Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosiklet

Motor Sporları

Motosiklet, iki tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır. İlk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir. Başarılı ilk iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu, kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımlarında motor hep aynı yerde kalmıştır. Üretilen motosikletlerde tip ayrımından çok kullanıcıların tercihleri öne çıkmaktadır. Örneğin hem gezi hem de spor motosikletlerinin özelliklerini tek motosiklette barındırma çabası sonucu üretilen gezi-spor motosikletleri çok fazla motor sever tarafından tercih edilmektedir. Tabiki bu motosiklette gezi motosikletinin sürüş rahatlığı olmamasının yanında bir spor motosikletteki hız da beklenmemelidir. Sonuç olarak gezi motosikletinden daha iyi performansa sahip olup spor motosikletinden daha iyi sürüş rahatlığı sunan bir motosiklettir.

Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Motorlu taşıtlar için Tramer kayıtlarını nasıl sorgularım?

 • Bildiğiniz bir sigorta firması varsa plaka ve motor şase numarasından firma aracılığı ile sorgulayabilirsiniz (tramer.org.tr/tramer/registerEdit.mxx? C... ).
 • SMS atarak sorgu yapabilirsiniz. Örnekelr aşağıdadır.

Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

34ABC001

"Şasi No" ile sorgulama

HASAR S VF35CWJZE1K515615


Tutanak Bilgisi Sorgulama

Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Kazaya karışanların kusur oranları cebinize gelsin. Bu servis ile kazaya karışanların kusur oranlarını da öğrenebilirsiniz.

KTT 34ABC001

Diğer Sorgulama Şekilleri:
"TC Kimlik No" ile sorgulama:KTT 1000102930
​"​TRAMER İhbar No" ile sorgulama:KTT 10125​

Poliçe Bilgisi Sorgulama

Trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulamak için: TRAFIK ya da KASKO yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Araca ait poliçe bilgileri anında cebinize gelsin.

TRAFIK 34ABC001
KASKO 34ABC001

Diğer Sorgulama Şekilleri:

"Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No" ile sorgulama:

TRAFIK 002 1068 4640566 0
KASKO 002 1068 4640566 0


"Şasi No" ile sorgulama:

TRAFIK S CF6941083022
KASKO S CF6941083022


Mağdur Bilgisi Sorgulama

Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için: MAGDUR yazın bosluk bırakın, TC Kimlik No'sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.

MAGDUR 22841250970


Yasal Uyarı:

 1. Hasar Geçmisi Sorgulama hizmetiyle sunulan hasar bilgileri, 2003 yilindan itibaren sigorta sirketleri tarafindan yapilan kasko ve trafik sigortasi hasar ödemeleri ile sinirlidir. Hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermemektedir.
 2. Tutanak sorgulama hizmetinde trafik kazasina karisanlarin kendi aralarinda tuttugu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) bilgileri esas alınmıştır. Polis ve jandarma tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almamaktadır.
 3. Hizmetlerimizde sunulan bilgiler, tamamen kurumumuza gönderilen sigorta şirketlerinin kayitlarına dayanmaktadır. Bu bilgilere dayanarak yapılacak ticari işlemlerin sorumlululuğu kuruluşumuza ait değildir.
Kasım 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Yurtdışından motosiklet ya da araba almak istesem kargo ve gümrük vergisi ortalama kaça mal olur? Bu vergi neye göre belirleniyor? Gümrükte sorun çıkıyor mu? Yaş sınırlaması var mı alınan motor ya da otomobillerde?

Kargo disinda turkiyedeki fiyatiyla ayni oluyor hemen hemen
Ucretlendirmede beygir silindir v. B seylere bakiyor %150 den fazla vergi isi cikabiliyor
Önerim sudur ki eger tr de olmayan bi modelse ve paran varsa alman yoksa tr de olan modeli ucuza kapatacagini sanma sagolsun devletimiz gayet iyi geciriyor vergileri... .
Ekim 2014

Winterwitch @ilkesanlav

En meşhur motosiklet kulüpleri hangileridir?

Grim Reapers, Free Souls, Hell's Lovers, Gypsy Joker Motorcyle Club bildiklerim.
Ekim 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Ekim 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Devrilen bir motosiklet yerden nasıl kaldırılır?

Aşağıda net olarak açıklanmış:
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Hayalinizdeki motosiklet hangisi?

