Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moda Tasarımı

Moda tasarımı toplumun farklı kesimlerinde, özellikle genç nesilin yenilik ihtiyacını, daha doğru bir ifadeyle yenilikçilik (inovasyon) ; {yenileşim} arayışını karşılamak üzere oluşan endüstirel tasarım alanıdır.

Mart 2013

Özden Alperen Çal @ozdencal

Bir moda dergisinde editör olmak için (ör: Vogue) neler yapmamız gerekir? Hangi yönlerimizi geliştirmeliyiz? Üniversitelerin hangi bölümü bu alana yöneliktir?

Bir çok gencin gelecek planları arasında yer alıyor moda editörlüğü ya da moda yazarlığı yapmak. Moda haftalarına katılmak, trendleri takip etmek gibi oldukça renkli görünen bir dünya canlanıyor zihinlerinde. Ancak hiç de kolay bir iş değil. İyi bir moda eğitimi almak, bilgi birikimine sahip olmak, dünya modasını yakından izlemek-gözlemlemek, çok okumak, çok görmek ve çok iyi bir fashion gözünün olmasının yanında yetenek de olmazsa olmaz bir kriter. Avrupa’da moda eğitimini çok iyi düzeyde alabileceğiniz okullar var. Ülkemizde ise İstanbul Moda Akademisi moda editörü olmak isteyenler için iyi bir eğitim olanağı sağlıyor.
Haziran 2012

Sefa Karabacak @msefa

Moda tasarım ile ilgilenenlerin kendi tasarımlarını çıkarmak için kullanabileceği programlar nelerdir?

3D  Fashion Design yazılımını aşağıdaki adresten indirebilirsin.

Moda

browzwear.com 

Yazılımın nasıl kullanıldığıyla alakalı kısa bilgiyi aşağıdaki videodan uşabilirsin.

Ekim 2011

Binnur Adıgüzel @tayyare

Tekstil ve moda tasarımı yetenek sınavlarında, neler soruluyor ya da çizdiriliyor?

Üniversiteden üniversiteye göre değişiyor.Örneğin marmara gsf baraj sınavından sonra yaptığı bölüm sınavında sana 3 tane obje verir ve bunlardan kompozisyon kurmanı bekler (süre 1 saat) sonra 2. bir kağıt verir bu 3 objeyi kullanarak bir bitki yap, bir hayvan yap der .amaç senin yaratıcılığını ölçmektir.Mimar sinan gsf ise sana imgesel bir konu verir ( 3 saatte senden yatak örtüsü ekoseli, oturma grubu peluş olan bir odada annesinin kürk montunu giymiş, deri çantasını takmış, bir kız çiz der ve öyle kalırsın...) senin dokuları ne derece bildiğine bakar...ve kesinlikle kağıdı dik tutup büyük figürler isterler...dahasını merak edersen konuşabiliriz.zira çekenin halinden çeken anlar...
Şubat 2012

Eyup Buran @Cru3L

Ağustos 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Modacı olmak için ne yapmak gerekir?

"Modacı "olmaktan önce tasarımcı olmak ve sonrasında moda unsurları üzerine eğilmek en doğru karar olur diye düşünüyorum. Çünkü tasarım gücünü geliştirmek, tasarım kurallarını ve unsurlarını kavrayabilmek herşeyden önemli. Türkiye'de iki giyim elemanını kombinleyen herkes kendini "modacı" diye lanse ediyor. Modacı ne demekse...

Tasarım gücünü ve elemanlarını geliştirdikten sonra geçmişte yapılan kıyafet formları izlenebilir. Geçmişte kimin neyle uğraştığını görmek sizi hem aynı yollardan geçerek zaman kaybına uğramanızı engeller hemde sizi görsel olarak çok destekler, ilham alırsınız. Çizim gücünün elinizde olması iyi olur sonuçta sizin düşüncelerinizi başka biri tam olarak kağıda dökemez. Aynı şekilde çizdiğiniz formu insan formu üzerindeki tümsek ve girintileri hesap ederek yerleştirebilmeniz için biraz kalıptan anlamanız gerekir. Eğer çizdiğiniz şeyi 3 boyutlu hayal edip, kafanızda parçalara bölemiyorsanız bir anlamı olmaz. Dikişten de az buçuk anlamanız gerekir. Stilistlik yapsanız bile siz yaptıracağınız işten emin olmazsanız size sürekli bu olmaz bunu yapamayız derler. Yani ben buraya bu dikişi istiyorum yada bu kalıp böyle çıkacak diyebilmeniz gerekir yoksa alt elemanlar sizi yönetir, siz onları değil... Modacıdan kastın ünlü bir şebek olmaksa kusura bakma ama zengin bir kocan olmak zorunda. Yok değilse yukarda söylediklerim seni yönlendirir.
Temmuz 2012

Ersan Yılmaz @myxoflu

Kendi tasarladığım tişörtlerin kumaş, baskı ve dikim maliyeti ortalama ne kadar olur?

Tişört baskıda çalışıyorum. boya, kalıp, renk ve desen gibi maliyetlerimiz var. 2500 adet olmak kaydıyla: 0-12 yaş arası tişört baskıları; boya kalitesine göre, 350 krş - 600 krş arası. 2500 adetin altında ayrıca renk başına kalıp masrafı 30 TL gibi düşünülebilir. Desen ve film ücreti ise desenine göre değişkenlik göstermekte.
Mayıs 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Moda çizimine yeteneğim var. Çizimlerimi görenler çok iyi olduklarını söylüyorlar ve ben bununla ilgili hiç eğitim almadım. Modayla çok alakasız bir bölüm okuyorum ama bu yeteneğimi kesinlikle değerlendirmek istiyorum ama param da yok ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Ne yapmalıyım?

Çizimlerini kimlerin beğendiği de önemli. İlgisi ve yeteneği olmayan birisi için süper olabilecek bir desen, işin içinde olanlar için basit kaçabilir. Yanlış yönlendirilme olmasın.

Şu olabilir, ne olursa olsun çizim yapmayı seviyorsundur ve bunu bir şekilde değerlendirmek istiyorsundur.Denildiği gibi, bazı ilgili sitelerde internet üzerinden işlerini sergileyerek başlangıç yapabilirsin.

Bir ihtimal de yeteneğin sağlamdır, gerçekten sende iş vardır. Ve çizim yapmadan geçecek bir hayat düşünemiyorsundur. O halde seçimlerini tekrar gözden geçir ve yetenek sınavlarına gir. Veya bununla ilgili bir eğitim alıp kendini geliştir. Para mı yok sene mi kaybedemezsin? İnternet elinin altında, sürekli araştır bakın çiz.
Nisan 2013

Emel Gerçek @cenin

İstanbul'da bulunan vintage butikler nerelerdedir?

1. By Retro Suriye Pasajı, İstiklal Caddesi 166C, Beyoğlu
2. Nahıl
Bekar Sokak 17, Beyoğlu 3. Eleni Vintage Kuloğlu Mh, Adile Naşit Sokak 3, Cihangir, Beyoğlu
4. Mozk Kuloğlu Mh, Ağahamam Sokak 13/B, Cihangir, Beyoğlu
5. myPERA Kuloğlu Mh, Altıpatlar Sokak 2A, Cihangir, Beyoğlu
Temmuz 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Moda tasarım alanında kullanılan programlar nelerdir?

Corel eski bir program olsa da pek çok tekstil firmasında halen kullanılmaktadır,

44 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.