Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pazarlama

Pazarlama firmaların, hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğini tayin etmeleri ve satışlar, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemeleri sürecidir. Pazarlama süreci, bir bütünleştirilmiş süreç olup bunun vasıtasıyla firmalar müşterileri için değer yaratmakta ve bunun karşılığında müşterilerden deger kapabilmek için güçlü müşteri ilişkileri kurmaktadırlar. PAZARLAMANIN TARİHÇESİ Birinci ve İkinci Dünya Savaşları,silahlı pazar savaşlarının nelere neden olduğunu gösterir niteliktedir.Savaş sonunda işgücü tedarikinde önemli sorunlarla karşılaşıldı;tükenen halkın satın alma gücü düştü.Artık hiç kimse savaştan söz edilmesini istemiyordu.Öte yandan ,savaş ekonomisine dayalı olarak örgütlenen işletmelerin ellerinde birkmiş korkunç bir teknoloji ve bilgi vardı.Bunu durdurmak hem haksızlık hem de tehlikeli olurdu.Üretim devam etmeliydi.Ama ne üretilecekti? İşletme sahip ve yöneticileri, pazara bakış açılarını değiştirmek zorunda olduklarını anlamaya başladılar.Sınırları silah gücüyle değil, ticaret yöntemleriyle aşmanın daha akıllıca olduğunu kavradılar.Bunu gereği olarak da,dikkatlerini tüketicilere çevirerek onlar neler satabileceklerini düşünmeye başladılar.İşte,böyle düşünenler, 1910'larda filizlenmeye başlayan yeni bir düşünce akımını geliştirerek;yeni bir bakış açısı,yeni bir felsefe ve yeni bir disiplin geliştirdiler ve adına "pazarlama" dediler. Pazarlama müşterileri tanımlamak, halihazırdaki müşterileri gelecekte de tutmak ve müşterileri tatmin etmek için kullanılır. Bütün pazarlama faaliyetleri müşteriler üzerinde odaklandığı için pazarlama işletme ve idaresi işletme idaresinin en önemli bir parçasıdır. Son iki küsür yüzyıl içinde pazarlamanın işletme içinde gittikçe önem kazanmasının en uygun açıklaması pazarların gelişip olgunlaşması ve hatta müşterilerin talep kapasiteleri üzerine ulaşmasıdır. Özellikle gelişmi...

Kasım 2016

Mert Kazoğlu @mertkazoglu

Bir kahve dükkanı açacak olsanız, hangi detaylara önem verirdiniz?

Kahve çekme makinesi olmalı, dükkanın içi mis gibi kahve kokmalı. Bir de kitap okuma alanı olursa tadından içilmez.
Nisan 2016

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Aliexpressten, aynı satıcıdan iki farklı elbise sipariş ettim, ikisi birlikte paketlendi ve ikisinin toplam fiyatı 110 dolar, acaba gümrüğe takılır mı? Takılırsa ne kadar vergi ödemem gerekir?

Merhaba,
Aliexpress ve Alibaba'da mağazası bulunan biriyim. Ürünleriniz gümrüğe takılmayacaktır. Aksi durumda içerisinde fatura gerekebilir. Eğer ürününüz express kargo (uçak kargo) ile gelmeyecekse, yani ürün Çin Posta yolu ile gelecek ise ürününüz gümrüğe kalsa bile aliexpress ödeme dekontunuz ile gümrüğe gidip ürünlerinizi vergisiz alabilirsiniz. Sadece 10 TL'ye yakın bir taşıma ücreti alabilirler.
Aralık 2014