1950 model BMW
Bizim burada bir dede de var ancak satmıyor, bende ölmesini bekliyorum
Test sürüşü de ne, egzozundan çıkan gazı soluyamadım, yaklaştırmıyorki.
Motosiklet

Motosiklet

MotosikletMotosiklet
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Tavsiye edebileceğiniz kask markaları neler?

Bir motosikletçiyi hayata bağlayan en önemli ekipman kasktır. Asla bir aksesuar değildir. Marka modelden ziyade amaca yönelik kask alınmalıdır. Şehir içinde yoğun sürüş yapılıyorsa kolay takılıp çıkarılan, hafif, sağı solu zorlanmadan görebileceğiniz bir kask tercih etmek gerekir. Vizör konusu aslında önemsiz gibi dursada buhar yapmayan, eldivenle kolay açılıp kapanan modeller seçilmelidir. Şehir dışı sürüşlerde ise daha kaslı , ses izolasyonu güzel, kulakları iyi kapatan ve nispeten ağır bir kask alınmalıdır. Fiyat performans olarak şehir içinde GDR şehirdışında LS2 iyi kasklardır. Esasen her ikiside altsınıf kasklardır ama iş gören grupta yer alır. Birde NOLAN efsanesi vardır ki özünde uzun yolda kafanızda fırtınalar estiren bir kasktır. Efsane sebebi ile pahalıdır, sağlam bir kasktır.

Ekonomik kask olarak bu üçünden birini seçebilirsiniz. 1500 TL ve üstü kasklar yarış performans kaskı olarak değerlendirmek mümkündür bilmediğim bir konu performans kaskları o yüzden marka yazamıyorum.
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Bir artçı nelere dikkat etmelidir?

Artçı aslında hiçbir şeye dikkat etmeyerek gereken kolaylığı sağlar pilota. Artçı ile bir çuval patates arasında da ki tek fark artçının salaklığından motor yatar ama patates salaklık yapmaz.

Artçı öyle dursun yeter bir çuval patates kadar akıllı uslu dursun yeter bana.
Ağustos 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Cruiser mı yoksa sport/supersport tarzı bir motosiklet kullanmak mı daha zor? Yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz neler? Ekipman olarak muhakkak alınması gerekenler neler?

Motosiklet tarzını motosikletseverin kendisinin deneyerek bulması daha doğrudur kanımca. Bu iki tarz da oturuş, manevra kabiliyeti, sürüş rotalarındaki kullanımları açısından farklılıklar gösteriyor ama neticede her ikisi de rüzgarı sevdalısıyla buluşturur.

Ben motosiklet üzerinde yaklaşık 20bin km yapmış eski bir motosikletsever ancak hala çok yeni bir motosiklet sürücüsüyüm. Bu esnada yaşadıklarıma ilişkin ilk girişi SYM Wolf 250Ni ile Yaşadıklarım linkinde yapmıştım. Devamını yazmamışım ama bu sorudan sonra devamını da yazmaya karar verdim. En kısa sürede tamamlarım umarım. Ancak bana çok fayda sağlayan sevgili Hakan (@hakkan)'ın yorum ve yazılarına da göz atmanızı tavsiye ederim. Kendisi de ileri derece bir motosikletseverdir (yazılar için İLK MOTOSİKLET VE BAŞLANGIÇ ve MOTOSİKLETTE İLK KEZ KONTAK AÇMA VE SÜRÜŞ) .

Ekipman olarak muhakkak alınması gerekenlerin listesi de bana göre şu şekilde:
 • Kask (Sharp testlerini inceleyerek alınması taraftarıyım: sharp.direct.gov.uk)
 • Balaklava (kullanmayanlar var ama ben çok faydasını görüyorum)
 • Korumalı mont (mevsime göre seçilebilir ya da 4 mevsimlik alınabilir)
 • Dizlik (dıştan takılanlar daha kolay kullanılıyor)
 • Eldiven (mutlaka olmalı)
 • Ayakkabı/Bot (kullanmaya başlayınca bırakması zor, yazın problemli)
İsteğe bağlı olarak:
 • Pantolon
 • İçlik ve iç giyim malzemeleri
 • Soğuk ve rüzgar için stopper
 • Reflektörlü yelek, vs.


Motosiklet
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Motosiklet kullanımının yaygınlaştırılabilmesi için ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Çok ve fazlasıyla basit bir cevabı var 125 cc ve 12 HP ye kadar olan makinalar bisiklet kabul edilip ruhsat, ehliyet, muayene ve vergiden muaf tutulursa ne ulaşımi derdi kalır, ne de hava kirliliği. Bunu yapacak politikacı var mı bu ülkede elbette ki yok. Bilmedikleri için değil işlerine gelmediği için yapmıyorlar. İddia ediyorum motosiklet süren insan gizli gizli nefret edilen bir ülkede yaşıyoruz.
Eylül 2013

Evren Acar @evrenacar

4 zamanlı motosikletlerde motor devrini arttırmanın yolları nelerdir?

