Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun

Oyun, genellikle boş vakitleri değerlendirmek için yapılan eğlendirici ve bazen de öğretici faaliyet. Oyun sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir: Çocuk oyunları Spor müsabakaları Olimpiyat Oyunları Kumar oyunları Dans veya halk oyunları Tiyatro gösterileri, piyesler, temsiller Bilgisayar veya konsollar aracılığıyla oynanan video oyunları Satranç, dama gibi masa oyunları Bulmacalar vb. zeka oyunları.

Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Evde Oyun Hamuru Yapın!

Çocuk
Çocukların vazgeçilmez oyuncaklarından biri de kuşkusuz oyun hamurudur. Oyun hamuru bir yandan zeka gelişimine etki ederken bir yandan da çocuğunuzun fiziki gelişimine, motor gelişimine yardımcı olur. Bu yazımızda evde kendi elinizle güvenilir oyun hamurunun nasıl yapılacağını anlatacağız. Hem eğlenceli hem de ucuz olacak :)Malzemeler
 • 1 su bardağı un
 • 1/4 fincan su
 • 1/3 su bardağı tuz
 • 2 yemek kaşığı yağ
 • Gıda boyası (Renklendirmek için)


Burada iki yöntem vereceğiz. Birinde ısı kullanılarak yapılıyor, diğerinde ısı kullanmadan. Hangisi kolayınıza gelirse onu uygulayın fakat ısı ile yapılan oyun hamurunun daha iyi olduğunu da belirtelim.

ISI KULLANARAK OYUN HAMURU YAPIMI
 1. Bir kapta malzemelerin hepsini birlikte karıştırın.
  Çocuk
 2. Ayrı bir kapta suya gıda boyası ve yağı ekleyerek tencereye koyun.Çocuk
 3. Yavaş yavaş orta ateşte kaynayan su karışımına ilk kaptaki kuru karışımı ekleyin.Çocuk
 4. Karışım patates püresi kıvamına gelinceye kadar karıştırın.Çocuk
 5. Ardından soğutmak için hamuru ocaktan alın. Çocuk
 6. Elde ettiğiniz hamuru hava almayan, temiz bir pakette üstünü kapatarak saklayın.Çocuk
ISI KULLANMADAN OYUN HAMURU YAPIMI
 1. Unu bir kaba boşaltın ve ardından tuzu ekleyin.
  ÇocukÇocuk
 2. Tuz ve unu iyice karıştırın.Çocuk
 3. Karışıma bir çeyrek fincan temiz, sıcak su ekleyin.Çocuk
 4. Ardından hepsini karıştırın.Çocuk
 5. Karışım fazla yapışkan ise biraz daha un ekleyin.Çocuk
 6. Sonra gıda boyasını ekleyin ve son kez karıştırın.ÇocukÇocuk
 7. Hamurunuz hazır!Çocuk
Kasım 2013

Özgür Ersoy @sessizdinleyici

Satranç nedir?

Hem yepyeni hem de çok eski, hem geometrik alanla sınırlı hem de kombinasyonlar sınırsız, sistemi hem mekanik hem de hayal gücüne bağlı, hem sürekli gelişen hem de kısır, hiçbir şeyi hesaplayamayan bir matematik, hiçbir sonuca varmayan bir düşünce, yapıtları olmayan bir sanat, maddesi olmayan bir mimari, bununla birlikte varlığıyla bütün kitap ve eserlerden daha dayanıklı olduğu su götürmez, bütün halklara ve bütün insanlara ait tek oyun (spor). Biz ona kısaca satranç diyoruz.
Ocak 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

Satori Oyunu

Gizli saklı neyiniz varsa sizi şaşkına çevirecek bir marifette onları ortaya döken bir oyun.
Ortada bir problem var ve adını koyamıyorsunuz! Bu oyun bu ve benzer tüm problemlerinizi ne kadar gizleseniz de bir aşamasında ortaya çıkartan ilginç bir oyun.
Gördüğüm en problem ortaya koyucu oyun. DİKKATLİ OLUN!

Satori

::SATORİ:::
Beş dakika oturun lütfen". Öylece kalkıp, gitmelerini istemedim. Öylece kalkıp, gitmeleri doğru son değildi; O gece için. Biliyordum! Hissediyordum! Ne? "Satori" !!!

