Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nikon Corporation (株式会社ニコン Kabushiki-gaisha Nikon) (Nikon ve Nikon Corp. olarak da bilinir) optik ekipmanlar ve görüntüleme cihazları alanında uzmanlaşmış Japonya merkezli çokuluslu bir anonim şirkettir. Özellikle fotoğraf makineleri ile dünyaca tanınmış olan şirketin diğer ürünleri arasında dürbünler, mikroskoplar, optik ölçüm cihazları ile yarı-iletken üretiminde kullanılan hassas işleme cihazları yer almaktadır. İlk olarak 1917 yılında Nippon Kōgaku (日本光学: "Japon Optik Şirketi") ismiyle kurulan şirket, Nikon markasını ilk kez 1946 yılında üretimine başladığı fotoğraf makinesi objektiflerinde kullanmıştır. Fotoğraf endüstrisindeki başarısının bir sonucu olarak 1988 yılında Nikon Corporation ismini alan şirket günümüzde Mitsubishi Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Kit lenssiz, gövde Canon 600D veya Nikon D5100 alındıktan sonra alınması gereken ilk lens ne olabilir?

Ne çekeceğinize göre değişir. Ama tavsiyem herkesin bir 50mm 1.8 lensi olması(hayat kurtarıyor netliği gayet iyi hem canon için hem nikon için söylüyorum) . Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız geniş açı bir lens iyi olabilir. Makro ya da kuş/havacılıkla ilgili fotoğraflar çekmek isterseniz zoom lens almanız gerekecektir, 70-300 gibi.
Temmuz 2014

Görkem Keser, bir soruya yanıt verdi.

DSLR fotoğraf makinem fotoğraflarda beyaz bir çizgi yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

cevap vermek zor sensörde sorun olabilir yine işlemcide sorun olabilir tüm bunların dışında pcde fotoğrafı açtığın programda sorun olabilir.
Temmuz 2014

Adil Gültekin, bir soruya yanıt verdi.

DSLR fotoğraf makinem fotoğraflarda beyaz bir çizgi yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Merhaba, Sıkıntı olan fotoğraflardan bana örnek gönderirseniz birşeyler söyleyebilirim.
Nisan 2013

Ömer Can, bir soruya yanıt verdi.

Ortalama bir kullanıcı için Canon EOS 600D mi yoksa Nikon D5100 mü?

Ya açık konuşmak gerekirse birinin düşük olduğu kısımda diğeri iyi diğerinin düşük olduğu kısımda öbürü iyi. Ben şu an D5100 kullanıyorum yaklaşık 1 senedir ve gayet memnunum. Şu ana kadar hiç bir sıkıntısını görmedim. Ayrıca bodysi küçük olduğundan hiç bir ağırlık yapmıyor ve ele çok iyi oturuyor. Ama eliniz büyükse o bağlamda Canon'u tercih edebilirsiniz.
Nisan 2013

Ömer Can, bir soruya yanıt verdi.

Kit lenssiz, gövde Canon 600D veya Nikon D5100 alındıktan sonra alınması gereken ilk lens ne olabilir?

Hangi iş için kullanacağına bağlı. Artık standart haline gelmiş olan lens 18-55 mm dir. Uzak çekim yapacaksan 55-200 veya 55-300 düşünülebilir.
Şubat 2013

Emrah C Adalıoğlu, bir soruya yanıt verdi.

SLR Fotoğraf Makinası olarak Canon mu? Nikon mu? Yıllardır süren bu tartışma hakkındaki düşünceleriniz?

Lens kalitesi ve kişinin gören gözü gibi işin %99'luk kısmını bir kenara bırakacak olursak :) Nikon'la Canon'u kıyaslamak fiyonk makarnayla burgu makarnayı kıyaslamak gibi bir şey bence. Ama yukarıda da belirtildiği gibi, Nikon daha keskin ve naturel fotoğraflar sunarken Canon daha doygun fotoğraflar işler inanışına ben de katılıyorum. Ben de doğallıktan yana olduğum için Nikon'cuyum. Zaten cep telefonu uygulamalarındaki bilinçsiz filtre kullanımı yüzünden doğal fotoğrafa hasret kalmadık mı...
Şubat 2013

Nezih Tüzgen, bir soruya yanıt verdi.

SLR Fotoğraf Makinası olarak Canon mu? Nikon mu? Yıllardır süren bu tartışma hakkındaki düşünceleriniz?

Kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden yıllardır devam eden ve devam edecek, doğru yanıtı olmayan bir soru. Benim görüşüm Nikon. Satın almadan önce iki markayı detaylı olarak inceledim. Nikon'un çektiği fotoğraflar daha gerçek geldi bana. Canon ise aynı kareyi çok daha güzel gösterebiliyordu fakat çok fazla efekt var gibiydi. Bir benzetme ile anlatmak gerekirse, Nikon gördüğümü çekiyordu, Canon gördüğümün photoshop ile düzeltilip daha iyi hale getirilmişini çekiyordu. Benim için gerçeği çekmesi önemli olduğunundan Nikon'u tercih ettim.

Ayrıca SLR makinalar ile video çekme konusu tartışılabilir fakat Canon harika video çekiyor, çok beğeniyorum. Canon makinalar ile çekilmiş bir çok kısa film internette mevcut izlemeye doyamıyorum çoğu zaman.
Ocak 2013

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Nikon'un Galatasaray'a sponsor olmasının sebepleri nelerdir?

* Galatasaray’ın Avrupa ve Asya da tanınırlığı

* Şampiyonlar ligi gibi büyük bir organizasyonda yer alması

* Galatasaray’ın milyonlarca taraftarı olması

* Galatasaray'ın köklü geçmişinin olması ve son dönemde Türkiye de yaşanan şike olaylarında adı geçmeyen bir kulüp olması

* Galatasaray uluslararası alanda elde ettiği başarılarla dünyanın pek çok ülkesinde bilinen bir marka olması

* İlk defa bir Türk takımının Avrupa da başarılı olması Orta Asya ve Müslüman ülkelerde gurur kaynağı olması

gibi sebepler sayabiliriz.

Eylül 2012

Serhan Altug, bir soruya yanıt verdi.

SLR Fotoğraf Makinası olarak Canon mu? Nikon mu? Yıllardır süren bu tartışma hakkındaki düşünceleriniz?

İyi fotoğraf makinesi yoktur, iyi fotoğrafçı da yoktur.

İyi fotoğraf vardır.

Nisan 2012

Peker N.burak, bir soruya yanıt verdi.

SLR Fotoğraf Makinası olarak Canon mu? Nikon mu? Yıllardır süren bu tartışma hakkındaki düşünceleriniz?

FullFrame bir makina değilse arzunuz neden pentax düşünmüyorsunuz ?.. mesela pentax üzerinde hiç değiştirmediği k-bayonet sayesinde 1975 yılından beri üretilen bütün k-bayonet lensler ile bütün modellerinde uyumluluk sağlıyor. yani siz bir anolog makina lensini dijitalde de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca canon ve nikon'un kullandığı shutter motorları yaylı olduğundan kırılmalar daha sık olurken pentax bu konuda mıknatıslı bir motor kullandığından çok daha uzun süre dayanabiliyor. Bir diğer artı olarak da pentax'ın malzeme kalitesi ve fiyat olarak canon ve nikon'dan çok daha avantajlı olduğu da bir gerçek!..
Daha fazla

20 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.