Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parfüm

Kişisel Bakım

Parfüm, güzel kokuların karıştırılmasıyla ortaya çıkan ürün.

Ağustos 2014

Russel Westbrook @russelwestbroo

Kadınların erkekte en çok koklamak istedikleri parfümler nelerdir?

Her parfüm her cilde uymuyor maalesef. Çok fazla parfüm bilgim yok sevdiğim iki koku var onlarda Armani Code ve Armani Black Code.
Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Parfümlerde kullanılan "Eau de toilette" dediğimiz terim nedir? Nereden gelmiştir?

Bu terim, yani "Eau de toilette" Fransızca da "tuvalet suyu" anlamına gelmektedir.

Fransa'nın eski açık kanalizasyon sisteminin bu tabirin çıkış noktası olduğu düşünülmektedir.

Geçmişte Fransa'da yer altı kanalizasyon sistemi altyapısını sağlayamayan Fransızlar, bunu yer üstünden geçecek şekilde yapmışlardır. Yani tüm evlerden çıkan atık sular ve pislikler cadde ve sokaklardan geçermiş, anlayacağınız tüm şehir buram buram bok kokarmış. Fransızlar da bu pis atıkları yeraltı sistemlerinde taşımak yerine açığa çıkan dayanılmaz kokuları bastıracak, üzerlerini örtecek kokular üretmeye başlamışlardır ve bu kokuların adı da eau de toilette olmuştur.

Ayrıca günümüzde kullandığımız parfümlerin bu doğuşunda Avrupa'nın tutum ve yaşam tarzının etkili olduğu düşünülmektedir.

Geçmiş çağlarda Avrupa ve Amerika'da banyo ve temizliğin dinsel ve politik baskılar sebebi ile uzun bir süre yasaklanmıştır.
Kiliselerde din adamları Roma hamamlarında gerçekleşen sefa ve eğlencelerin önünü almak için temizliğin "uygunsuz" olduğunu söyleyip, yıkanmamış bir vücudu dindarlığın işareti olarak kabul etmişlerdir.

Bu dönemlerde İspanyol kraliçesi İsabella ömründe 2 kere banyo yapmışlığıyla övünmüştür ayrıca yine Fransa Kralı 14. Louis'in hayatında 1 veya 2 defa banyo yaptığı rivayet edilir. Anlatıya göre onu ziyarete giden bir Rus elçi, döndüğünde çarlarına Louis'in "doğadaki vahşi hayvanlar gibi koktuğunu" söylemiştir. O dönemde de Ruslarda ayda 1 kez olmak üzere bir banyo kültürü vardı.

Tüm bu nedenlerde yine parfümün doğuşuna sebep gösterilmektedir.
Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Parfümler nasıl daha kalıcı bir hale gelir?

Bunu Parfümü Yapan Şirketten Başkası Kalıcı Hale Getiremez. Yani şunu yaparsan daha kalıcı olur, şunu sür daha sonra parfüm sık gibi bir olay yok maalesef.
Bunun yerine daha kalıcı olan kaliteli parfümleri deneyebilirsin.
Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Parfümler nasıl kullanılmalıdır?

Teninize temas ettirmenizi onermem.. Kiyafetlerinize, fularlariniza hatta sapkalariniza bile sikabilirsiniz. 😊
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Feromon hormonu içeren parfümlerin etkisi nasıldır?

Feromon

Feromon; aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal madde olarak tanımlanmış. Feromon hormonu, hayvanlarda daha yoğun salgılanır ve haberleşmeyi sağlar. İnsanlarda ise salgılandığında karşı tarafa direkt mesaj verir. Feromon hormonunun salgılanması bazı çiçeklerin yanı sıra duygu ve düşüncelerde neden olabilir.

Feromon; romantizm, aşk ve tutkuyu karşı tarafa aşılayan bir hormondur. Bu hormonu tetikleyen bazı bitkiler bulunuyor. Parfüm üreticiler de bunu baz alarak üretim yapıyorlar. Bu doğal uyarıcıların dışında pazarlama tekniği de işin içine giriyor. Dikkat ederseniz parfüm reklamları hep seksiliğin ön planda olduğu reklamlardır. Kokunun görünebilir özelliğini seksilikle bağdaştırarak yansıtırlar.
Feromon hormonunu tetikleyen kokular; siyah orkide, beyaz ve kırmızı gül, leylak, lillium, kum zambağı, çilek, ahududu, böğürtlen, vişne, karpuz kabuğu, vanilya, hindistan cevizi, kakao ve çikolata esanslarıdır.

Etkinin nasıl olduğuna bakacak olursak; Bu esansları taşıyan parfümlerdeki feromon zerrecikleri burun içinde bulunan gerekli merkezi uyararak uyarının cinsine göre beynin gerekli bölgelerine seksüel sinyal gönderilmesini sağlıyor.

İnsanların feromonları, derinin çeşitli bölgelerinden çevreye yayılmaktadır.Bu bölgelerden başlıcaları koltuk altı ve kasıktır. Yapılan araştırmalarda birlikte çalışılan kadınlar arasında toplu adet görme yaşanması veya erkeklerle aynı ortamda bulunan kadınların düzensiz adet görmesi feromonlar ilişkilendirilmiştir.
Ocak 2014

Gülten Tuna @sensiz

Ocak 2014

Gizli Kullanıcı

Tene uyan parfüm nasıl seçilir?