Nedir Satori? O gece oynadığımız oyun. Aslında bir uzak doğu felsefesi. Anlamı: Bağışlamak! Japonca: Satori. Çince: Wu.
Zen budizminin temel amaçlarından biridir. Affederek, bağışlamak! "Tam ve aşılmaz aydınlanma" kavramıyla (Sanskrit) eş anlamlıdır. Sanskrit: İran-Hint kolundan gelen, ilk ve en eski belgeli lisandır.

Ben, Kenan, Reyhan, Funda, Aykan ve Başak. O gece, tarihi bu denli eskiye dayanan bir felsefenin, oyuna yansıtılmış halini denemeye kalktık. Ben, Kenan, Reyhan, Funda, Aykan ve Başak. O gece, tarihi bu denli eskiye dayanan bir felsefenin, oyuna yansıtılmış halini denemeye kalktık. İlk başlarda iyiydi. Zar atılarak oynanan diğer oyunlar gibiydi. Renkli kutucuklara ilerleyip, kartlarımızı çekiyor, talimatları uyguluyorduk. Unuttuğumuz şey ise; Satori'nin M. Ö 2000 yılının ilk yarısına tekabül eden bir felsefe olduğuydu! Biz ise 30-35 yaş ortalaması ile "çaylak" sayılırdık.

Biz ise 30-35 yaş ortalaması ile "çaylak" sayılırdık. Üzerinde, "60 TL" yazan, binlerce yıllık bir oyun! Bağışlama ve affetme oyunu(felsefesi) ... Oyunu yanlış oynadığımızı fark ettik. Daha doğrusu; "Funda" fark etti. Evet o gün, o saate kadar, zaten hafif gergin olan hava iyice bulutlandı! Kişisel algılanan, "yanlış" ve "doğru" kavramlarımızdan ötürü, sesimiz ciddileşerek, yükselmeye başladı birbirimize karşı! Oyunu bir kenara bıraktık. Sonra sabah 02: 00 sularına kadar hoş sohbetler ettik.

Gece nihayet hoşlukla bitmişti. Oyunu, tahta üzerinde bitiremedik, o gece ama ruhumuzda, "Satori"ye ulaşmıştık!

Affedin ki; Başkaları da sizi affedebilsin! Affedin ki; Aydınlanın!


mehdivasseti.blogspot.com/2010/07/satori.html
Ocak 2014

Sevgiseli @Sevgiseli

Poker

Rounders (1998)
İnsan Davranışları
Şubat 2014

Şaman @chamacon

Yeni Teknoloji - Virtuix Omni – Call of DutyKickstarter üzerinde toplam 3,249 bağış ile 1,109,351$ toplayarak koyduğu 150,000$ hedefi ciddi oranda geçen oyun donanımı Virtuix Omni, ön siparişe açılıyor.
Kullanıcıları bir diğer Kickstarter projesi Oculus Rift ile beraber oyunların içerisine fiziksel olarak sokabilen Virtuix Omni, firmanın resmi sitesi üzerinden 499$ fiyat etiketiyle ön-sipariş yapılarak satın alınabiliyor. Satın alanların 2014 Mart ayında elde edebilecekleri ürün, giyilen özel bir ayakkabı ile kişilerin yürüyüş hareketlerini algılayarak oyunlar içerisine aktarıyor ve gövde kemeriyle stabil bir deneyim sağlıyor.
Kullanma şansı elde edenler tarafından oldukça beğenilen Virtuix Omni sistemi hakkında hazırlanmış tanıtım videosunu yukarıdan izleyebilirsiniz.
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Tavla

Dünyanın ennnn eski oyunlarından biri olarak kabul edilen tavlanın hala tam olarak şans oyunumu mu yoksa taktikle kazanılan bir oyunmu olduğu muamması devam etmektedir. Tavlanın bize italyanca tavola dan geldiği söyleniyor ne kadar doğru bilemem=) . Eski Mısır, Yunan, Roman imparatorlukları bile tavla oynuyordu ve sonrasında da Avrupa'ya yayıldı. Bugünkü kuralları son olarak İngilterenin belirlediği söyleniyor.
İran şahı için veziri tarafından oldukça kısa sürede tasarlanan bu oyunu tarihçilerin dediğine göre Vezir Büzur Mehir biraz değiştirmiş. Osmalı'nın bile meşhur oyunlarından biriydi tavla. Günümüzde tavlayı zar tutmamak için yarışmalarda fincanla ya da bardakla atıyorlar(yazının ilerleyen kısmında zar tutmayı da anlatacağım)
Yaklaşık olarak 4.000 küsür hamle yapabileceğiniz tavla da unutmayınki zarların etkisi de var. Yani bana kalırsa biraz şans biraz da taktik.(zar tutmadıkça şans faktörü var tabi)

