Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pazarlama

Pazarlama firmaların, hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğini tayin etmeleri ve satışlar, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemeleri sürecidir. Pazarlama süreci, bir bütünleştirilmiş süreç olup bunun vasıtasıyla firmalar müşterileri için değer yaratmakta ve bunun karşılığında müşterilerden deger kapabilmek için güçlü müşteri ilişkileri kurmaktadırlar. PAZARLAMANIN TARİHÇESİ Birinci ve İkinci Dünya Savaşları,silahlı pazar savaşlarının nelere neden olduğunu gösterir niteliktedir.Savaş sonunda işgücü tedarikinde önemli sorunlarla karşılaşıldı;tükenen halkın satın alma gücü düştü.Artık hiç kimse savaştan söz edilmesini istemiyordu.Öte yandan ,savaş ekonomisine dayalı olarak örgütlenen işletmelerin ellerinde birkmiş korkunç bir teknoloji ve bilgi vardı.Bunu durdurmak hem haksızlık hem de tehlikeli olurdu.Üretim devam etmeliydi.Ama ne üretilecekti? İşletme sahip ve yöneticileri, pazara bakış açılarını değiştirmek zorunda olduklarını anlamaya başladılar.Sınırları silah gücüyle değil, ticaret yöntemleriyle aşmanın daha akıllıca olduğunu kavradılar.Bunu gereği olarak da,dikkatlerini tüketicilere çevirerek onlar neler satabileceklerini düşünmeye başladılar.İşte,böyle düşünenler, 1910'larda filizlenmeye başlayan yeni bir düşünce akımını geliştirerek;yeni bir bakış açısı,yeni bir felsefe ve yeni bir disiplin geliştirdiler ve adına "pazarlama" dediler. Pazarlama müşterileri tanımlamak, halihazırdaki müşterileri gelecekte de tutmak ve müşterileri tatmin etmek için kullanılır. Bütün pazarlama faaliyetleri müşteriler üzerinde odaklandığı için pazarlama işletme ve idaresi işletme idaresinin en önemli bir parçasıdır. Son iki küsür yüzyıl içinde pazarlamanın işletme içinde gittikçe önem kazanmasının en uygun açıklaması pazarların gelişip olgunlaşması ve hatta müşterilerin talep kapasiteleri üzerine ulaşmasıdır. Özellikle gelişmi...

Nisan 2014

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Müşteriyi veya Kullanıcıyı Şirketin Parçası Olarak Görmesini Sağlamak

Bu yazıyı inploid moderasyonuna katıldıktan sonraki deneyimlerim akılma getirdi. Şimdi moderasyon işlemlerinde de katkıda bulunmaya çalışıyorum. Daha fazla çevrimiçi oluyorum. Soru soruyorum, cevap veriyorum, yazı yazıyorum. Hakan ve Serkan kardeşler de sağolsunlar ilk günden beri hiç puanım yokken bile yardımcı oldular format hakkında. Fikirlerimi dinlediler.

Şimdi pazarlamada da buna benzer bir konu var. Müşteri sadakati, artı olarak bazen savunucusu olmaya varan bağlılık. Kocaeli'de Ford Otosan fabrikası var. Burada 2000-3000 civarı mavi yaka personel çalışmakta. Aralarında arkadaşlarım da var tabi ki.

2 saat servis ve işe hazır olma veya paydos işlemi sürüyor. 8 saat çalışma, bunun yanında da bazen 2, bazen 4 saat mesai. Yani 8 + 2 + 2 = 12 Saat. Arkadaşlarımın dediğine göre çay molasında tuvalete gitseler sigara içemiyorlar, sigara içseler tuvalete gidemiyorlar. Günün yarısı da işte geçiyor. Tatil günü de Pazar, yani bir gün.

Sonra Ford, Ford Otosan ve Ortakları İlköğretim Okulu'nu açıyor. Tabi insanlar "ne güzel, okul yaptırıyor" diyorlar. Ama orada 2000 kişi var ki, iş kazaları içinde, bant usulü üretim olduğundan bir yerlerinden ter akarak çalışıyorlar. Sonra Ford amca okul yaptırdı. Alkışşş, bravoo.

Hiçbir tanıdığım yok ki, aynı ücreti bulup başka firmaya geçmesin. Pazarlamada çalışanlar da iç müşteriler olarak geçiyorlar. Kendi personeliniz size sömürücü olarak bakıyorsa nasıl onları şirketin parçası yaparsınız?

Şimdi İnternet kısmına geçelim. Mesela Donanım Haber, Türk Forum, r10 vb... Büyük ve eski forumlar. Ama bu ortamlara girmek gerçekten Hardvard'da kulüplere girmek gibi. Bir şey sorarsınız, "Google da arat", "Biraz arayın arkadaşlar", "Öff yeni kullanıcı alımı mı başladı yine" tarzında yanıtlar alıyorsunuz. Bu kısmen içerik tekrarı için yararlı ama bu üslup çok kötü.

Inploid'de buna raslasam da çok nadirdir. Moderasyondan önce de düzeltme işlemleri yapabiliyorduk ama şimdi onay mekanizmasına dahilim. Benim gibi birçok değerli arkadaş da moderasyona davet edilmiştir. Inploid bana değer veriyor, ama herkese verdiği kadar. Fazlasını beklemek zaten dalkavukluk olur.

