Bilmek istediğin her şeye ulaş

Papağan

Kuşlar

Papağan, papağansılar (Psittaciformes) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad.

Kasım 2016

Labart Veteriner Teşhis Laboratuvarı, bir soruya yanıt verdi.

Papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Papağanlarda DNA analizi ile cinsiyetin belirlenmesi ülkemizde de artık mümkün.
Uzman Veteriner hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilen moleküler cinsiyet belirleme analizi ile papağanınızın cinsiyetini 3 ila 5 gün içerisinde öğrenebilirsiniz.

Bize ulaşın: Labart Veteriner Teşhis Laboratuvarı
Tel No:0312 490 00 45
0506 217 34 97
Eylül 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Papağanların dış görünüşleri erkek ve dişide genelde aynıdır. İlk bakışta ayırt etmek zordur. Ancak türe özgü cinsiyet ayrımının kolay yapıldığı papağanlar vardır.

Bazı türlerde dişilerin göz renkleri açık renkli olurken, erkeklerin gözleri daha koyu renkli olur. Bazılarının tüylerindeki renk dağılımı cinsiyet ayrımında yardımcıdır.

Örnekler:

Sultan Papağanı'nın erkeklerinde yanakların iki yanındaki turuncu renk daha belirgindir.

Kuşlar

Senegal Papağanı'nda erkek Senegaller'in kuyruk tüyleri saf sarı iken dişilerde kuyruk tüylerinin uç kısımlarında yeşil tonlara rastlanır. Buna ek olarak dişi Senegaller'in göğsünde yer alan yeşil çizginin erkeklere oranla daha uzun olduğu bilinmektedir.
Kuşlar

Ancak genel olarak tespit için bilimsel olarak bakılması gereklidir. Cinsiyet endoskopisi veya DNA yöntemi ile papağanların cinsiyetlerini anlamak mümkündür.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.