Önce zarların Farsça isimlerini yazayım :

1-1 Hep Yek
2-2 Dubara
2-1 yek-i dü
3-3 Dü Se
3-2 Seba-i Dü
3-1 Se Yek
4-4 Dört Cihar ("Dört Caar" okunur)
4-3 Cihar-ü Se ("Caar-i Se" okunur)
4-2 Cihar-i Dü ("Caar-i Dü" okunur)
4-1 Cihar-ı Yek ("Caar-i Yek" okunur)
5-5 Dü Beş
5-4 Cihar-ü Penc ("Caar-i Penc" okunur)
5-3 Penc-ü Se - severler güzeli gençüse : P
5-2 Penc-i Dü
5-1 Penc-i Yek
6-6 Dü Şeş
6-5 Şeş Beş
6-4 Şeş Cihar
6-3 Şeş-ü Se
6-2 Şeş-i Dü
6-1 Şeş-i Yek

Not: hepsini hatırlamadığımdan kopya çektim tabi biraz =)

Tavlada benim bildiğim birkaç şey var. Çok iyi bir tavla oyuncusu olmamakla birlikte başlangıçta kimin başlayacağına karar verilmesi için atılan zarda şayet ilk atan kişi 6 atarsa diğer kişi zar atmaz çünkü 6 nın üstüne zar atılmaz nezaketen, direkt o kişi başlar. =)
Tavla oynarken benim karşılaştığım birkaç taktik var. 1.si rakibin kendi alanınızdaki taşlarının çıkmasını engellemek için pulları kendi tarafınıza yığması. 2. Si rakip alandaki 2 pulunuzu hemen çıkartıp ilerleme. 3. Sü habire pul kıran şahıslar =) .
Tavla oynarken az açık vermek elbetteki çok önemli. Ama oyunun ilk başladığı sıralarda rakip alandaki 2 pulunuzu ayırmaktan korkmayın keza kırsa dahi yeniden girersiniz heryer boş olacağından. Kapı almak çok önemli elbette. Alabileceğiniz kapılar ki bu oyunun başlangıcında dizdiğiniz pullara göre olan kapılardır: 1-3, 6-4, 5-3, 4-2 tabi bunlara bide isimler vermişler zeki müren kapısı vs... Ama ben hiç sevmediğimden yazmıyorum : D Oyunun şöyle bir hikaye var pulları topladığınızda 6-5-4 hanelerinde 3 er diğer hanelerde 2 şer pul kalırsa iran şahını kazanırmış o kişi vaktinde tabi bu bi efsane : D Tavlada hiç yapmayı beceremediğim katmerli mars olayı vardır. Şayet siz pullarınızı bitirmişseniz ve rakip pul hala sizin hanedeyse işte katmerli mars yapmış olursunuz ve 3 puan kazanırsınız.
Zar atarken tavsiyem zarları aşırı yuvarlamayın karşıya değil çapraz atın çok yüksekten bırakmayın zarları yani çok fazla dönmesinler ve yükselmesinler. Zar tutmak istiyorsanız biraz bilek hareketleri yapmanız lazım ve maalesef her seferinde tutturamayacağınızı unutmayın. Tek bir zar üzerine yoğunlaşın her istediğinizi atmanız çok zor . Ben 6-6 için çalışmalar yapmıştım ve bir süre sonra olmaya başlamıştı gerçektende. Zarı elinize aldığınızda üst kısmında duran sayının gelmesini istiyorsanız sola eğilimli olarak tavla tahtasının köşesine doğru hafifçe atın. Örneğin 6 gelmesini istiyorsanız siz 1 sayısını görün.
şu videoyu da izlemenizi öneririm. Kendisi aşmış artık bu konuda : P
Şunu unutmayın zarın alt ve üstündekilerin toplamı hep 7'dir. Elinize aldığınızda zarı çaktırmadan ne atmak isteyeceğinize göre ayarlayın 5 atmak istiyorsanız 2 size bakmalı. Bu yüzden atmak istemeyeceğiniz zarı üste getirin daima. Zarları attığınızda mutlaka sekeceklerdir bu yüzden istemediğiniz sayının üstte olması önemlidir.
Tavlada yapılan istatisliklere göre beyaz pulla oynayanlar diğer renklere göre daha çok kazanıyorlarmış belki sizde beyazı tercih etmelisiniz. Pulları oynarken hafifçe vurmak ve hızlı oynamak karşıdakini paniğe sokacağından oldukça önemlidir. Bazen agresif gibi oynamak karşıdaki kişinin acele hamleler yapmasına ve kendini yenilmiş saymasına sebep olmakta. Dolayısıyla agresif görünün ve pulları da vurun tahtaya =) . Karşınızdaki kişinin nasıl oynadığına göre strateji belirleyin. Çok fazla açık veriyorsa kendi alanınızdaki hanelere kapı alarak pulunu kırınki çıkamasın yada fazlaca beklemek zorunda kalsın. Birde altın kapı olayı vardır rakibin bölgesindeki 5. Kapıyı almanız önerilir genellikle. Kısacası pek zevkli bir oyun olan tavlayı sürekli oynayarak işin ehlisi olabilirsiniz. Asla yapmamanız gereken şey sayarak hamle yapmak. Karşınızdaki acemi olduğunuzu anlamasın : P Şanslı günler dilerim =)
Ekim 2014