Ben inploid'e arkadaşlarımı davet ediyorum. Moderasyona düşen içeriklerle ilgileniyorum. Düzeltmeler yapıyorum. Çünkü burada kendimi bir üyeden çok, ailenin parçası gibi görüyorum. Örneğin bu moderasyon sorumluluğu sitede kalma ve içerik sağlama konusunda beni daha da teşvik etti.

Kolektif yarar denen şey bu işte. Burada bir cevabınız ya da sorunuz birçok kişinin değerli düşüncelerini ortaya çıkarıyor. Çünkü doğru bilgi değil, insanların ne düşündüğü önemli. Doğru diye tanımlayabileceğiniz bilgiler ansiklopedilerde var. Ama insanların safi düşüncelerini bu şekilde platformlardan başka yerde duyamazsınız.

Suskunluk sarmalı denen bir şey var. Mesela kişinin dini inancı yok ama çevresinde bunu söyleyeceği kimse olmadığından dile getirmiyor. Aslında çevresinde aynı görüşü paylaşan bir çok kişi var. İşte o sarmalı çözmenin yeri. İnternet, sölükler, inploid gibi belli seviyeyi yakalamış platformlar.

Let's Rock!
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2014 Canlı İzle

Son on yılda hayatımıza giren teknolojik yenilikler sadece günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, tüketim alışkanlıklarımızı, çalışma hayatımızı, iş yapış biçimlerimizi şekillendiriyor.
Türkiye bugün Avrupa’da interneti en fazla kullanan ülkeler arasında hızla yükselirken, internet teknolojilerini iş süreçlerine katmayı başaran kurumların rakipleri arasında hızla yükseldiğini görüyoruz.
“Dönüşüm ve Uyum”
İnteraktif Pazarlama Zirvesi bundan 8 yıl önce düzenlenmeye başladığında işte bu dönüşümü işaret etmek için yola çıktı. Düzenlendiği ilk günden bu yana dijital mecranın öneminin kavranması ve bu alana yapılan yatırımların artması için öncü rol üstlendi.
2014 yılının başında Gaziantep’te düzenlenecek ilk İPZ Anadolu etkinliği ile ise yeni bir dönem başlıyor.
Beş ay boyunca Anadolu’nun beş farklı ilinde düzenlenecek etkinliklerle 1000’lerce katılımcıyla buluşacak olan İPZ Anadolu’nun amacı Anadolu’daki dönüşümün ivmesini artırmak ve sürece katkı sağlamak olacak.


İNTERAKTİF PAZARLAMA ZİRVESİNİ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ : goo.gl/4h9ibJ
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar Ve Ne Kadar Maaş Alır
Dijital Pazarlama
: Basit anlamıyla değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmuş pazarlamanın elektronik ( dijital ) ortamda yapılmasıdır Dijital pazarlama Hizmet ve ürünlerin müşterilerin ilgisini çekmek , satışların artışını , müşteri iletişimi ve etkileşimini geliştirmek ve arttırmak için stratejileri belirleme, uygulama ve ortak çalışma yapacağı diğer birimlere uygulatma görevini üstlenen bir birimdir . Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama ile amaçları aynı olsa da işlevsel anlamda çok farklıdır . Dijital pazarlama internet pazarlaması ve online pazarlama olarakta bilinmektedir. Dijital Pazarlama pazarlamaya göre daha ölçülebilir , ve interaktif kabul edilir dijital pazarlamacılar internet aracılığı ile daha kısa sürede daha yakından müşterileriyle ilişki ve etkileşim kurabilmesi ve müşterilerinde aynı şekilde daha çabuk geri bildirimde bulunması firma ve müşteriler için büyük kolaylık sağlamaktadır . Dijital pazarlama uzmanları çeşitli stratejilerle ve dijital ortamda reklam kampanyalarını oluşturmakla, müşteri ilişki yönetimini kontrol etme, kurumsal markalaşma algısını oluşturma görevlerini üstlenmektedir. Deneyimli bir dijital pazarlama uzmanının firmasına büyük cirolar elde ettireceği için dünyada ve yavaş yavaşta ülkemizde bu mesleğe gereken önem fazlasıyla artmaktadır ve ülkemizde bu mesleğe ait hiç bir akademik eğitim bulunmadığı için dijital pazarlama uzmanı açığını bu alana yan sektörlerde görev veya eğitimini almış kişiler tarafından büyük bir geçiş gözlemlenmektedir Dijital pazarlamanın uzun bir geçmişi olmamasının da bu sektöre geçişte büyük katkısı olmuştur. Sektöre girmeyi düşünen arkadaşlar bu avantajı değerlendirmek için henüz geç kalmış değilsiniz bu açıktan hala yararlanabilirsiniz . Dijital medya, eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşimin kısacası günlük hayatın giderek büyüyen kaynağıdır Dijital medya uzmanlarının hakim olması gereken konular Rakip analizi , arama motorları , sosyal medya , tanıtım ve reklam faaliyetleri , hedef kitle belirleme ve o kitleye ulaşma ve başarılı bir içerik yöneticisi olmak zorundadır. Ve karlılığı arttırmak ve maliyeti azaltacak stratejiler belirlemelidir . Raporlama hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Dijital Pazarlama ile ilgilenmek isteyen arkadaşlar Dijital Pazarlama Nedir Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir adlı yazımı okumalarını tavsiye ederim
Makalede kısaca açıklamış olduğum dijital pazarlama kanalları hakkında makaleyi okuyarak ilk adımı atmış oldunuz ve bu kanallar hakkında kendinizi geliştirmeye başlarsanız dijital pazarlama uzmanı olma konusunda büyük bir adım daha atmış olacaksınız Unutmayın bu sektörde görev alan kişiler sizden zeki değil çalışarak insanın isteyipte yapamayacağı şey yoktur
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?
İşe yeni başlayan dijital pazarlamacının maaşı 1250 TL – 1600 TL arası
1-4 Yıl deneyimi olan bir uzman 1.600 TL – 3500 TL arası
Profesyonel başarılı firmasına yüksek cirolar kazandıran ve firmasına büyük katkı sağlayan Dijital Pazarlama Yöneticileri kendi maaşlarını kendileri belirlemektedir .
Yukarıda vermiş olduğum maaş aralıkları her firma veya her sektör için geçerli değil genel olarak ortalama maaşlardır

