Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomatik Vites

Arabalar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik vites çeşitleri nelerdir?

efem vites vitestir vitese fites diyen arkadaşlara teesüf ederim vites 3 kola ayrılır sonra bu kollar bir yerde birleşirler sonra tekrar ayrılırlar bilmem anlatabildim mi... Teşekkür ederim : D
Ekim 2013

Ertan Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik vites otomobil kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Şu anda bence tek dezavantajı araba güçlüyse ve yanlışlıkla gaza dokunursan adam öldürebilir veya alışveriş merkezine arabayla dalabilirsin.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Normal koşullarda kullanılan bir otomatik arabanın şanzımanının ömrü kaç bin kilometredir?

Şanzımanın manuel veya otomatik olmasına, kullanıma, bakıma göre değişir. Düzgün bir şekilde kullanılan bir şanzımanı düşünürsek ömrü ortalama 250.000 km'dir.

Otomatik Vites
Şanzımanda kullanılan yağ da şanzıman ömrünü etkiler. Yukarıdaki tabloda şanzıman yağının sıcaklığının şanzıman etkisine etkisi gösterilmiştir. Şanzıman ömründe yağ türü ve yağın sıcaklığı çok önemlidir.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Amerika'da arabaların büyük çoğunluğunun otomatik vites olmasının sebebi nedir?

Bence daha çok toplumsal tercih meselesi. Düz viteslerin sürüşünün konforlu ve rahat olduğu bir gerçek. ABD toplumunun pragmatist ve hazırcı-tüketimci, rahatına düşkün ağırlıklı olması onları otomatik olan makinelere yönlendirir hep. Kalabalık şehirler, sürekli akan trafik ve trafik kuralları-ışıklarının fazlalığı göz önüne alınırsa otomatik vites kullanılması daha mantıklı. En başta ışıklar çok olduğu için araba durup kalkarken otomatik vitesler bu işe daha uygun oluyor.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzıman mı daha uzun ömürlüdür yoksa manuel şanzıman mı?

Kullanım ve bakıma bağlı olmakla birlikte manuel şanzımanların iyi kullanılması halinde daha uzun ömürlü olduğu görülmüştür. Manuel şanzımanların otomatiklere göre çok daha dayanıklı olduğu gerçeği var. Bunun için otomatik şanzımanların ömrü manuellere oranla daha az.
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bir arabanın şanzımanın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabiliriz?

Arabayı 500-600 metre geri geri sürün. Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi drive'dan reverse'e doğru yaparsınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Bununla birlikte yüksek bir tınlama varsa bu otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olduğuna işaret edebilir.
Mayıs 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Performans kriterlerinize bağlı,

Ortalama kullanım şekilleri ve alışkanlıkları araştırılıp, ortalama bir karar veriyor üreticiler. Devir-tork-yakıt sarfiyatı optimizasyonu yapılıyor, en uygun vites aralıklarına karar verilirken.

Son yıllarda da sürüş modu seçebilme özelliği eklendi. Yani yazılımla bir iki farklı durum yaratılabiliyor.

Aslında mesele, her ortalama değerin özel durum için uygun olmaması durumu, ihtiyaç ile tam örtüşmeme hadisesi.

Muhtemelen ileride bu durum tamamen yazılıma indirgenecek, ve her sürücünün belki ilk 10.000 km. deki sürüş alışkanlıkları bilgisayarla takip edilecek, ve 10.000 km. sonra servise gidip, en uygun vites aralıkları o kişi için özelleştirilecek, galiba Fiat ta buna paralel bir yazılım uygulaması vardı, tam hatırlamayamadım.

Mevcut haliyle en iyi performans nasıl elde edilir, araçtaki şanzıman sistemine, ayarlanmış vites aralıklarına göre ayağınızın altındaki gaza nasıl basmanız gerektiğini, deneyerek çözeceksiniz.

Gözünüz devir göstergesinde olacak. Kabaca 2500 devirin altına düşürmeden (benzinli), 3000 üzeri çıkmadan, araç gaza basıldığında sizin kabul sınırlarınız içinde tepki veriyorsa, en uygun kullanım şeklinizi buldunuz demektir, Vitesin değiştiği devirleri ezberleyip, sizin kabullendiğiniz gaz tepki denkleminde bir sürüş tarzı geliştireceksiniz, hemen 80 in üzerine çıkıp, 90 km. de 2500 devirde, vites değişimi aralığına girmeden sürebilmek gibi. Bu her araçta keşfedilmesi gereken, ve herkese göre değişen bir şey.
Mayıs 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzıman mı daha uzun ömürlüdür yoksa manuel şanzıman mı?

