Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun

Oyun, genellikle boş vakitleri değerlendirmek için yapılan eğlendirici ve bazen de öğretici faaliyet. Oyun sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir: Çocuk oyunları Spor müsabakaları Olimpiyat Oyunları Kumar oyunları Dans veya halk oyunları Tiyatro gösterileri, piyesler, temsiller Bilgisayar veya konsollar aracılığıyla oynanan video oyunları Satranç, dama gibi masa oyunları Bulmacalar vb. zeka oyunları.

Mart 2017

Gizli Kullanıcı

Agar.io, slither.io, splix.io gibi bir oyun yazmak için ne kadar JavaScript bilgisi gerekmektedir? Back-end dili ve diğer bütün ihtiyaçlar için ne gibi teknolojiler kullanılabilir?

Kısaca orta seviye JS tecrübesi gerekir diyebiliriz.
Detaylı cevap vermem gerekirse giriş seviyesi bir tecrübe ve kararlılık yeterli. Değişkenler ile oynayabilmen ve döngüler kurabilmen şart. Çoklu oyunculuk için bir sürü araştırma yapman gerekiyor ve burada da devreye yabancı dil bilgisi giriyor. Ben biraz azimle herkesin sade bir splither klonu yapabileceğini düşünüyorum.
Daha önce yapılmış diye kesinlikle vazgeçme, oyun programcılığının temeli adam asmaca, tetris, Pac-Man gibi oyunlardır. Tarayıcı tabanlı çoklu oyunculu oyunların temeli de bu saydığın oyunlar. Geliştirip özgeçmişine eklemelisin.
Aralık 2015

Decim @decim

8-bit oyunlar ve arcade oyunlar yapmak için hangi programlama/yazılım dillerini bilmek gerekir?

Tam da bir oyun üzerinde çalıştığım zaman bana yönlendirmişsin :) Genel amaçlı geliştirilmiş (yani desktop, mobil, web, gömülü sistemlerde de çalışabilen) her dille oyun yazabilirsin. Ben Python ile uğraştığım dönemde Türkiye'de bunu kullanan yer yoktu iş bulamamıştım :)) O zaman bile oyun motorları vardı şimdi almış başını gitmiştir. İki yolun var ya oyun motoru kullanacaksın yada sıfırdan kendin yazacaksın. Tecrübeyle sabit oyun motoru kullan :)) Başka bir dile ihtiyacım var mı diye sormuşsun. O ancak Halo 5 gibi 3D oyunlarda gerekir çünkü onların kullandığı oyun motoru çok gelişmiştir ve kendi script dilleri olur. Ondan da anlaman gerekir, eğer Halo 5 gibi oyun yazacaksan :)
Temmuz 2015

Gizli Kullanıcı

Candy crush saga bölüm kilidini nasıl açabilirim?

Parasıyla ya da arkadaşların yardımıyla ama ikincisi zor çünkü artık şeker kırmaca pek de popüler değil.
Haziran 2015

Kayhan Bora @kayhanbora

Ben 1-2 gün önce steam sitesinden gta IV (4) aldım, oyunu kurdum sorun çıkmadı ancak oyuna girdiğimde kasma olduğunu hissettim sebebini de anlayamadım. I core 5 işlemcim var, 2GB ekran kartı, 4 GB RAM var. Bu donma sorununun muhtemel sebebi ne olabilir?

Verdiğiniz veriler çok az. İşlemci hızı, cashe boyutu ne? RAM hızı ne? Ekran kartı işlem hızı ne? Program multi threading yapıyor mu? İşlemci çekirdek adeti ne? İşletim sistemi ve sistemin bugları bile kasmanın nedeni olabilir. Program görüntü ayarlarından detayları ve / veya çözünürlüğü azaltmayı deneyerek başlayabilirsiniz. Bu konuyu daha önce de yazmıştım ama tekrar edeyim i3 Celeron, i5 ise bir kaç yenilikle Pentium'dur. İ7'den gayrısının eski Intel işlemcilerinden pek bir farkı yok. Yine de çözünürlük ve detay seviyesinde yapacağınız ayarlar büyük ihtimalle kasmayı engelleyecektir.
Mart 2015

Kerem @keremyc

Candy Crush, Clash of Clans veya Counter-Strike gibi bir oyun yapmak için illa ki bir ekibin olması gerekir mi? Bir ya da iki kişi yapamaz mı?