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz
Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Ekim 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Modern Pazarlama Teknikleri

Modern Pazarlama gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan değişimler sonucu ortaya çıkan yeni pazarlama ve stratejik değişimler modelidir. Hızla artan iletişim olanakları karşısında hedef kitleye en etkin şekilde ve doğru kanaldan ulaşma müşteri bazlı değişen ve artan iletişim talepleri, şirketlerin iletişim konusundaki arayışlarını hızlandırmıştır. Müşteri iletişimi ve etkileşimi pazarlamanın en önemli etkenlerinden biri haline gelmiştir. Pazarlama ve tanıtım aktivitelerinde en çarpıcı gelişmelerin başında teknoloji kullanımında yaşanmıştır. Bir zamanların en önemli pazarlama araçları olarak görülen cadde üzeri satış noktaları ve çağrı merkezleri bu unvanlarını internete ve doğrudan pazarlamaya bırakmaya başlamıştır. İnternetin daha az maliyetli hızlı bir şekilde daha fazla müşteriye ulaşma olanağı sağlaması, günümüzde interneti işletmeler açısından ihmal edilmeyecek bir teknolojik yenilik haline getirmiş bulunmaktadır. İnternetin hem pazarlama hemde iletişim yönünü kullanılabilirliğinin keşfedilmesi sonucu günümüzde dijital pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı gibi meslekleri ortaya çıkarmış bulunmaktadır
Gerilla Pazarlama :
Gerilla Pazarlama ilk başlarda sadece küçük firmaların büyük firmalarla daha iyi rekabet edebilmesi için kullanılmış bir kavramdır . Bundan dolayı gerilla marketing fikrinin
yaklaşımı bir “yıpratma” politikası olarak tanımlar Gerilla Marketing de en önemli olan bir noktada esnek olmaktır. Şirketler yayılma alanlarının, karlarının, aktivitelerinin
azalmasını önlemek için her duruma karşı tıpkı bir gerilla gibi esnek olmalıdırlar. Kaynaklarını yeni fırsatlara hızlı ve en etkin bir şekilde yönlendirebilmelidirler.
Pazar da oluşabilecek her türlü durumu önceden tahmin etmek, sonsuz rekabet ortamında ayakta kalabilmek içinde bulundukları durumu iyi analiz etmelidirler. Gerilla Pazarlama’nın anafikri en düşük maliyetten en yüksek karı çıkartmak. Geleneksel pazarlama anlayışında pazarlama için para yatırmak gerekiyor.Gerilla Pazarlama’da ise
önemli olan para değil hayal gücü. Tüketicilerle, daha doğrusu müstakbel tüketicilerle beklemedikleri bir anda ve beklemedikleri bir şekilde karşılaşmak ve böylelikle akıllarında kalmak bu işin esasını oluşturuyor. Gerilla Marketing önemli taraflarından bir tanesi ise mesajın olabildiğince kişiye en etkin bir şekilde yayılmasıdır. Bunun içinde günümüzde 1 milyar kullanıcıya ulaşan . İnternet paha biçilmez bir kanaldır İnternet Blogları, e-dergiler ile, forum sayfaları ile etkili bir şekilde iletilmek istenen mesajın yayılması sağlanır. Gerilla Pazarlama anlayışı, iyi bir ürün geliştirip hedef kitleye çekici gelecek bir fiyat belirleyerek hedef kitlenin onu kolayca elde edebileceği duruma getirmekten ve heden kitleye bunu az maliyetle duyurabilmek zorundadır .
Firmaların Web 2.0’dan faydalanabileceği alanlar şunlardır ;
– Talep yaratma
– Arama motoru optimizasyonunu güçlendirme
– Müşteri ilişkilerini geliştirme
– İş ortaklarıyla bağlantıyı koruma
– Araştırma ve geliştirme yapma
– Müşterileri yeni ürünler hakkında eğitme
– Müşterilerin görüşlerini doğrudan, filtresiz alma
– Çalışanların müşterilerle doğrudan konuşmasını sağlama
– Müşteri hizmeti ve desteği sağlama
– Çalışanlarla ilişki
– Firmayı sanayide düşünsel lider olarak konumlandırma
1918
Gerilla Marketing’e Örnek Bir Tasarım
E- Ticaret :
Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.Mal ve hizmetlerin üretim, bilgisayar elektronik ortamda yapılmasıdır. E-ticaret , ticari işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç ana maddeden oluşmaktadır.
1918
Sosyal Medya Pazarlaması :
Sosyal medya, Web 2.0′ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, etkileşimli ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan yeni medya platformlarının hepsidir Örneğin ; ( Facebook, Twitter, Pinterest, Google+, LinkedIn, Instagram,)
Özellikle küçük düşünen şirketler için sadece yeni bir kavram olarak görülen ve önemsenmeyen sosyal medya, aslında çok güçlü maliyeti düşük çok fazla hedef kitleye ulaşılabilinen en güçlü pazarlama platformlarından birisidir. Dünya üzerinde her 100 kişiden onunda Facebook hesabı olduğunu, günde ortalama 460 bin kişinin Twitter hesabını açtığını ve her ay 800 milyon kişinin YouTube sayfasını tıkladığını düşünürsek potansiyelin ne kadar büyük olduğunu rahatlıkla anlamamız mümkün olacaktır. Sosyal Medya dijital pazarlamanın en önemli alt kategorilerinden birisidir . Sosyal pazarlama açısından da fırsatları görüp değerlendirmek gerekiyor. Küçük stratejilerle bile verimliliği dolaylı yoldan ciroyu artırmak mümkün. Dijital pazarlama kavramı sektörel eğitimi ve bilgisi olmayan kişiler tarafından yapıldığında firmaya olumlu katkısını bırakın markanın zedelenmesine bile neden olacaktır o yüzden bu işi profesyonellere bırakmak en doğru yaklaşım olacaktır
1918
Niş Pazarlama :