Soru bana herhalde :)

Hangi silah daha az tutukluk yapar ile aynı cevabı var bu sorunun.

Üzerindeki parça sayısı en az olan, en az kompleks olan, ilave emniyet sistemi en az olan silah, en az tutukluk yapar ve uzun ömürlü olur.

Tabi genel anlamda teorik olarak bu bakış açısı...

Otomatik şanzıman daha karmaşık bir dişliler grubudur, daha fazla parça vardır, daha kompleksdir. Yağlanma meselesi daha önemlidir, dolayısıyla arıza yapma ihtimali daha fazladır.

Şanzıman olmasın, direk aktarma organlarından tekerleğe iletilsin motordan kranka verilen güç...Hiç şanzıman arızası olmaz, zira şanzıman yok:)

Transmisyonun küçüğüne bizde şanzıman, şanzımanın daha gelişmiş hali Türkçemizde Transmisyon diye adlandırılır. Büyük zırhlı araçlardaki şanzımanlara transmisyon denir, ve daha fazla görevleri vardır.

Örneğin fren de transmisyon üzerindedir, alışıldık bir fren disk sistemi yoktur, direksiyon sistemi de transmisyon üzerindedir, iki güç çıkışının bir tarafı eksik çevirir, bir tarafı fazla, dolayısıyla zırhlı araç sağa sola dönmüş olur.

Yani şanzımanın en ileri hali, zırhlı araç transmisyonudur, oldukça karmaşıktır ve en az ömürlü olup, arıza ihtimali en fazla olan halidir.

Bu bir transmisyon,(motor kadar)

Otomatik Vites
Şubat 2013

Tayfun Sanar, bir soruya yanıt verdi.

Yeni nesil araçlardaki 'auto hold' yani 'otomatik kalkış' sisteminin mantığı nedir? Nasıl çalışır?

Otomatik tutma yada eğim kalkış asistanı olarak adlandırılan Auto Hold Aracın rampalarda geri kaçmadan kalkmasını hedefleyen bir sistemdir. Bir şoför için rampada aracı kaçırmadan kalkış yapabilmek tecrübe isteyen bir durumdur. El freni yada ayak freni kullanarak aracı kaldırmak her zaman mümkün olmayan zorlu bir durumdur. Auto hold açık pozisyonda iken aracınız rampada durduğunda otomatikman devreye giren bir frendir. Kalkış esnasında otomatik vites araçlarda, yolun eğimi, gaz pedalının konumu, motorun torku, v.s değerleri kontrol ünitesinde değerlendirerek araç kendi yükünü omuzlanıp kalkacağı ana kadar freni bırakmaz.
Debriyajlı araçlarda ise ekstra debriyaj konum algılayıcısı vardır.
Auto Hold bir çok yönden avantajlı sistemdir. Fakat burada dezavantajlarına değineceğim.
Auto Hold öncelikle araç sürüş emniyetini ön planda tutan bir sistemdir. Her ne kadar sürüş kolaylığı ve emniyet sağlasa da bunun kullanıcıya çıkardığı bir faturası vardır. Auto Hold kullanılan bir araç her zaman diğerlerine nazaran fazla yakar. Bunun nedeni aracı rampada kaldırırken araç kalkışı sağlayana dek freni bırakmamasından kaynaklanmaktadır. Araç kalkış süreci içerisinde motorun sarfettiği efor bir yakıt sarfiyatıdır. Bu sarfiyat sizin şoförlük kalitenize göre gerekli yada gereksiz olarak nitelendirilebilir.
Diğer bir dezavantajı ise aracı rampada park ederken, ileri - geri gidişler esnasında Auto Hold'un devreye girmesidir. Aracı park ederken her ileri- geri hareket dur kalklarla olmaktadır. Bu rampada olduğunda Auto Hold devreye girerek kalkışları zorlaştıracak ve yakıt sarfiyatı artacaktır.
Diğer yandan fren balatalarının ömrünün ne oradan kısalacağı da aşikardır.
Kısacası Auto Hold'u sürekli açık bırakmak size yakıt sarfiyatı olarak dönecektir. Bu yüzden gerektiğinde kullanılması yakıt sarfiyatı açısından önemlidir. Ayrıca emniyet kemeriniz takılı değilken Auto Hold devreye girmez.
Ocak 2013

Tayfun Sanar, bir soruya yanıt verdi.

