Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğrencilik

Eğitim

Maaşı olmayan bir meslektir. Çok sıkıcıdır.

Ekim 2011

Erdal @erdalkou

Nedir bu ''ÜNİVERSİTE'' öğrencilerin ''ÜNİVERSİTE'' anlayışı? Nedir bu ''ÜNİVERSİTE'' öğrencilerinin ''ÜNİVERSİTE''den beklentileri?

Bernard Shaw malesef M.Twain'in yolundan gidememiş :))
''Okul yüzünden bir süreliğine eğitimime ara verdim.'' 
B.Shaw
Aralık 2011

Yusuf Ziya Bakırcıoğlu @creator

Sizce de bu ülkedeki en iyi ekonomist aslında ailesinden uzakta okuyan öğrenciler değil midir?

Ailesinden uzakta ailesinden para almadan imkan yaratarak okumaya çalışanlar en çok takdir ettiklerimdir.
Aralık 2012

Kamil Demir @geek362

Üniversite hocalarının yasal hakları nelerdir?

düşündüğümden fazla olduğunu bizzat bi hocam söylemişti

Şubat 2012

Kübra Cetinkaya @Tweety

Takdir ve Teşekkür hesabı nasıl yapılır?

Dönem sonu gelince,tahmin edilen notlar sınavdan alınan notların ortalamasıyla belirlenir.

Ardından her dersin haftalık ders saati ile çarpılır. 

Daha sonra çarpım sonuçları bütün haftadaki toplam ders saatine bölünür.

Elde edilen sonuca bakılarak :

4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55 diğer derslerin de her birinden 45 puandan düşük olmamak üzere tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması ;

70. 00-84 .99 olanlar teşekkür,
85,00 puan ve yukarı olanlar takdir alır. 
Aralık 2010

Murat Öztürk @muratozturk

Neden matematik bu kadar sevimsiz gelir herkese?

Ben de hayatım boyunca matematiğin m'sini gördüğümde kaçan birisi olarak bu soruya dilbilimsel bir açıdan cevap vermek isterim. Bizim aksimize Asya ülkelerindeki çocuklar matematikte çok başarılıdır. Örneğin Çince, Korece ve Japonca'da rakamları ifade eden sözcükler çok kısa. Bir rakam ortalama saniyenin dörtte birinde söyleniyor. Bu çocuklar 3-4 yaşlarında yüze kadar hızlı bir şekilde sayabiliyor. Yani dünyadaki çoğu çocuktan önde başlıyorlar.
Bir başka örnek verecek olursak biz kesirleri beşte üç şeklinde ifade ederken, Çince'de bu "beş parçadan üçünü al" anlamında bir kelimeyle ifade ediliyor. Diğer terimler de benzer şekilde gerçek anlamlarında ifade ediliyor. Yani Asyalı çocuklara matematik karmaşık gelmiyor. Kafalarında sayı tutmaları da çok kolay olduğundan daha hızlı işlem yapabiliyorlar. Tabi yapabildikçe matematikten hoşlanıyorlar ve daha çok çalışıyorlar. Bizim dilimiz maalesef matematikte çok karmaşık ve çocuklar zorlandıkça bu dersi sevmemeye başlıyor.
Kasım 2016

Büşra @busraakdogan

Eğitim ile ilgili hangi sorunları yaşıyorsunuz?

Tek sorunumuz kendi ülkemizdeki okuduğumuz bölümlerle ilgili fazla iş gücünün olmadığına kanaat getirip birzaman sonra ne iş olursa yaparım psikolojinde olmamız
Eylül 2016

Saiful Islam @saifulislam

How to be a brilliant student?

Mükemmel bir öğrenci olmak neden önemlidir ki? En zenginler, en iyi bilim adamları, büyük düşünürler modern eğitim anlayışından kendini soyutlayarak oluşmuştur. Bence hayat amacını belirle ve eğer hayat amacınla okulun çakışmıyorsa boşver gitsin. İlla da okul diyorsan, dersleri anlayarak işle, hocaya sorular sor, sınavdan önce de biraz bak(kendi "biraz"ını kendin belirle), yeter.
Eylül 2015

Neslihan Ünlü @neslihanunlu

Yatay geçiş yaptım. Muaf olacağım dersler neye göre belirlenir?

Geçtiğiniz bölümdeki bölüm sekreterliği öğretim planı doğrultusunda gerekeni yapacaktır onlarla konuşmanızda fayda var
Temmuz 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bilgisayar mühendisi olan bir öğrenci için örnek staj defteri veya yazılabilecek örnek konular nelerdir?

Halihazırda mühendis olan bir öğrenci başka bir dal okuyor anlamına mı geliyor yani? Burada örnek dosyalar var ama bilgisayar mühendisliği öğrencileri için.
stajdosyasi.gen.tr/bilgisayar-muhendisli...
Mayıs 2015