Niş pazarlama bir pazarın içinde belli kategoriye odaklanmış satış politikası biçimidir Pazarı daraltmaktır. Ayrıcalıklı bir niş pazar genellikle mevcut bir pazarda karşılanamayan talepler üzerine doğar. Örneğin Su geçirmez spor kol saatleri , motor parçaları , spor aletleri vb. ‘Niş pazarlama’ göreceli olarak benzer niteliklerde mal / hizmetlere gereksinim duyan küçük bir tüketici kitlesinin istemlerini daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen pazarlama faaliyetlerine denir. ‘Niş pazar’ ise, gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir müşteri grubunun istemlerini daha iyi karşılayabilmek için belirlenen çok dar kapsamlı, küçük bir pazar bölümüdür. Niş pazarda daha az müşteri grubuna hitap edilir dolayısıyla rekabet oranı genel pazara göre çok daha azdır kar oranı genel pazara göre daha yüksek maliyeti çok daha azdır . Hitap ettiği müşteri kitlesinin altarnatifleri daha az olduğundan dolayı reklam maliyeti genel pazara göre daha düşük bütçeli olabilmektedir. Niş, bir grubun içindeki alt grubu ifade etmektedir. Piyasada niş pazarlama stratejisini uygulayarak internet girişimini bulunmak isteyen bir çok web girişimcisi genel e-ticaret sitelerine göre daha uygun bütçeli tek ürün scriptlerini kullanarak hedef ürünlerde satış işlemini gerçekleştirme yolunu izlemektedirler KOBİ’ler için bir niş pazara ilgi duyan müşteri kitlesinin, firmanın ürettiği mala/hizmete dikkatinin çekilebilmesi ve onlara benimsetilebilmesi için çok fazla finansman kaynağı gerekmez.
1918

Alıntıdır : goo.gl/y74ıql

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz
Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi
sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz.

Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

Özellikle start-uplar tarafından tercih edilen ve popülerliği her geçen gün artan Growth Hacking terimi, hala bazı pazarlama uzmanları tarafından benimsenemedi..Growth Hacking yöntemleri ile, geleneksel pazarlamaya nazaran daha hızlı, sürdürülebilir sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Özellikle Amerika, Filipinler ve Hindistan gibi(yazılımın ve SaaS çözümlerin geliştiği ülkeler)Growth Hacking yöntemlerine sıkça başvurulmakta.

Growth Hacker aslında pazarlamacıdır, fakat mücadele etmesi gereken birçok problem, yorumlaması gereken metrikler ve kullanması gereken onlarca araç ile diğerlerinden ayrılır.

Growth Hacker'ı diğerlerinden ayıran durumlar ve özellikler neler mi? Birlikte bakalım

İlginizi Çekebilir:Start Up’lar İçin Growth Hacker
Start-up'lar fazlaca belirsizlik içerir
Girişiminizin ilk safhalarında, hedef kitlenizi, müşterilerin sizden beklentisini, marketin ihtiyacını ve pazarlama kanallarınızı belirleme konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. Fakat kurumsallaşmış firmalarda, bu süreçler çoktan hallolmuş ve pazarlama yöneticisi sadece arabayı daha hızlı sürmek üzere kafayı yormaktadır...

1918

Her Start-Up'ın Büyüme Potansiyeli Vardır
Yapılan araştırmalar ve genellikle koyulan hedefler, start-upların her ay %20 büyüme gösterdiğini ifade ediyor. Fakat kurumsallaşmış firmalar da aylık %5'lik büyüme, güzel bir prim almanız için yeterli olabilir. Bu noktada kurumsal firmada çalışan pazarlama yöneticisi için önemli bir problem beliriyor?

