Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kitap Önerileri

Kitaplar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2012

Emir Yavuz @emiryavuz

S*ktir Et

S*ktir Et demek sizi iyi hissettirir. Mücadeleden vazgeçmek, ne hoşunuza gidiyorsa onu yapmak, çevrenizdekilerin sizin hakkınızda düşündüklerini umursamamak ve kendi yolunuzdan gitmek harika bir duygudur. Stresli, sıkıntılı, dertli vs vs. olan herkese tavsiye ederim.

S*ktir Et hayatta hiç bir şey senden önemli değil.


Kitap Önerileri

Aralık 2012

Hakan Köse @hakank

Alışkanlıkların Gücü - Charles Duhigg

Bugün hiç yapmadığım bir şey yapacağım ve burada bir kitap incelemesi yazacağım. Bunu ilk kez tecrübe ettiğim için, düşündüğüm kadar etkileyici bir yazı oluşturamaz yada kitapla ilgili tatmin edici bir bilgi parçası sunamaz isem beni affedin. Zira affetmek büyüklüktür denir, onu bilemem ama bence kimsenin küçültmediği kesin.
Anlatacağım kitap Charles Duhigg'in The Power of Habit, yani Alışkanlıkların Gücü isimli kitabı. Kitabın yazarı Duhigg, New York Times'ın ödüllü iş dünyası muhabiri. Kitapta alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini zekice ve çok etkileyici bir ifade ile anlatıyor. İnsan doğasını anlayabilmemiz için yeni ve farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor. Bu kitabı okuduğunuzda, kendi yaşamınız ve bir çok insanın yaşamında bazı şeylerin nasıl yürüdüğü ve nasıl değiştiği, dönüştüğü hakkında fikir sahibi olacaksınız. Ve hatta daha da ilginç ve etkileyici olanı, kitap kendinizle ilgili bir çok şeyin açıklamasını yapmanızı sağlıyor. Bazı insanların ve şirketlerin kendilerini neden ve nasıl bir çırpıda değiştirebildiklerini, bazılarının ise neden yıllarca uğraştıkları halde değişmeyi başaramadıkları konusunda çok önemli fikirler elde edeceksiniz.
Bu kitap hayat değiştirir cinsten bir kitap oldu benim için.

Kitap Önerileri

Kitabı satın almak isterseniz bulduğum linkler:

idefix.com/kitap/aliskanliklarin-gucu-ch...

dr.com.tr/kitap/aliskanliklarin-gucu/cha...

Gelelim kitap hakkındaki kişisel görüşlerime. Kitabı ilk olarak Tarık Gandur (@tgandur) twitter'da bir tweet yazması ile araştırdım ve satın aldım. Bunun için kendisine teşekkür ederim. Kendisi kitabı "..Uzun zamandır beklediğim bir kitaptı.." diye kısaca yazmıştı.

Kitaptan aldığım en önemli ve kesin bilgi, hayatta gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin çok önemli bir bölümünün otomatize bir biçimde gerçekleşiyor olması ve bu otomatik davranışların hayatta aldığımız hemen her karar üzerinde etkili olması. Beyin karar verme sürecinde belli bir sıralamayı takip ederken, söz konusu durum alışkanlıklar olunca bu sıralamanın bir kısmını otomatik olarak atlıyor ve hep aynı döngüyü izliyor; İşaret, Rutin ve Ödül döngüsü.

Arabanızı park ederken beyninizde ne kadar çok olay yaşandığını ancak bütün bunları ne kadar kolayca ve farkında bile olmadan gerçekleştirdiğinizi, sigarayı neden bırakamadığınızı, neden her gün işe hemen hemen aynı yolları kullanarak gittiğinizi, neden ayakkabınızı bağlarken önce hep sağ yada sol ayakkabınızdan başladığınızı veya bazı insanların bir gün aniden kararlar alıp nasıl bambaşka bir yaşama sahip olabildiklerini merak ediyorsanız bu kitap tam sizlik demektir. Bunlar kitaptan çok küçük örnekler.

Kitapta bir çok ilgi çekici ve inanılmaz olaylar anlatılıyor ve bu olayların bilimsel olarak açıklaması yapılıyor ancak ben bunlardan benim dikkatimi çeken bir tanesini burada sizinle paylaşmak istiyorum. Paylaşacağım hikaye biraz da savaş ortamında geçen bir hikaye olduğu için hoşunuza gitmeyebilir, bence de hoş değil, ancak kitabın anlattığı fikir açısından ilgi çekici olduğu için burada paylaşıyorum.

