Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mutluluk

İnsanlar

Mutlu olmak

Eylül 2011

Hxdcml @HxDcmL

Ağustos 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Temmuz 2011

Cansu Arı @laxativefect

Mutlu olman gerektiğinde neden mutlu değilsindir?

Mutlu olman gerektiğinde zaten mutlu değilsindir. 
Basit bir denklem; Mutlu isen mutlu olman gerekmez.

Ama sorun mutlu olunması gereken bir anda olamıyorum gibi ise eğer; belkide seni gerçekten mutlu edecek olan şey o değildir.
Aralık 2010

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Mutluluk; yaşamdaki beklentilerin eşik değerlerinin en aza indirilmesidir!

Mutsuzluk birnevi arayış biçimidir. İnsanalar bu arayısı binlerce yılalrdır arıyorlar ama hala kesin net bir cozume ulasılmıs deil .) ama soyle yapsalar bir cızgı cızıp bir tarafına hayatta yapmak ıstedikleri onu mutlu eddikelrini yassa diger tafınada mutsuz eden yapamadıkalrını yazssa ve birbirinden cıkarsa bu sekilde onu mutsuz eden seyleri ogrenır ve ona gore kendıne yenı bir cızgı cızebilir benım duzuncem. ....
Haziran 2016

Gizli Kullanıcı

"Carpe diem" mutluluğu vaat eder mi? Carpe diem taraftarı bir insan mutlu olabilir mi?

Latince "carpere: (çiçek) koparmak, yolmak ve dies: gün) sözcüklerinden gelir ve "günü hasat et" gibi kelime anlamları olarak çevrilebilir ama mucidi Horaz'ın şiirindeki anlamıyla "günün tadını çıkar", "bugünün keyfini yarına erteleme". Yalnız aynı carpe diem aynı zamanda "günün getirdiklerini günün getirdiği gibi al" şeklinde de yorumlanır, hedonistten ziyade kaderci ve Pollyanna'cı bir karaktere bürünür. Her ne şekliyle düşünürsek düşünelim hayata hiç müdahale etmemeye çalışmak da sürekli kontrolü elinde tutmaya çabalamak kadar hoşnutsuzluk yaratan durumlar oluşturabilir. Her iki durumda da bence mutluluk ya da mutsuzluk şansı eşittir. Bu arada şimdi merak edip baktım; dünya mutluluk endeksinin ortalaması 71'miş... Bana fazla geldi, şaşırdım doğrusu. Bu arada ülkemiz 54 ile mutsuzluk sıralamasının üçüncüsüymüş. Konumuza dönersek carpe diem mutluluğu vaat etmez ama eğer onu kendine motto edinen kişinin şansı yaver giderse gerginliği azaltarak uzun yaşamı sağlayabilir. Aslında buna bile inanmıyorum; her şeyi oluruna bırakınca yaşam mutlaka bir noktadan sonra çekilmez haller alacaktır. İnsan yanlış da olsa seçimler yapmalıdır ki yaşamından bir şeyler öğrenebilsin ve doğduğu halinden azıcık da olsa daha bilge bir şekilde ölsün.
Aralık 2015

Çağla Ğnal @caglainal

Sürekli gülen insanlar geçmişte acı çektikleri için mi sürekli gülerler? Neden eskilerde acı çekenler sürekli güler?

İnsan gülünce mutluluk hormonu salgılanırmış. Acıları bastırmak için yapılan bu eylem alışkanlık yapmış olabilir.
Ağustos 2015

Gözde @isimsiz

Bir insan aşırı neşeli olabilir mi?

Tabii ki olabilir ama aşırı derken gereğinden fazla demek istiyorsanız olamaz. Mesele neşe olunca gereği kişiden kişiye değişir. Size gereğinden fazla gelebilecek olan neşe neşeli kişi için tam kararında olabilir.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı

Mutluluk kişinin etrafındaki insanlarla ne derecede ilişkilidir? Diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?