Öncelikle tek başınıza bile hayal ettiğiniz herşeyi geliştirebilirsiniz. Ama gerçekleştirmek istediğiniz ürünün yapısına göre bir sürü farklı role bürünmeniz gerekebilir ve ürünü gerçekleştirme süresi oldukça uzun olabilir. Bahsettiğiniz tarzda bir oyun yapabilmeniz için sunucu tarafında bir programlama yazmanız, mobil tarafta ios ya da android uygulama geliştirmeniz, tasarım yapmanız, markete çıktıktan sonra sosyal ağları yönetmeniz kullanıcılar ile iletişim kurmanız vb. işler gerekecek. Bunların hepsini tek başınıza yapabilirsiniz. Tek başınıza bu süreç aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir ve stresi çok fazla olacaktır ayrıca herşeyi çok iyi yapamayacağınız için kaliteden ve doğal olarak başarıdan da ödün vermiş olacaksınız.

Ama eğer iyi bir takım oluşturabilirseniz çok daha kısa sürede çok daha kaliteli bir ürün çıkabilir ve başarıya çok daha yakın olabilirsiniz. Bir de stres'i paylaşarak azalatabilir başarıyı da paylaşarak yaptığınız işin keyfini arttırabilirsiniz.
Şubat 2015

Cengiz Tiryaki @cengiztiryaki

Unity kullanarak basit bir oyun yapmak istiyorum, ancak bu alanda yeniyim. Tutorial düzeyde ne tür bir oyun yapabilirim?

Unity kendisi bunu sağlamaya başladı:unity3d.com/learn/tutorials/modules
Yukarıdaki linki kullanarak hem öğrenip hem ilk projenizi geliştirebilirsiniz.
Ekim 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Temmuz 2014

Muhammet Enes Çolak @enescolak

Bu gerçekten önemli fikirleri olanlara göre soru: Müslüman nasıl eğlenir?

Herkesin kendine göre eğlence anlayışı vardır. Buna "müslüman" diyerek soru yöneltmek dar görüşlülüktür. Kaldı ki herkesin müslüman anlayışı da farklıdır.
Ne düşünerek bu soruyu sorduğunuzu merak ediyorum doğrusu.
Haziran 2014

Fatih Kaya @fatihkaya2

Bilgi yarışı tarzında basit bir uygulama yazmak istiyorum. Bunun için hangi programlama dilini kullanmalıyım?

Yazılım geliştirme tecrübenize göre ve platform seçiminize göre değişir. Birden fazla platform desteği istiyorsanız HTML+CSS+Javascript (jQuery mobile) ile phonegap servisi işinizi görür.
Nisan 2014

Fatih Buğra @fatihbugra

Mobil uygulama/oyun geliştirmek için hangi programları kullanmak gereklidir?

Programlardan kastın program geliştirme ortamları olarak düşünüyorum ve ona göre cevap vereceğim.
Windows Phone için Visula Studio.
Android için Eclipse.
IOS için X-Code.
Oyun geliştirmek için ise Unity öğrenmen faydalı olacaktır.
Ocak 2014

Orhan Tutum @zertel

Nisan 2013

Yunus Büyükyıldız @systemofadowntr

Nisan 2013

Hüsnü İşleyen @slyn

Beğendiğiniz strateji oyunları hangileridir?

Eskiden Command and Conquer Generals için uykusuz kaldığım günleri çok iyi hatırlarım. Efsane oyundur.
Oyun
Nisan 2013

Bert @Bert

League of Legends oynayan inploid üyeleri kimlerdir?

Oyun sektörüyle alakalı olduğum için oynuyorum ama pek yetenekli olduğumu söyleyemem :)
Daha fazla

113 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bilgisayar Oyunları

833 Kullanıcı   75 Soru   237 Yanıt

Monopoly

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tavla

5 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Bowling

5 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

F.R.P. (Fantasy Role Playing)

8 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

R.P.G. (Role Playing Game)

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Go Oyunu

4 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Dart

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt