Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otobüs

Toplu Taşıma

Otobüs, karayolu taşıma yönetmeliğine göre sürücü dahil 25 kişiden fazla yolcu kapasitesi olan motorlu kara taşıtıdır.Bu aracı kullanacak sürücülerin E sınıfı ehliyete, SRC belgesine sahip olması ve en az 26 yaşından gün alması gereklidir.

Temmuz 2013

Pınarnur Öz @pinarnur

İETT otobüsü ile Sabiha Gökçen Havaalanına'na nasıl giderim?

Kadıköyden 10E nolu otobüsü kullanabilirsiniz.
Şubat 2011

Yunus Emre Özden @yemremmm

Ocak 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

İstanbul gibi büyük bir şehirde neden hala 25 senelik otobüsler kulanılmaktadır?

Bu konuda son derece haklısınız. İstanbul çok büyük bir şehir ve ancak bu büyüklükteki bir şehir için belediyenin elindeki imkanlar da çok büyük. Buna rağmen eldeki olanakların dengeli biçimde kullanılmasını sağlamak seçilen yöneticilere düşüyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde ve bazı gazete haberlerinde bir miktar bilgi var;
ibb.gov.tr/tr-tr/pages/haber.aspx?newsıd=20510
ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/753132-toplu-ulasi...

Merak edenler için 2. linkte görüleceği üzere 100 yeni otobüsün maliyeti 641 milyon TL imiş (Haziran 2012), yani bir otobüsün maliyeti yaklaşık 6,4 milyon lira.

İBB sitesindeki haberde yazanlara göre ise:

Başlık:
" Her ay 100 yeni otobüsü hizmete alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu yakasında hizmet verecek Mercedes marka 100 modern otobüsü daha filosuna kattı. İstanbul’a 3 bin yeni otobüs kazandıracaklarını belirten Başkan Topbaş, Sultanbeyli’ye 2 ayrı metro sözü de verdi. "

Yazıdan alıntı:
"... Tamamı yerli üretim olan bin 450 yeni otobüsün alınmasıyla İETT filosunun yaş ortalaması da 14,6’dan 3,5’e iniyor. Daha önce hizmete alınan 100 adet otobüsle birlikte 18 metrelik 200 adet dizel yakıtlı körüklü tip otobüsler halka hızlı ve güvenlik taşımacılık yapak. Tamamen öz kaynaklarla alınan araçların ödemeleri, %40’ı araç tesliminde geriye kalan yüzde %60’lık kısmı ise 60 ay vadeli. 100 adet körüklü araçla başlayan teslim süreci 2013 yılı ortalarına kadar 1200 adet araç yenilenecek. Böylece 15 yaşın üzerinde olan filo yaşımız eski araçların servis dışına ayrılmasıyla 5 yaşın altına inecek ve engelli erişimine yüzde 100 uygun olacak.... "

Yani buna göre her ay 100 yeni otobüs devreye alınıyor ve 2013 yılı ortalarında 1200 adet aracın yenilenmesi ile tüm araçlar değişmiş olacak . Bu işin toplam maliyeti ise yaklaşık bir hesapla 76,8 milyar liraya denk geliyor. Gelelim bu bütçeye..

Kasım 2011
ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/689668-istanbula-r...


" ...İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılı konsolide bütçesi 19 milyar 445 milyon 178 bin lira olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi bu bütçesiyle 18 bakanlığın bütçesini geride bıraktı... "

Yine bütçeyle ilgili aynı yazıdan alıntı:

" ...AA muhabirinin Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı bilgiye göre, 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 0,7'lik bir artışla 7 milyar 300 milyon TL olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşlarından İSKİ'nin 2012 yılı bütçesi 3 milyar 280 milyon 989 bin lira, İETT'nin 1 milyar 826 milyon 265 bin lira, bağlı şirketlerin de 7 milyar 37 milyon 924 milyon lira olarak öngörüldü.... "


Çok ilginç, çünkü sadece otobüslerin değişimi için gereken tutar 74 milyar lira olmasına rağmen, belediyenin bütçesi rekor seviyede iken bile 20 milyar lira civarında, yani böyle iki yaka bir araya gelir mi? Otobüslerin %40 peşin ve kalanı 60 ay vade ile alınması demek, en kaba tabir ile geleceğe borçlanma demek. Yani bizler bu otobüslerin parasını 5 yılda ödeyeceğiz ve bu 5 yıl içinde ödenecek olan miktar çok yüksek görünüyor.