Otomobillerdeki otomatik kalkış sisteminin artıları ve eksileri nelerdir?

Eğer sorunuz Otomatik Kalkış Desteği ise;

Araçların dik rampalarda kalkışı, sürücünün arabayı tanıması ve deneyimi ile alakalı bir durumdur. Otomatik vitesli araçlarda rampalarda geri kaçma olmaz. Düz vitesli araçlarda ise rampalarda, aracı geri kaçırmadan kalkmak bir çok sürücü için problemdir. Otomatik kalkış desteği rampada ayağımızı frenden çektiğimiz andan itibaren aracı 2 saniye gibi bir süre bırakmaz ve siz çoktan gaz pedalına basmış olursunuz. Özetle rampada kalkış için ayağınızı gaz pedalına basacak kadar zaman aralığı oluşturan bir sistemdir.

Aralık 2012

Tayfun Sanar, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar neden yağ yakar? Bu uzun vadede ne gibi sorunlar ortaya çıkartır?

Silindir cidarı ve segmanın aşınmasına bağlı olarak yanma odasına, yağlama yağının kaçmasıyla oluşan durumdur. Araç yağ yakarak yağ eksiltir. Egzoz dumanı artık mavi çıkmaya başlar. Silindir içerisinde sıkıştırma sonucu oluşan basınç istenen düzeyin altına düşmüştür. Yani kompesyon basıncı düşmüş demektir. Aracın rektifiye edilmesi gerekir. Aksi halde giderek hızlanan aşınmalar motorun yatak sarmasına kadar devam eder.

Aralık 2012

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik vites araba ile manuel vites arasındaki en önemli fark nedir?

Arabayı kendin yönlendirmek istersen düz vites alınmalı. Ekonomik sebepler göz önüne alındığında düz vites araç daha ekonomik olacaktır. Ama rahat ve konfor diyorsanız otomatik araç sizin için idealdir. İstanbul trafiğinde otomatik araç şart çünkü her dakikada bir debriyaj-fren-gaz aralığında ayaklarınız yoruluyor. Son olarak da bayanlar için tercih edilen otomatik araçlar yokuşta kaydırmama, hemen rahatça hızlanma ve güven verici olduğundan tercih sebebidir. Ama her otomatik şanzıman araçlarında kendi içinde tam otomatik ve yarı otomatik olarak ikiye ayrıldığını, yarı otomatiklerin yokuşlarda az da olsa kaydırdığını ve özellikle bayan sürücüler için tam otomatiğin daha güven verdiğini belirtmek isterim.
Aralık 2012

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik vites çeşitleri nelerdir?

Tam otomatik: Vites geçişlerini hissetmezsin. Arabayı yormadan tam zamanında vites değişimi yapar. Sarsılma gibi bir şey hissedilmez. Bayanların özellikle tercih ettiği seçenektir. Çünkü çoğu bayanın yokuşlarda kayma korkusu yaşaması tam otomatiğe olan tercihinde etkilidir.


Yarı otomatik: Vites geçişlerini hissetme olasılığı daha fazladır. Yokuşlarda kayma olabilir. Vites geçiminde sarılma olabilir tabi bu modelden modele değişir. Çalışması düz vitese benzer.

Aralık 2012

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Otomobillerdeki otomatik kalkış sisteminin artıları ve eksileri nelerdir?

Otomatik araba düz vites seçeneğine göre daha pahalı oluyor.Alırken tercihiniz otomatikse fark ödüyorsunuz.Arıza olduğu zaman düz vitese verdiğin arıza parasının iki katını veriyorsun otomatiğe.Otomatik araç düz vitese göre daha fazla yakıt yakıyor.İstanbul trafiğinde otomatik araç alanların daha rahat ettikleri de bir gerçek tabi.Sol ayağın yorulmuyor rahat bir şekilde yolculuğunu sürdürüyorsun.Rahatlık ve konfor açısından otomatik vites araba tercih sebebidir.

Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.