" Kurumun belli bir olgunlukta pazar payı ve penetrasyonu var... Daha fazla kişiye ulaşmak için başka ne yapabilirim? "

Growth Hacker ise, yukarıdaki durumu, daha az kaynak ve bilinmezlikler ile hedefleyerek stratejiler geliştirir.
İlginizi Çekebilir:Minimum Maliyet ile Girişiminizin Büyümesini Hızlandırın
Growth Hacker'ın Kaynaklara Ulaşması Kısıtlıdır
Çoğu kez kısıtlı kaynak ile kurulan girişimlerin başarılı olması için kısa sürede kendisini tanıtması ve sunduğu çözüm ile ilgilenebilecek, olabildiğince fazla kişiye ulaşması gerekmektedir. Ürün bağlılığı yaratmak trafiğin satışa dönüşmesi için önemlidir. Buda, kısıtlı kaynakları etkin kullanarak, potansiyel müşterilerinizi eğitmek ile mümkündür.

Gowth Hacker'lar analatik güçlerini, ürün mühendisliği ve yaratıcılık özelliklerini kullanarak, organizasyon için önemli görülen metrikleri yukarılara çekmeye çalışırlar.

İlginizi Çekebilir:Growth Hacking Teriminin Detayına İnelim

Buraya kadar ki kısımda "Zaten yapıyorduk bunları.. " dediniz mi? Çok normal, çünkü bu prensipler yeni değil, yeni olanGrowth Hacking algısı. SEO ile haşır neşir olan, analatik verileri doğru yorumlayan ve etkin sosyal medya yönetimi yapabilen ekip ucundan da olsa bu kapsama girebilmekte. Ancak herşey tabiki bunlarla sınırlı değil...

Growth Hacking ile Organizasyonunuzu Hedeflediğiniz Yerde Görmek İstiyorsanız, Daha Fazlasına İhtiyacınız Var.. Keşfet!
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Growth Hacking Pazarlamaya Dair 7 Ders

TV reklamlarına, billboardlara ve basın bültenlerine tonlarca para harcamadan nasıl bu kadar büyüdüklerini merak ediyor musunuz? Twitter, Linkedin ve Dropbox gibi firmaların başarılarının arkalarında yatan sır başarılı Growth Hacking stratejileri belirlemeleridir. Bu makalemizde, bu stratejilerden 7 tanesini paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir:Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

1- Growth Hacker'ın Kim Olduğunu Kavrayın
Hedef kitlenizi reklamlar ile boğmaktan ve geleneksel pazarlama yöntemlerini izlemekten ziyade,growth hackeryaratıcılığa ve verinin gücüne inanır. Kısa bir süre zarfında hedeflenen metriklerde gelişme göstermek için daima test ve uygulamalar yapar.

2- Sorgulayıcı Olun
Growth hacking stratejinizin soracağınız sorular ve izleyeceğiniz metrikler oluşturur. Hedef kitleniz kim? Neden müşteriniz olmalılar? Onların hangi problemlerini çözüyorsunuz? Ürün ve hizmetleriniz hakkında sürekli geri bildirimler toplayın ve kesinlikle ön yargılara kapılmayın!

3- Doğru Kişileri Hedef Alın
Mesajınızı herkese ulaştırmaktan ziyade, ürün/hizmetiniz ile ilgilenebilecek kişilere ulaştırmanız daha faydalı olacaktır. Bu sayede kaynaklarınızı daha etkin kullanmış olup, geri dönüşüm oranınız daha yüksek olabilir.

1918

4- İyi Fikir Yeterli Değil
Potansiyel müşterilerinizin kafası sitenizde karışabilir... Ne kadar kaliteli ürün/hizmet satarsanız satın, doğru yaklaşım, atmosfer ve fiyat politikası ile pazara çıkmazsanız sonuç başarısızlık olacaktır.

5- Viral İçerik Yaratmaya Odaklanın
Eğer markanız için viral içerik üretmek istiyorsanız, müşterilerinizin gözünden düşünmelisiniz. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz:

Müşterilerin beni arkadaşlarına anlatabilmesi için sunduğum servis yeteri kadar iyimi?
Ürün/hizmetiniz için bir değer algısı inşa edin ve insanlar paylaşmaya gönüllü olsun!

6- Müşteri Bağlılığı Yaratın
Sadece Growth Hacking'in değil, tüm pazarlamanın en zor süreçlerinden birisi de kazandığınız müşteriyi tutmak ve ondan daha fazla para kazanmaktır. Müşterilerinizi ilave hizmetleriniz hakkında bilgilendirin, ilgilenmeseler bile pes etmeyin!

7- Blog Yazıları
Ürün/hizmetiniz hakkında yazan başarılı blogları tespit etmek ile başlayabilirsiniz... Bu yöntem ile hedef kitlenizin sabit olduğu mecralarda sizin hakkınızda konuşulmasını sağlayabilir, farkındalığı arttırabilirsiniz.
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Sosyal Medyanın Pazarlama İçin Faydaları