M Oğuz Yardımcı @moguzyardimci

Oyun Geliştirme Süreçleri

Oyun yapım aşamaları şöyle ilerler;
1-Konsept geliştirme süreci
2-Tasarım süreci
2a-Araç Geliştirme (İsteğe, duruma bağlı)
3-Uygulama aşaması
4-Test etme süreci
5-Pazarlama.

Bu başlıkları kısaca açacak olursak;
1-Konsept geliştirme süreci: Oyunun türünün (Rpg, Fps, Tps, Rts, Sport vs.), konseptinin [Örneğin bir strateji oyunu için içinde bulunulan çağ (medievil, post-modern, steampunk, hi-tech, post-apocalyptic vb.) gibi] belirlendiği süreçtir. Oyuna orjinallik katacak ve benzerlerinden ayıracak özelliklerin belirlendiği süreçtir ve iyi bir oyun geliştirmek için üzerinde durulması gereken kilit bir süreçtir.


2-Tasarım süreci: Konsept aşamasında belirlenen çizgiler ışığında oyunun yavaş yavaş şekillendirilip uygun altyapının seçildiği (belirli durumlarda hazırlandığı) oyun geliştirme aşamasıdır.

*Bu iki aşamada yoğunlukla görev alanlar oyun tasarımcıları, öğretim tasarımcıları ve konsept tasarımcılarıdır. *

Oyun motoru seçimi (CryEngine, Frostbite, unity3d, UnrealEngine vs.) yada oyuna özel bir motorun geliştirilmesi kararı bu aşamada alınır. Oyuna özel grafik motoru, fizik motoru yada oyun geliştirme araçları geliştirilecekse (2a) araç geliştirme sürecine gidilir.

3-Uygulama aşaması: Bu aşamada önceki aşamalarda ortaya çıkarılan fikirlerin, belirlenen araçlarla uygulanması ve programlanması sürecine girilir. Konsept sanatçılarının çizimlerinin modellenmesi, müzikler, senaryonun oyuna yedirilmesi gibi sanat işleri bu bölümde yapılır. Bu aşamada teknik yöneticiler, sanat yönetmenleri, sanatçılar ve programcılar yoğun bir işbirliği içerisinde çalışırlar.

4-Test etme süreci: Bu süreçte oyun genel programcılar ve oyuncular tarafından testlere, denemelere sokulup, olası hatalar bulunup, giderilmeye çalışılır. Deneme ile olduğu gibi profesyonel hata ayıklama yöntemleri de uygulanır. Bu aşamada tecrübeli oyun deneyeyiciler, beta deneyiciler ve programcılar görev alır.

5-Pazarlama: Bu aşamada hiç tecrübem ve bilgim olmamasına karşın isminin gerekli bilgiyi verdiğini düşünüyorum. Bu aşamada pazarlama uzmanları çalışır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Her aşamada olası bir sorun yada değişiklik gereksinimi karşısında, bir önceki aşamaya dönmek ve sonrasında adımları tek tek uygulamaya devam etmek gerekmektedir.
Ocak 2015

Abdullah Gürel @karahandem

Aslında Oyun İçinde Miyiz?