Amerikan birliğinde farklı davranış, gözlem ve kararları ile tanınan bir asker, o dönemde (Amerika'nın Irak'a girdiği ilk yıllarda) gerçekleştirdiği bir gözlem ile son derece sıra dışı bir başarı elde etti. Sorun şu idi, Irak'ta kitleler beşer onar geniş bir meydanda toplanıyor, bağırmaya ve sloganlar atmaya başlıyor, sonrasında bu kalabalığı izlemeye gelen insanlarla beraber kalabalık gitgide büyüyor ve iş öyle bir noktaya geliyordu ki; içlerinden biri bir şişeyi yada taşı etraftaki bir binanın camına atması ile beraber ortalık karışıyordu ve isyan başlıyordu. Bölgedeki yerel güçler, birliğe haber veriyor ve destek istiyor, sonrasında gelen askerler kalabalığı zor kullanarak dağıtıyordu.

Amerikan bölüğünün komutanı, benzer şekilde yaşanan olayların 7-8 farklı video kasetini defalarca izledi ve ardından çok ilginç bir ayrıntıyı farketti. Ayrıntı şu idi; insanlar toplanmaya başlıyor, neler olduğunu izlemeye gelen insanlar merakla toplanıyor ve bu esnada kimsenin farketmediği bir gelişme oluyordu: seyyar satıcılar grubun etrafında toplanıyordu. Satıcılar, su, yiyecek, içecek satmaya başlıyordu ve kalabalık içindeki insanlar yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını gideriyorlardı ve sloganlara devam ediyorlardı. Bu kasetleri izledikten sonra komutan yerel yetkililerden bir istekte bulundu, istek şuydu: "İnsanlar toplanmaya başladığında, alana giren satıcıları engellemenizi istiyorum".

Bu gelişme ile beraber her zamankinden farklı bir şey oldu. İnsanlar toplandılar, bağırmaya ve slogan atmaya başladılar, ve ardından içlerinden bazıları etrafına bakmaya ve hep alışkın oldukları satıcıları gözleriyle aramaya başladılar. Satıcıları göremeyince, acıkanlar ya da susayanlar grubun içinden ayrılmaya başladı (tabii ki hava çok sıcaktı ve su ihtiyacı hat safhadaydı). Bir süre sonra olayı izlemeye gelenler de beklediler, acıktılar ve gittiler. Sonunda kalabalık yavaşça kendiliğinden dağıldı ve herkes evine gitti. İnsanlar otomatik biçimde alıştıkları şekilde davranmaya çalıştılar ancak alışkın oldukları zincir koparıldığı zaman ne yapacaklarını şaşırdılar, çünkü bu durum hiç karşılaşmadıkları bir durumdu ve buna karşı bir sistem geliştirmemişlerdi. İnsan hayatında yer etmiş alışkanlık zincirlerinin ne kadar güçlü olabileceğinin bir göstergesi sayılabilecek bir örnek.

Umarım kitabı okuyanlar faydasını görürler, sabırla bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler.
Aralık 2012

Mustafa Genel @mustafa3529

Olasılıksız, Empati (Adam Fawer)

iki kitabında tarzı aynı olmakla beraber zekice yazılmış, okudugunuzda pişman olmayacagınız kitaplar
Kitap ÖnerileriKitap Önerileri
Aralık 2012

Mustafa Genel @mustafa3529

puslu kıtalar atlası (ihsan oktay anar)

okurken çok dikkatli olmanız gereken kitaplardan biri bi anda ne okuduğunuzu anlamayabilirsiniz:)

Kitap Önerileri

Aralık 2012

Alçay Yıldız @alcayyildiz

Richard Dawkins - Tanrı Yanılgısı

Dawkins bu kitapta din olgusunun nasıl ortaya çıktığını, nerelerde kullanıldığını ve çeşitli ayrıcalıklar kazanmak için nasıl bir araç olduğunu ortaya koymuştur.


Kitaplar

Aralık 2012

Alçay Yıldız @alcayyildiz

Charles Bukowski - Ekmek Arası

İlk anımsadığım bir şeyin altında olduğum. Bir masanın altındaydım, bir masa ayağı gördüm, insanların bacaklarını ve masa örtüsünün sarkan bir parçasını. Karanlıktı orası, orada olmaktan hoşnuttum. Almanya olmalıydı. Bir veya iki yaşındaydım. 1922 senesi. İyi hissediyordum kendimi masanın altında. Halıya ve insan bacaklarına güneş ışığı vurmuştu. Güneş ışığını seviyordum. İnsan bacakları ilginç değildi, sarkan masa örtüsü, masa ayağı, güneş ışığı daha ilginçti... Kitap Önerileri

