kullanıcı mağduriyet yaşadığına inanıyor ve yeni talebinin hizmet sağlayıcının çıkarlarına ters düşmediğini düşünüyorsa bu konuda ilgili müşteri temsilcilerinin bir üst birimi ile kararlı bir şekilde talebi ileterek iletişime geçebilir. Ya da tüketici bilgi sistemine başvurulabilir.
Tabii ki burada kullanıcı tarafından taahhüt ile ilgili hangi şartların onaylandığı da önem arz eder. Söz konusu talebin oluşmasına engel olacak net maddeler bulunuyorsa sözleşmede ve bunlar kullanıcı tarafından kabul edilmişse en az zararla süreci tamamlamanın yöntemi taahhütün bitmesini beklemek olur diye düşünüyorum... Zira öyle ya da böyle ödeme kullanıcıdan bir şekilde tahsil edilmekte... Bu durumda da en az zarar bir sonraki hizmet alışında detaylar üzerinde yeterli dikkati gösterip detaylar ile ilgili bilgi almak oluyor... .
Daha fazla

90 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.