Bebekler üzerinde yapılan testleri, deneyleri vs bilimsel çalışmalar vardır.Aslında burda hepimizin bu evreden geçtiği bir süreç olan oyun oynama süreci aslında emeklemeden baba veya anne demek için geçen zamanda şimdi geldiğimiz süreçte aslında herşey bilinçaltımızda bir oyun olarak mı sergilendi oluştu ve bizi bu hale getirip bizi bir oyun sanatçısı mı yaptı bilinmez ama benim felsefem de, yapılan deneylerde bebekler oyun olarak yaklaştığı bu olaylara oyunsal bir mantıkta yine cevap veriyor, başta dediğim gibi hepimiz saklambaç oyunundan bir çok oyunlar ile hayatın emeklemesinden sıçrama dönemine kadar büyük bir süreçten geçtik aslında demek istediğim konu bebek iken oyun ile tanışıp bilinçaltına yerleşen bu oyun düşkünlüğü bizi yaşadığımız zamanda bu oyun sürecinden mi geçiriyor? Bebekler üzerinde yapılan bir oyun temalı en son testte bebeklerin Ahlak Felsefesi yada Ahlak yapısı o zamanda var mıdır sorusuna aranan cevaptı cevaplara gelecek olursak bebeklerin Ahlak yapısı o zamanda olduğuydu konuyu pek saptırmadan gelecek olursam bebek iken başlayan oyun sevdamız geldiğimiz süreçte merak duygumuzla bizi törpülüyor törpülenen bu duyguda insan merak ediyor ve bir şeylerin cevaplarını buluyor aslında bebek iken yaptığımız oyun sürecindeki gibi araştırma fikir yürütme gündelik olayları kullanma pratik zekayla olayları çözme. Düşünsenize bir metro veya otobüse bineceğiz bir bilet alırız veya kart doldururuz kartı sisteme öttürdükten sonra geçer yerimize otururuz... Acaba bebek iken gelen bir oyun duygusuyla mı bunları yaparız ?
Nisan 2015

Serkan Köse @serkan

CrushMe - Multiplayer iOS Oyun

10174

Kendimiz severek oynadığımız bir ürün ortaya çıkardık. Arkadaşlarınızla ve tüm dünyayla gerçek zamanlı oynayabileceğiniz, oynaması zevkli bir multiplayer oyun geliştirdik.

iPhone'u veya iPad'i olan arkadaşlardan indirmelerini ve güzel düşüncelerini iletmelerini rica ediyorum. Şu an için tüm dünyaya açılmadı, Türkiye, Kanada ve Avustralya ülkelerinde yayında. Tahminen 2 haftaya tüm ülkelere açmış olacağız. Sizlerden ricam oyunu indirip, oynayıp geri bildirimlerinizi bize iletmeniz. Çok uğraştık ve çok da güveniyoruz oyuna ama sizlerden gelecek fikirler ile daha da geliştirilebiliriz. Mümkün olduğu kadar da paylaşıp, destek olursanız çok memnun olurum.

NOT: Kulaklık ile ya da sesleri açık oynamanız tavsiye edilir :).

Oyun tanıtım adresi:crushmeapp.com
iTunes adresi:itunes.apple.com/tr/app/crushme/id925647040? Ls=1& mt=8

Geri bildirimleriniz için info[at]lenasoftware.com adresine mail atabilirsiniz.
Sevgiler,

10174

10174

ÖNEMLİ: Bir de Microsoft yarışmasında adayız. Oylarınızla desteklerseniz çok sevinirim :) Oylamak için:
bit.ly/1E8Xmy7 (puanlama sayfası işlem yardımcısı aşağıda :))

10174
Temmuz 2016

Portal Blogger @portalblogger

Oyunlar Bizi Daha Zeki Yapabilir Mi?

Her ne kadar boş ve zararlı olarak görünseler de "Video Oyunları" bizlerin daha zeki ve daha dikkatli olmasına yardımcı olabilir. Özellikle savaş ve strateji türündeki oyunlar: Erkanda bulunan her detaya ve aynı anda birden fazla hedefe dikkat etmemizi gerektireceği için,olayları çabuk kavrama ve anında tepki verme yeteneğimizi geliştirecektir.

Yapılan bazı araştırmalara göre: Video oyunu oynama alışkanlığı edinen cerrahların, ameliyatlarda daha az hata yaptıkları gözlemlenmiştir.

Kısaca, oynayacağınız oyunlar (olumsuz yönde etkilemediğinden emin olduğunuz sürece) sizlere her zaman fayda sağlayacaktır.

kaynak: portalblogger.com

113 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bilgisayar Oyunları

833 Kullanıcı   75 Soru   237 Yanıt

Monopoly

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tavla

5 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Bowling

5 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

F.R.P. (Fantasy Role Playing)

8 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

R.P.G. (Role Playing Game)

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Go Oyunu

4 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Dart

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt