Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir. Genel olarak 100 nm ve daha küçük boyutta malzeme, aygıt geliştirmekle ilgilidir. 1 nm, metrenin milyarda biridir. Nanoteknoloji birçok alanı kapsayan bir bilim dalıdır. Aygıt fiziği, malzeme bilimi, elektronik, kimya, biyoloji gibi dallardan bilim araştırmacıları, nanoteknoloji çalışmaları yapmaktadır. Nanoteknolojinin etkileri üzerinde çok tartışma olmuştur. Nanoteknolojinin tıp, elektronik ve enerji üretimi gibi alanlarda uygulanma potansiyeli vardır. Bunun yanında, her yeni teknolojide olduğu gibi, nanomalzemelerin de sağlık ve çevre üzerindeki etkileri merak edilmektedir. Nanoteknoloji kelimesini ilk defa kullanan Tokyo Bilim Üniversitesi'nden Norio Taniguchi olmuştur. 1974'de yayınlanan bir makalede Taniguchi'nin tanımı şöyledir: "'Nano-teknoloji' genel olarak malzemelerin atom ya da molekül işlenmesi, ayrılması, birleştirilmesi ve bozulmasıdır." Nanoteknoloji kelimesinin ortaya çıkmasından önce, fikir olarak dile getirilmiştir. Bunlardan en erkeni Richard Feynman'ın "Aşağıda Daha Çok Yer Var" adlı konuşmasıdır. Feynman bu konuşmasında atomları ve molekülleri kontrol etmeyi becerebileceğimizden, bunu yapabilmek için de yeni aletlere ihtiyacımız olduğundan bahsetmiştir. Atomik seviyede yer çekimi kuvvetinin öneminin azalacağına, Van der Waals gibi zayıf kuvvetlerin öneminin artacağını da belirtmiştir. Feynman'ın yanında bir başka bir bilim adamı ise Eric Drexler'dır. 1986'da yayınladığı "Yaratma Motorları: Nanoteknolojin Yaklaşan Devri" ve "Nanosistemler: Moleküler Mekanizmalar, Üretim ve Hesaplama" kitaplarında istediğimiz maddeyi atom atom dizerek oluşturan nanorobotların varolabileceğini ispat etmeye ve bu teknolojinin etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Ayrıca "Yaratma Motorları: Nanoteknolojin Yaklaşan Devri" yayınlanan ilk nanoteknoloji kitabıdır. Nanoteknolojinin gelişmesini s...

Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Nanoteknolojinin hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir?

Daha az maliyetle daha fazla üretim sağlanılabilir. Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Yaşam kalitesini artırmada etkilidir. Zaman ve maliyet kaybı en az seviyeye düşer.

Zararlarına bakarsak; nano-zerreler mikroskobik boyutlarda oldukları için, deriden vücuda oradan ciğerlere ve sindirim sistemine kolayca ulaşabilirler. Bu da hücreye zarar veren özgür radikallerin üremesine neden olabilir.

İnsan vücudu temas ettiği her doğal maddeye karşı toleranslıdır ancak zehirli maddelere toleransı yoktur.

İnsan Dna sını tamir edebilen nano robotlar, hasar da verebilir.

Dizel makinelerde, güç fabrikalarında ve ateşli makinelerde kullanılan, ultra küçük zerreler, insanların akciğerlerinde büyük hasara ,neden olabilirler. Çünkü içlerinde metal ve hidrokarbon barındırmaktadır.
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Nanoteknoloji uygulanan gıdalar nelerdir? Bu atomik gıda ürünleri tehlikeli midir?

Nanoparçacıklar günümüzde yiyeceklerin raf ömrünü artırma, faydalarını artırma, güzel koku salgılamasını sağlama, bakteriden arındırılması gibi amaçlarla kullanılıyor. Bazı şirketler nanoparçacıklar kullandıkları halde, kullanıcının güvenini zedeler düşüncesiyle bunu açıklamıyorlar. Çünkü zararları, genetiği değiştirilmiş gıdalar ile paraleldir. Nanoteknoloji, tazeliğini korumak için özellikle meyvesularında kullanılmaktadır. Ayrıca besinlerde yer alan yağ, vitamin gibi takviyeler nano kapsüller içinde bizlere sunulmaktadır. Ayrıca nanoteknoloji, yiyeceklerdeki acı tadı bastırmak için de kullanılmaktadır.
Temmuz 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Nano elektronik alanında son gelişmeler nelerdir?


Nanoteknoloji

En son ABD'li bilim adamları tarafından ateş böceğinin elektriksiz ürettiği doğal ışığın, nanoteknoloji ile 20-30 kat daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan bir sistem geliştirildi.
Normal ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip kızılötesi ışık, gece görüşüne sahip gözlükler, teleskoplar, kameralar ve tıbbi görüntülemede kullanabilme potansiyeli yaşıyor.

Haziran 2012

Hakan @hakkan

Nanoteknoloji nedir? Nerelerde kullanılır?

            Nanoteknoloji
Nanoteknoloji; insanın saç kılının 80 binde biri büyüklüğünde ' nano' ölçüdeki parçalarla uğraşan bilim. ( Nano: Yunanca ve Latinceden alınmış bir sözcük anlamı 'cüce' demek.)

Atomlar ve moleküller tek tek alınıp hassas bir şekilde birleştiriliyor.
( istenilen ürünü elde etmek için) Atomları hareket ettirebilecek aletler geliştirildiği takdirde, doğadaki atomik dizilim taklit edilerek  her şey kopyalanabilir mantığı.


  • Tıp alanı ( Uzmanların görüşüne göre gelecekte küçük robotlar insan dolaşımına girebilecek)Nanoteknoloji

  • Küçültülmüş yazılırNanoteknoloji
  • 500,000 MB' lik mp3 player
        Nanoteknoloji
  • Nanoteknoloji ile lens kamera üretimi
    Nanoteknoloji90 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.