Aykut Kardaş @unknow

İnternet üzerinden mobilya alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İnternet üzerinden Ferforje yatak siparişi vermiştim.
Tavsiye olarak ilkin; mobilyanızı kullanmayı düşündüğünüz alanın ölçüleriyle siparişini vermeyi düşündüğünüz ürünün ölçülerin dikkat etmek olsun derim.
Sonrasında ürünün rengi ve seçtiğiniz modeli belli eden ürün kodunu bir yere not almanız ve siparişinizi vermeden önce ürün yetkilisiyle bu bilgileri ve stok, kargo, teslim sürelerini teyit etmeniz önemlidir.
Ayrıca garanti ve kurulumun kime ait olduğunu da öğrenmenizi tavsiye ederim.
Ayrıca mutlaka ürün tesliminde ürününüzün rengi ve parçaları başta olmak üzere yukarıda saydığım dikkat edilesileri kontrol edip, teslim belgesini öyle imzalamanızı öneririm.
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Su ürünleri pazarındaki fahiş fiyatlar, sektördeki diğer pazarlama faaliyetlerini nasıl etkiliyor, insanların sektöre bakışı fiyatlarla nasıl ve hangi yönde değişiyor?

Şöyle bir düşününce; su ürünleri yurdumuzda her zaman lüks tüketim maddesi statüsündedir. Yani tüketilse de olur tüketilmese de diye düşünülmektedir. Fahiş fiyat konusu zaten şans eseri oluşan arz ve fahiş fiyatı ödemeye hazır olan talebin ürünüdür. Diğer sektörlere gelince, lüks tüketim maddelerinin tüketimi diğer sektörleri direkt olarak etkilemez. Onlar için dükkan kirası, taşıma, pazarlama masraflarından düşen pay devede kulak kalır, yükte hafif pahada ağır maddelerdir. Su ürünlerinin tüketimiyle beraber yurdumuzda genellikle limon, roka ve rakı da tüketilir. Yine de balıkçı ya da balık haline giden kişi su ürününün yanına bir de rakı alamayacağını görürse daha ucuz bir balık alır ve yanına roka, limon da alarak evine mutlu bir şekilde gider. Sonuçta fahiş fiyatlar sadece fahiş fiyata satılan su ürünlerinin pazarlamasını etkiler.
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Balık hallerinde, serbest piyasa şartlarında, fahiş fiyatlarla satış yapanlarla yasal zeminde nasıl mücadele etmeliyiz?

Balık halleri bir nevi balık borsasıdır. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur. Eğer biri fahiş fiyat uygularsa gidip yandaki balıkçıdan alırsınız. Eğer balığın fiyatı tüm tezgahlarda fahişse o balığın o anki değeri odur. Asıl çirkin olan balığın bu kadar bol ve ucuz olduğu ülkede restoranlarda fahiş fiyatlara satılmasıdır.
Ekim 2014

Veysel Aydoğan @veyselaydogan

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Kesinlikle doğru teşhis etmişsiniz. Ürününüzün ne olduğunu bilmiyorum ama Türkiye'de yeni bir ürünün satılabilmesi için öncelikle Amerikan menşeyli ya da ABD'de kullanılan bir ürün olması gerekli. Türkler Amerikalılara benzemeye çalışır ve sadece onlara güvenirler. Bunu ülkede hiç İtalyan pizzası olmamasından da görebilirsiniz. Mucidi, en iyi yapanı İtalyanlardır ama yurdum insanı Amerikan insanı ne beğeniyorsa onu beğenmeye şartlanmıştır. Diğer bir etken de ürününüzün zaten yeni olmasıdır. Türk insanının bilincine göre (sadece cahiller falan demiyorum, okumuş mühendisler, mimarlar vb dahil) en kısa yol bildiği yoldur. Bunu da mesela artık yığınla 3 Boyutlu çizen, metrajı otomatik alan, kesit, cephe çizimlerini otomatik yapan, hatta betonarme donatılarını da çizen Avrupa menşeli yazılım varken İnsanımızın bunların hiçbirini yapmayarak işi kısmen beş kat uzatan Amerikan menşeli Autocad kullanımından gözlemleyebilirsiniz. Acısını bulup oraya parmağınızı bastırsanız dahi insanımız acısıyla yaşamaya o kadar alışıktır ki sizin ucuz ve kaliteli ürününüzü almaz. Ürününüz belli ki inşaat malzemesi, ne olduğunu bilseydim daha detaylı bilgi verebilirdim. Bence yine de hemen yılmayın, bir kişi alırsa onu gören ikincisi de alır, sonuçta komşunun tavuğu komşuya kaz görünür de bizim atasözümüzdür. İlk tavuğu sattıktan sonra işleriniz yoluna girebilir.
Ekim 2014

Batuhan Unal @batuhanunal

Girişimcilik, gelir modelleri ve pazarlama alanında tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir?