Sosyal Medya Pazarlama Planlamanız da Yok mu? Bir Daha Düşünün!
Facebook veya Twitter üzerinden işletmenizin profillerini oluşturup sadece ürün/hizmet linklerinizi paylaşarak sosyal medyadan faydalanmanız pek mümkün değil. Türkiye’de artık küçük işletmelerde gelişimlerini hızlandıracak ve ürün/ hizmetlerini doğrudan pazarlamak için kullanılacak yeni yöntem ve teknikleri araştırmaya koyuldu… Sosyal medya, bu yeni yöntemler arasında hem maliyet hem geri-dönüş zamanı hem de kontrolü açısından diğerlerinden öne çıkmakta.
Sosyal medyanın işletmenize katacağı değerlerden bazıları:
Hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz
Her sektörde, organizasyon türü ne olursa olsun başarılı olmanızın ilk koşulu hedef kitlenizi net belirlemenizdir.Sosyal medya ile bu süreci klasik yöntemlere nazaran daha kısa sürede ve kesin sonuçlarla yapabilirsiniz. Her mecraya özgü takip araçları ile(Facebook Insights, Hootsuite vb.) takipçilerinizin demografik özelliklerini öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kamu ve Resmi Kurumlar İçin Sosyal Medya Planlaması

1918Hedef kitleniz ile etkin iletişim
Hedef kitlenizin demografik özelliklerini öğrendikten sonra, bu verileri baz alarak reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi organize edebilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızdan yüksek geri dönüş alma şansınız artacaktır. İçeriklerinizi çeşitlendirmeniz her kesimden insana ulaşmanızı sağlayarak farklı ürün/hizmet gruplarınızı etkin pazarlamanıza yardımcı olacaktır.
Geri dönüşler alabilirsiniz
Sosyal medya sayesinde paylaştığınız ürün ve hizmetleriniz hakkında müşterilerinizden olumlu-olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz. Özellikle yeni bir ürün/hizmet geliştirdiğinizde ve sosyal mecralarda paylaştığınızda, insanların neler düşündüğünü ve kullanıcı yorumlarını gözlemleyerek gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Olumlu yorumlar ile mutlu olduğunuz kadar, olumsuzlar ile üzülebilirsiniz. Bunun için sosyal medya kriz yönetimi planı oluşturmanız faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:CRM Sistemini Sosyal Medya ile Entegre Edin
Rakiplerinizi Gözlemleyin
Sektördeki rakiplerinizin aktif oldukları mecralarda yer alarak, en son gelişmeleri ve neler yaptıklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu takip ve elde edeceğiniz veriler sayesinde pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz. Ayrıca piyasa araştırmalarınız sonucu fiyat-promosyon-teknik destek gibi konularda da avantaj sağlayabilirsiniz.
Müşteri İlişkileri Yönetimi
Mükemmel müşteri ilişkileri yönetimi için sosyal medya kullanacağınız en önemli araç olmalıdır. Sektör gözetmeksizin bütün firmalar özel günlerde yaptıkları kampanyalar ile mevcut ve potansiyel müşterileri ile diyalog kurmakta. Ayrıca oluşturduğunuz kriz yönetim planını bu aşamada devreye sokarak olumsuz görüş belirten müşterilerinizi nötr veya pozitife dönüştürebilirsiniz. Dinamik yapısı itibari ile de 7/24 ve daha az maliyetle online müşteri desteği sağlayabilirsiniz.
Marka bilinirliği ve düşük bütçe
Sosyal medya planlamanızı oluşturduğunuz takdirde marka bilinirliğiniz çok düşük bütçe ayırdığınız halde yüksek oranda artacaktır. Geleneksel reklam yöntemlerini kullanarak harcayacağınız paraya oranla çok çok düşük olan bu bütçeyi Facebook Twitter reklamlarına, içerik üretimine veya grafik tasarımı gibi başlıklara ayırabilirsiniz.
Ocak 2015

Growthackingsk @growthackingsk

Derinlemesine Growth Hacking

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız “Growth Hacking” eldeki verileri iyi değerlendirerek ve uygun metrikleri uygulayarak girişiminizin ileri taşınmasını sağlar.Peki geleneksel pazarlama yönteminin dışında “Growth Hacking” e bu kadar başvurulmasının sebebi ne?
Aslına bakarsanız bunun cavabı oldukça basittir.
“Kısa sürede girişiminizin Growth Hacking methodlarıyla ulaşılması istendiği seviyeye gelmesi”
Hacker kelimesine bakıldığında günümüzde kötü anlamlar çağrıştırabilir. Growth hackinge karşı olumsuz tavır almanızı gerektirecek bir durum yoktur çünkü Growth Hacking
pazarlama ile alakalıdır. Ortaya çıkan problemleri var gücüyle çözmeye çalışan ve bu problemleri çözerken her türlü metriği ve stratejiyi kullanan kişidir Growth Hacker.
Peki Growth Hacker Hangi yolları Kullanır ;
 • Viral Yayılım

Daha fazla kişiye ulaşmak için içerik servisinizi iyi yapmalısınız.
 • Ödemeli Yayılım

Ödemeli yayılımda en önemli nokta potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal mecrada daha fazla bulunduğunu tespit etmektir.
 • Satış Ekibi

Growth hacking sürecin nasıl ve hangi stratejilerle yürütüleceğini belirledikten sonra bu süreçte bir satış ekibine ihtiyaç duyulur.
 • İçerik Pazarlaması

Uygun yöntemlerle kullanıcı trafiğinizi artırmanız gerekmektedir. Gerekirse blog yazıları ya da sosyal medyada ki paylaşımlar bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • E-Mail Pazarlama

Potansiyel müşterilere ulaşırken mevcut müşterilerden en fazla verimi almak için e-mail pazarlaması düşünülebilir.
 • SEO

