Bilmek istediğin her şeye ulaş

ÖSS

Sınav

REDIRECT Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

Eylül 2011

Caner Narman @caner_narman

Şubat 2012

Kübra Cetinkaya @Tweety

MEB'in ders programlarında 2012 YGS'yi etkileyebilecek değişiklikler neler ?

Öncelikle kimyada hayatımızda kimya adlı geniş bir ünite eklendi konu üç bölümden oluşuyor bölüm 1 temizlik malzemeleri,bölüm 2 yaygın malzemeler ,bölüm 3 biyolojik sistemlerde kimya olarak oluşturulmuş.Kimyanın günlük yaşantımızdaki yerinin öğretilmesi amaçlanmış.Ayrıca fiziktede yıldızlardan yıldızsızlara diye bir ünite var.Dünyanın güneş sistemindeki yeri ve dünyadaki yaşam üzerinde bunun etkisinin aktarılması amaçlanmış.Benim dikkatimi çeken başka bir konuda 2012 YGS de fizik kimya ve biyoloji birbirinin içine sokulmaya çalişilmiş biyofizik biyokimya sorularını bolca görebiliyoruz.
Temmuz 2011

Erol Sürmeli @erolsurmeli

ÖSYS tercih sonuçları ne zaman açıklanır sizce?

Ağustos'un 3. haftası açıklanacak sanırım.
Aralık 2010

Bünyamin Atar @MİZAR

ÖSS kesinlikle kaldırılmalı bu bizi sınamıyor! Sizce?

Türkiye'deki üniversiteler gelen öğrenci talebini karşılayacak sayıda ve nitelikte. Her öğrenci belli not ortalaması ve başvuru formuyla üniversitelere bireysel başvursun. Üniversiteler kendi öğrencilerini kendisi seçsin. Rotary dernekleri öğrenci bursları veriyor. İstedikten sonra fırsat bulunur.. [link]
Aralık 2010

Özlem Güçlü @bisurusoruunlemi

Lise son sınıf öğrencisiyim. Bu sene üniversite sınavlarına gireceğim. Alanım sözel ve hangi bölümü seçeceğime henüz bir karar veremedim. Açıkta kalmayacağım ve geliri yüksek meslek dallarından hangilerini okumamı önerirsiniz ?

İş bulmanın garanti olduğu hiçbir meslek yok. En iyi okulun en iyi bölümünden mezun olsan dahi senin iş bulmanı sağlayacak olan şey yine sensin. Yani kendini mesleki, manevi ve sosyal olarak geliştirmen çok önemli. Bölümünü kazanacağın paraya göre belirlememelisin. Eğer kararsız kalıyorsan önce ilgi alanlarını ve etrafında yaptığı iş nedeniyle seni etkileyen insanları belirle. Aklına gelen meslekleri gereken eğitim, iş koşulları, hayat tarzı, maddi geliri, manevi yönü, sana uygunluğu ve geleceği bakımından araştır. Ne yapacağına karar vermek uzun ve zorlu bir süreçtir. Çok düşün, çok araştır ve çok hayal kur :).
Aralık 2010

Mustafa Çelik @sutdanasi

Aralık 2012

Boraq @Boraq

Üniversite sınavlarında artık Din Kültürü'nden soru sorulacak olması gerekli bir uygulama mıdır? Neden?

Aslında din kültürü derslerinin içeriği şimdilerde daha çok din felsefesi, Tanrı'nın varlığı, etik ve dinler tarihi üzerine kurulu. Zaten felsefe derslerinde de din felsefesi yer almakta. Bunun için din kültürü alanında sorulması pek bir değişiklilik arz etmemekte. Fakat sorulacak soruların iyi seçilmesi gerekir, bu da dikkatten kaçmaması gereken ayrı bir nokta...
Kasım 2012

Gizli Kullanıcı

ÖSS'nin alan içi öğrencilerine öncelik vermesi ve ne kadar puan alırsa alsın diğer öğrencileri açıkta bırakması ne kadar doğru?

Turkiye de sinav sistemi tamamen sacmalik. Dediginizin yani sira :
Herkesin yetenegi, bilgisi ve uzman oldugu alanlar farklidir. OSYM ne yapiyor ornek veriyorum file, kopege, maymuna, sus baligina, penguene adil bir secim olmasi icin bir agaca tirmanmasini istiyor. Anlatmak istedigimi bu karikatur cok guzel ozetliyor : 1.bp.blogspot.com/-xNyM3dqAG0E/UOVSbX9l... .
Ağustos 2012

Halil İbrahim Çelik @eklediniz

ÖSYM'nin yaptığı hata değil mi?

2002'de sıfır olan terör şuan her gün can alıyor.

5.5 yaşında çocuklar okula gidiyor sabahın köründe.

Pastorize sütten çocuklar zehirleniyor.

Memur işçi sendikaları toplantılara alınmıyor.

Sahte şeyhler cirit atıyor.

Sınavlarda tarikatlar hile yapıyor.

Danıştay kararları yok sayılıyor.

Fakirlik ibadet diye millet uyutuluyor.

Pkk ile pazarlık yapılıyor.

Apo itini getirenler hapise atılıyor.

Milletvekili pkk ile kucaklaşıyor.

İlkokul sınıfları 60 kişi oluyor.

Bodrum, Kemer, Marmaris dünya seks kenti oluyor.

Baba kızını, anne oğlunu kesiyor.

İnternet sitelerinde başörtüsü seks fantezisi olarak satılıyor.

Suriye ile savaşın eşiğindeyiz.

Her gün milyonlarca TL israf ediliyor.

Vatandaş oyuncak dileniyor Keçiören'de.

Cumhurbaşkanı kulak çökmesinden hastaneden çıkamıyor.


Daha yazmaya gerek var mı? Tüm bunlar normal miki ÖSYM normal olsun.

Temmuz 2012

Burcu Krk @burcukrk

Üniversiteye giriş sınavlarını kaldırmak mümkün mü? Alternatifleri nelerdir?

Üniversiteyi giriş sınavları her ülkede bulunmuyor. Bulunmayan ülkelerin daha başarılı olduğu gerçektir. Alternatif sunmak için bu sınavlar kalksın başka bir deneme ve test yöntemi gelsin demek gereklidir. Bence en sağlam çözüm kökten bir çözüm olmalıdır. İlkokuldan itibaren kişinin kendi başarısını görmesi ve bu doğrultuda devam etmesi sağlanmalıdır. Bunlar belki bizim ülkemiz için çok zor ancak sadece bu yöntem uygulanarak en iyi eğitim sistemi Finlandiya bulunuyor.

56 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.