Bize hocamız Paul Ekman'ın kitaplarını tavsiye etmişti. Ekman, dünyada en meşhur yüz okuyucu olarak kabul ediliyor. Bu konuda türkçeye çevrilmiş birkaç kitabı var. Yalan üzerine ve pazarlama üzerine yardımcı olabilir.
tr.wikipedia.org/wiki/paul_ekman
Eylül 2014

Taner Evcen @tanerevcen

Ülkemiz baz alındığında dijital pazarlamanın en can alıcı kolu sizce nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Merhaba Taner,

Bu markalaşma sürecine göre değişkenlik gösterecek bir kavramdır. Mesela yeni markalaşma sürecinde olan bir firma için sosyal medya en önemli kanal olabilirken markalaşma sürecini geliştirmiş, bilinirliği artmış yani markalaşmış bir firma için adwords daha iyi bir pazarlama kanalı olacaktır.

Dijital pazarlama kanallarının her birinin ayrı bir önemi vardır. Bu ülkemizde de farklı ülkelerde de değişkenlik göstermeyecektir.

Umarım cevabım faydalı olmuştur.
Temmuz 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Hizmet pazarlaması yapılırken nelere dikkat edilmelidir? İyi bir satış-pazarlama nasıl olmalıdır?

İyi bir satış pazarlama hizmeti öncelikle dürüst temeller üzerine oturtulan iyi bir dostluk kaliteli ilişkilerlerle sağlanabilir.
Haziran 2014

Mesut Baran @mesut

Haziran 2014

Mesut Baran @mesut

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

2014 e-ticaret eğilimlerinde yeni nesillerin Facebook'a olan ilgisinin azaldığını gözlemliyorum, Twitter, İnstagram, WhatsApp uygulamaları daha çok tercih edildiği gibi C2C ve B2C ticaret de bu mecralarda hayat buluyor. Dikey pazaryerleri daha çok ilgi çekiyor ve dikey üzerinden tüketiciye sunulabilecek farklı hizmetler mobil uygulamalar üzerinden yürüyecek gibi duruyor. İndirim siteleri uzun süre daha iş yapacaktır ama gerçek indirimler sundukları, iyi hizmet verdikleri sürece. İnsanları birer sayı, kredi kartı ve kimlik bilgisi olarak algılayan ticaret anlayışı vahşileştikçe gelecekte halkın kendini koruyabileceği, kendini ifade edebileceği, örgütlenebileceği, gerekirse takas sistemleri, imeceler, üretici örgütlenmeleri kurabileceği, devasa sermayelerle mücadele edebileceği tek yerin yine İnternet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar gelecekte İnternet üzerinde heterotopyalarını daha kolay kuracaklar, isteyen ticaret, isteyen imece, isteyen takas, isteyen mülksüzleşerek ve paylaşarak yaşayacaktır.
Mayıs 2014

Onur Tayfun @onurtayfun21

Pazarlamaya ilgili olan bir bireyin ya da bir pazarlamacının takip etmesi gereken yayınlar nelerdir?

Piyasa analizi yapan bütün yazıları teknoloji haberlerini imalat yapan firmaları fuarları kermes yapanları
Daha fazla

680 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dijital Pazarlama

242 Kullanıcı   28 Soru   95 Yanıt

Sürdürülebilir Rekabet Avantajı

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Pazarlama Yöntemleri

82 Kullanıcı   9 Soru   23 Yanıt

Pazarlama Stratejileri

56 Kullanıcı   5 Soru   12 Yanıt