Arama motorlarında daha iyi konum kazanabilmek için bu konuya önem vermek gerekmektedir. Star-up’ lar için anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi çok önemlidir.
 • A/B Testleri ve Analizi

Bu testleri sayesinde yakaladığınız trafiği doğru analiz etme şansı bulursunuz. Bu analizlerle yeni stratejiler geliştirerek güçlenmeye devam edersiniz.
Kaynak:sosyalkilavuz.com/derinlemesine-growth-h. . .
Ocak 2015

Growthackingsk @growthackingsk

Sosyal medya istatistikleri

Sosyal medyanın her türden işletme için yaratacağı faydalar artık herkesin malumu.. Sunulan ürün ve hizmete göre, hedef kitlenizin en çok hangi mecralarda vakit geçirdiğini saptayarak aksiyonlar almanız rakiplerinizden önde olmanızı sağlayabilir.


WeAreSocial tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye'de İnternet ve sosyal medya kullanım istatistikleri aşağıda ki gibir:


 • Türkiye’de internet kullanım oranı, tüm nüfusa oranla %45.
 • Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var. (Sahte hesaplar dahil)
 • Günde ortalama 4.9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden,1.9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.
 • Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.
 • Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (%93), sırayla Twitter (%72), Google+ (%70) ve LinkedIn (%33) takip ediyor.

analizlerin devamı:growthhackingturkey.com/2014/12/start-up. . .
Ocak 2015

isikoren.com/biyografi'>Hilmi Işıkören @hilmiisikoren

Ocak 2015

isikoren.com/biyografi'>Hilmi Işıkören @hilmiisikoren

Bir bardak meyve suyundan alınacak ders!

Kariyerimin ilk yıllarında hayatımın en etkileyici derslerden birini bana küçük bir dükkan sahibi verdi. Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan Galleria’da yabancı bir gıda zincirinin dükkan müdürü olarak çalışıyordum o yıllarda. Bizim dükkanının tam karşısında alkol kullanmadan sadece taze meyve sularından karışımlar yapıp onları süsleyerek satan küçük bir dükkan vardı. Bir gün öğle yemeğimi alışveriş merkezi içindeki bir restoranda yedikten sonra o nefis meyve suyu karşımından ben de içmek istedim. Dükkanın tezgahına geldiğimde yanımda işletmenin sahibi duruyordu ve tezgahın arkasındaki çalışana eğitimsel konuşmalar yapıyordu. Ben biraz geriye çekilerek olanları izlemeye başladım. Bir çok değerli şeyler paylaştı çalışanlarla o dakikalarda ancak biri vardı ki o beni son derece etkiledi.

Bir meyve karışımı hazırlamasını söyledi Ali adlı çalışana ve Ali son derece hızlı bir şekilde hazırladı içeceği. Sonra dükkan sahibi içeceği hazırlayan Ali’ye: “Bu hazırlayabileceğin en iyi meyve karışımı içecek mi? ” diye sordu. Çalışan kendine güvenli bir şekilde “Evet, Ahmet Bey, bu en iyisidir. ” diye cevap verdi. “Tadına bak bakalım” dedi daha kendisi bir yudum dahi almadan Ahmet Bey. Çalışan bir yudum aldı ve aynı kararlılıkla “gayet lezzetli” dedi. Ahmet Bey: “Peki, daha iyisini hazırlayabilir misin Ali? ” deyince Ali yeni bir meyve karışımı hazırlamaya başladı. Bu hazırlık biraz daha uzun sürdü ve sunumu yaparken bu kez bardağın üstüne süslemeleri de özenle yerleştirdi. Hazır olduğunu hissederek bardağı dikkatlice Ahmet Beye uzattı. Ahmet Bey yine tadına bakmadan Ali’ye “Şimdi bir de bunun tadına bak bakalım ve ne düşündüğünü söyle! ” dedi. Ali bir yudum aldı ve “Bu, çok iyi Ahmet Bey. hatta Mükemmel! ” dedi. Bunun üzerine Ahmet Bey Aliye dönüp: “Öyleyse neden bunu en başta yapmadın Ali? ” diye bağırdı.


Kıssadan hisse, Ali patrona hızını gösterme sevdasıyla ilk içeceği baştan savarak hazırladı ve süslemeleri de ihmal ederek çok özensiz sundu. Ancak ikincide gereken özeni gösterdi ve kendisi de bunun birincisinden daha iyi olduğunu gördü. Ahmet Beyin onu sert uyarısı bir gerçeği ortaya koyuyor. Yerleri silmek, ya da bulaşık yıkamak dahil hayatta her ne yapıyor olursanız olun, onu mükemmel yapın. Bu ders verici hikayeyi eğitimlerimde katılımcılarla paylaşmaktan keyif alıyorum #başarı

