Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nanobilim

Nanobilim, nanometre (metrenin milyarda biri, 10E-9) boyutundaki malzemelerin incelendiği bilim dalıdır. Bu bilim dalında, nanometre boyutundaki malzemeler ve küçülen boyutlar ile bu malzemelerin gösterdiği farklı özellikler incelenir. Tam bir sınır olmamakla beraber bu boyutun 100 nm ve altında olduğu kabul edilir.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Süperhidrofobik malzeme üretildi. Su damlası yüzeyden sekiyor.

990

Nilüfer yaprağı daha da hassas bir şekilde taklit edilerek yeni malzeme üretildi. Yüzeyde düşey ya da yatay çubuklar var. Çubukların arası hava dolu. Tüm yüzey teflon gibi bir hisrofobik malzemeyle kaplanıyor. Suyun yapışmasını engelleyen eski nano teknolojiden (hidrofobik malzeme) farkı, su damlalarını yüzeyinden sektiriyor. Kirlenmemesi istenen tüm yüzeyler için ideal bir malzeme. Malzeme sprey olarak giysilere, ayakkabılar, güneş panellerine hatta gemilerin su içindeki yüzeylerine uygulanarak herhangi bir kirin, suyun ya da yosunların yapışması engellenebilecek. Ayrıca buhar tribünlerindeki sürtünmeyi minimuma indirerek enerji kaybının önlenmesi amaçlanıyor.

990kaynak: iflscience.com/technology/superhydrophob...
Şubat 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2013

İbrahim Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Nanoteknolojinin hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir?

Bence en büyük olumsuz etkisi, her şeye "nanoteknoloji ürünü" etiketini uyduran dolandırıcı firmaların türemiş olmasıdır. Nano Organik Bal reklamı da çıkacak yakında desem yeridir....
Eylül 2013

Pınarnur Öz, bir soruya yanıt verdi.

Nanoteknolojinin hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir?

Daha az maliyetle daha fazla üretim sağlanılabilir. Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Yaşam kalitesini artırmada etkilidir. Zaman ve maliyet kaybı en az seviyeye düşer.

Zararlarına bakarsak; nano-zerreler mikroskobik boyutlarda oldukları için, deriden vücuda oradan ciğerlere ve sindirim sistemine kolayca ulaşabilirler. Bu da hücreye zarar veren özgür radikallerin üremesine neden olabilir.

İnsan vücudu temas ettiği her doğal maddeye karşı toleranslıdır ancak zehirli maddelere toleransı yoktur.

İnsan Dna sını tamir edebilen nano robotlar, hasar da verebilir.

Dizel makinelerde, güç fabrikalarında ve ateşli makinelerde kullanılan, ultra küçük zerreler, insanların akciğerlerinde büyük hasara ,neden olabilirler. Çünkü içlerinde metal ve hidrokarbon barındırmaktadır.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.