Bilmek istediğin her şeye ulaş

Organik Gıda

Organik gıda, en basit anlatımıyla tarım ürününün işlenmesinde, yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmayışıdır. Bunun yanında genetiği değiştirilmemiş ürünler de bu isimle anılır. Tarım ürününü yetiştirmek için hiçbir tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmaz. Eğer üretimde yapay herhangi bir yardımcı madde kullanılırsa bu ürünler organik ürün olmaktan çıkar. Dünyada gelişmiş ülkeler de bu sorun büyük oranda çözülmeye doğru gitmiştir. Bu konuda denetimi kabul eden şirketler organik ürün sertifikası almaktadır. Ürünlerini doğal (naturel) ürün, organik ürün adı altında satmaktadırlar.

Nisan 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
Nisan 2017

Yunus Ulaş, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Herşeyden önce köy yumurtası diye bir yumurta çeşidi yoktur.. Doğal ortamda yetiştirilen kanatlı yumurtası diyelim ona ...doğal olması için de yapay yem verilmiyecek. Yumurta yemi vb.. Gezen tavuk yumurtası gibi bir yumurta da yoktur.
Ocak 2017

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

ORGANİK SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE GÖZ ATMANIZ GEREKENLER

7740

Organik su ürünleri yetiştiriciliği, tükettiği su ürünlerinin kaynağını sorgulayan ve su ürünlerini geldiği kaynaklara göre seçerek insanın çevreye olan etkilerinden daha az etkilenmeye çalışan hatırı sayılır sayıda insanı barındıran bir topluluk için son derece önemli ve ciddi bir pazar. Yetiştiricilik metodundaki etkiler kadar yetiştiriciliğin de çevreye olan etkilerini önemseyen tüketicilerin çoğunlukla tercih ettiği organik su ürünleri yetiştiriciliği, ülkemizde de çeşitli kriterleri yerine getirmeyi başaran işletmeler tarafından da gerçekleştiriliyor.


...


Organik su ürünleri yetiştiriciliğinin maliyeti, geleneksel yöntemlere göre biraz daha fazla olmakla birlikte, pazara sunulan ürünün katma değerinin yüksekliği ve ürünlerin günden güne artan organik ürün talebi, su ürünleri pazarında organik yetiştiriciliği şimdilerde daha da öne çıkarıyor. Zaman ve metod yönünden her ne kadar uzun ve meşakkatli olsa da, ürünün niteliği nedeniyle organik ürünlerin pazarı günden güne genişliyor ve büyüyor. Bununla birlikte yurtiçinden ve yurtdışından, organik su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili teşvikler, üreticileri desteklemeye devam ediyor. Tarım Bakanlığı ve özel / devlet bankalarının organik tarım ile ilgili hibelerinden organik su ürünleri yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticiler de faydalanabilir.


Organik yetiştiricilik ile ilgili detayları takip etmek için denizdenbabamciksa.com/organik-su-urunle... adresini ziyaret edebilirsiniz.
Ocak 2017

Mehmet KAYA, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Herkese merhabalar;
Soruyu 2014 ocak ayında sormuşum ve 2017 ocak ayında tesadüfen buldum. Soru için zahmet edip kafa yoran arkadaşlar olmuş hem onları aydınlatmak hemde merak edenler için bilgi vermek istedim.

Öncelikle çalışmalara 2016 haziran ayında kuluçka makinesi alıp kendi civcivlerimi kendim üreterek başladım. İlk aşamada 260 civciv çıkarttım. 2016 aralık ayı itibari ile tavuklarımın bir kısmı yumurtlamaya başladı. Bugün itibari ile günlük 20 civarı yumurta alıyorum. Bunun nedeni tavukların yarısının yumurtlayacak olgunluğa ulaşmamış olması 3 aylık olması. Bugüne kadar 300-400 arası yumurta verdim ve 1 TL nin altında vermedim. Toptan olarak 0,75 TL gibi bir fiyata isteyen var ama ben direk tüketiciye vermeyi tercih ettiğim için toptan düşünmüyorum şimdilik. Sorumda da belirttiğim gibi kendi arazim ve yaklaşık 15 dönüm bunun 6-7 dönümü zeytinlik. Tavuklar burada diledikleri gibi dolaşıyor yem ihtiyaçlarının yarıdan fazlasını karşılıyor. Bir yumurta tavuğunun günlük yem tüketimi ortalama 100-120 gr. Bunun da çoğunluğunu kendisi bulduğu için bu satın alınan yem tüketimi daha da aşağı düşünüyor. 2 farklı ırk tavuk yetiştiriyorum. Sussex ve austrolorp. İnternette kısa bir araştırma yaptığınız zaman bu ırkların kuluçkalık yumurtaları 3-4 TL arasında satılıyor. Şu an kuluçkalık yumurta almak için havaların ısınmasını bekleyen çok sayıda kişi var.
Ekim 2015

Turgay Emre Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Lahana mavi değil mi? Bir sebze olarak.
Nisan 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Permakültür yaşantı mümkün müdür?