Sanırım "..neden hala eski otobüsler değiştirilmedi..." sorusunun cevabını almış olduk, ancak "Otobüslerin tamamı 2013 yılı ortasına kadar nasıl değiştirilebilir?" sorusunun yanıtını bu verilerle net anlamamız mümkün görünmüyor.

Bütçe ve ekonomi konularında bilgili arkadaşlar bu konuda nerede hata yaptığımızı anlatırlarsa ben ayrıca memnun olurum.
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Sizce en rahat otobüs firması hangisi?

Kesinlikle Metro değil. Çalışanları lakayt, kendi havasında "Burası benim şehrim" havasında. Tek güzel yanı servisleri çok yaygın, bu da artık birçok firmada mevcut. Son yolculuğumda çok güzel bir otobüsle yolculuk yaptım. Yerel bir firma sanırsam: Artvin Seyahat. Dikkat çeken özellikleri:
 1. Koltukların arkasında evlerimizde bulunan normal prizlerden bulunuyor. Telefon veya laptopunuzu bu fişe takarak kullanabilir, şarj edebilirsiniz.
 2. Müşteriye gerçekten özel bir ilgi var.
 3. Koltukları rahat. Şöyle ki ayak baldırlarınızın altına koltuğa iliştirilmiş bir minder ayarlanabilir şekilde konumlandırılmış. Sadece burada gördüm bu özelliği.
 4. Tablet bilgisayarlarıyla hem arkadaşınızla tavla oynayabilir, hem TV ve birçok sinema izleyebilir hem de internete bağlanabilirsiniz.
Kamil Koç'u da sık duydum ama binmedim hiç. Zaten genelde otobüs kullanmıyorum. Yorumlamalara bakılırsa şu an en revaçta olanı Kamil Koç.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Araç muayenesi için gerekli evraklar nelerdir?

 • Ruhsat
 • Trafik sigortası
 • Geçerli egzoz gazı emisyonu
 • Vekalet durumu. Araç size ait değilse gereklidir.
 • LPG/CNG'li arabalarda LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur olması.
Ayrıca üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için de:
 • Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
 • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı odalardan EK-1 belgesi (Trafik Tescil müracaat ve işlem formu)
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Hangi İETT otobüsleri Sabiha Gökçen Havaalanına gider?

 • E3: 4.Levent – Sabiha Gökçen Havalimanı
S.Gökçen Havalimanı – TEM Otoyolu – Kavacık – 4.Levent
 • E9: Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı
Alt Bostancı – Küçükyalı – Maltepe – Kartal – Pendik – Alt Kaynarca – S.Gökçen Havalimanı
 • E10: Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
Kadıköy – Kozyatağı – S.Gökçen Havalimanı
 • 16-S Sabiha Gökçen Havalimanı-Yenişehir-Kozyatağı
 • 132 Kartal-Tepeören
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Hangi İETT otobüsleri Atatürk Havaalanına gider?

 • 96T: Taksim - Atatürk Havalimanı
Taksim – Şişhane – Unkapanı – Aksaray – Yenikapı – Zeytinburnu – Bakırköy – Ataköy – Yeşilyurt – Atatürk Havalimanı
 • 96A: Atatürk Havalimanı - Etiler Akmerkez
Havalimanı – Çobançeşme – Şirinevler – İncirli- Merter – Cevizlibağ Ayvansaray – Halıcıoğlu – Okmeydani – Çağlayan Sapağı – Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Etiler Akmerkez
 • 96K: Atatürk Havalimanı – Kozyatağı
Havalimanı – Çobançeşme Mahmutbey Bağlantı Yolu – TEM Yolu (2. Boğaz Köprüsü) – Kavacık – Kozyatağı
Temmuz 2013

Soner Yildirim @soneryildirim

Toplu taşıma araçlarında güneş gözlüğü takanlar için ne düşünüyorsunuz?

Güneşli tarafta oturuyor ya da dikiliyor olabilirler. Sosyal fobi sahibi olup da görülmek istemiyor da olabilirler ama bu çok düşük bir ihtimal, sonuçta kışın, kötü havada gözlük takan olmuyor. Bir diğer ihtimal de çok kaliteli gözlük kullandıklarından ortam ışığı biraz değişse de gayet iyi görmeye devam ettiklerinden gözlükleri gözlerinde unutuyor olabilirler.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.