Hilmi Işıkören
isikoren.com/92motivasyon

Nisan 2015

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Temmuz 2015

Erdi Çatan @erdicatan

AĞIZDAN AĞIZA REKLAM

1918
Televizyonlarda , gazete küpürlerinde, internet sitelerinin içeriklerinde yer alan ürün tanıtımlarıyla hayatımızda yer almaya başlayan reklam, günümüzün teknoloji imkanlarıyla daha da ileri, etkileyici bir sisteme dönüş sağlamaktadır. Teknolojinin bize sunduğu hizmetleri koşulsuz kabul ettiğimiz bu ortamda reklam anlayışımız, zevk ve tercihlerimiz viral sisteme dayanmaya başlamaktadır.
Gazete, radyo, tv, internet ile hayatımıza giren reklamın bir ayağı olan viral düzene dayanan ağızdan ağıza reklam, şirketlerin son dönemde tercih sıralarında yer alan bir ucuz maliyetli reklam türüdür .
Bir dostunuzun, bir akrabanızın, yakınınızın, eski müşterilerinizin, üründen bağımsız bir köşe yazarının, sözlüklerde entry giren sözlük yazarlarının, bloggerlerin görüşleri etkileyici ağızdan ağıza reklamın başlangıç noktasıdır.
Düşünelim ki kendinize ömürlük bir bilgisayar almak istiyorsunuz. Şehrinizdeki tüm bilgisayar satıcılarını, üreticilerini gezdiniz. Artık bilgisayar için gerektiğinden daha fazla bilgiye sahipsiniz ama bir şey eksik. İşte o eksik olan şey bir ağabeyinizin sırtınıza vurup ‘’al o bilgisayarı pişman olmazsın, ben aldım çok dayanıklı.. ’’ gibi sizi güçlendirecek bir söze ihtiyaçınızın oluşudur. İşte bu nokta ağızdan ağıza reklamın başka bir örneğidir ki herkesin başına gelmiştir. Günümüzün trendleri de göz önünde bulundurulduğunda dijital alanların faydalarını etkin kullanan kişilerin bu güç veren söz yerine herkesin ortak paylaşımlarda bulunduğu sitelerin sözlerine güven duyması süreci kısaltmaktadır.
İşte tüm bu duygusal durum, ağızdan ağıza reklam, tüm üreticilerin, pazarlamacıların olabildiğince gerçekleştirmek için can attığı uygulamadır. Piyasada yeni ürün çıkaran kişiler tanıtımları yaparken ürünleri öncelikle pazarlama gurmelerine gönderiyor sonrasında ise köşe yazılarında veya sosyal mecrada o üründen muhteşem bir icatmış gibi bahsedilmesini sağlamak için dualar ediyor, inanılmaz çabalar harcıyor.
Pazarlamacılar, ürünlerin yararlı kısımlarından bolca bahsedilen reklamlar hazırlarlar. Hazırladıkları bu reklamın inandırıcı olması için daha fazla çaba harcarlar. Bu reklamı yapılan ürün hakkında konuşulması için ise ömürlerini harcarlar. Çünkü reklamı yapılan üründen konuşulması ürünün popülaritesini artıracak, memnuniyet karı oluşturacaktır.
1918
Gelişen dünyanın sınırsız yüksek teknolojisinin pazarlama aracı görülen ağızdan ağıza reklam çok zayıf bir teknolojidir. Bu zayıf teknolojiye şirketler yönelmektedir.Ağızdan ağıza reklamı etkin kullanabilen şirketlerin ücret almayan çalışanları, üründen memnun kalıp onu öven kişiler, şirketin karını maksimize etmesine yardımcı olacaktırlar. İşte bu noktada ücret almayan işçilerini belirlerken şirketler, kendi müşteri portföyünün datalarına erişerek sadık müşterilerine ve blog yazarları kitlelere hitap eden erişim seviyesi yüksek olan kişilere hediye ederek işe başlayabilirler. Maaşsız işçiler işte bu etkileşimi yüksek olan blog yazarları ve sadık müşterilerdir Şirketlerin kullandıkları diğer bir ağızdan ağıza reklam ise kamu alanlarında gerçekleştirilmektedir. İstanbulda çok yoğun trafiğe sahip bir cadde de park halinde duran son model araba herkesin dikkatini çekmektedir. Araba üreticisi bir firma caddenin reklam potansiyelinden faydalanmaktadır. Diğer bir örnek ise şuan herkesin sahip olduğu akıllı cihazlar serisinden telefon… Ortamda bulunan arkadaşınızın çözünürlük gücü yüksek resim, video çekmesi, bunu sosyal medyada paylaşması kişilerin dikkatini çekecek ve üzerine konuşmalar gerçekleşmesine sebep olacaktır. Akıllı cihaz uygulamalarından foursquare tam anlamıyla ağızdan ağıza reklam organıdır. Gidilen yerin popülerliğini artırır ve kişide ‘’o zevklidir, kesin güzel bir mekan’’ duygusunu oluşturur.
İşte ağızdan ağıza reklam aslında ‘’toplu söylenti’’, ‘’mahalle baskısı’’ gibi bir içeriğe sahip maliyeti az basit bir reklam türüdür . İşte bu maliyeti diğer reklam türlerine göre az olan reklam türü olan ağızdan ağıza (viral) reklam geçmişte de olduğu gibi günümüz teknolojisindede geliştirilerek kullanılan ve yerini sağlamlaştırmış ve yıllarca kullanılabilecek ileri teknolojiye ayak uydurabilen pazarlamanın güzide araçlarındandır.

Alıntıdır :erdicatan.com/agizdan-agiza-reklam
Daha fazla

680 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dijital Pazarlama

242 Kullanıcı   28 Soru   96 Yanıt

Sürdürülebilir Rekabet Avantajı

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Pazarlama Yöntemleri

82 Kullanıcı   9 Soru   23 Yanıt

Pazarlama Stratejileri

56 Kullanıcı   5 Soru   12 Yanıt