Mutluluk paylaştıkça çoğalabilen bir durumdur. Yani diğer insanların mutluluğu, mutlu bir ortam insanı mutlu edebilir. Tabii bu demek değildir ki insan sadece sosyalleştiğinde mutlu olabilir. İnsan yalnız başına da pekala mutlu olabilir. Bir sanatçı mesela sanatını icra edebildiği ve onu geliştirebildiği oranda mutlu olur ki sanat geliştirmek genellikle çok uzun zaman alan ve yalnız başına yapılabilen bir eylemdir.
Haziran 2015

Insan @insanevladi

Maddi şeylere sahip olduğumuzda yaşadığımız geçiçi tatmin olma hali mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi?

Maddi şey uzun süreli bir fayda sağlıyorsa o süre boyunca mutluluk da verebilir. Örnek vermem gerekirse benim üç adet çok kaliteli, güzel ve oldukça da pahalı gitarım var, üçü de madde ve üçünü de her elime aldığımda bana mutluluk veriyorlar. Onlara sahip olduğum yaklaşık 10 sene sanırım sizin geçici diye tanımladığınız süreden oldukça fazladır.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı

Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?

Bir amaçtır. Sonuç olmasını bekleriz ama mutlu son diye bir şey yoktur.mutluluk an'dır.
Haziran 2015

Insan @insanevladi

Mutluluk tam olarak nedir? Gerekli bir şey midir? Gülme ve zevk ile mutluluğun bir ilişkisi var mıdır?

Mutluluk ve mutsuzluk insanın yaşamını radikal şekilde etkileyen derin duygulardır. Mutluluk elbette gereklidir. Mutsuz insan da ölmez ama keyifsiz olur, negatif olur, üzülür, üzer, başarısız olur, hasta olur, yaşamdan keyif alamaz.

Günümüz dünyasında gülmek bir çeşit kıyafet haline geldiğinden mutlulukla ilişkisini kurmak oldukça zordur. Yeterli hassasiyete sahip insanlar mutlu ve mutsuz gülüşü ayırt edebilirler ancak kendi duygularına bile yabancı günümüz insanlarında böyle bir hassasiyet pek bulunmaz.

Mutluluğun yine zevkle de ilgili olduğunu düşünmüyorum. Cevabımın daha en başında 'derin duygu' dememin sebebi de buydu. Mutsuzluk içinizde öyle bir yerdedir ki en zevkli görünen aktivitelerden, bir zamanlar çok haz duyduğunuz şeylerden bir keyif alamayabilirsiniz. Temelde mutluysanız birçok şeyle baş etmeniz mümkündür ancak en derininizde mutsuzsanız görünür yöntemlerle tatmin olmanız bence mümkün değildir.
Aralık 2014

Sengoz @hasansengoz

Birinden küçücük güzel bir söz duymak insanı neden çok mutlu eder? Bu durum insanın aslında ne kadar küçük bir varlık olduğunu göstermez mi?

Aslında o kadar küçük varlıklarız ki yine de bazılarımız kendimizi abartmaktan vazgeçemiyoruz. Kendimizi olduğu gibi mutluluğu yada mutsuzluğu da... Ayrıca birinden gelen küçücük bir sözle mutlu olmak da o birini abartmak oluyor. Mutluluk zamana yada kişilere bağlı değildir, başkalarından bizi mutlu etmesini beklersek sonsuza kadar mutsuz kalma ihtimalimiz çok yüksek çünkü beklentiler artar, tatminsizlik başlar.
Aralık 2014

Bahadır Şentürk @bahadirsenturk

Mutluluğun sırrı nedir?

Beklentileri minimum seviyede tutmaktır.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Bir insan kendini neyin mutlu edeceğini bilmiyorsa o insana ne önerirsiniz?

Yapilabilecek cok fazla aktivite var fakat kisi mutsuzsa ve bunuda takinti haline getirmisse nereye gitse ne yapsa mutlu olamaz. Bu nedenle once sevsin, asik olsun, dūnya'ya baska gozle baksin hersey normale doner.
Nisan 2014

Yolalinda @yolalinda

Daha güzel bir hayat için yapılması gerekenler nelerdir?

Mümkün olduğu kadar zamanımı verimli geçirmeye çalışıyorum. Bence olmazsa olmazlardan birisi düzendir.
Daha fazla

261 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.