Sorunun özellikle 4 zamanlı olarak sorulmasından amacı anlamaya çalıştım önce fakat neden özellikle dört zamanlı olarak sorulduğunu anlayamadım.

yada motor devrini artırmak derken devir/dakika mi kast edliyor?

eğer öyle ise. 2 zamanlı makinalara göre 4 zamanlı makinalarda devir saati göstergesinin daha düşük olduğunu görebiliriz.

misal 2 zamanlı 250 cc bir motorsiklet 14,000 dv/dakika ve 15hp gücünde olsun,
4 zamanlı 250 cc bir makinayı 7000 devir/dakika olarak yaparlar sonuçta aynı hesaba gelir . Burada mühendisin seçimi iki zamanlı makinanın atikliği mi yada 4 zamanlı makinaın gücümü olacaktır, 2 zamanlı aynı cc ve aynı beygirdeki iki zamanlı makinanın 0-30 meteresi 4 zamanlı makinadan daha iyi olur ancak buna karşılık 4 zamanlı bir makina ile durmadan belki 1000 km bile yol gidebilirsiniz ama 2 zamanlı makina ile 250 km sonra motor sağlığı için mola vermeniz gerekir.

İllaki bu makinanın dakikadaki devrini artırmak istiyorsak aynı arabalardaki gibi silindir ve sekman hesapları ile oynamak lazım.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Motosiklet kullanırken riski en aza indirgemek için ne yapılmalıdır?

 • Koruyucu giysiler giyin.
 • Yola çıkmadan önce motosikletinizi kontrol edin
 • Aşağıdaki donanımların eksiksiz ve tam olmasına dikkat edin:
Yakıt : Depo dolu olmalı.
Motor Yağı : Tamam olmalı.
Lastikler : Lastiklerde yarık, kesik olmamalı, hava basınçları yeterli olmalı.
Jantlar : Jant telleri gevşek, jant eğik ya da ezik olmamalı.
Zincir : Zincir yağlı olmalı, zincir boşluğu 15-20 mm olmalıdır.
Motor : Yağ kaçağı olmamalı, cıvata, somun ya da vidalar gevşek olmamalıdır.
Frenler : Balatalar aşınma sınırını aşmamalı, ön fren levye boşluğu 10-20 mm, arka fren pedal boşluğu 20-30 mm olmalıdır.
Debriyaj : Debriyaj balataları aşınma sınırını aşmamalı, levye boşluğu 10-20 mm olmalıdır.
Far, sinyaller ,korna ve fren lambaları : Tüm elektriksel uyarı ve aydınlatma elemanları çalışır, lambalar yanabilir durumda olmalıdır.
Akü : Akü suları tamam olmalı(kuru akü değilse), havalandırma borusu tıkalı olmamalı.
Aynalar : Dikiz aynaları sağlam ve arkayı rahatça görebileceğiniz şekilde ayarlı olmalı.
Cıvata ve somunlar : Dışarıdan görülebilen bütün cıvata ve somunlar kontrol edilmeli ve gerekirse sıkılmalıdır.

 • Motosikletle hareket etmeden önce sol ayak yerde, sağ ayak fren pedalına basılı durumda, sol el debriyaj levyesinde ve sağ el ön fren levyesinde olmalıdır.
 • Viraja girmeden önce nasıl bir viraj alacağınızı tespit edin.
 • Otobüs, tır ya da kamyon gibi büyük araçların trafikte sizi farketmelerini sağlamak güvenli sürüş sağlar.
 • Motorunuzu tanıyın. Motosikletinizin kullanma kılavuzunda belirtilen aralıklarla yapılacak bakımlarını yetkili servislerde yaptırmayı ihmal etmeyin. Her sürüşten önce motorunuzun lastiklerini, süspansiyonlarını kontrol edin.
 • Arkanızda birisi otururken daha dikkatli sürün ve koruyucu elbiseler tedarik edin.

Daha fazla

68 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Hyosung

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Kanuni

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Motosiklet Bakımı

7 Kullanıcı   6 Soru   7 Yanıt

Honda (Motosiklet)

3 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

Jawa 250

1 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Kask (Motosiklet)

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt