Bilmek istediğin her şeye ulaş

GSM Operatörleri

GSM Operatörleri

Ağustos 2019

Mehmet Ortaç, bir soruya yanıt verdi.

Taahhütlü veya Taahhütsüz nedir? Ne işe yarar?

Bir hizmeti eğer alırsanız bunun karşılığında size bir indirim ya da ekstra hizmet sağlayacaklardır. Ancak taahhüt süresi içerisinde aldığınız hizmeti iptal ederseniz eğer mutlaka bir cezası vardır. Taahhütsüz hizmetlerde ise liste fiyatı ne ise o fiyattan hizmet alınır. Ayrıca sizi Taahhütlü pakete geçirene kadar hiç rahat vermezler : -)
Mayıs 2015

Ünal Yumer, bir soruya yanıt verdi.

Taahhütlü veya Taahhütsüz nedir? Ne işe yarar?

Taahhüt - yazılı söz vermek gibidir.
Taahhütsüz - seni zorunluluk altında bırakmayandır
Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

En iyi mobil internet (3G/4G) performansı ve paketi hangi gsm operatöründedir?

96 kpbs hız saniyede 12 kb veri aktarır bir websayfası yaklaşık 100 kb-900kb arasıdır 100 kblık bir sayfa 5-10 saniyede yüklenir pc için konuşuyorum turkcell kullandım sınırsız saniyede 0-12 kb hız değişiyor üstelik üçkağıtçılık yapan turkcell sistemi 10 sn de bir hızı 0 kb indirgiyor 10 saniye içinde 12kb hıza 3 sn ye çıkıyor geri kalan zamanda 7-10kb aralığında sürünüyor. Bunlar birer aldatmaca türk insanı cahildir pek araştırmaz reklamlarda eksik bilgi ile cahil kesimi sövüşlüyorlar. Buna yeni nesil dolandırıcılık diyorum ben. sözün özü avea kullanıyorum 2gb sınırlı super fırsat tarifesi memnunum geçenlerde download hızı 1000 kb-sn gördü süper gerçekten turkcelde 600kb-sn geçemiyosun şaşırdım doğrusu
Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Baz istasyonunun insan sağlığına olumsuz etkisi var mıdır?

Baz istasyonlarının etkisi kapağı açıkken çalıştırılan bir mikrodalga fırının etkisiyle kıyaslanabilir. İstasyondan 200W civarında mikrodalgalar yayılır. Mikrodalga fırının çalışma prensibini biliyorsanız mikrodalgaların da su moleküllerini titreştirerek yiyecekleri ısıttıklarını bilirsiniz ki baz istasyonu da çevresindeki tüm su moleküllerine aynı şekilde davranır. Tabii burada mikrodalga fırınlar sağlığa zararlıdır sonucu çıkmasın, kapakları açıkken çalıştıramadığımız ve çok da iyi yalıtımlı olduklarından fırınların cep telefonlarımız kadar bile zararı yoktur. Cep telefonu demişken, o aletlerimiz de aynı dalgaları 4W'a varan bir güçte yayarlar, aynı baz istasyonları gibi sağlığa zararlıdır, yakın tutuldukları tüm vücut dokularını az da olsa içten kızartırlar.
Mayıs 2014

Serhat Atılkan, bir soruya yanıt verdi.

Mobil internette en hızlı GSM operatörü sizce hangisidir? Neden?

Rahatlıkla Turkcell olduğunu söyleyebilirim. Çift hat kullanan birisi olarak Turkcell'in çekim kalitesinin Avea'dan bir adım da önde olduğu açıkça belli. Evet Turkcell diğer operatörlere oranla biraz daha pahalı. Doğru bu ama çekim kalitesinde ise üzerine hiç bir operatörü tanımam.

Yazları memleketime gittiğimde Avea hattım bir çok yerde çekmiyor. Sadece köy merkezinde çekiyor. Turkcell hattım da ise henüz sorun yaşamadım.
Mayıs 2014

Kaan Kandemir, bir soruya yanıt verdi.

Mobil internette en hızlı GSM operatörü sizce hangisidir? Neden?

