Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kitap Önerileri

Kitaplar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Hızır @hizir

'Kesinlikle tavsiye ederim' dediğiniz ve bir kaç cümlelik sebebi ile önerebileceğiniz kitaplar, hangileridir?

 • Palyaço - Heinrich Böll; düşünen bir palyaçonun gözünden süper bir muhafazakar toplum eleştirisi.
 • Don Juan'ın Öğretileri - Carlos Castaneda; ister inanın isterseniz de inanmayın astral dünyanıın sırları ve boyutlarına yaklaştırıyor insanı.
 • Pis Moruğun Notları - Charles Bukowski; kadınlara seksist gelebilir abi ama bir erkeğin ruh halini çok güzel ve dürüst anlatıyor, çok akıcı bir dile de sahip. Sonuçta erkekler de ne kadar cicilik yapmaya çalışıp saklasalar da gerçekler bugün seksist kategorisine girmiş durumda.
 • Faust - Wolfgang von Goethe; şeytanın sadece dini bir kavram olmadığını onunla beraber yaşadığımızı gösteriyor. Sıkılabilirsiniz tabii özellikle orijinalini okursanız eski Almanca biraz zorlayıcı olabilir.
 • Martin Eden - Jack London; kaba bir denizcinin nasıl kibar bir beyefendiye dönüştüğünü anlatıyor, neredeyse bildiğim kibarlık ve adab-ı muaşeret kurallarının tümünü o kitaptan öğrendim.
 • İhtiyar Balıkçı - Ernest Hemingway; ihtiyar balıkçının kılıç balığıyla verdiği mücadeleyi anlatan inanılmaz sürükleyici, bir kerede okunup bitirilen bir roman.
 • Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez; bu kitapta beni en çok etkilemiş olan yazarın sayfalarca yazmış olmasına rağmen sıkılmadan okuyabildiğim şairane mahal, durum betimlemeleri.
 • Liebesgedichte (Poemas del Amor) - Pablo Neruda; bu kitap İspanyolca ve Almanca, iki dilden birini biliyorsanız okuması harika bir toplama. Bu kitabı okuduktan sonra evet aşk diye bir şey varsa onu en iyi tanıyıp betimleyen kişi Neruda'dır diyorsunuz. . .
Ekim 2014

Aykut Özdemir @aykutozdemir

İş kurma, girişim, zengin olma üzerine önereceğiniz kitaplar hangileridir?

İş kurma ile ilgili business model generation (erken ve fikir aşamasındaki startuplar için) 4hour workday'i ben okumadım ama önerenler var. optimist yayınlarında güzel kitaplar var onları al. Zengin olma ile ilgili apayrı bir konudan bahsediyorsun, vegas'ta nasıl blackjack oynanır onu öğren ya da şans oyunlarına bak, (kısacası böyle bir amaçla yola çıkma bence) ha eğer uzun sürse de amacım zengin olmak diyorsan sağlığını koru, deli gibi çalış oku öğren. Çok zengin bir çok insan (en iyi örnek richard branson belki ki gidip bio'sunu okumanı öneririm) olmanın pek bir tarifi yok. (çalma, aldatma, bilgi satma vs harici) fiktif değerler üzerinden zengin olmak istiyorsan borsayla ilgilen. (çok sert olduysa kusura bakma)
Ekim 2014

Semih Cengiz @semihcengiz

Elektrik Elektronik Mühendisleri için olmazsa olmaz kaynaklar nelerdir? Elimizin altında mutlaka olması gereken kitaplar ve takip edilmesi yararlı olabilecek blog, web sitesi gibi kaynaklar nelerdir?

Merhaba, öğrencilik dönemimde elimde olan kaynaklar derslerde kullanılan kaynakların yanı sıra spesifik bir konu ile ilgili internette bulduğum bilgilerdi. İş hayatına başladıktan sonra kaynak konusu tamamen hangi sektörde çalıştığınıza göre değişir. Kendimden örnek verecek olursam; Telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum, eski işimde IETF standartları önemliydi bundan dolayı RFC'leri (Request for Comments) okuyordum. Şu anda 3GPP standartlarını okuyorum, kısaca hangi sektörde ve ne üzerine çalışıyorsan onunla ilgili dünyada bütün firma'ların uyduğu standartlar var onları takip etmek faydalı oluyor.
İşine yarayacak bir bilgiyi daha spesifik soru sorarsan bulabileceğini düşünüyorum( mesela yönelmek istediğin sektör ve pozisyon) .
Eylül 2014

Büşra Plak @bplak

Popüler bilim ve uzay bilimleri ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

Selamlar,

Uzay Bilimleri ile ilgili Taşkın Tunanın kitaplarını önerebilirim. Tabi birde Stephen Hawking'in kitapları var. İyi günler
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Psikoloji, Özel Eğitim ve Sağlık konusunda önerdiğiniz bir akademik kitap var mı?

Ahmet Şerif İzgören - Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Ağustos 2014

Recep Bilger @recepbilger

Fantastik kitap önerileriniz (güncel olup olmaması önemli değil) nelerdir?

3 sene önce severek okumuştum "Açlık oyunları" kitap serisini. Öneririm.
Ağustos 2014

Ahmet Caner Sönmez @acs

Temmuz 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

Türk yazarlara ait, yeraltı edebiyatı sınıfında önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

Bir arkadaşım da 'hakan günday dan başka yeraltı edebiyatçımız yok mu yahu?' diye sormuştu :) türk edebiyatında yakın dönemde yeraltı edebiyatının farklı bir tanımı yapılabilir 'öteki edebiyat, alternatif edebiyat' gibi. Yeraltı akımına sempati duyduğunu ya da ona ait olduğunu söyleyen bir yazar yok ama bu akımdan beslenmeyi seven çok yazar var bana kalırsa... -FAZLASIYLA YANLIŞ ANLAYANI DA- Küçük İskender, Mustafa Irgat, Birhan Keskin, Didem Madak, Nilgün Marmara şiir alanında... Dergi/fanzin olarak Underground Poetix ve Peyniraltı Edebiyat ı tercih edebilirsin... Onun dışında Bilge Karasu, Tezer Özlü, Murat Uyurkulak... Ha bi de bağımsızlardan Sibel Torunoğlu var.
Temmuz 2014

Ruşen Elçioğlu @drsrfalas

Kral katili güncesi, Buz ve Ateşin Şarkısı, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi kitap serileri haricinde fantastik kitap önerileriniz nelerdir?

 • Kara Elf Serisi (12 kitap olması lazım toplamda)
 • Ölüm Kapısı Serisi
 • Zaman Çarkı Serisi (14 kitaplık bir seri, biner sayfalık baya kalın kitaplar)
 • Belgariad & Malloryon
 • Kara Kule
 • Ravenloft
 • Açlık Oyunları
 • Eragon

Aklıma geldikçe güncellerim.
Daha fazla

642 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.