Bilmek istediğin her şeye ulaş

Patates Cipsi

Patates cipsi, çok ince doğranmış patateslerin kırılgan hale gelene kadar yağda kızartılmasıyla oluşmuş bir yiyecektir. Temelde ürün kızartılır ve tuzlanır; ancak çeşitli baharatlarla, peynirlerle, bitkisel katkılarla ya da doğala özdeş aromalar ile hazırlanan pek çok çeşidi bulunur. Atıştırmalık bir gıdadır. Frito-Lay'in sahibi olduğu Ruffles, Lay's ve Procter & Gamble'nin sahibi olduğu Pringles sektörün önde gelen markalarındandır.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Fastfood mekanlarındaki gibi çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?

Tüm kızartmalarda en önemli nokta tavada en azından malzemelerin tabana değmeden rahatça yüzebileceği kadar yağ olmasıdır. Yağ ne kadar fazla olursa malzemeyi içine attığınızda o kadar az soğur. Yağın soğumaması özellikle patates yüzeyinde anında, kızarmış ve geçirgen olmayan bir tabakanın oluşması için önemlidir. Genel inancın aksine az yağda yapacağınız balık dahil tüm kızartmalar bu nedenle bol yağ emer ve çıtır çıtır olmaz, içerdiği yağ miktarından dolayı hem ağır hem de fazlaca kalorili olur. Zaten fastfood'cuların kızartma tavalarına bir göz atarsanız içlerinde litrelerce yağ olduğunu görürsünüz.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Patates cipsinin zararları nelerdir?

Patates kızartması veya cipsi içinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesi uzun süre tüketim durumunda damar sertliği, iltihabı hastalıklar, şişmanlık ve kansere neden olur. Cips veya kızartmaların pişme derecesi 120 dereceyi geçtiğinde akrilamid denilen zararlı madde açığa çıkar. Bu yüzden akrilamidin bu gıdalar da kontrolü ve bu gıdaların uzun süre tüketilmemesi önemlidir.

Patataes cipsi yiyen annelerin anne sütünde akrilamide rastlanmıştır. Bu sebeple emziren bebeklerin sağlığı açısından ayrı bir sağlık konusu teşekkül eder. Bunun yanında çocuklarda gelişim dönemleri de akrilamid daha da zararlı olmaktadır.

Patates fazla nişastalı olduğu için kalorisi fazladır, bu da obeziteye neden olabilir. Patatesin ayrıca kan şekerini yükselttiği, damar sertliğini artırdığı ve acıkma hissi oluşturduğu saptanmıştır.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Fastfood mekanlarındaki gibi çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?

Fast Food
 • Öncelikle ışıkta ve güneşte daha çok kalmış, yeşilimsi kabukları olmayan ve eski patatesleri seçin.
 • Büyük bir kaseyi yarıya kadar soğuk suyla doldurun. Bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı soda ekleyin, karıştırın. Doğranmış patatesleri bu karışıma katarak bir saat buzdolabında bekletin.
 • Ardından tavaya sıvı yağ dökün yağın kızarmasını bekleyin. Yağ iyice kızardıktan sonra patatesleri tavaya dökün. Patatesleri tavaya atmadan önce kurularsanız daha iyi olur.
 • Yüzeyleri değişmeye başlamadan patatesleri karıştırmayın. Değiştikten sonra dakikada bir karıştırın. Böylece patateslerin her tarafı eşit şekilde kızarır.
 • Kızartma bittikten sonra kızartmayı dökeceğiniz tabağın altına kağıt mendil koyun, fazla yağı emer.
 • Tuzlayıp yiyebilirsiniz.
Temmuz 2013

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kendi Cipsinizi Kendiniz Yapın!

Patates Cipsi

 • 2 büyük boy patates
 • tuz, salça, baharatlar ( nane, kekik, soğan çeşnisi)
 • zeytinyağı
 • mısır unu
Marketlerden alınan cipslerde yüksek yağ oranı içerdiği doğrudur. Kilo problemi olanlar veya daha güvenilir biçimde cips yapmak isteyenler için bu tariften faydalanabilirler.

Patates Cipsi

Öncelikle bizim cipslerimiz yağda değil fırında kızartılarak olacaktır. Lezzetinden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz, tadı aynı yağda kızartmışsın gibi oluyor.

İlk olarak patateslerimizi ince ince kesiyoruz. Daha cipsi bir şekil için bazı makinelerden de yararlanabilirsiniz.
Patates Cipsi
 • Bir kaba 2 çorba kaşığı salça, mısır unu ve baharat dökerek iyice karışmasını sağlıyoruz.
 • Fırın tepsimize yağlı kağıt serip patatesleri üzerine yerleştiriyoruz. İsteğe göre krışım yaptığımız malzemenin içine zeytinyağı döküp patateslerimizi buna buladıktan sonra da tepsiye dizebilirsiniz.
 • Fırın tepsimiz hazır... Dereceyi 200 e ayarlayıp tepsimizi yerleştirip yaklaşık 15- 20 dakika bekletiyoruz.
 • Farklı tatlar için marketlerden farklı çeşti türlerini de deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi özel kablarıda mevcuttur.
Patates Cipsi
Patates Cipsi
Haziran 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Cips ve gofret gibi gıdalar neden sivilceye neden olur?

Beslenme şekillerimiz vücudumuzdaki yağ dengesini etkiler ve doğrudan ya da dolaylı biçimde cildimizi de etkiler. Fakat bu durum doğrudan sivilce oluşacağı anlamına gelmez. Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu gösterilememiştir.Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değildir. Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmemiştir. Sivilcelerden de ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim: Kola, çikolata, çekirdek, cips ve bunun gibi yağlı ve baharatlı yiyecekler, mide asidini artırma özelliği taşıyor. Bu durumda da akne oluşumu tetiklenebiliyor. Eğer sağlıklı gıdalar tüketirseniz, vücudunuz bu yiyecekleri emilime etmek için yorulmuyor. Yani kendi sağlığınız için de bu tür yiyecekleri çok fazla tüketmemeniz gerekiyor.
Kasım 2012

Selis Çataklı, bir soruya yanıt verdi.

Patates cipsleri paketleri neden yarısından fazla hava ile doludur?

Patates cipsi paketlerinin içerisindeki nitrojen raf ömrünün uzun olmasını,tadının bozulmamasını taze kalmasını sağlar.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.