Merhaba ,
Türkiye genelinde en hızlı GSM operatörü Turkcell olarak biliyorum nedenini sorarsanız. Turkcell Türkiye 'de gsm alanında ilk şirket oldugu için bir çok bölgede yayın bandını elinde bulundurmaktadır. Hatırladığım kadarıyla 900 ve 1800 Mhz'de yayın yapmaktadır. (c= lamda*frekans formulunden de frekansları kendiniz hesaplayabilirsiniz). Bu linkten daha detaylı bilgiye ulabilirsiniz (btk.gov.tr/kutuphane_ve_veribankasi/tezl..).
Turkcell ve Vodafone GSM bandında çalışır. GSM = 900 Mhz'dir.
Avea ise DCS bandında çalırır. DCS = 1800 Mhz'dir.

3G ise 2100 Mhz frekansında çalışır.

Frekans aralıkları ise: 934-965 Mhz / 1804 -1824 Mhz / 2110-2150 Mhz

olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Vodafone ve Turkcell arasında hızlı bir rekabet vardır bu da altyapı desteğine bağlı olarak değişmektedir. Yukarıda verilen frekans değerlerine görede c=lamda(dalgaboyu)*frekans formülünü uyarlarsak dalgaboyu yüksek olanların daha iyi çekim vereceğinin ve daha geniş alanda etkin olacağı fikriyle tasdiklemiş oluyoruz.
Şubat 2014

Ali Kaan Yantiri, bir soruya yanıt verdi.

Öğrenciler için en uygun GSM tarifeleri hangileridir? Hangi operatör hangi tarifeleri önerirsiniz?

Faturalı öğrenci tarifesi kullanmak istiyorsanız Vodafone'u tavsiye ederim. Hepsinin öğrenci tarifeli faturalı hatlarını kullandım ve en rahat ettiğim Vodafone oldu.
Şubat 2014

Mehmet, bir soruya yanıt verdi.

Öğrenciler için en uygun GSM tarifeleri hangileridir? Hangi operatör hangi tarifeleri önerirsiniz?

Vodafone diyorum
Nasıl bir paket ararsan bulursun
SMS paketleri var
INTERNET paketleri
DAKIKA paketleri
HEPSI BIR ARADA VAR
ÜÇü bir arada paketi var
Kasım 2013

Lucky Eye, bir soruya yanıt verdi.

Her ay telefon hatlarımızdan kesilen 1.21TL Telsiz Kullanım Ücreti nedir?

Yıllarca aslında bu vergi alındı GSM şirketleri bizlere sattıkları kontörden bunun acısını fazlasıyla çıkardı. Ama olay TL ye dönünce tüketici için harcadığını tespit etmek bir hayli kolaylaştı. Bu da GSM Şirketlerini telsiz kullanım ücretini tüketiciden kesmek zorunda bıraktı. 1, 10TL den başlayan kesinti 15 ayda 1, 21TL ye yükseltildi tabi bu da devletimizin giydirme politikasının bir parçası. Sevgiler. . .
Ağustos 2013

Cihan Soylular, bir soruya yanıt verdi.

Çalınan telefonuma IMEI sorgusu yapınca 'soruşturma numarası ile haberleşme bağlantısı kesilen IMEI' ibaresi çıkıyor. Bu ne anlama geliyor?

Cihazın çalındığı tespit edilip cihazın Türkiye içerisinde görüşme yapması yasaklanmış. Yani sadece IMEI numarasını kapatmışlar. Çalan kişi IMEI numarasını cihaza yazabilen her hangi bir yerde değiştirerek kullanabilir tekrardan. Yerini tespit etmeyle uğraşmazlar. Zaten çalan kişi bunu bildiği için IMEI numarasını hemen değiştirir.

Mobil Cihaz Kayıt Sistemi(MCKS) nin internet sitesinde gözüktüğü gibi senin ki Siyah liste kapsamına giriyor.


Siyah liste

MADDE 6 – (1) Siyah liste; kaçak, kayıp, çalıntı ya da elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazlara ait IMEI numaralarından oluşur.
(2) İşletmeciler, siyah listede yer alan cihazların kullanıcılarına IMEI numaralarının siyah listede olduğuna dair kısa mesaj gönderir.
(3) İşletmeciler, abone numaraları ile eşleştirme yapılarak kullanıma açılanlar hariç olmak üzere siyah listeye giren
a) Kayıp ve çalıntı ihbarı yapılmış cihazların elektronik haberleşme bağlantısını yirmi dört saat içerisinde,
b) Kaçak olduğu tespit edilen cihazların elektronik haberleşme bağlantısını bir hafta içerisinde,
c) Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların elektronik haberleşme bağlantısını otuz gün içerisinde
keser.
Daha fazla