Sağlam bir banka hesabı veya ek gelir yoksa Permakültür yaşantı bana hikaye geliyor.
Mart 2015

Bazarov, bir soruya yanıt verdi.

Organik ürünler (Doğal ürünler) almak istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz, kargo gönderimi yapan çiftlik ya da kuruluş var mı?

Geçen gün yorgun argın eve geldiğimde dairemin kapısının koluna asılı bir portakal buldum. Bu ilginç pazarlama çalışması hoşuma gitti o yüzden burada reklamlarını yapayım:

tazedirekt.com Çiftlikten Evinize
444 7515 Mutlu Müşteri Hattı

Mart 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

İngilizce adı blueberry olan Türkiye'de farklı isimlerle anılan meyve mi sebze mi artık bilemiyorum ama kendisi resimdeki gibidir.
Gümüşhane sınırları içerisinde bulunan ve sürekli gittiğim Kadırga yaylası ismiyle bilinen yer ve daha birçok bölgede doğal olarak yetişen bir meyve.
Kırmızı tonlu olarak doğar, Mavi olarak yetişir, olgunlaştığı zaman daha çok mor renge bürünür. Rengi ister istemez yerken eline, dudağına, yüzüne, gözüne bulaşır. Renk, kaynağındaki ürün ne ise o görünümdedir. Kırmızı ve Mor arasında binlerce ton yakalayabilirsin.

Tabi kastettiğin renk şirinler köyündeki mavi ise o rengi yakalamanın mümkün olup olmadığını bilemem.
Beslenme
Şubat 2015

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Vardır. Blueberry.Çok da yararlıdır.
Aralık 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha evvel burada, organik ürünler ve doğal ürünler algısı hakkında bir soru sormuştum. Organik tarım, organik ürün, organik ürünler pazarı gibi terimler son yıllarda epey popüler oldu. Popülerliğin yanısıra yerleşik oldular. Organik tarım dedikleri aslında doğal olmayan tarım, endüstriyel tarım. İşte size güzel bir video. Masanobu Fukuoka'nın bir de Türkçe'ye çevrilmiş kitabı bulunmakta.

Masanobu Fukuoka ve Doğal Tarım - Türkçe Altyazılı

Japon doğal tarım üstadı, çiftçi/filozof Masanobu Fukuoka ve Doğal Tarım Yolu üzerine... Türkçe altyazıyı görüntülemek için Youtube Player'da sağ altta Altya...
Kasım 2014

Metindemirr  yeni bir  gönderide  bulundu.

makale-yorum.blogspot.com.tr/2014/11/ant...Para kazanma hırsı ile hayatımızı hiçe saymadan üretim yapanlar, sinsile yolu ile dönüp dolaşıp kendilerine de zarar veriyorlar. Hemde hiç farketmeden. Kötü kaşar peynirini, sucuk üreticisi ve ailesi alıyor, kaşar üreticisi kötü sucuk alıp yiyor, sağlıksız ekmek üreticisi, tavuk yumurta ve hepsini alıyor. Glikozlu bal ve baklava üreten de, zarar verdiği gibi zarar görüyor. Dönüp dolaştırmadan şunu söylemek istiyorum; eninde sonunda ne yaparlarsa yapsınlar, kendilerine de zarar veriyorlar. Üreticilere seslenmek istiyorum; " Ey güzel kardeşlerim, gelin hepiniz organik üretim yapında, hepimizin sağlığı üzerindeki tehlike kalksın. Yoksa hepimiz genç ölümlere üzülmeye hazır olalım şimdiden"

Antibiyotik İle Üretilen Tavuk ve Yumurta, Sağlığı Tehdit Ediyor - Günlük Makaleler

description
Eylül 2014

Betül Zengin, bir soruya yanıt verdi.

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Mavi rengin her tonunu severim. Onun için ilgilendiğim bir soru olmuş. Mavi
renkte çiçekler varsa eğer bitkiler aleminde bu rengi sentezleyen organeller mevcut.

Ayrıca doğal olmasada balık geniyle çilekler birleştirildiğinde mavi renkli çilekler elde edilmiş. Sanırım hobi olarak tüm yediklerimi maviye dönüştürebilirim. :)
Daha fazla

38 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.