Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müslümanlık

Dinler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2019

Reddiyemerkezi, bir soruya yanıt verdi.

İnsanın 9 yaşındaki kendi kızına cinsel tacizde bulunmasının dinen bir sakıncası olmadığını düşünenler var. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?

Mezheplerin etkisinde kalmıştır, zira mezheplere göre peygamber 9 yaşındaki çocukla gerdeğe girmiş. Halbuki Aişe evlendiğinde 19 yaşındaydı. Mezhepler ve uydurma hadisleri okuyanlar da 9 yaşındaki çocuklara yan gözle bakabilirler. Detaylar:bit.ly/2kkecqg
Şubat 2017

Metin Atabay, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Ben hep diyanetin ve diğer alimlerin islamı temsil etme hakkına nasıl sahip olduğunu merak etmişimdir. Sen kimsin, yetki nerden geldi. Fetvayı neye göre veriyorsun. Peygamber misin? Halife misin? Neyine güvenip fetva veriyorsun. Bir kere dini bütün adam olsa diyorum. Bu soruları sorar kendine, bir yanlış cümle kursam bunun vebalini nasıl öderim diye ama yok.Ayhan Şimşek (@zindoz98) abi güzel söylemiş. Akp işlerini takip ediyor :)
Ekim 2016

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Bu iddiada şaşıracak bir şey yok.Evrende toz tanesi kadar bile hükmü olmayan homo sapienin her üyesi her zaman her yerde, her konuda kendisini ötekinden daha yukarıda görür.Kendi ırkı, kendi inancı, kendi düşüncesi hep ötekilerden üstündür. Dinleri ortaya koyan güçler bu özelliği iyi bildikleri için kullanırlar. Daha üstün olmaya duyulan özlem insanı ölüme bile koşarak götürür ki şehitlik bu noktada ortaya çıkar.Başka türlü olsaydı insanlar ölmeye bu kadar kolay gider miydi? Elbette hayır.Peki inançlar bizi ne ölçüde üstün yapar ? Hiç kadar.İnanç subjektiftir ve sadece sahibinin doğrusudur. Kaldı ki üstünlük de görecelidir. Bana göre kendisine , yaşadığı topluma , insanlığa artı değerler yükleyebilenler üstündür. Bu noktadan bakınca en hızlı koşan Hussein Bold değil adı bilinmeyen tornavidanın mucidi daha üstündür. Luis Pasteur ve Usame Bin Ladin kıyaslanabilir mi ?
Eylül 2016

Insan, bir soruya yanıt verdi.

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Birinin birinden üstünlüğü kişiden kişiye değişen bir algıdır. Bence üstün olan biri başkası için aşağılıktır. Belki de hiç kimse yoktur ki herkes tarafından üstün kabul edilsin. Allah katında da en üstün olan Allah yolunda en iyi ilerleyendir. İnançsız biri direkt olarak doğru yola ters bir yol izler. İnanan biri doğru yolda bir milimetre ilerlerse inançsız birinden üstün olacaktır, ALLAH'a göre. İnsan olarak herkesin farklı düşünceleri olabilir, Allah'a göre ise böyledir.
Bilmeden hata edersek affet Allah'ım.
Eylül 2016

Barış Kurt, bir soruya yanıt verdi.

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Evrimsel olarak inançsızların inananlardan daha ileride olduğunu düşünüyorum.
Temmuz 2016

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

İnsanın 9 yaşındaki kendi kızına cinsel tacizde bulunmasının dinen bir sakıncası olmadığını düşünenler var. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?

Soruya cevap vermekten ziyade benzeri (tarafı, baktığı penceresi fark etmeksizin söylüyorum) provakitif soruların devamında verilen cevaplar ve cevaplara yapılan yorumların sonucu olarak belirtmek isterim ki, asıl mesele bağcıyı dövmek anlaşılan ama elde sopa olunca; o bağcıyı dövmeye gelenler, kalabalığı görüp burada neler oluyor diye anlamaya çalışanlar ve hatta şans eseri o anda adres sormaya gelenler bile dayak yemeye başlıyor. İnploid formatına uymadığı aşikar.
Temmuz 2016

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Temmuz 2016

sarmacigara, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yine kızacaksınız ama Müslümanlık ülkede aldı başını yürüdü.