Bunun için parfümle ilgili güzel bir kaynaktan alıntı yapmalıyım. Parfümün Erotizmi, Andrea Hurton kitabının önerisi:
 • Önceden kullandığınız bir fanilayı alın ve el büyüklüğünde parçalara bölün.
 • Denemek istediğiniz her bir ayrı parfümü her bir ayrı parçaya uygulayın.
 • Belli bir süre (15-20 dk) bekledikten sonra fanilaları koklayın. Hangisi daha kalıcı ve hoş geliyorsa onu seçin.
Ocak 2014

Gizli Kullanıcı

En iyi çocuk parfümleri neler?

Saf sabun en iyi çocuk parfümüdür. Kullandığımız çoğu parfüm hayvan testlerinden sonra yapılan insan testleri üzerine insana zarar vermeyecek en zararlı şekilde ayarlanarak satışa sunuluyor. Kendiniz kullanabilirsiniz ama çocuğunuza bu tür şeyleri kesinlikle sürmemelisiniz.
Ocak 2014

Gizli Kullanıcı

Güzel kokmak için parfüm kullanmak haricinde başka neler yapılabilir?

 • Güzel kokmak için öncelikle hijyene de önem vermek gerekli diye düşünüyorum. Hem erkek hem de bayanlarda öncelikle düzenli duş almak gereklidir.
 • Duş sırasında vücut için kokulu duş jelleri kullanmak, duştan sonra yine güzel kokan vücut kremleri sürmek çok iyi yarar.
 • Parfüm kullanımının dışında deodorant kullanımı gereklidir. Koltuk altı için pudralı deodorantların zararlı olduğunu söylüyorlar ancak terlemeyi engellemesi ve güzel kokması açısından çok işe yarayıcı oluyor.
 • Parfümü sıkarken daha kalıcı olması için boyna, kulak arkasında ve bileklere sıkmanızı öneririm.
 • Ağız hijyeni için de dişlerinizi düzenli fırçalamaya ve ağız suyu kullanmaya özen gösterin. Her iki cinste de ağız hijyeni önemli yer kaplar.
Kasım 2013

Can @cantete

Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Armani Acqua Di Gio Edt Erkek Parfümü almaya karar verdim ama kalıcılığı ve kokusu konusunda tereddütlerim var sizce almalı mıyım?

Ben çok severek kullanıyorum, kalıcılığı mükemmel, yalnız eau de parfume versiyonu çok daha fazla parfüm içerdiğinden eau de toilette versiyonuna göre biraz daha pahalı ama çok daha tasarruflu ve kalıcıdır. Yine de bir parfümeriye gidip kendi cildinizde denemeden almayın derim. Bir de sürdüğünüz parfümü birkaç dakika sonra siz koklayamayacağınızdan yani sonuçta karşı cinse güzel kokmak için kullanacağınızdan yanınıza mümkünse tarafsız bir kız arkadaş alın.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Gucci Rush nasıl bir kokudur?

Gucci
Bayan parfümleri arasında bildiğim nadir kokulardan birisidir. Farkedilirliği gerçekten yüksek fakat kokusu sentetik bir koku. Kullanırken ölçüyü iyi ayarlamak lazım yoksa hem sizi hem de etrafınızı rahatsız edebilir. Kalıcılığı fena değil ama daha iyisi yapılabilir. Ayrıca sonbahar-kış aylarında kullanımı daha iyi olur diye düşünüyorum. Kozmetik açıklaması: "Akdeniz meyveli. Notaları, gardenya, vanilya, silhat. Keyifli, duyusal, modern. Baştan çıkarıcı kışkırtıcılık için davetkar yoğun ve sofistike bir koku. Keyif almak için, kendinizi bir yana bırakın."
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Sahte parfüm nasıl anlaşılır?

Parfüm
 • Ambalajına dikkat edin: Ambalajına dikkat edin. Sahte parfüm kutularının rengi mat olur. Üzerindeki yazılar yanlış ya da eksiktir. Ayrıca kabartma ve amblemler de özensizce yapılmıştır.
 • Hologram etiket arayın: Kutusunda hologram etiket var mı yok mu kontrol edin. Hologramsız ürünlerden uzak durun.
 • Şişesine bakın: Şişesine bakın. Sahte parfüm şişeleri hem orijinalinin aynısı olmaz hem de ortasındaki boru şeffaf değildir.
 • Rengini inceleyin: Parfümün rengini inceleyin. Orijinali ile sahtesi arasında renk farkı vardır.
 • Peçete testi yapın: Beyaz bir peçetenin üstüne sıkın. Leke bırakıp bırakmadığına bakın. Leke bırakıyorsa sahtedir.
 • Kokusuna dikkat edin: Parfümü kendinize sıkın ve bir süre bekleyin. Sıkar sıkmaz içerdiği aromanın kokusunu alıyorsanız, bu parfüm sahtedir. Ayrıca sahte parfüm sıkıldıktan kısa bir süre sonra uçar ya da ekşi bir şekilde kokmaya başlar.
 • Satıldığı yere dikkat edin: Parfümü satın aldığınız yere dikkat edin. Mahalle arasındaki küçük bir dükkanda ya da işportada, gerçek fiyatının çok altında bir fiyata satılan parfümün orijinal olması zaten imkansızdır.
Daha fazla

81 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.