Aralık 2012

Alçay Yıldız @alcayyildiz

Irvin Yalom - Nietzsche Ağladığında

Yalom bu kitabında Nietzsche'nin kitaplarını,içinden çekip çıkardığı düşüncelerini ve davranışlarını çok iyi yansıtmıştır. Büyük bölümü kurgu olan bu kitap okuduktan sonra insana "Gerçek mi acaba?" diye sordurabilir. İçinde Sigmund Freud'un gençlik ve toyluk zamanlarının da bulunduğu romanı okurken bir felsefe kitabı okuyormuş gibi baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Hem psikoloji hem de felsefe alanında gerçekten okunması gereken bir eserdir.


Kitap Önerileri

Ocak 2013

Nurkan Sonmez @joannis

Hobbiterden önce Sillmarilion

Malum bir Hobbit çılgınlığı gidiyor.Tabi buda çocukluk günlerine geri döndürdü beni.Bu vesileyle Hobbitler kitabını okumaya tam karar vermiştim ki;Yüzüklerin Efendisi serisi daha ağır bastı...ama oda değil :) madem bir iş yapmaya karar verdin,-birazda muazzam saygı duyduğum hayalperest yazarların en iyisine olan saygımdan-o zaman en baştan başla dedim kendi kendime ve Tolkien'in en güzel miraslarından biri olan Sillmarilion adlı kitabını (oğlu tarafından derlenmiş) okumaya başladım.
Hikayenin en başından başlamak en iyisidir herhalde..Eğer Yüzüklerin Efendisinde geçen epik hikayenin başlangıcını öğrenmek istiyorsanız buyrun burdan başlayın derim... Kitap Önerileri
Nisan 2013

kitabinomurgasi.com Omnia Mea Mecum Porto
'>Ferda Nihat Köksoy @ferdakoksoy

Dünyada Yaygınlaşmakta Olan Berlusconi Teknikleri (Umberto Eco'dan)

-Berlusconi teknikleri geliştirilmekte ve yaygınlaştırılmaktadır: değişimin gerekliliğinin ifadesi ve sürekli tekrarı; din ve ulus birliğinin sahiplenilmesi; karşıtların halk düşmanı gösterilip sözlü saldırılarda bulunulması; TV tartışmalarından uzak durulması; yandaşlara "zafer yakın" duygusunun verilmesi; mazlumiyet-mağduriyet söyleminin tekrarlanması; ticari satıcı tekniğinin kullanılması ile tutarlılık aranmaksızın ard arda söz sıralayarak dinleyicinin bir noktaya takılmasının sağlanması; kabulu zor tahriklerle gündemin sürekli elde tutulması.

YENGEÇ ADIMLARI (Umberto Eco): kitabinomurgasi.com/2012/12/yengec-adimlariyla-umberto-eco.h...
Mart 2014

Koray Bozkurt @Koray85

2013 - 2014 En çok satan kitap listesi

 1. Allah de ötesini bırak - Uğur Koşar
 2. Bana Allah yeter - Uğur Koşar
 3. Sabah Uykum - Ahmet Batman
 4. Soğuk Kahve - Ahmet Batman
 5. Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
 6. Suçlamalara Karşı Gerçekler - İlker Başbuğ
 7. Bukre - Kahraman Tazeoğlu
 8. Böğürtlen Kışı - Sarah Jio
 9. Ustam ve Ben - Elif Şafak
 10. Hayal - Ayşe Kulin
 11. Kardeşimin Hikayesi - Livaneli
 12. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small
 13. Beyoğlunun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit
 14. Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda - Yılmaz Özdil
 15. Ve Dağlar Yankılandı - Khaled Hosseini
 16. Cehennem - Dan Brown
 17. Yaş 75 Yolun Yarısı - H. Ertuğrul Akbay
 18. Çırılçıplak Aşk - Aret Vartanyan
 19. Ay Hadi İnşallah! - Pucca Günlük 4. Kitap
 20. Senden Önce Ben - Jojo Moyes
 21. Sevgilimden Son Mektup - Jojo Moye
 22. Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi - Canan Karatay
 23. Tek Kanatlı Bir Kuş - Yaşar Kemal
 24. Yüzleşme - Uğur Koşar
 25. Aynı Yıldızın Altında - John Green
 26. Carpe Diem - Aşkım Kapışmak
 27. Ötekiler - Tuncay Özkan
 28. Grinin 50 tonu serisi - E L James
 29. Düğümlere Üfleyen Kadınlar - Ece Temelkuran
 30. Beynin Gizli Hayatı - David Eagleman
Daha fazla

644 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.