Kızın tabii de biraz adil olmaya da çalışın. Bize barış dini, hoşgörü dini, ahlakla falan gelmeyin. Son senelerde gördüklerimiz savaş dini, cihatçı dini, bombacı, intiharcı dini, tecavüzcü, köle tüccarı dini, hırsız ve ahlaksız dini olduğu şeklinde. Üç beşiniz belki düzgün, ahlaklı insan olabilir ama o dini savunarak kendinizi de aynı kefeye zorla koydurtuyorsunuz, ya savunmayın ve diğer milyonlarca Müslümanın suçunu üstlenmeyin ya da değiştirin o dini. Allah'sa Allah, daha başka dinler de göndermiş.

Bu paylaşımı eksileyenlerin hepsi aynı ahlaksızlığa ortak olanlar olacaktır.

10124
Şubat 2016

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

IŞİD'in yaptığı gibi insanların esir alınıp satılması caiz midir? Sünni olmayanların hak ettiği muamele bu mudur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki IŞİD'in İslam'la uzaktan yakından alakası yoktur. IŞİD, El Maide, Boko Haram, Taliban ve benzeri terör örgütleri, uluslararası kamuoyuna İslam'ı ve müslümanları kötü göstermek , Ortadoğu ve Afrika'yı kontrol altında tutmak veya istedikleri anda yeniden dizayn etmek isteyen emperyalist güçlerin ürettiği proje örgütlerdir. Peki bu durumda müslümaların hiç mi suçu yok? İslam'ın doğru ve güzel yönünü öğrenip, temsil etmedikleri için en az emperyalistler kadar suçlular.
Soruya gelecek olursak. İslam'da kölelik ve insan ticareti yoktur. Bizatihi Peygamber efendimiz S.A.V, İslam öncesi hanesine aldığı kölesini evlatlığı yaparak örnek olmuştur. Hiçbir dönemde ona köle muamelesi yapmamış, yediğinden yedirmiş giydiğinden giydirmiştir. Ayrıca İslam, birçok vesileyle köle satın alıp özgürlüğüne kavuşturmayı bir ibadet olarak kabul etmiştir. Tarihimizdeki savaşlarda özellikle Çanakkale'de atalarımızın kendilerine bile yetmeyen gıda ve ilaçları esir aldıkları insanlar için kullandıklarının sayısız örneğini biliyoruz.
Tarih boyu din savaşı gibi görünen savaşların büyük bölümü aslında bir iktidar mücadelesidir. Din, iktidar mücadelesi yapanlar tarafından kitleleri motive etmek amacıyla kullanılan bir katalizördür. Şii - Sünni savaşları da bu kapsamdadır. Ve her iki tarafta iktidar mücadelesi verenler tarafından ustaca kullanılmıştır. Gerçek din her türlü dünyevi beklentiden uzak sadece ve sadece Allah'(CC) ın hoşnutluğunu ve rızasını kazanmaya yönelik yapılan eylemler bütünüdür.
Şubat 2016

Dilara  yeni bir  gönderide  bulundu.

Diyanet yine döktürmüş. Ne dersiniz? Tüm öldürülenler için öldürülmeselerdi de o anda zaten öleceklerdi diyor. Buna göre ölümleri, Allah'ın isteği onun istediği şekilde yerine getirildi diye kutlamamız mı gerekir? Allah'ın emirlerini yerine getiren teröristler doğru bir şey mi yapıyorlar yani? Hemen dellenmeyin sadece ışitler değil tüm teröristler dahil tüm katiller Azrail'e yardım ederek hayır işliyor oluyorlar sanırım...

Diyanet’ten bir skandal fetva daha! – Sözcü Gazetesi

Diyanet, büyük tartışma yaratacak bir fetva daha yayınladı.
Daha fazla

23 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Abdest

7 Kullanıcı   4 Soru   3 Yanıt