Furkan Şahin @swoorr

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

Makinelerin insan gücünü neredeyse gereksiz hale getirmiş olduğu günümüzde bu durumunu bir dezavantaj gibi görmemeni tavsiye ederim.
Günümüzde, hayatını diplomalara ve eğitimine harcamış başarılı!! İnsanların almış olduğu maaşlara bir bakarsak;
 • Savcı - Hakim 5 bin - 8 bin tl
 • Profesör 4 bin 6 bin tl
 • Pilot 7 bin - 12 bin tl
 • Mühendis 3 bin - 5 bin tl
 • Memur 2 bin - 4 bin tl
 • Vasıflı İşçi 1.200 - 3.000 tl
 • Vasıfsız İşçi 900 - 1.200 tl
Ortalama bu maaş aralıklarında geçinmeye çalışan bu meslek gruplarından insanların iyi bir yaşam sürdüğüne inanmıyorum.
Hele ki evliyse ve çocuğu, çocukları varsa çok daha zor...
***
Şimdi gelelim senin gelecek endişene. Yapmış olduğun işler sende biliyorsun ki bugün var olup yarın ne olacağının belirsiz olduğu işler ve endişe de buradan kaynaklanıyor doğal olarak.
Ayrıca yorucu bir ay sonunda eline geçen para da ne sosyal yaşantını sürdürmene nede birikim yapmana yetecek bir miktar değil.
O zaman önceliklerini belirlemen lazım:
i
 • Kendini anlama (Ben nasıl biriyim, cesur mu, çekingen mi, nelerden hoşlanırım, nasıl bir gelecek istiyorum, kültür bakımından eksiklerim neler vb.. )
 • Bunları belirlemiş olman, istediğin yaşam standardını ve ihtiyaç duyacağın para miktarını da bilmeni sağlayacak.
 • Bu noktadan sonra; bir yandan yukarıda ki belirlediğin eksiklerini tamamlamaya başlayacak, tamamladıkça, yeni bir şeyler öğrendikçe kendini iyi hissedecek ve yaşama kendine özgü bir bakışla bakmaya başlayacaksın. Bu çokta uzun bir süre değildir aslında.
 • Artık kendi yaşadığın zaman dilimini, öncesini ve sonrasında olabilecekleri daha iyi kestirebilecek durumda olduğundan, senin dışında dönen dünyayı da daha iyi takip edip kendine göre o dünyanın bir eksiğine mutlaka şahit olacaksın.
 • O doğru fikirle karşılaştığın anda bunu fark edeceksin. Bu öyle bir doğru ki, öyle bir inanış ki; yeterli birikimin olmasa dahi sahip çıktığın bu fikrini araştırmalarını yapıp geliştirerek projelendirecek ve parası olup da yatırım fırsatı arayan yatırımcılardan yatırımcı beğeneceksin.
 • Günümüzde legal olarak başka bir çıkış yok.
 • Kendine inan ve öz eleştirini acımasızca yap ve yaptığın eleştiriler ne kadar gerçekçi olursa üstesinden gelmen o kadar kısa sürecektir.
 • Bence bu soruyu sormuşsun ya, yolun yarısını almışsın; yaz bence başarı hikayeni. Sonra değil, şimdi.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

Eğitim, sınıflara özgü bir kavram mıdır, yoksa bütün olarak hayat ve hayatın anlamıyla ilgili bir kavram olarak anlaşılıp hayatımızı bu bakımdan düşünmek olabilir mi?

Büyük ihtimal 2.sidir. Ama genelde sınıflara özgü öğretildiğinden ve eğitimimi doğru şıkkı işaretlemek üzere aldığımdan çokta sorgulayamıyorum.
Kasım 2014

Şaman @chamacon

Öğretmenlerimize küçük bir sürpriz yapmak istiyorum. Lütfen isteyenler öğretmenleriyle ilgili güzel ve küçük bir hikayesini yazabilir mi?

Eğitim hayatıma küçük bir şehrin sıradan bir devlet okulunda başladım ve hep çok sevdim okulu. Hiç ders çalışmamama rağmen ilkokulda derslerim hep çok iyi oldu çünkü çok iyi bir öğretmenim vardı. Öğretmenimin ders anlatırken gözlerimin taa içine bakışını şu an bile anımsarım. Cumartesi günleri bize okulda kurs verirdi. Açıkçası biz pek kurstan falan anlamazdık ama okul bahçesinde sabahtan akşama kadar top oynarken arada bir "hadi derse" dediğinde girerdik sınıfa, yapardık bir şeyler.

Yeni bir yıla başladığımızda ben nedense kursu bırakmıştım. Bir gün sınıfta birkaç soruyu çözdükten sonra beni sınıfın dışına çağırdı, neden kursa gelmediğimi sordu ve daha cevabı beklemeden "mutlaka gel cumartesi, ben ailenle görüşeceğim" dedi. Aileme "bu çocuğa özen gösterin başarılı olabilecek biri" demiş. O gün gururumun okşandığını hatırlıyorum. Kursa da geri döndüm tabii. Sonraki yıllarda dershaneler beni bedava aldığında, büyük büyük okullara gittiğimde ve birileri beni takdir ettiğinde hep ilkokul öğretmenimi hatırladım.

Küçük yerde oturunca reklam panolarında isminizin çıkması kolay oluyor tabii, ben de üniversite sınavını kazanınca, biraz da gururla, kendisini ziyaret etmiştim. Daha doğrusu arkadaşlarımla beraber ziyaret etmiştik. Bana özel bir muamele yapacağını bekliyordum halbuki beni hiç sallamadı. Sonradan anladım ki, adamın benimle bir ilgisi yoktu, o sadece işini düzgün yapmaya çalışıyordu.. Teşekkür ederim sevgili öğretmenim. İyi ki senin sınıfıına düşmüşüm..

Hoş babama sorarsak onun sayesinde o öğretmen beni sınıfına almış ya neyse ona şimdi burada girmeyeyim :)
Daha fazla

2198 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Work And Travel

34 Kullanıcı   18 Soru   32 Yanıt

Öğrenci Yurtları

56 Kullanıcı   12 Soru   86 Yanıt